Προς το περιεχόμενο

FritzBox 7140 σύνδεση μόνο για το τηλέφωνο;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε να δοκιμάσω! (θα πάρει κάμποση ώρα γιατί δεν έχω κανένα :P )

 

Και μένα στα 32 incoming σταματάει. Με τι firmware είσαι; Το έχεις κάνει κι εσύ 7170;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, μπορεί να δουλέψει η τηλεφωνία σε οποιαδήποτε από τις παρακάτω περιπτώσεις:

α. Να είναι το κύριο modem/router του δικτύου.

β. Να είναι το κύριο router πίσω από άλλο modem το οποίο θα εκτελεί την κλήση PPP.

γ. Να είναι το κύριο router εκτελώντας την κλήση ΡΡΡ, πίσω από άλλο modem.

δ. Να είναι ένα απλό switch ή/και Access Point, πίσω από άλλο modem/router.

 

Προφανώς αν θέλεις η άλλη συσκευή να είναι modem και router, θα χρησιμοποιήσεις την 4η επιλογή.

Καλησπέρα. Είναι λίγο παλαιό το θέμα αλλά έχω την εξής ερώτηση:

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο router για να κάνω κλήσεις PSTN μέσω του PC μου;

 

Δηλαδή: Να έχω ένα πρόγραμμα dialer στο PC, να πληκτρολογώ τον αριθμό και να παίρνει τηλέφωνο και να μιλάω μέσα από μικρόφωνο και ηχείο;;;;;;

 

Ξέρει κανείς; Το έχει φτιάξει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γίνεται μέσω sip IP τηλεφωνίας.

Ουσιαστικά στον ενσωματωμένο sip server, φτιάχνεις έναν extension μέσω του οποίου θα επικοινωνεί ο sip client του υπολογιστή ή άλλης συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γίνεται μέσω sip IP τηλεφωνίας.

Ουσιαστικά στον ενσωματωμένο sip server, φτιάχνεις έναν extension μέσω του οποίου θα επικοινωνεί ο sip client του υπολογιστή ή άλλης συσκευής.

δηλαδη αντι να χρησιμοποιεις τις Fxs/bri του router χρησιμοποιεις το προγραμμα που γινεται στην ουσια ενα νοητο Interface οπως μια Fxs για να δρομολογουνται απο εκει οι κλησεις???

τα στοιχεια των accounts τα βαζεις στον ρουτερ απλα δρομολογουνται απο αλλο Interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fritz δίνει την δυνατότητα να συνδεθούν πάνω του και να κάνουν χρήση του ενσωματωμένου PBX οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή (αναλογική, ISDN, DECT και ΙΡ) στα αντίστοιχα πρωτόκολλα.

c610ip-fbfvoip.png

 

Οι σύνδεση των ΙΡ συσκευών γίνεται μέσω του sip πρωτοκόλλου και οι ρυθμίσεις γίνονται όπως σε οποιοδήποτε sip server.

FritzSIPclient.jpg

 

Ταυτόχρονα περιλαμβάνει και δυνατότητα αυτόματου τηλεφωνητή.

sh1_en.jpg

 

Το μόνο που χρειάζεται, είναι να υπάρχουν γραμμές για τηλεφωνία, που μπορεί να είναι PSTN, ISDN και VOIP. numbers.png

 

Έχουμε την δυνατότητα για κάθε συσκευή να ορίσουμε σε ποιές γραμμές θ' απαντά ή/και κάνει κλήση, καθώς και πολλά ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες fritz κοιτα ειτε στις αγγελιες του insomnia ειτε ανοιξε θεμα στις αγγελιες σαν ζητηση ειτε κοιτας ebay.Οχι μεσα στο Forum plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα!

 

Ανασύρω λίγο αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο αφού ειναι σχετική η ερώτησή μου:

 

Πήρα ένα μεταχειρισμένο 7140 για να συνδέσω την τηλεφωνία του OTE, σε αντικατάσταση ενός Fritzbox fon ata 1020 που είχα παλαιότερα και ενώ χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια συνδεσμόλογία που είχα στο fon ata και το netmod με το 7140 τώρα και το netmod, δεν δουλεύει.
Στο παλίο fon ata συνέδεα κατ'ευθείαν το S0 του netmod με το tel του fon ata και έδινε κανονικά τηλεφωνικό σήμα και στις 2 αναλογικές συσκευές που ήταν στα fon1 και fon2. Στο 7140 τώρα που συνέδεσα με το ίδιο καλώδιο το S0 του netmod με το dsl/tel του 7140, δεν δίνει σήμα. Διάβασα κάτι για ένα y-shape καλώδιο, το οποίο βεβαια δεν το είχε μαζί το 7140 που αγόρασα, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το 7140 σαν dsl router καθώς έχω ήδη άλλο μηχάνημα για αυτό. Ξέρουμε αν οφείλετε σε αυτό το πρόβλημα; Μήπως το dsl/tel του 7140 εχει αλλιως τα pin του τηλεφώνουν απ' οτι το fon ata και δεν κάνει η απευθείας σύνδεση με απλό ethernet του dsl/tel με το S0 του netmod;

 

Και αν ειναι απαραίτητο το y cable, επειδή δεν βλέπω να μπορώ να βρω κάπου σύντομα, ξέρουμε την συνδεσμολογία για τα pin αν ειναι να το φτιάξω μόνος μου; Βρήκα αυτό το διάγραμαμ με τα pins (για το 7390 βέβαια):

https://en.avm.de/service/fritzbox/f...ephony-devices

Ειναι άραγε ίδια και στο 7140; Τι μας λέει αυτό το διάγραμμα; Τι με τι πρέπει να συνδέσω στο S0 και στο DSL/TEL του 7140 για να παίξει..;
S0 - 7140
3 - 7
4 - 1
5 - 2
6 - 8
;;;;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

μόλις είδα το θέμα και είναι μάλλον αυτό ακριβώς που έψαχνα τόσο καιρό...

όποιος μπορεί ας με βοηθήσει, παρακαλώ.

σε vodafone vdsl 50mbps με modem-router Sercomm h300s ή ZTE h267a, μπορεί να συνδεθεί (κάπως) και να ρυθμιστεί το fritz 7140 annex a, ώστε να γίνεται διαχείριση call blocking και να μπλοκάρονται ανεπιθύμητοι αριθμοί ?   ...όπως δηλαδή γίνονταν όταν η γραμμή ήταν adsl24 με modem-router το 7140

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται, είτε αν έχεις ακόμη PSTN τηλεφωνία είτε VoIP, με το καλώδιο που θα φτιάξεις σύμφωνα με την εικόνα.

Στην πρώτη περίπτωση συνδέεις το καλώδιο στο DSL Splitter. Στην δεύτερη περίπτωση συνδέεις το καλώδιο σε μία θύρα ΡΗΟΝΕ του Router που έχεις.

Και στις 2 περιπτώσεις η τηλεφωνική συσκευή ια συνδεθεί στο Fritz, το οποίο φυσικά θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις όπως επιθυμείς.

fritz_pstn.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jkoukos 1000 ευχαριστώ!

1.) η vodafone είπε ότι δίνει Sercomm h300s ή ZTE h267a. Ποιο θεωρείται "καλύτερο";

2.) ...έστω ότι η vodafone δώσει τελικά το Sercomm h300s με voip τηλεφωνία. Άρα με το καλώδιο που περιγράφεις παραπάνω, συνδέω το 7140 (θύρα DSL/TEL) στο PHONE του splitter  (όπως θα έκανα εάν είχα μια τηλ. συσκευή) ή σε θύρα TEL1 του h300s ?

3) σε παρακαλώ μετά μέσα στο 7140, τί θα πρέπει να ρυθμίσω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω εμπειρία. Άλλοι το ένα και άλλοι το άλλο.

2. Όποιο κι αν δώσει, συνδέεις το 7140 με το καλώδιο σε μία θύρα του Router και όχι στο DSL Splitter που στην περίτπωση της VoIP τηλεφωνίας είναι παντελώς αχρείαστο, εκτός αν κάνεις επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω αυτού σε τυχόν άλλες πρίζες του σπιτιού.

3. Με τον ίδιο τρόπο που το ρύθμιζες σε PSTN τηλεφωνία. Απλά αντί να παίζει ως Router, θα είναι IP Client, παίρνοντας σύνδεση πο τον Router του παρόχου μέσω της LAN1 (WAN) θύρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...