Προς το περιεχόμενο

FritzBox 7140 σύνδεση μόνο για το τηλέφωνο;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε εικόνα με τις ρυθμίσεις.

Επίσης αναφέρω (διότι όπως το διατύπωσα πριν, μπορεί να μην τα σύνδεσες σωστά) ότι το 7140 θα συνδεθεί με δύο καλώδια με το όποιο Router θα σου δώσει η εταιρεία.

Το ένα (αυτό που έφτιαξες), αφορά την τηλεφωνία και συνδέει την θύρα DSL/TEL του Fritz με μια θύρα ΡΗΟΝΕ του Router.

Το δεύτερο είναι ένα απλό καλώδιο δικτύου, που συνδέει την LAN1 θύρα του Fritz με οποιαδήποτε θύρα LAN του Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα fritz 7140 ώστε να συνδεθώ ασύρματα στο ήδη υπάρχων ρούτερ και στο fritz να συνδέσω μια τηλεφωνική συσκευή για voip. Είναι εφικτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/05/2023 at 21:20, ptoube said:

Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα fritz 7140 ώστε να συνδεθώ ασύρματα στο ήδη υπάρχων ρούτερ και στο fritz να συνδέσω μια τηλεφωνική συσκευή για voip. Είναι εφικτό;

στην σειρα 75χχ μπορει το ενα fritz να μπει master και το αλλο σαν slave και νομιζω γινεται και ενσυρματα και ασυρματα. αλλα οσο ξερω θελει 2fritz. αλλα και αυτο να γινει παλι δεν θα σηκωθει η τηλεφωνια αφου θα πρεπε να ειμαι ειναι απλα Repeater αλλα να παιξει ως wan. γιατι θες να το κανεις αυτο? για να βαλεις τηλεφωνικη συσκευη πιο μακρυα?τοτε παρε ασυρματο με διπλη βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2023 at 09:28, jkoukos said:

Όχι, μόνον ενσύρματα μπορεί να συνδεθεί με τον άλλο router.

Οκ το έχω συνδέσει ενσύρματα αλλά οι ρυθμίσεις δε μου βγαίνουν... όταν σηκώνω το τηλέφωνο ακούω συνεχόμενο τόνο. 

1 minute ago, ptoube said:

Οκ το έχω συνδέσει ενσύρματα αλλά οι ρυθμίσεις δε μου βγαίνουν... όταν σηκώνω το τηλέφωνο ακούω συνεχόμενο τόνο. 

Έχω κάνει σύνδεση σε ασύρματο παροχέα ίντερνετ. Blue wireless. Μου δώσανε ένα ρουτερ ubiquity που παρέχει σε όλες τις πρίζες του σπιτιού ιντερνετ. Θέλω να συνδέσω σε μια πρίζα το fritz 7140 και πάνω σε αυτό ένα τηλέφωνο για voip στην intertelecom. Τις ρυθμίσεις για την ίντερτελεκομ τις έχω.  Το φριτζ βλέπει δίκτυο ίντερνετ, αλλά το τηλέφωνο δίνει συνεχόμενο μπιπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε τον σχετικό οδηγό με τα δικά σου στοιχεία που χρειάζεται για την Intertelecom. Το μενού του 7140 είναι λίγο διαφορετικό από το 7590 του οδηγού, αλλά εύκολα το καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας της δίνω όπως πρέπει. τις ρυθμίσεις στο fritz για να βλεπει internet μεσω του ubiquiti δε ξερω να κάνω..... εκει κατι κάνω λάθος...... το fritz εχει 192.168.178.1 ενω το ubi 192.168.1.1. τι πρεπει να ρυθμισω για να πάρει το fritz ιντεrνετ.....;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω αναφέρεις ότι το Fritz έχει σύνδεση στο διαδίκτυο. Τι ακριβώς ισχύει τελικά;

Απ' ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, έχεις το Fritz σαν κανονικό WiFi Router παίρνοντας από το Ubiquiti. Κανονικά δεν πρέπει να έχει θέμα η τηλεφωνία, αλλά γιατί δεν το βάζεις ως απλό switch και ΑΡ (Client IP αναφέρεται από την εταιρεία);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, ptoube said:

τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας της δίνω όπως πρέπει. τις ρυθμίσεις στο fritz για να βλεπει internet μεσω του ubiquiti δε ξερω να κάνω..... εκει κατι κάνω λάθος...... το fritz εχει 192.168.178.1 ενω το ubi 192.168.1.1. τι πρεπει να ρυθμισω για να πάρει το fritz ιντεrνετ.....;;;;;

to fritz το εχεις ως access point συνδεδεμενο με το ubiquiti σε lan port (lan to lan) ή το εχεις ορισει ως wan router δηλαδη μια Lan εχει οριστει ως wan? (αν γινεται οπως και στα 7530,7590). αν δεν γινει ως wan δεν νομιζω οτι θα σηκωσεις ποτε την τηλεφωνια.

και στα νεα fritz πχ 7590 αν το κανεις wan δηλαδη ως router και οχι adsl/vdsl modem router θυμαμαι οτι η Ip αλλαζει απο 192.168.178.1 192.168.178.2 νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Fritz ως Router (είτε xDSL είτε WiFi) μέσω της WAN θύρας, εξαρχής έχουν ΙΡ 192.168.178.1.

Μόνον ως IP Client έχουν άλλη ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με του κύριου Router, είτε αυτόματα με επιλογή DHCP είτε με χειροκίνητη ρύθμιση.

Και στις 2 περιπτώσεις μια χαρά παίζει η VoIP τηλεφωνία τρίτου παρόχου (π.χ. Intertelecom), με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

Υπάρχει η περίπτωση να του κόβει κάτι στα πακέτα ο πάροχος που του δίνει ασύρματη πρόσβαση, αλλά αυτό θέλει ψάξιμο εφόσον επιβεβαιωμένα όλα είναι σωστά από την πλευρά του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/05/2023 at 11:51, jkoukos said:

Τα Fritz ως Router (είτε xDSL είτε WiFi) μέσω της WAN θύρας, εξαρχής έχουν ΙΡ 192.168.178.1.

 

μαλλον θα θυμαμαι τοτε το guest network που σου δινει σε αλλο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...