Προς το περιεχόμενο

FritzBox 7140 σύνδεση μόνο για το τηλέφωνο;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μία απορία και ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος :P

Είναι εφικτό να συνδεθεί το συγκεκριμένο ρούτερ αλλά χωρίς να εκτελεί χρέη modem? Από ότι κατάλαβα στο βύσμα του (RJ45) έχει ανεξάρτητα μεταξύ τους επαφές για DSL και TEL οπότε θεωρητικά γίνεται, σωστά;

Θέλω να μπορώ να φιλτράρω τις κλήσεις που θα έρχονται στο τηλέφωνο (POTS τηλεφωνία) σαν τηλεφωνικό κέντρο, ενώ παράλληλα να έχω άλλο modem για ADSL.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, μπορεί να δουλέψει η τηλεφωνία σε οποιαδήποτε από τις παρακάτω περιπτώσεις:

α. Να είναι το κύριο modem/router του δικτύου.

β. Να είναι το κύριο router πίσω από άλλο modem το οποίο θα εκτελεί την κλήση PPP.

γ. Να είναι το κύριο router εκτελώντας την κλήση ΡΡΡ, πίσω από άλλο modem.

δ. Να είναι ένα απλό switch ή/και Access Point, πίσω από άλλο modem/router.

 

Προφανώς αν θέλεις η άλλη συσκευή να είναι modem και router, θα χρησιμοποιήσεις την 4η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αλλά η αλήθεια είναι ότι με μπερδεύεις όταν λες: πίσω από άλλο ρούτερ.

Αν ισχύει αυτό που βρήκα ψάχνοντας είχα στο μυαλό μου να συνδέσω σε κάποια πρίζα μόνο το ζεύγος του fritz που αφορά την τηλεφωνία και να έχω σε άλλη πρίζα άλλο modem/router. Θα το δοκίμαζα αλλά δεν έχω στα χέρια μου το fritz. Θα λειτουργεί απλά σαν τηλεφωνική συσκευή χωρίς να μου δημιουργεί προβλήματα στην γραμμή για το άλλο modem/router? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα δουλέψει, απλά στο Y-Cable βάζεις την γραμμή μόνο στο ένα που είναι είσοδος τηλεφώνου.

Μετά συνδέεις το τηλέφωνο σου στις εξόδους του ρούτερ.

Για παραμετροποίηση πρέπει να συνδεθείς μετά στο fritz με wifi ή να το βάλεις στο δίκτυο σου (βγάζεις dhcp πρώτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αλλά η αλήθεια είναι ότι με μπερδεύεις όταν λες: πίσω από άλλο ρούτερ.

Αν ισχύει αυτό που βρήκα ψάχνοντας είχα στο μυαλό μου να συνδέσω σε κάποια πρίζα μόνο το ζεύγος του fritz που αφορά την τηλεφωνία και να έχω σε άλλη πρίζα άλλο modem/router. Θα το δοκίμαζα αλλά δεν έχω στα χέρια μου το fritz. Θα λειτουργεί απλά σαν τηλεφωνική συσκευή χωρίς να μου δημιουργεί προβλήματα στην γραμμή για το άλλο modem/router? 

H τηλεφωνική σύνδεση θα γίνει όπως δείχνει η εικόνα που έδειξες και όπως γράφει ο @nikos903.

Όμως δεν θα δουλέψει αμέσως και πρέπει να το ρυθμίσεις, άρα θα  πρέπει να του βάλεις μια διεύθυνση στο ίδιο εύρος με του κανονικού modem/router που έχεις, να του κλείσεις τον DHCP και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις της τηλεφωνίας. Στην περίπτωση αυτή το Fritz μπορεί να δουλέψει ως απλό switch και ΑΡ, άσχετα αν εσύ δεν θα το χρησιμοποιήσεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τηλεφωνική σύνδεση θα γίνει όπως δείχνει η εικόνα που έδειξες και όπως γράφει ο @nikos903.

Όμως δεν θα δουλέψει αμέσως και πρέπει να το ρυθμίσεις, άρα θα  πρέπει να του βάλεις μια διεύθυνση στο ίδιο εύρος με του κανονικού modem/router που έχεις, να του κλείσεις τον DHCP και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις της τηλεφωνίας. Στην περίπτωση αυτή το Fritz μπορεί να δουλέψει ως απλό switch και ΑΡ, άσχετα αν εσύ δεν θα το χρησιμοποιήσεις έτσι.

Για την ρύθμιση του εννοείται πως θα συνδεθώ με κάποιο τρόπο πάνω του (λογικά κατευθείαν με ethernet) Απλά με απασχολούσε το αν λειτουργεί σαν συσκευή τηλεφώνου ανεξάρτητα με το modem του.

Σε λίγες ώρες λογικά θα μπορέσω να το δοκιμάσω. Ίσως πειραματιστώ να το κάνω και access point (αν συνεργαστεί με το άλλο ρούτερ που το βρίσκω χλωμό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αφού το ρυθμίσεις η τηλεφωνία θα δουλεύει ακόμη κι αν δεν συνδέσεις το Fritz στο δίκτυό σου.

Αν θέλεις να δουλεύει ως ΑΡ, απαραίτητα θα συνδεθεί με καλώδιο δικτύου στο αρχικό modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να δουλεύει ως ΑΡ, απαραίτητα θα συνδεθεί με καλώδιο δικτύου στο αρχικό modem/router.

Πάντως βλέπω ότι λέει και για ασύρματο access point αλλά για WPA2 θέλει να συνδεθεί με άλλο Fritzbox. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με WEP από περιέργεια...

 

Τώρα έχω σημαντικότερα προβλήματα. Το fritz βλέπει ως Max. DSLAM throughput 12288kbps και τα έχω πάρει άγρια.

Το είχα ψιλιαστεί ότι με είχαν σε 12άρι προφίλ γιατί όταν έριχνα το SNR δεν έπεφτε με τίποτα κάτω από 6 και δεν ξεπέρναγα τα 12mbps αλλά τώρα που το επιβεβαίωσα θα τους πάρει ο διάολος αύριο. :mad: :mad: Αφού παλιά έπαιζα με το SNR και ξεπέρναγα τα 12 και έλεγα λες να μη θυμάμαι καλά;;; Τώρα όλα βγάζουν νόημα.

 

Edit: μου βγαλανε το 12 αρι προφιλ.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα Fritz μπορούν να δουλέψουν ασύρματα σε 2 μόνο περιπτώσεις:

α. Ως Access Point, παίρνοντας ενσύρματα το Internet και το μοιράζουν ασύρματα.

β. Ως Repeater (αναμεταδότης), παίρνοντας ασύρματα το Internet και μοιράζοντας πάλι ασύρματα. Στην περίπτωση αυτή όσα Fritz παίρνουν το νέο λειτουργικό συνδέονται μόνο με άλλα Fritz που έχουν το ίδιο. Όσα έχουν το παλιό λειτουργικό ενδέχεται να συνεργάζονται και με συσκευές άλλων κατασκευαστών, αλλά όχι σε WPA/WPA2 ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το εχω δοκιμασει ακομα σαν repeater γιατι σημερα επαιζα με το τηλεφωνο. Βρηκα ομως δυο μειονεκτηματα και δε ξερω αν υπαρχει ρυθμιση (δε βρηκα κατι κι εψαξα ολο το ρουτερ).

1) Οταν μπλοκαρεις καποιο εισερχομενο νουμερο ο αλλος ακουει οτι χτυπαει αντι να δειχνει κατειλημενο.

2) Οταν κανω εκτροπη στο κινητο και χρειαστει να καλεσω στο σταθερο απο αυτο το κινητο, δε χτυπαει το σταθερο...

Υπαρχει λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα Fritz μπορούν να δουλέψουν ασύρματα σε 2 μόνο περιπτώσεις:

α. Ως Access Point, παίρνοντας ενσύρματα το Internet και το μοιράζουν ασύρματα.

β. Ως Repeater (αναμεταδότης), παίρνοντας ασύρματα το Internet και μοιράζοντας πάλι ασύρματα. Στην περίπτωση αυτή όσα Fritz παίρνουν το νέο λειτουργικό συνδέονται μόνο με άλλα Fritz που έχουν το ίδιο. Όσα έχουν το παλιό λειτουργικό ενδέχεται να συνεργάζονται και με συσκευές άλλων κατασκευαστών, αλλά όχι σε WPA/WPA2 ασφάλεια.

συνηθως παιζουν σε wep που ειναι καταντια.στα thomson πχ επαιζε μονο με wep(wds) και ακομα και σε ιδια μοντελα πολλες φορες ειχες packet loss.

 

Πάντως βλέπω ότι λέει και για ασύρματο access point αλλά για WPA2 θέλει να συνδεθεί με άλλο Fritzbox. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με WEP από περιέργεια...

 

Τώρα έχω σημαντικότερα προβλήματα. Το fritz βλέπει ως Max. DSLAM throughput 12288kbps και τα έχω πάρει άγρια.

Το είχα ψιλιαστεί ότι με είχαν σε 12άρι προφίλ γιατί όταν έριχνα το SNR δεν έπεφτε με τίποτα κάτω από 6 και δεν ξεπέρναγα τα 12mbps αλλά τώρα που το επιβεβαίωσα θα τους πάρει ο διάολος αύριο. :mad: :mad: Αφού παλιά έπαιζα με το SNR και ξεπέρναγα τα 12 και έλεγα λες να μη θυμάμαι καλά;;; Τώρα όλα βγάζουν νόημα.

 

Edit: μου βγαλανε το 12 αρι προφιλ.

 

τι εταιρια εχεις?η forthnet Δινει 6αρι ο οτε 9 η Hol δινει 6 η ον νομιζω 7 και η cyta εχω ακουσει και για 6.να σου βαλουν το μικροτερο Profile και μετα ριχνεις το margin

H τηλεφωνική σύνδεση θα γίνει όπως δείχνει η εικόνα που έδειξες και όπως γράφει ο @nikos903.

Όμως δεν θα δουλέψει αμέσως και πρέπει να το ρυθμίσεις, άρα θα  πρέπει να του βάλεις μια διεύθυνση στο ίδιο εύρος με του κανονικού modem/router που έχεις, να του κλείσεις τον DHCP και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις της τηλεφωνίας. Στην περίπτωση αυτή το Fritz μπορεί να δουλέψει ως απλό switch και ΑΡ, άσχετα αν εσύ δεν θα το χρησιμοποιήσεις έτσι.

καλα μπορει και απλα να το σεταρει ξεχωριστα και μετα να μην το συνδεσει καν με το ρουτερ αν δεν θελει να μπαινει συνεχεια μεσα.

 

Δε το εχω δοκιμασει ακομα σαν repeater γιατι σημερα επαιζα με το τηλεφωνο. Βρηκα ομως δυο μειονεκτηματα και δε ξερω αν υπαρχει ρυθμιση (δε βρηκα κατι κι εψαξα ολο το ρουτερ).

1) Οταν μπλοκαρεις καποιο εισερχομενο νουμερο ο αλλος ακουει οτι χτυπαει αντι να δειχνει κατειλημενο.

2) Οταν κανω εκτροπη στο κινητο και χρειαστει να καλεσω στο σταθερο απο αυτο το κινητο, δε χτυπαει το σταθερο...

Υπαρχει λυση;

για το 1 μου το εχουν πει και εμενα.στην ουσια δεν στελνει busy tone οπως στα κινητα απλα δεν χτυπαει.αν το σηκωσεις κιολας μιλας κανονικα.ειναι σαν να κανει Mute και τιποτα παραπανω.

2.δεν γινεται.το ξερω απο το κινητο μου.αν κανω εκτροπη το α κινητο στο β και μετα παω απο το β να καλεσω το α τοτε θα μου βγαλει busy.λογικο βεβαια αφου οταν καλω το α παει να με ξαναγυρισει στο β.δεν εχει σημασια που καλω απο το β.δεν μπορει να το καταλαβει.ειναι εκτροπη always no matter what.

Σε ευχαριστώ αλλά η αλήθεια είναι ότι με μπερδεύεις όταν λες: πίσω από άλλο ρούτερ.

Αν ισχύει αυτό που βρήκα ψάχνοντας είχα στο μυαλό μου να συνδέσω σε κάποια πρίζα μόνο το ζεύγος του fritz που αφορά την τηλεφωνία και να έχω σε άλλη πρίζα άλλο modem/router. Θα το δοκίμαζα αλλά δεν έχω στα χέρια μου το fritz. Θα λειτουργεί απλά σαν τηλεφωνική συσκευή χωρίς να μου δημιουργεί προβλήματα στην γραμμή για το άλλο modem/router? 

λειτουργει σαν απλη συσκευη.το fritz θα παρει απο το splitter Η πανω απο φιλτρο .μην το ξεχασεις.

Για την ρύθμιση του εννοείται πως θα συνδεθώ με κάποιο τρόπο πάνω του (λογικά κατευθείαν με ethernet) Απλά με απασχολούσε το αν λειτουργεί σαν συσκευή τηλεφώνου ανεξάρτητα με το modem του.

Σε λίγες ώρες λογικά θα μπορέσω να το δοκιμάσω. Ίσως πειραματιστώ να το κάνω και access point (αν συνεργαστεί με το άλλο ρούτερ που το βρίσκω χλωμό) 

σαν access point παιζει οποιοδηποτε adsl router απλα θελει καλωδιο.repeater ειναι δυσκολο εως απιθανο να παιξει ενα adsl router.

αν εχεις παντως Hol τοτε το default ειναι 11 snr.στο πανε για πλακα 9 και αμα τους πριξεις λιγο στο πανε και εξι πλεον.επισης αν το Repeater mode Παιζει με wds σημαινει οτι πρεπει να κανεις wds και στα 2 ρουτερ οχι μονο απο την μια πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μια μικρη ενημερωση.σε εναν αλλο χρηστη εδωμεσα που εβαλε το 7140 για να μπλοκαρει κλησεις.οταν τον παιρνουν τηλ και το τηλεφωνο ειναι στην λιστα με τα νουμερα που μπλοκαρει τοτε

α.στον χωρο του δεν χτυπαει αλλα στον αλλον δεν δειχνει οτι χτυπαει κανονικα ουτε κατελλειμενο αλλα το fritz  σηκωνει κανονικα την κληση(απανταει δηλαδη) και δεν ακουγεται τιποτα.σαν να σηκωνεις δηλαδη εσυ το τηλεφωνο αλλα να μην μιλας.7140 με τελευταιο firmware.αν σηκωσει το τηλεφωνο θα μιλησει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε!

1) Έβγαλα άκρη με την συνδεσμολογία (έπαιξα αρκετά και τελικά δε το έχω σαν τηλέφωνο αυτή τη στιγμή) και φυσικά το είχα περάσει από φίλτρο όταν το σύνδεσα για το τηλέφωνο (όταν σύνδεσα και το DSL είχε μπει σε splitter)

2) ΗΟΛ έχω, είχαμε πειράξει το προφίλ με μία κοπέλια τεχνικό και μάλλον εκείνη το έκανε αυτό με το 12άρι προφίλ (και εννοώ για mbps και όχι SNR) Το SNR μου είναι 9 από την HOL και πλέον μου πήγανε το προφίλ στα 24mbps όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο αλλά έτσι για το γαμώτο.

 

όσον αφορά το fritz:

1) έχω περασμένο το fw του 7170! Δε το δοκίμασα το τηλέφωνο με το δικό του λογισμικό να δω αν συμπεριφέρεται διαφορετικά σε μπλοκαρισμένα νούμερα. Είναι καλύτερα πιστεύω να το σηκώνει μόνο του και να μη το αφήνει απλα να χτυπάει. Αν και καλύτερο θα ήταν να το σηκώνει και να το κλείνει επι τόπου! Λες να γίνεται με freetz? Δεν έχω αρκετή όρεξη να το πειράξω όμως :-(

2) Στην εκτροπή στο κινητό είναι όπως τα λες. Στο σταθερό όμως (χωρίς fritz) αν το δοκιμάσεις θα δεις ότι όταν καλέσεις από τον Β στον Α παρακπαμπτει την εκτροπή και δουλεύει κανονικά! (τουλάχιστον και με ΟΤΕ που είχα παλιά και με HOL τώρα)

 

Για ασύρματο repeater δεν ήξερα ότι θέλει και το άλλο ρούτερ λειτουργία WDS. Νόμιζα πως αν το ένα υποστηρίζει και καταφέρει να συνδεθεί στο wifi του αλλου, θα ήταν όλα μια χαρά. Δε το δοκίμασα παντως γιατί είδα ότι το wifi του fritz με καλύπτει (είναι μακράν καλύτερο του thomson 585v7) και μάλιστα στο 25 και 50% της ισχύς του έχω καλύτερη κάλυψη από ότι είχα με το thomson. Το έχω βάλει και να κατεβαίνει η ισχύς όταν δε χρειάζεται, σου δειχνει και ολα τα δικτυα που ειναι σε εμβελεια και σε τι καναλι παιζουν ωστε να βρεις το καλυτερο και γενικως είναι γαμάτο :P Άλλη φάση το fritz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε!

1) Έβγαλα άκρη με την συνδεσμολογία (έπαιξα αρκετά και τελικά δε το έχω σαν τηλέφωνο αυτή τη στιγμή) και φυσικά το είχα περάσει από φίλτρο όταν το σύνδεσα για το τηλέφωνο (όταν σύνδεσα και το DSL είχε μπει σε splitter)

2) ΗΟΛ έχω, είχαμε πειράξει το προφίλ με μία κοπέλια τεχνικό και μάλλον εκείνη το έκανε αυτό με το 12άρι προφίλ (και εννοώ για mbps και όχι SNR) Το SNR μου είναι 9 από την HOL και πλέον μου πήγανε το προφίλ στα 24mbps όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο αλλά έτσι για το γαμώτο.

 

όσον αφορά το fritz:

1) έχω περασμένο το fw του 7170! Δε το δοκίμασα το τηλέφωνο με το δικό του λογισμικό να δω αν συμπεριφέρεται διαφορετικά σε μπλοκαρισμένα νούμερα. Είναι καλύτερα πιστεύω να το σηκώνει μόνο του και να μη το αφήνει απλα να χτυπάει. Αν και καλύτερο θα ήταν να το σηκώνει και να το κλείνει επι τόπου! Λες να γίνεται με freetz? Δεν έχω αρκετή όρεξη να το πειράξω όμως :-(

2) Στην εκτροπή στο κινητό είναι όπως τα λες. Στο σταθερό όμως (χωρίς fritz) αν το δοκιμάσεις θα δεις ότι όταν καλέσεις από τον Β στον Α παρακπαμπτει την εκτροπή και δουλεύει κανονικά! (τουλάχιστον και με ΟΤΕ που είχα παλιά και με HOL τώρα)

 

Για ασύρματο repeater δεν ήξερα ότι θέλει και το άλλο ρούτερ λειτουργία WDS. Νόμιζα πως αν το ένα υποστηρίζει και καταφέρει να συνδεθεί στο wifi του αλλου, θα ήταν όλα μια χαρά. Δε το δοκίμασα παντως γιατί είδα ότι το wifi του fritz με καλύπτει (είναι μακράν καλύτερο του thomson 585v7) και μάλιστα στο 25 και 50% της ισχύς του έχω καλύτερη κάλυψη από ότι είχα με το thomson. Το έχω βάλει και να κατεβαίνει η ισχύς όταν δε χρειάζεται, σου δειχνει και ολα τα δικτυα που ειναι σε εμβελεια και σε τι καναλι παιζουν ωστε να βρεις το καλυτερο και γενικως είναι γαμάτο :P Άλλη φάση το fritz...

 

Μπορείς να μου πεις αν σε αφήνει να βάλεις περισσότερα από 30-35 αριθμούς στη block list; Εμένα μετά τα 32, ότι και να βάλω δε φαίνεται στη λίστα αλλά και δε δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...