Προς το περιεχόμενο

Νέα επέκταση δικτύου VDSL ανακοινώνει ο ΟΤΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις μπει ποτέ στον κόπο να δεις αν φταίς εσύ. Διότι και εγώ έτσι σιχτίριζα, αλλά όταν αποφάσισα να καταργήσω τις γραμμές στο σπίτι και τράβηξα καινούρια ανέβηκα γύρω στα 5Μbps. Με λίγα λόγια, η καλωδίωση του σπιτιού ήταν ΓΤΠ. Εκτός βέβαια άμα θες να έρθει ο ΟΤΕ σπίτι να σου ελέγξει τις εσωτερικές καλωδιώσεις.

 

Και μη μου πεις ότι το σπίτι είναι καινούριο και άλλα όμορφα. Υπάρχουν πολλά καινούρια σπίτια που τα έχουν φτιάξει ηλεκτρολόγοι που δεν ξέρουν καν τι είναι το ίντερνετ και νομίζουν ότι μπορούν να ενώσουν καλώδια δικτύου με μονωτική ταινία.

2 φορές έχει έρθει ο ΟΤΕ στο σπίτι, μέχρι ηλεκτρολόγο σκέφτηκα να πάρω και μου πέρασε και από το μυαλό να καλέσω και αρχιτέκτονα! Οι ηλεκτρολόγοι είναι άσχετοι, οι υπάλληλοι του ΟΤΕ είναι σχετικοί; Πόσες φορές πήρα για προβλήματα σε ρουτερ και στο τέλος το διόρθωνα μόνος μου, περισσότερο μιλούσα εγώ στο τηλέφωνο παρά ο ΟΤΕ! Οπότε άσε τις μονωτικές και τσέκαρε αν ξέρουν τι είναι το ρουτερ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικοί προσέχετε τι λέτε, γιατί βλέπω να πέφτει πολύ φτύσιμο, γιατί εγώ, όπως και κάποιοι άλλοι προλαλήσαντες, συγχρονίζουν 50Mbps

 

Παρεπιτόντος ο εξοπλισμός στην (Στην περιοχή μου Τουλάχιστον) υπήρχε περισσότερο από ένα χρόνο, αλλά ο ΟΤΕ δεν το διέθετε για "άγνωστους" λόγους (Κάποιοι λένε μπλοκάρισμα από ΕΕΤΤ και κάποιοι όλοι Γραφειοκρατία του OTE).

 

Το θέμα είναι ότι με τα mini DSLAM στα ΚΑΦΑΟ, πολύς περισσότερος κόσμος μπορεί να έχει VDSL (Μονό στον ΟΤΕ Βέβαια)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπερδευόμαστε! Άλλο το ADSL και άλλο Το VDSL. Το ADSL είναι μέσω κουτιών απλών ενώ το VDSL είναι με οπτικές ίνες που είναι κάτω από το δρόμο. Άλλη τεχνολογία το ένα και άλλο το άλλο. Εγώ που έχω VDSL 50 του ΟΤΕ μια χαρά το πιάνω το 45 mbps στο down. 

Ξέρουμε την διαφορά στο adsl & vdsl... μιας και είναι οπτικές ίνες κάτω από το δρόμο όπως λες, τα 50/50 είναι στανταρ και εσύ λες για 45;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω σε Νεο Ηρακλειο δεν εχει διαθεσιμοτητα... παρολο που το αναφερει στην ανακοινωση!

 

Παίζει να μην έχουν ενημερώσει το online check. Έπιασα γραμμή αλλά έφτασα 20 λεπτά αναμονή χωρίς να μιλήσω με κανέναν... Βαρέθηκα και έκλεισα! Αύριο πάλι... :)

 

EDIT: Στην δουλειά συγχρονίζουμε 50/5 full. Και κατεβάζει και με full ταχύτητα.

 

ΚΑΜΙΑ σχέση με απλό aDSL, οπότε μην επιμένετε όσοι δεν έχετε εμπειρία από πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί προσέχετε τι λέτε, γιατί βλέπω να πέφτει πολύ φτύσιμο, γιατί εγώ, όπως και κάποιοι άλλοι προλαλήσαντες, συγχρονίζουν 50Mbps

 

Παρεπιτόντος ο εξοπλισμός στην (Στην περιοχή μου Τουλάχιστον) υπήρχε περισσότερο από ένα χρόνο, αλλά ο ΟΤΕ δεν το διέθετε για "άγνωστους" λόγους (Κάποιοι λένε μπλοκάρισμα από ΕΕΤΤ και κάποιοι όλοι Γραφειοκρατία του OTE).

 

Το θέμα είναι ότι με τα mini DSLAM στα ΚΑΦΑΟ, πολύς περισσότερος κόσμος μπορεί να έχει VDSL (Μονό στον ΟΤΕ Βέβαια)  

Είσαι κι εσύ δηλαδή στη φάση εγώ να είμαι καλά και ο δίπλα μου ας πεθαίνει? Τόσο δύσκολο σας είναι να καταλάβετε πως αυτό θα έπρεπε να ισχύει σε όλους; Εσύ δηλαδή τι παραπάνω έχεις για να συγχρονίζεις 50mbps? Σπίτι από οπτικές ίνες στα τούβλα?

 

Φτύσε με χ4, επειδή η ροχάλα θα είναι από ξυπνοπούλι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξέρουμε την διαφορά στο adsl & vdsl... μιας και είναι οπτικές ίνες κάτω από το δρόμο όπως λες, τα 50/50 είναι στανταρ και εσύ λες για 45;

λογικά εννοεί throughput..

Το θέμα είναι ότι με τα mini DSLAM στα ΚΑΦΑΟ, πολύς περισσότερος κόσμος μπορεί να έχει VDSL (Μονό στον ΟΤΕ Βέβαια)

και σε Wind/HOL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπερδευόμαστε! Άλλο το ADSL και άλλο Το VDSL. Το ADSL είναι μέσω κουτιών απλών ενώ το VDSL είναι με οπτικές ίνες που είναι κάτω από το δρόμο. Άλλη τεχνολογία το ένα και άλλο το άλλο. Εγώ που έχω VDSL 50 του ΟΤΕ μια χαρά το πιάνω το 45 mbps στο down. 

ΑΚΥΡΟ

 

να προσεχουμε τι λεμε.

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα στο μυαλο μας γιατι αυτο με τις οπτικες με εχει κουρασει.

 

ΛΟΙΠΟΝ

 

1. Οπτικη ινα διασυνδεει κεντρα και καμπινες με το δικτυο κορμου.

 

2. Απο την καμπινα η το Αστικο Κεντρο που καταληγει η οπτικη ινα υπαρχουν μηχανηματα τα οποια βγαζουν την τηλεφωνια και το Internet. Το αν θα βγαλεις ADSL η VDSL εχει να κανει με το τι μηχανηματα εχεις εγκαταστησει.

 

ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ?????

 

πχ. ερχεται η HOL στο κολοκοτρονιτσι και περναει οπτικη ινα και καταληγει κοντα στο κεντρο του τοπικου ΟΤΕ. Εκει ξαφνικα φυτρωνει ενα γκρι-καφε πραγμα που λεγεται καμπινα και εκει μεσα μπαινει η οπτικη ινα και διαφορα αλλα καλουδια που δεν ειναι επι του παροντος να εξηγησω καθως και μια τροφοδοσια απο την κοντινοτερη κολωνα της ΔΕΗ (γιατι πρεπει να εχει ρευμα για να μαρσαρει το εργαλειο).

 

Απο εκει διασυνδεεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ η καμπινα με χαλκινα καλωδια με το αστικο κεντρο του ΟΤΕ που ειναι διπλα η καπου κοντα. ΑΡΑ απο την καμπινα και μετα...οπτικη ινα καπουτ...γιόκ...τελος...μας τελειωσε...μας αφησε χρονους....τον κλαψαμε τον μακαριτη...απο εκει και περα ισχυει οτι ισχυει για το χαλκινο δικτυο....κανεις το σταυρο σου να εισαι κοντα στο κεντρο του ΟΤΕ γιατι οσο μεγαλωνει η αποσταση πεφτει το INTERNET και να έχεις ποιοτικό χαλκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι επειδη δουλευω στο κινητο παρακλαδι της εταιριας, αλλα οταν μας περνουσαν την οπτικη, καθοταν απο τις 11 το πρωι μεχρι μετα τις 9:20 το βραδυ που φυγαμε απο το μαγαζι, και μετρουσαν ινα-ινα τις οπτικες που συνεδεαν. Η διαφορα οπτικης με χαλκο ειναι το σαλονι με το αλωνι. Στο χαλκο χανεται αποδοση οσο απομακρυνεται η γραμμη απο το dslam, στην οπτικη ινα οχι. Στο χαλκο μετακινειται παλμος. Στην οπτικη, οπως το λεει, φως. Τωρα τι τρεχει πιο γρηγορα... ας το σκεφτει ο καθενας που θελει να τον φτυσουμε!!!

 

Επειδη ειμαστε Ελληνες, εχουμε και τη λογικη πως "οι αποψεις ειναι σαν τις κ*λοτρυπιδες. Ολοι εχουμε απο μια". Τουλαχιστον πριν πειτε τη δικια σας οσοι κανετε λαθος, ρωτηστε και καποιον που ισως ξερει κατι παραπανω...

 

Κι οσο για το ποσο αργα μπαινουν οι οπτικες, να σας πω χαρακτηριστικα τα οσα ειδα με τα ματια μου.

 

1. 2 με 3 μερες το ξεμπαζωμα και στησιμο καμπινας vdsl

2. 1 εβδομαδα για να σκαφτει ενα κομματι δρομου 300 μετρων, και να καθετοποιηθει η οπτικη μεχρι τους κατανεμητες της καθε πολυκατοικιας σε αυτα τα 300 μετρα.

3. 2 μερες να μπαζωθει κι ασφαλτοστρωθει ο δρομος.

4. 2 με 4 ημερες για να συνδεθουν ολες οι οπτικες της κεντρικης παροχης στις ρεκλετες του εκαστοτε kV.

 

Και σε ολα τα παραπανω, να προσθεσω πως σε κεντρικες οδικες αρτηριες θελουν 1 ημερα για καθε 1 με 1,5 χιλιομετρο υπογειωσης των καλωδιων (απο οπου μετα θα καταληξουν στα kV).

 

Μιλαμε για 2300 καμπινες ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ. Σκεφτειτε ποσες θα μπουν ακομα. Και ποσες εργατοωρες χρειαζονται για να γινουν τα παραπανω.

 

Και με την υποδομη που στηνεται, σε λιγο καιρο θα παψει το 50αρι στα 500 μετρα και 30αρι στο 1.5 χιλιομετρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν αφήσει εξω ολα τα μεγάλα αστικά κέντρα και βάζουν στην ραφηνα παληνη σπετσες. Αθηνα, Καλλιθεα, Περιστερι κλπ, τίποτα, μαύρα μεσάνυχτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...