Προς το περιεχόμενο

Η Intel σκοπεύει να κατακτήσει το σαλόνι, και το γραφείο σας, με αυτά τα νέα Atom-based HDMI dongles


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά με αυτό αν το συνδέσω στην tv θα μπορώ άνετα να στριμαρω απο τον σταθερό mkv στην TV........???

Nαι!

Βασικα ειναι ενα pc σε stick φορμα!

Αργά το θυμηθήκαν,υπάρχουν ένα σωρό στην αγορά,με τιμές να ξεκινάνε από τα 35$.Εχω εδώ και 1μιση χρόνο το CS918 Android TV box και έχω μείνει 100% ευχαριστημένος!!!

 

 

Και να συμπληρώσω ότι υπάρχει και το Miracast οπότε οι κάτοχοι high end κινητών δεν το χρειάζονται καν!!!

Μιλαμε για κανονικο pc,οχι απλα ενας απο τους πολλους τυπους smarttv dongles!

Οποταν καμια σχεση αυτο που λες μ'αυτο που παρουσιαζει το θεμα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

Μιλαμε για κανονικο pc,οχι απλα ενας απο τους πολλους τυπους smarttv dongles!

Οποταν καμια σχεση αυτο που λες μ'αυτο που παρουσιαζει το θεμα!

 

Μαρεσε αυτο που ειπες, "κανονικο pc" δηλαδη επειδη τρεχει windows ειναι pc!Mε την καμια ομως,κανει την ιδια δουλεια με ενα απλο AndoidBox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

125 $ ? 

η μητρικη με ατομ κανει κανα 50αρικο σε μινι-itx, και η μνημη κανα 20αρι το πολυ τα 2 GB . 

πως το βγαλανε αλλα 55$ παραπανω ; 

λιγοτερο υλικο απο την μητρικη μιας itx εχει πανω για να πεις οτι πληρωνεις υλικο.

η τεχνολογια σε αυτα τα μεγεθη κοντευει να κλεισει 4 χρονια (δεν λεω δεκατεσσερα χρονια που υπαρχουν τα κυκλωματα σε smart phone )  ηδη πριν παρει μερος η ιντελ και οι τιμες των ARM ξεκινανε απο το ενα τεταρτο απο αυτες της ιντελ , με αρκετα ανταγωνιστικες επιδοσεις . 

Ηδη με εχει αποξενωσει η ιντελ με τις παλαβομαρες των 4-5 διαφορετικων socket για cpu ταυτοχρονα στην αγορα χωρις καποια βεβαιοτητα συμβατοτητας για το προσεχες μελον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσε αυτο που ειπες, "κανονικο pc" δηλαδη επειδη τρεχει windows ειναι pc!Mε την καμια ομως,κανει την ιδια δουλεια με ενα απλο AndoidBox.

Aν τρεχεις στο desktop σου και λαπτοπ σου android,τοτε παω πασο!

 

Eννοειται οτι κανεις την δουλεια σου με ενα ΚΑΛΟ androidbox,αλλα αυτο το stick μπορεις να το χρησιμοποιησεις για πολλα πραγματα,εκτος απο ενα απλο TVBOX! 

Ειναι συμβατο με τα περιφεριακα του pc μου και δεν χρειαζεται να αγορασω αλλα γ'αυτο και δεν αυξανεται το κοστος!

Το βγαζω απο τη TV, το παιρνω μαζι μου σε διακοπες και ταξιδια και δεν κουβαλω laptop,για τις δουλειες μου!

Καλη και ευκολη η χρηση με ποντικι σε σχεση με το android που ειναι επιιεικος  δυσχρηστο!

 

 

Γενικα εχεις πολλες περισσοτερες χρησεις που μπορεις να το κανεις σε σχεση με καποιο που απλα ειναι TVBOX.Και το ποιο συμαντικο,το ενα τρεχει ΜΟΝΟ android και το αλλο τρεχει οποτε γουσταρεις και android και windows και desktop linux σε x86 πλατφορμα.

Θες να μιλησουμε για root και για αναβαθμισιμοτητα των λογισμικων χωρις να περιμενεις ποτε και ΑΝ φιλοτιμηθει κανεις να ασχοληθει με την κινεζια androidTV(που δεν ειναι καν smartphone που εχει αρκετους χρηστες για να ασχοληθει καποιος μαζι του)?

 

Νομιζω οτι τα 35ευρω που εδωσες για ολα αυτα που αναφερα,για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.Προτιμω να δωσω την 100αρα μου και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο και να απολαυσω το προιον μου χωρις πολλα πολλα!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσο καλά μπορεί να τρέξει το kodi(xbmc).

 

Αν μπορεί να παίξει όλα τα hd αρχεία που κάποιος μπορεί να θέλει και να μην σέρνεται στα menu, τότε θα έχει επιτυχία.

 

Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα τέτοιο, αν πληρούσε αυτές τις προδιαγραφές, αφού δεν έχω την ανάγκη να παίξω 3D ταινίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσο καλά μπορεί να τρέξει το kodi(xbmc).

 

Αν μπορεί να παίξει όλα τα hd αρχεία που κάποιος μπορεί να θέλει και να μην σέρνεται στα menu, τότε θα έχει επιτυχία.

 

Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα τέτοιο, αν πληρούσε αυτές τις προδιαγραφές, αφού δεν έχω την ανάγκη να παίξω 3D ταινίες. 

Με bay trail και 2gb ram,εισαι ανετος με το xbmc!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο αλλα οχι 125$.. οταν τα κινεζικα tablet win8.1 εχουν 160$ το στικακι επρεπε να χει 80$.

 

 

Και κατι ακομα: αν και εχω πολλα χρονια android πιστευω πως σιγα σιγα ερχεται το τελος των android tablets. Τα windows tablets ειναι πλεον ανταγωνιστικα σε τιμες, και εχουν μια δυνατοτητα που δεν την εχει κανενα android tablet: ειναι εν δυναμει pc ή λαπτοπ κανονικα που μπορουν να τρεξουν χ86 εφαρμογες. Δε νομιζω αν ενα android tablet και ενα windows tablet εχουν ιδια χαρακτηριστικα και τιμη να προτιμησει καποιος το android. 

 

Το ιδιο θα συμβει και με τα media boxes/sticks . Αυτη τη στιγμη υπαρχουν android sticks απο 40€. Τα καλα boxes παιζουν στα 70€ και πανω. 

Αυτο με τα υβριδικα tablet/laptop ειναι μια μεγαλη βλακεια, κρινωντας εκ του αποτελεσματος.

 

Μια συσκευη ή θα ειναι tablet ή θα ειναι laptop. Και τα 2 δε γινεται, ειναι μη λειτουργικο αυτο το υβριδικο μοντελο για τον καταναλωτη.

 

Γελασε ολος ο κοσμος με τις πατατες τυπου surface που πατωσαν, παρολο που τα Windows 8 ειναι ενα ωραιο λειτουργικο για tablets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα υβριδικα tablet/laptop ειναι μια μεγαλη βλακεια, κρινωντας εκ του αποτελεσματος.

 

Μια συσκευη ή θα ειναι tablet ή θα ειναι laptop. Και τα 2 δε γινεται, ειναι μη λειτουργικο αυτο το υβριδικο μοντελο για τον καταναλωτη.

 

Γελασε ολος ο κοσμος με τις πατατες τυπου surface που πατωσαν, παρολο που τα Windows 8 ειναι ενα ωραιο λειτουργικο για tablets.

Γι'αυτο δεν το υποστηριζει κανεις?

 

 

Μετρα Kινεζους! :P

http://www.alibaba.com/products/F0/windows_8.1_tablet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τρεχεις στο desktop σου και λαπτοπ σου android,τοτε παω πασο!

 

Eννοειται οτι κανεις την δουλεια σου με ενα ΚΑΛΟ androidbox,αλλα αυτο το stick μπορεις να το χρησιμοποιησεις για πολλα πραγματα,εκτος απο ενα απλο TVBOX! 

Ειναι συμβατο με τα περιφεριακα του pc μου και δεν χρειαζεται να αγορασω αλλα γ'αυτο και δεν αυξανεται το κοστος!

Το βγαζω απο τη TV, το παιρνω μαζι μου σε διακοπες και ταξιδια και δεν κουβαλω laptop,για τις δουλειες μου!

Καλη και ευκολη η χρηση με ποντικι σε σχεση με το android που ειναι επιιεικος  δυσχρηστο!

 

 

Γενικα εχεις πολλες περισσοτερες χρησεις που μπορεις να το κανεις σε σχεση με καποιο που απλα ειναι TVBOX.Και το ποιο συμαντικο,το ενα τρεχει ΜΟΝΟ android και το αλλο τρεχει οποτε γουσταρεις και android και windows και desktop linux σε x86 πλατφορμα.

Θες να μιλησουμε για root και για αναβαθμισιμοτητα των λογισμικων χωρις να περιμενεις ποτε και ΑΝ φιλοτιμηθει κανεις να ασχοληθει με την κινεζια androidTV(που δεν ειναι καν smartphone που εχει αρκετους χρηστες για να ασχοληθει καποιος μαζι του)?

 

Νομιζω οτι τα 35ευρω που εδωσες για ολα αυτα που αναφερα,για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.Προτιμω να δωσω την 100αρα μου και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο και να απολαυσω το προιον μου χωρις πολλα πολλα!!!

Πετάμενα λεφτά με το να εχω προσβαση σε email,internet,Full HD streaming,Office,Games,XBMC Client,Torrent Client,Miracast,DNLA,συνδεσιμότητα με χειρηστηριο Xbox360,PS3,key/mouse και Usb camera.

Δεν υπολείπεται τίποτα,τωρα αμα το θες μονο και μονο επειδη γραφει Intel και Windows πανω παω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...