Προς το περιεχόμενο

Η Intel σκοπεύει να κατακτήσει το σαλόνι, και το γραφείο σας, με αυτά τα νέα Atom-based HDMI dongles


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσενα συγκεκριμενα δεν σου ανεφερα τιποτα, μια απαντηση εδωσα στον συμφορουμιτη που μου ανεφερε οτι αγορασε tablets.

 

Μα σαφως και θα την κατακτησει, ετσι εγινε και με τα NUC barebones της.... NOT!!

Ενοχλεις με τα υπαρξιακα σου και βγαινεις εκτος θεματος!

 

Μιλαμε για dongle και οχι για tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενοχλεις με τα υπαρξιακα σου και βγαινεις εκτος θεματος!

 

Μιλαμε για dongle και οχι για tablets!

Δεν ξεκινησα εγω το θεμα με τα tablets. Απλα απαντησα σε ενα (ασχετο οντως) μηνυμα, και οκ λαθος μου.

Υπαρξιακα εχεις εσυ γιατι εστιασες μονο στο δικο μου μηνυμα μονο και μονο επειδη δε συμφωνεις μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιστρεψουμε στο θέμα μας, σε καμια συσκευή μου δεν θέλω να έχω περιορισμό και καμια συσκευή μου δεν θέλω να εξαρτάται απί αλλη. Γι αυτό θεωρώ πως ενα stick με Windows είναι το απόλυτο. Γιατί δεν έχει κανέναν περιορισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να στριμάρεις κάτι αξιοπρεπές (πχ κάτι στα 30-40 και πάνω mbps) θες bandwidth... οπότε αυτά θα αξίζουν για σαλόνι όπως λέτε ΟΤΑΝ είτε θα έχουν wireless 802.11ac, είτε όταν με κάποιο τρόπο έχουν ενσύρματο δίκτυο 1000ρι (οπότε δεν έννοώ ένα 100ρι απο την usb με usb to ethernet)...

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ΔΕΝ καταλαβαίνω τι το κάνει αυτό να αξίζει περισσότερο απ το Nuc μου με τον 2820 που το πήρα 115 ευρώ και με μια μνημούλα 2gb και ένα στικάκι έχεις openelec και ότι γουστάρεις πάνω και δεν κολλάει ούτε σε αρχεία 120mbps (ενώ παίζει και 3d natively στα windows)  και όλα αυτά σε ένα pc σε μέγεθος παλάμης με vesa να μπει πίσω στην tv αν το θες κρυμμένο.

Κατανοώ την χαρά και σίγουρα έχουν κάποια πρώτα υπέρ αυτά (αθόρυβα εντελώς, τα βάζεις στην τσέπη σου και φεύγεις κτλ) αλλά θέλουν ΠΟΛΥ ψωμί αυτά ακόμα για να μπουν με αξιώσεις σε ένα σαλόνι.

Για κάποιον που θέλει ένα pc τσέπης και να το τριγυρνάει από δω και από εκεί είναι άψογο.. για media player σαλονιού όπως διάβασα...δεν ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να στριμάρεις κάτι αξιοπρεπές (πχ κάτι στα 30-40 και πάνω mbps) θες bandwidth... οπότε αυτά θα αξίζουν για σαλόνι όπως λέτε ΟΤΑΝ είτε θα έχουν wireless 802.11ac, είτε όταν με κάποιο τρόπο έχουν ενσύρματο δίκτυο 1000ρι (οπότε δεν έννοώ ένα 100ρι απο την usb με usb to ethernet)...

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ΔΕΝ καταλαβαίνω τι το κάνει αυτό να αξίζει περισσότερο απ το Nuc μου με τον 2820 που το πήρα 115 ευρώ και με μια μνημούλα 2gb και ένα στικάκι έχεις openelec και ότι γουστάρεις πάνω και δεν κολλάει ούτε σε αρχεία 120mbps (ενώ παίζει και 3d natively στα windows)  και όλα αυτά σε ένα pc σε μέγεθος παλάμης με vesa να μπει πίσω στην tv αν το θες κρυμμένο.

Κατανοώ την χαρά και σίγουρα έχουν κάποια πρώτα υπέρ αυτά (αθόρυβα εντελώς, τα βάζεις στην τσέπη σου και φεύγεις κτλ) αλλά θέλουν ΠΟΛΥ ψωμί αυτά ακόμα για να μπουν με αξιώσεις σε ένα σαλόνι.

Για κάποιον που θέλει ένα pc τσέπης και να το τριγυρνάει από δω και από εκεί είναι άψογο.. για media player σαλονιού όπως διάβασα...δεν ακόμα...

 

τα παντα εχουν να κανουν με την τιμη. το nuc ποσο σου κοστισε συνολικα για να ειναι λειτουργικο? το hdmi win8.1 stick σε 2-3 μηνες θα κοστιζει 70-80€. Αν υπαρχει nuc με αυτη την τιμη σιγουρα θα προτιμησω το nuc, αλλα δεν το βλεπω να γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να στριμάρεις κάτι αξιοπρεπές (πχ κάτι στα 30-40 και πάνω mbps) θες bandwidth... οπότε αυτά θα αξίζουν για σαλόνι όπως λέτε ΟΤΑΝ είτε θα έχουν wireless 802.11ac, είτε όταν με κάποιο τρόπο έχουν ενσύρματο δίκτυο 1000ρι (οπότε δεν έννοώ ένα 100ρι απο την usb με usb to ethernet)...

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ΔΕΝ καταλαβαίνω τι το κάνει αυτό να αξίζει περισσότερο απ το Nuc μου με τον 2820 που το πήρα 115 ευρώ και με μια μνημούλα 2gb και ένα στικάκι έχεις openelec και ότι γουστάρεις πάνω και δεν κολλάει ούτε σε αρχεία 120mbps (ενώ παίζει και 3d natively στα windows)  και όλα αυτά σε ένα pc σε μέγεθος παλάμης με vesa να μπει πίσω στην tv αν το θες κρυμμένο.

Κατανοώ την χαρά και σίγουρα έχουν κάποια πρώτα υπέρ αυτά (αθόρυβα εντελώς, τα βάζεις στην τσέπη σου και φεύγεις κτλ) αλλά θέλουν ΠΟΛΥ ψωμί αυτά ακόμα για να μπουν με αξιώσεις σε ένα σαλόνι.

Για κάποιον που θέλει ένα pc τσέπης και να το τριγυρνάει από δω και από εκεί είναι άψογο.. για media player σαλονιού όπως διάβασα...δεν ακόμα...

Δεν συμφωνώ αλλά ο καθένας έχει την γνώμη του. Εγώ κολάω στο ΔΕΝ. Γιατί ΔΕΝ ρε αδελφέ μου? Έχει παρόμοια specs με το ASUS T100 το οποίο τόσο καιρό μου πάει φωτοβολίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να στριμάρεις κάτι αξιοπρεπές (πχ κάτι στα 30-40 και πάνω mbps) θες bandwidth... οπότε αυτά θα αξίζουν για σαλόνι όπως λέτε ΟΤΑΝ είτε θα έχουν wireless 802.11ac, είτε όταν με κάποιο τρόπο έχουν ενσύρματο δίκτυο 1000ρι (οπότε δεν έννοώ ένα 100ρι απο την usb με usb to ethernet)...

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ΔΕΝ καταλαβαίνω τι το κάνει αυτό να αξίζει περισσότερο απ το Nuc μου με τον 2820 που το πήρα 115 ευρώ και με μια μνημούλα 2gb και ένα στικάκι έχεις openelec και ότι γουστάρεις πάνω και δεν κολλάει ούτε σε αρχεία 120mbps (ενώ παίζει και 3d natively στα windows)  και όλα αυτά σε ένα pc σε μέγεθος παλάμης με vesa να μπει πίσω στην tv αν το θες κρυμμένο.

Κατανοώ την χαρά και σίγουρα έχουν κάποια πρώτα υπέρ αυτά (αθόρυβα εντελώς, τα βάζεις στην τσέπη σου και φεύγεις κτλ) αλλά θέλουν ΠΟΛΥ ψωμί αυτά ακόμα για να μπουν με αξιώσεις σε ένα σαλόνι.

Για κάποιον που θέλει ένα pc τσέπης και να το τριγυρνάει από δω και από εκεί είναι άψογο.. για media player σαλονιού όπως διάβασα...δεν ακόμα...

Tο θεμα της ειδησης δεν ειναι να συγκρινει το NUC,αλλα οτι ξεκινουν να βγαινουν μηχανηματα της κατηγοριας του nuc(πολυ μικρα portable pc σε x86) KAI ΣΕ STICK ΜΟΡΦΗ!

Φυσικα θα ειναι προς το παρον πιο αδυναμα απο το nuc και λιγοτερα features λογο μεγεθους,αλλα θα αναπτυσσονται και θε βγαινουν καλυτερα,οπως θα βγαινουν καλυτερα και σ'αυτα με την φορμα του nuc!

Βασικα δινουν περισσοτερες επιλογες σε μηχανηματα οπως το nuc,οσο αφορα τη φορμα και το μεγεθος.

Οταν θα θες κατι πιο δυνατο,θα περνεις αυτα που ειναι οπως το nuc(που τα επομενα θα ειναι και αυτα fanless με τυπου M-core cpu) και αν εισαι λιγοτερο απαιτητικος αλλα σε νοιαζει να ειναι καρφομενο στη TV,να παιρνεις σε dongle stick φορμα(με την πιο χαμηλη κατηγορια cpu που ειναι οι atoms-bay trail και πιο μετα cerry bay) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή δεν έχω καταλάβει ο τύπος εδώ με ποιο cpu - ram - emmc πουλάει το μηχανάκι? Λέει πουθενά για εγγύηση? 

 

http://www.aliexpress.com/item/Sell-Mini-PC-with-both-Android-Windows-8-system/2044898752.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...