Προς το περιεχόμενο

Η Intel σκοπεύει να κατακτήσει το σαλόνι, και το γραφείο σας, με αυτά τα νέα Atom-based HDMI dongles


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετάμενα λεφτά με το να εχω προσβαση σε email,internet,Full HD streaming,Office,Games,XBMC Client,Torrent Client,Miracast,DNLA,συνδεσιμότητα με χειρηστηριο Xbox360,PS3,key/mouse και Usb camera.

Δεν υπολείπεται τίποτα,τωρα αμα το θες μονο και μονο επειδη γραφει Intel και Windows πανω παω πάσο.

Aν δουλευεις το android στο desktop και laptop σου,στο ειπα παω πασο!

 

Αυτο ειναι το remote control μου(πραγματικα)! :P

 

post-192952-0-89994600-1413906073_thumb.jpg

 

Οταν θα μπορεσεις να το σετταρεις στο androidTV,φωναξε μου να τσιμπισω 5!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα για μένα είναι πχ θα μπορεί να τρέξει ως nas και συγχρόνως κανένα xbmc τίποτα τέτοιο και office 2010-2013?

 

Γιατί αν είναι αξιόπιστο nas και media centre θα μπορούσε να έχει αρκετές χρήσεις....

 

Γενικά τέτοιες λύσεις μπορεί να βοηθήσουν πιστεύω κυρίως οικογένεις και επιχειρήσεις με ένα καλό pc (ίσως ως server για demanding πράγματα) και διάφορα τέτοια περιφερειακά να έχουν multiple low power desktop experience.... Ο χρόνος θα δείξει.... Δεν ξέρω συγκριτικά πως τα πάει σε σχέση με το nuc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως είναι γραμμένη η είδηση πολλοί καταλαβαίνουν ότι η intel κατασκευάζει dongles που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα αφού είναι άλλο ένα κινεζικό dongle αλλά με επεξεργαστή intel

 

Aν δουλευεις το android στο desktop και laptop σου,στο ειπα παω πασο!

 

υπάρχουν και dongles που τρέχουν linux, ελπίζω αυτό να το θεωρείς desktop os

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και dongles που τρέχουν linux, ελπίζω αυτό να το θεωρείς desktop os

Προτιμω αν θα τρεξω linux desktop,να ειναι σε x86 πλατφορμα και επισεις να εχω την επιλογη να μπουταρω οποιο και τα windows και τα android!

Δεν ειναι το λογισμικο το θεμα,αλλα η πλατφορμα που βασιζεται το dongle!Γι'αυτο ειναι κανονικο pc!

Μπαινω βρισκω και περνω ευκολα και ωραια οποια εκδωση των λογισμικων που θελω,χωρις να κρεμμομαι απο τις καυλες του καθε developer αν θα ασχοληθει με ενα TVdongle των 35-50ευρω!

Και οτα θα κανω plug στην TV δε θελω να ασχοληθω ουτε με root,ουτε με ζογλερικα για να δουλεψει το ενα και το αλλο περιφεριακο που θελω και γενικα,θελω να το απολαυσω χωρις πολλα πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να τσεκαρει και αυτο.

 

To εχω δει ,καλο φαινεται portable η τιμη ειναι τσιμπημενη για τα χαρακτηριστικα του και χρειαζεται και ενα τροφοδοτικο που ολως τυχαιως δεν το δειχνουν λες και θα το δουλεψεις με το δακτυλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αγόρασα ένα Zotac id18, του έβαλα έναν SSD 128GB, 4GB RAM, mini ασύρματο πληκτρολόγιο/ποντίκι στα 10€ από Κίνα και έναν εξωτερικό 2,5'' HDD στα 250GB που μου έμεινε από ένα παλιό λάπτοπ, του έβαλα και Windows 8.1 και έχω την καλύτερη λύση για smart TV και ένα πλήρες pc. Το ανοίγω με wake on lan από το κινητό μου (αν και καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα), βλεπω βίντεο στο youtube με ενεργοποιημένο το adblock plus για να κόβει διαφημίσεις κλπ, παίζω μουσική με το VirtualDJ στο HiFi, κατεβάζω ταινίες από torrents και τις βλέπω άμεσα σε Full HD ανάλυση, κάνω browsing με όσες ανοικτές καρτέλες θέλω, σήκωσα ένα προσωπικό web site σε xampp, έχω τον δικό μου file server & ftp server, έβαλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ συνήθως και έχω πρόσβαση μέσω remote desktop ώστε να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αν βρίσκομαι σε η/υ που δεν τα έχει εγκατεστημένα και πολλά άλλα που δεν μπορεί με τίποτα να τα κάνει κανείς ακόμα και στην πιο ακριβή smart tv ή σε android dongle. Άσε που παίζει και (απλά) παιχνίδια!!! Βγαίνει κάπως ακριβότερη λύση αλλά νομίζω ότι αυτό που πετυχαίνεις τελικά είναι έτη φωτός μπροστά από τις υπόλοιπες υλοποιήσεις και τα έχεις όλα σε ένα.

Ελπίζω η λύση της Intel να έρθει όσο το δυνατό πιο κοντά στην παραπάνω σύνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς φαινεται αυτός που δεν έχει πιασει ποτε του μια ταμπλετα με W8...

Για να μην πω για τα εκπληκτικά Surface...

Ναι τα εχεις πιασει εσυ ολα στα χερια σου και κρινεις.

 

Απο την στιγμη που πιασανε πατο στις πωλησεις, ειναι πατατες. Αλλα εδω που τα λεμε οι πατατες πουλανε περισσοτερο απο το surface. Ουτε καλο λαπτοπ εχεις, ουτε ενα ευχρηστο tablet. Και δινεις και 1000€.

Και για την ιστορια, εχω χρησιμοποιησει surface αλλα δε νομιζω οτι σε αφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσε αυτο που ειπες, "κανονικο pc" δηλαδη επειδη τρεχει windows ειναι pc!Mε την καμια ομως,κανει την ιδια δουλεια με ενα απλο AndoidBox.

καμια σχεση με ενα androidbox. με το συγκεκριμένο τρεχεις κανονικα ολες τις exe εφαρμογες και όχι μονο! εχει πολλες περισσοτερες χρησεις και δυνατοτητες και πιστευω ότι ειναι η ταφοπλακα των androidboxes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα εχεις πιασει εσυ ολα στα χερια σου και κρινεις.

 

Απο την στιγμη που πιασανε πατο στις πωλησεις, ειναι πατατες. Αλλα εδω που τα λεμε οι πατατες πουλανε περισσοτερο απο το surface. Ουτε καλο λαπτοπ εχεις, ουτε ενα ευχρηστο tablet. Και δινεις και 1000€.

Και για την ιστορια, εχω χρησιμοποιησει surface αλλα δε νομιζω οτι σε αφορα.

Με αφορά τι πείρα έχεις, απο τη στιγμή που βγαινεις και λες τη γνώμη σου και σε διαβάζει κόσμος.

Προσωπικά, για να μιλάω, έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει και Surface, και 2 iPad, και πολλές ταμπλέτες με Android και αυτή τη στιγμη απολαμβανω ενα Lenovo με W8.1

Αρα ξέρω για τι μιλαω.

Όσο για τα περι πωλήσεων, μου θυμίζει τη διαφήμιση που ο τύπος με το σαραβαλακι λέει σε αυτον με τη Ferrari "ρε φιλε, σου βγήκε καλό αυτό; Γιατι δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά..."

Σορρυ για το off topic, αλλά ο καθένας γράφει ο,τι του κατέβει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορά τι πείρα έχεις, απο τη στιγμή που βγαινεις και λες τη γνώμη σου και σε διαβάζει κόσμος. Προσωπικά, για να μιλάω, έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει και Surface, και 2 iPad, και πολλές ταμπλέτες με Android και αυτή τη στιγμη απολαμβανω ενα Lenovo με W8.1 Αρα ξέρω για τι μιλαω. Όσο για τα περι πωλήσεων, μου θυμίζει τη διαφήμιση που ο τύπος με το σαραβαλακι λέει σε αυτον με τη Ferrari "ρε φιλε, σου βγήκε καλό αυτό; Γιατι δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά..." Σορρυ για το off topic, αλλά ο καθένας γράφει ο,τι του κατέβει...

Ααα μαλιστα.

Δηλαδη δεν εχεις τι να κανεις κι αγοραζεις tablets με το κιλο. Σε στυλ "εε ας παρουμε και καμια βλακεια" κτλ.

Ετσι εξηγειται γιατι αγορασες το surface.

Εε λοιπον οχι, tablets με το κιλο δεν αγοραζω για αυτο προσεχω πολυ πριν αγορασω μια πατατα σαν το surface. Και το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και δεν με βολεψε, αλλα και παλι δεν σε αφορα.

Το οτι πατωσε, και δεν τεινει να ξεκολλησει απο τον πατο, τα λεει ολα. End of story.

 

Στο θεμα μας, γιατι βγηκαμε offtopic.

Σε καμια περιπτωση το συγκεκριμενο dongle δεν ειναι ο killer των androidboxes.

Αλλα εχει πολλες δυνατοτητες και σε καλη τιμη κατα τη γνωμη μου.

Ανετα θα κανει και για Media Player, αν υποστηριζει και το HDMI-CEC ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ααα μαλιστα.

Δηλαδη δεν εχεις τι να κανεις κι αγοραζεις tablets με το κιλο. Σε στυλ "εε ας παρουμε και καμια βλακεια" κτλ.

Ετσι εξηγειται γιατι αγορασες το surface.

Εε λοιπον οχι, tablets με το κιλο δεν αγοραζω για αυτο προσεχω πολυ πριν αγορασω μια πατατα σαν το surface. Και το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και δεν με βολεψε, αλλα και παλι δεν σε αφορα.

Το οτι πατωσε, και δεν τεινει να ξεκολλησει απο τον πατο, τα λεει ολα. End of story.

 

Στο θεμα μας, γιατι βγηκαμε offtopic.

Σε καμια περιπτωση το συγκεκριμενο dongle δεν ειναι ο killer των androidboxes.

Αλλα εχει πολλες δυνατοτητες και σε καλη τιμη κατα τη γνωμη μου.

Aγορασε οτι ζαρζαβατικο θες.Εμας γιατι μας το λες??? :huh:

 

Υποψη οτι αν η intel ειπε οτι θα κατακτησει αυτη την κατηγορια,θα την κατακτησει!Τελος!!!

Η intel ειπε οτι θα κατακτησει τα tablet,τωρα ειναι η δευτερη σε πωλησεις σε tablets soc,με την apple να ειναι πρωτη και η qualcomm 3η και καταιδρομενη!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα μαλιστα.

Δηλαδη δεν εχεις τι να κανεις κι αγοραζεις tablets με το κιλο. Σε στυλ "εε ας παρουμε και καμια βλακεια" κτλ.

Ετσι εξηγειται γιατι αγορασες το surface.

Εε λοιπον οχι, tablets με το κιλο δεν αγοραζω για αυτο προσεχω πολυ πριν αγορασω μια πατατα σαν το surface. Και το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και δεν με βολεψε, αλλα και παλι δεν σε αφορα.

Το οτι πατωσε, και δεν τεινει να ξεκολλησει απο τον πατο, τα λεει ολα. End of story.

 

Στο θεμα μας, γιατι βγηκαμε offtopic.

Σε καμια περιπτωση το συγκεκριμενο dongle δεν ειναι ο killer των androidboxes.

Αλλα εχει πολλες δυνατοτητες και σε καλη τιμη κατα τη γνωμη μου.

Ανετα θα κανει και για Media Player, αν υποστηριζει και το HDMI-CEC ακομα καλυτερα.

Βρε λεβέντη μου γράφεις και ξαναγράφεις, αλλά δεν ξέρεις τι γράφεις  στην ουσία...

 

Γιατί ένα windows tablet και ειδικά το surface είναι πατάτα;;;;

Επειδή δεν έκανε πωλήσεις σε μια εποχή που έχει πλημμυρίσει ο κόσμος από κινέζικα που τα παίρνεις σχεδόν τσάμπα; Αυτό ήταν λάθος της MS.

 

Τα windows tablet θα γίνουν κυρίαρχα σε λίγο καιρό.

 

Εγω είμαι σε ένα pc με windows σχεδόν όλη τη μέρα. Τι να το κάνω το tablet με android; Να τρέξω τι;;;;;; Να σερφάρω στο ίντερνετ όταν είμαι στο αυτοκίνητο ή όταν είμαι στο μπάνιο;

 

Αν όμως μπορώ να τρέξω κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου που υπάρχουν μόνο σε windows, ε τότε η φορητότητα ενός tablet είναι κάτι συν.

 

Κακά τα ψέμματα, όλα σχεδόν τα προγράμματα που μπορεί να χρησιμοποιήσει στη δουλειά του τρέχουν σε windows και όχι σε android. Θέλουμε να τρέχουμε ms office και όχι quick office. Γιατί; Γιατί αυτό χρησιμοποιούμε εδώ και 20 χρόνια. Εσύ που βγήκες τώρα από το αυγό σου μπορείς να τρέχεις το facebook και τα παιχνιδάκια σου στο android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορασε οτι ζαρζαβατικο θες.Εμας γιατι μας το λες??? :huh:

 

Υποψη οτι αν η intel ειπε οτι θα κατακτησει αυτη την κατηγορια,θα την κατακτησει!Τελος!!!

Η intel ειπε οτι θα κατακτησει τα tablet,τωρα ειναι η δευτερη σε πωλησεις σε tablets soc,με την apple να ειναι πρωτη και η qualcomm 3η!!!

Εσενα συγκεκριμενα δεν σου ανεφερα τιποτα, μια απαντηση εδωσα στον συμφορουμιτη που μου ανεφερε οτι αγορασε tablets.

 

Μα σαφως και θα την κατακτησει, ετσι εγινε και με τα NUC barebones της.... NOT!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...