Προς το περιεχόμενο

Επιδομα θερμανσης vol.2


feniakom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Καταρχας να αναφερω οτι σε αναζητηση μου για το ιδιο θεμα προκειμενου να μου λυθουν αποριες δεν βρηκα σχετικες απαντησεις...

Θα χρειαστω λοιπον κι εγω την βοηθεια οσων γνωριζουν..Απο οσο εχω διαβασει σε διαφορα sites μπορεις να κανεις αιτηση και να σου δοθει προκαταβολη για να αγορασεις πετρελαιο θερμανσης πραγμα το οποιο επιθυμω κι εγω.Χωρις να εχω μπει στην εφαρμογη ,αλλα στηριζομενη στην λογικη ,κανοντας την αρχικη αιτηση δηλωνω ποσα λιτρα θελω να αγορασω και με βασει την ποσοτητα αυτη μπαινουν τα λεφτα.Οποτε αγοραζω το πετρελαιο και μεσω του πρατηριουχου γινεται η ταυτοποιηση των λιτρων.Σωστα τα εχω καταλαβει ή κανω καπου λαθος?Επισης αν θελησω να ξαναγορασω πετρελαιο  ξανακανω αιτηση?  :unsure:

Βοηθεια σας παρακαλω !!!!!!Ας μου δωσει τα φωτα του οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο!!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά αίτηση, αγορά όσες φορές θέλεις μεχρι να συμπληρώσεις τα επιδοτούμενα λίτρα που διαφέρουν ανάλογα την περιοχή που κατοικείς.

 

Προκαταβάλλεται σε λογαριασμό σου το 25% αν το ζητήσεις.

 

35λεπτα το λίτρο ειναι η επιδότηση

 

Για χάρη απλοποίησης

 

Έστω ότι αγοράζεις 300 λίτρα προς 1 ευρω το λίτρο. Δικαιούσαι λοιπόν 105€ επιδότηση. Από αυτά θα πάρεις μονο 26,25€ ως προκαταβολή άρα πρεπει να καταβάλεις 273,75€ από την τσέπη σου και μετα να εισπράξεις τα υπόλοιπα.

 

Αυτά έχω καταλάβει, αν εχω κάπου λάθος, διορθώστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος έχει αλλάξει. Απ'οτι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστο.

 

Εστω οτι κάνεις την αιτηση και εχεις 120 τμ, όσα δηλαδή προβλέπονται απ'το σύστημα ώστε να πάρεις το μέγιστο επίδομα.

Εστω και η ζώνη όπου βρίσκομαι εγώ η οποία επιδοτεί 15 λτ/τμ.

 

Ητοι 1800 λίτρα ή 1800 * 0.35 = 630ε

 

Οταν κάνεις την αίτηση, αυτά μπορούν να σου προκαταβληθούν όλα. Αν βέβαια ΔΕΝ αγοράσεις 1800 λτ, αλλά 1000, επιστρέφεις τα υπόλοιπα.

Η μπορείς ΚΑΘΕ φορά που βάζεις, να σου πιστώνουν τη προκαταβολή γι'αυτα τα λίτρα που αγόρασες.

 

Δε ξέρω αν εχω κάπου λάθος...

 

Περυσι είχα κάνει την αίτηση με το 2ο τρόπο, κάθε φορά που αγοράζμε πετρέλαιο, 20-30 ημέρες μετά, μας πιστώναν τα 0.35*λτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο παραδειγμα που εδωσες KANESAXO εαν δικαιουσαι 1800λιτρα τοτε σωστα 1800 χ 0,35€ = 630€ ποσο επιδοτησης.

Εαν στην αιτηση πατησες προκαταβολη 25% τοτε σε περιπου 20 ημερες που θα ξεκινησουν οι πρωτες πληρωμες θα εισπραξεις το 25% των 630€ ητοι: 157,50€.

Εαν εσυ ομως δεν βαλεις πετρελαιο εως την ληξη διαθεσης πετρελαιου (Απριλιο/Μαιο 2015) τοτε θα σου τα παρουν πισω τα 157,50€.

 

Ας πουμε τωρα οτι πηρες τα 157,50€ (την προκαταβολη του 25% απο το συνολικο) και εσυ βαλεις πετρελαιο 500λιτρα με τιμη 1ευρω, τοτε θα πληρωσεις στον πρατηριουχο 500ευρω. Την επομενη φορα που θα πληρωσει παλι το Taxis εσυ θα παρεις 500λιτρα (που εβαλες) χ 0,35 (ποσο € επιδοτησης) = 175€ - την προκαταβολη που εισεπραξες στην αρχη 157,50€ - το ποσο που θα δεις στον λογαριασμο σου θα ειναι: 17,50€.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος στον topic starter. Στην διαθεση σας για οποιαδηποτε απορια.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ti γίνεται;

Mπήκα να κάνω αίτηση για το 2015-2016 και μου έβγαλε ότι το 2014 φιλοξενούμουνα (σωστά το είπα;).

Nοικιάζω σπίτι μόνη μου από τον Οκτώβρη, δε δικαιούμαι για φέτος; Του χρόνου θα μπορώ να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

έκανε κάποιος την αίτηση για το επίδομα?Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Μένω σε πολυκατοικία αλλά έχω αυτόνομη θέρμανση.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;Πρέπει να δηλώσω οτι μένω σε πολυκατοικία με αυτονομία η μπορώ να το δηλώσω ως μονοκατοικία λόγω του ότι έχω δικό μου καυστήρα;

 

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα.

 

Το πράγμα έχει ως εξής: νοίκιασα σπίτι αυτό το μήνα (Δεκέμβριο) και υπογράψαμε συμφωνητικό ότι το νοικιάζω από 1/1/2017.

Η δεξαμενή είναι μία. Για εμένα και τους σπιτονοικοκύρηδες, που μένουν από πάνω.

Τα ρολόγια είναι αντίστοιχα δύο.

 

Ο σπιτονοικοκύρης μου είπε ότι έχουν μετρήσει τη δεξαμενή (ορθογώνια, 2000 λίτρων) και κάθε εκατοστό είναι 20 λίτρα.

Κάθε τέλος της σεζόν (Μάιο ας πούμε), θα βλέπουμε πόσα εκατοστά έχει πέσει η στάθμη, και πολλαπλασιάζοντας επί 20, θα βρίσκουμε τα λίτρα που έχουμε κάψει.

 

Μετά με μια μέθοδο των τριών απ' ότι κατάλαβα, συναρτήσει των ρολογιών, θα βγαίνει το ποσό που οφείλω.

 

Το ερώτημα είναι αν δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης, και τι χρειάζεται για να το πάρω.

Απ' ότι κατάλαβα, δε με συμφέρει να κάνω την αίτηση μέχρι τέλος του μήνα, αφού υποτίθεται ότι δεν το έχω νοικιάσει ακόμα το σπίτι.

 

Η περιοχή είναι Αθήνα. Το ξέρω ότι και να το πάρω δε θα πάρω και πολλά, αλλά αν μπορώ, why not.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Καταρχας να αναφερω οτι σε αναζητηση μου για το ιδιο θεμα προκειμενου να μου λυθουν αποριες δεν βρηκα σχετικες απαντησεις...

Θα χρειαστω λοιπον κι εγω την βοηθεια οσων γνωριζουν..Απο οσο εχω διαβασει σε διαφορα sites μπορεις να κανεις αιτηση και να σου δοθει προκαταβολη για να αγορασεις πετρελαιο θερμανσης πραγμα το οποιο επιθυμω κι εγω.Χωρις να εχω μπει στην εφαρμογη ,αλλα στηριζομενη στην λογικη ,κανοντας την αρχικη αιτηση δηλωνω ποσα λιτρα θελω να αγορασω και με βασει την ποσοτητα αυτη μπαινουν τα λεφτα.Οποτε αγοραζω το πετρελαιο και μεσω του πρατηριουχου γινεται η ταυτοποιηση των λιτρων.Σωστα τα εχω καταλαβει ή κανω καπου λαθος?Επισης αν θελησω να ξαναγορασω πετρελαιο  ξανακανω αιτηση?  :unsure:

Βοηθεια σας παρακαλω !!!!!!Ας μου δωσει τα φωτα του οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο!!

Έχω την εντύπωση ότι δεν δηλώνεις πόσα λίτρα θα βάλεις. Το ποσό της επιδότησης είναι στάνταρ και πάει με την περιοχή και τα τετραγωνικά του σπιτιού και είναι άσχετα με τα πόσα θέλεις εσύ να βάλεις. Αν τελικά εσύ βάλεις παραπάνω λίτρα με κόστος μεγαλύτερο της επιδότησης τότε θα πληρώσεις την διαφορά, ενώ αν βάλεις λιγότερα τότε θα πρέπει να επιστρέψεις την διαφορά στην εφορία (όχι άμεσα αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον). Αυτό ίσχυε πέρσι, λογικά και φέτος θα ισχύει το ίδιο.

 

Αίτηση κάνεις μια φορά. Στον πρατηριούχο θα δώσεις ΑΦΜ και λογαριασμό ΔΕΗ για να γίνει η ταυτοποίηση. Νομίζω το ΑΦΜ πρέπει να αναγράφεται στον λογαριασμό της ΔΕΗ, οπότε αρκεί να έχεις μόνο αυτό. Εκτός από την προκαταβολή, τα υπόλοιπα λεφτά δεν τα παίρνεις άμεσα, οπότε αρχικά θα πρέπει να βάλεις και κάποια από την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εκτός από την προκαταβολή, τα υπόλοιπα λεφτά δεν τα παίρνεις άμεσα, οπότε αρχικά θα πρέπει να βάλεις και κάποια από την τσέπη σου.

Επίσης αν γίνει η αίτηση φέτος θα πάρει τα χρήματα μέχρι τέλη Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου, αν την κάνει του χρόνου θα τα πάρει έως τέλος Ιουνίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν δηλώνεις πόσα λίτρα θα βάλεις. Το ποσό της επιδότησης είναι στάνταρ και πάει με την περιοχή και τα τετραγωνικά του σπιτιού και είναι άσχετα με τα πόσα θέλεις εσύ να βάλεις. Αν τελικά εσύ βάλεις παραπάνω λίτρα με κόστος μεγαλύτερο της επιδότησης τότε θα πληρώσεις την διαφορά, ενώ αν βάλεις λιγότερα τότε θα πρέπει να επιστρέψεις την διαφορά στην εφορία (όχι άμεσα αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον). Αυτό ίσχυε πέρσι, λογικά και φέτος θα ισχύει το ίδιο.

 

Αίτηση κάνεις μια φορά. Στον πρατηριούχο θα δώσεις ΑΦΜ και λογαριασμό ΔΕΗ για να γίνει η ταυτοποίηση. Νομίζω το ΑΦΜ πρέπει να αναγράφεται στον λογαριασμό της ΔΕΗ, οπότε αρκεί να έχεις μόνο αυτό. Εκτός από την προκαταβολή, τα υπόλοιπα λεφτά δεν τα παίρνεις άμεσα, οπότε αρχικά θα πρέπει να βάλεις και κάποια από την τσέπη σου.

πασα μου εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πασα μου εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε...

Χα χα χα, τώρα το πρόσεξα. Έλεος με αυτές τις νεκραναστάσεις παλιών θεμάτων. Εμφανίστηκε ξαφνικά στην 1η σελίδα και υπέθεσα ότι το θέμα άνοιξε πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα, τώρα το πρόσεξα. Έλεος με αυτές τις νεκραναστάσεις παλιών θεμάτων. Εμφανίστηκε ξαφνικά στην 1η σελίδα και υπέθεσα ότι το θέμα άνοιξε πρόσφατα.

χαχααχ αδικο εχεις μηπως?απο τετοια θεματα μπουχτισαμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να σας κάνω μια ερώτηση σε εσάς οταν πατάτε στις διασταυρωμένες αγορές φαίνονται τα λίτρα πετρελαίου που έχετε αγοράσει πριν κάνετε την αίτηση; γιατί εγώ που αγόρασα στις 8/12 δεν μου την εμφανίζει. ΑΦΜ και ΔΕΗ αναγράφονται σωστά στην απόδειξη που πήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...