Προς το περιεχόμενο

ανεμογεννήτρια από καπέλο τζακιού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το καπέλο του τζακιού που δείχνεις παίρνει γκάζια με θερμοσιφωνισμό.

Θα πρέπει να υπάρχει αναμμένη φωτιά από κάτω του δηλ.

Με λιγοστό αέρα μόνο, θα βαριέται να γυρνάει.

Δεν γυρνάνε αυτά με τον έξω αέρα, γυρνάνε με το θερμό αέρα του τζακιού; Δεν το έχω ξαναακούσει αυτό!

Ο φορτιστής δίνει ρεύμα εντός ορίων αλλά οχι σταθεροποιημένο. Δηλαδή μια θα δίνει πολύ (οταν φυσα), μια λίγο (οταν δεν φυσα), καθόλου (εκεί θα αδειάζει η μπαταρία), κλπ

Δεν υπάρχει κύκλωμα που να μην αφήνει τη μπαταρία να ξεφορτίζει ή κάτι που να αποτρέπει το γεγονός αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γυρνάνε αυτά με τον έξω αέρα, γυρνάνε με το θερμό αέρα του τζακιού; Δεν το έχω ξαναακούσει αυτό!

 

Θερμοσιφωνισμός λέγεται, αυτό ψάχτο θα σ' αρέσει.

 

Μωρέ γυρνάνε και με τον έξω αέρα, 

απλά με τα tm2 και το σχήμα που έχουν τα πτερύγια

αν τα ακουμπήσεις με το χέρι θα σταματήσουν, αν δεν βγάλει απαγορευτικό. 

 

Κοίτα, πάντως με σασμάν και σωστό γρανάζωμα φραππέ χτυπάς με τέτοιο...

αν ο αέρας παίρνει καπέλα και σηκώνει μπλούζες. :P

Αν τώρα τυλίξεις πηνία πάνω του για να φτιάξεις ρεύμα, με το βάρος που θα πάρει,

ούτε για φραπεδιέρα χειρός δεν θα φτάσει το ρεύμα που θα φτιάξεις.

 

 

 

Δεν υπάρχει κύκλωμα που να μην αφήνει τη μπαταρία να ξεφορτίζει ή κάτι που να αποτρέπει το γεγονός αυτό;

 

Και να μην καταναλώνει ενέργεια κάποιας μορφής; Αυτό το ψάχνουμε ακόμα σαν ανθρωπότητα. :P

 

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείς, πως δεν θα παράγει αρκετό ρεύμα η συγκεκριμένη πηγή ώστε να φορτίζει τη μπαταρία;

Αυτό ακριβώς είπα(και το εννοούσα κιόλας :P ).

 

Aυτό το σύστημα συνέχεια θα φορτίζει, σιγά σιγά δεν θα συσσωρεύεται ρεύμα ώστε να φορτίζει τη μπαταρία;

Λάθος και λάθος.

1. Δεν θα φορτίζει συνέχεια. Θα βγάζει ρεύμα μόνο όταν υπάρχει αέρας αρκετά δυνατός ώστε να νικήσει και την αδράνεια του καπέλου, και την αντίσταση του πηνίου που θα παράγει το ρεύμα. Το αν θα είναι αρκετό αυτό το ρεύμα να φορτίσει μπαταρία, είναι άλλη ιστορία.

2. Για να φορτίσει μια μπαταρία χρειάζεται μια ελάχιστη ποσότητα ρεύματος. Πχ έχω ένα φορτιστή αυτοκινήτου 12v 3.6A, στα χαρακτηριστικά γράφει πως μπορεί να φορτίσει μπαταρία έως 75ah ενώ μπορεί να συντηρήσει μπαταρία ως 120ah. Αν τον συνδέσω σε μια μπαταρία 150ah πχ, το αποτέλεσμα θα είναι ότι ενώ θα δουλεύει υπερωρίες η μπαταρία όχι μόνο δεν θα φορτώνει αλλά θα αδειάζει σιγά σιγά λόγω των απωλειών που ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

Εδώ πάντως μπορείς να δεις κάτι αντίστοιχο που έκανε κάποιος:

 

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/anemogennitria-diy-113499.html

 

Από ότι κατάλαβα προσπάθησε να το κάνει με καπέλο τζακιού, αλλά τελικά χρησιμοποίησε φτερωτή του εμπορίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα πρέπει τα καλώδια και όλο το σύστημα(μαγνήτες δεν θα έχει μέσα?) να αντέχει στην ζέστη του τζακιού.

 

Καμιά 100άρα βαθμούς δεν θα τους φτάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα πρέπει τα καλώδια και όλο το σύστημα(μαγνήτες δεν θα έχει μέσα?) να αντέχει στην ζέστη του τζακιού.

 

Καμιά 100άρα βαθμούς δεν θα τους φτάνει;

Δεν θέλω να το βάλω στη καμινάδα του τζακιού. Το επέλεξα επειδή είναι σύστημα έτοιμο με τη φτερωτή και είναι κάθετου άξονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος και λάθος.

1. Δεν θα φορτίζει συνέχεια. Θα βγάζει ρεύμα μόνο όταν υπάρχει αέρας αρκετά δυνατός ώστε να νικήσει και την αδράνεια του καπέλου, και την αντίσταση του πηνίου που θα παράγει το ρεύμα. Το αν θα είναι αρκετό αυτό το ρεύμα να φορτίσει μπαταρία, είναι άλλη ιστορία.

2. Για να φορτίσει μια μπαταρία χρειάζεται μια ελάχιστη ποσότητα ρεύματος. Πχ έχω ένα φορτιστή αυτοκινήτου 12v 3.6A, στα χαρακτηριστικά γράφει πως μπορεί να φορτίσει μπαταρία έως 75ah ενώ μπορεί να συντηρήσει μπαταρία ως 120ah. Αν τον συνδέσω σε μια μπαταρία 150ah πχ, το αποτέλεσμα θα είναι ότι ενώ θα δουλεύει υπερωρίες η μπαταρία όχι μόνο δεν θα φορτώνει αλλά θα αδειάζει σιγά σιγά λόγω των απωλειών που ανέφερα στο προηγούμενο post.

Οπότε πως προετοιμάζεται κανείς για ένα τέτοιο εγχείρημα εφόσον υπάρχουν τέτοια θέματα που θα πρέπει να λάβει υπόψην; Μήπως πρέπει να πάρω ένα μοτέρ που να έχει τη δυνατότητα να μπορεί να φορτίσει μια μεγάλη γκάμα απο μπαταρίες; Yπάρχει τέτοιο μοτέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πως προετοιμάζεται κανείς για ένα τέτοιο εγχείρημα εφόσον υπάρχουν τέτοια θέματα που θα πρέπει να λάβει υπόψην; Μήπως πρέπει να πάρω ένα μοτέρ που να έχει τη δυνατότητα να μπορεί να φορτίσει μια μεγάλη γκάμα απο μπαταρίες; Yπάρχει τέτοιο μοτέρ;

Χωρίς παρεξήγηση, προετοιμάζεται ψάχνοντας. Αυτό που θες δεν λέγεται μοτέρ αλλά ανεμογεννήτρια, και για να φορτίσεις μπαταρία χρειάζεσαι και κύκλωμα φόρτισης. Ψάχνοντας επίσης θα διαπιστώσεις αν υπάρχει κύκλωμα φόρτισης που να φορτίζει διάφορες μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση, προετοιμάζεται ψάχνοντας. 

Από που να ψάξω, μη νομίζεις πως έχω ιδέα, είμαι στο μηδέν και ζητάω να μάθω πως να αρχίσω να ψάχνω κλπ.

 

 

Αυτό που θες δεν λέγεται μοτέρ αλλά ανεμογεννήτρια, και για να φορτίσεις μπαταρία χρειάζεσαι και κύκλωμα φόρτισης. 

Μα από ένα μοτέρ δεν θα φτιάξω την ανεμογεννήτρια... όχι;

 

 

Ψάχνοντας επίσης θα διαπιστώσεις αν υπάρχει κύκλωμα φόρτισης που να φορτίζει διάφορες μπαταρίες.

Xμμ με την απάντηση αυτή, ο Sherlock Holmes μέσα μου, μου λέει πως υπάρχει τέτοιο κύκλωμα! Σωσtoast;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που να ψάξω, μη νομίζεις πως έχω ιδέα, είμαι στο μηδέν και ζητάω να μάθω πως να αρχίσω να ψάχνω κλπ.

Από το google ίσως? Με μια απλή αναζήτηση "ανεμογεννήτρια DIY" βρήκα χιλιάδες αποτελέσματα, δοκίμασε το θα εκπλαγείς! Μέχρι και sites που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό που θες υπάρχουν, όπως το http://www.anemogennitria.gr/

 

Μα από ένα μοτέρ δεν θα φτιάξω την ανεμογεννήτρια... όχι;

"μοτέρ" συνήθως λέμε τις συσκευές που μετατρέπουν την ηλεκτρική ενέργεια σε κινητική, εσύ χρειάζεσαι το ακριβώς αντίθετο. Αυτά τουλάχιστον εγώ τα γνωρίζω ως γεννήτρια, δυναμό, πηνιοφόρος, μπομπίνα κτλ.

 

Xμμ με την απάντηση αυτή, ο Sherlock Holmes μέσα μου, μου λέει πως υπάρχει τέτοιο κύκλωμα! Σωσtoast;  :D

Δεν έχω ιδέα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joshua21 με έχεις παρεξηγήσει, τα έχω κοιτάξει όλα όσα λες. Αυτό που ρώταγα πριν, το "Πως προετοιμάζεται κανείς..." εννοώ, ποιές παραμέτρους πρέπει να θέσει κανείς στο τραπέζι (και είπες κι εσύ κάποιες)

 

1. Δεν θα φορτίζει συνέχεια. Θα βγάζει ρεύμα μόνο όταν υπάρχει αέρας αρκετά δυνατός ώστε να νικήσει και την αδράνεια του καπέλου, και την αντίσταση του πηνίου που θα παράγει το ρεύμα. Το αν θα είναι αρκετό αυτό το ρεύμα να φορτίσει μπαταρία, είναι άλλη ιστορία.
2. Για να φορτίσει μια μπαταρία χρειάζεται μια ελάχιστη ποσότητα ρεύματος. Πχ έχω ένα φορτιστή αυτοκινήτου 12v 3.6A, στα χαρακτηριστικά γράφει πως μπορεί να φορτίσει μπαταρία έως 75ah ενώ μπορεί να συντηρήσει μπαταρία ως 120ah. Αν τον συνδέσω σε μια μπαταρία 150ah πχ, το αποτέλεσμα θα είναι ότι ενώ θα δουλεύει υπερωρίες η μπαταρία όχι μόνο δεν θα φορτώνει αλλά θα αδειάζει σιγά σιγά λόγω των απωλειών που ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

πριν ξεκινήσει το εγχείρημα του να φτιάξει μια ανεμογεννήτρια ώστε να μην κάνει μια τρύπα στο νερό!

 

Όσο για το μοτέρ, ναι έχεις δίκιο αλλά όντως νόμιζα πως μπορεί να δουλέψει και ανάποδα, να το περιστρέψεις δηλαδή και να παράξει ρεύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ένας κινητήρας συνεχούς τάσης μπορεί να δουλέψει και ανάποδα. Να μετατραπεί σε γεννήτρια. Γενικά όμως δεν θα είναι καλή γεννήτρια.

 

Υπάρχουν όμως κινητήρες, μόνιμου μαγνήτη, που είναι ιδανικοί για μικρές DIY γεννήτριες που δεν θα δουλεύουν 24/7. Είχα δοκιμάσει κάτι κινητήρες (από παλιά μηχανή φωτογράφησης; Κάτι τέτοιο) με τάση κανονικής λειτουργία 32 volts στις 300 στροφές ανά λεπτό. Για φόρτιση μπαταριών των 12 volt ήταν μια χαρά. Έδινε σε χαμηλές στροφές (<100) άνετα 12 volts με καμιά 10ρια amperes. Και κινητήρες από πλυντήρια direct drive ίσως είναι κατάλληλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πως προετοιμάζεται κανείς για ένα τέτοιο εγχείρημα εφόσον υπάρχουν τέτοια θέματα που θα πρέπει να λάβει υπόψην;

 

Μελετώντας φυσική για να μπορεί να καταλάβει α) ποιά είναι τα φαινόμενα που εμπλέκονται στην ιδέα που σκέφτεται και β) ποιά είναι τα μαθηματικά τα οποία χρειάζονται για να σχεδιάσει το σύστημα που υλοποιεί την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυσκολότερο είναι αυτό που ανέφερε ο Firewalker να βρεις ένα μοτέρ που να αποδίδει όπως πρέπει σε χαμηλές στροφές. Αλλιώς έκανες δουλειά και με ένα  αλτερνατερ αυτοκινήτου. Η φτερωτή είτε οριζόντια ή κάθετου άξονα, φτιάχνεται έυκολα από σωλήνες PVC και σχέδια για controller υπάρχουν έτοιμα. Τέλος αν το κάνεις σοβαρά θα χρειαστείς σωστές μπαταρίες που να μην αχρηστεύονται από μερικά αδειάσματα όπως οι κοινές μπαταρίες αυτοκινήτων. Μετά το μοτέρ, το κυριότερο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι να την βάλεις αρκετά ψηλά ώστε να έχεις πάντα αέρα.

 

Στο ebay όμως υπάρχουν αρκετά solar kits που σε σχέση με την ανεμογεννήτρια είναι λιγότερο πολύπλοκα σε κατασκευή και πιο προσιτά σε τιμή. Γιατί δεν αρχίζεις από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...