Προς το περιεχόμενο

ανεμογεννήτρια από καπέλο τζακιού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βλέπω σαν αντίστοιχο παράδειγμα μικρής ανεμογεννήτριας. Σε τι διαφέρει; Σαν λογική δεν είναι κάτι ανάλογο; Να το συζητήσουμε εάν δεν καταλαβαίνω κάτι. :-)

 

Διαφέρουν στο ότι και η ανεμογεννήτρια και η "μικροτουρμπίνα" έχουν σχεδιαστεί και κατασκευαστεί για να παράγουν ρεύμα, ενώ το καπέλο του τζακιού για άλλη δουλειά.

 

Γιατί είσαι δύσπιστος; Πες μας τον λόγο για τον οποίο εκφράζεις αυτή τη γνώμη για να καταλάβουμε (δεν μιλάω ειρωνικά, πραγματικά ρωτάω).

Ούτε δύσπιστος είμαι, ούτε εύπιστος, ούτε εξέφρασα καμία γνώμη για το συγκεκριμένο κατασκεύασμα. Απλά έχω επιφυλάξεις.

 

Αν δώσεις τη σωστή τάση στο κινητό θα σου δείξει πως φορτίζει, αν το ρεύμα όμως είναι πολύ λίγο ΔΕΝ θα φορτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρωτα την διάνοια τον ζωγράφο αυτος λογικα θα ξέρει

Χαμηλό χτύπημα και ας μην χαλάσουμε αυτό το thread.

Διαφέρουν στο ότι και η ανεμογεννήτρια και η "μικροτουρμπίνα" έχουν σχεδιαστεί και κατασκευαστεί για να παράγουν ρεύμα, ενώ το καπέλο του τζακιού για άλλη δουλειά.

Δεν είπε κανείς πως είναι το ίδιο πράγμα, μην δίνεις τέτοιες φθηνές δικαιολογίες, υπεκφεύγεις. Σαν πατέντα το καπέλο, θα μπορούσε να δουλέψει σαν τη μικροτουρμπίνα ή όχι; Εκεί είναι το θέμα μας και όχι για το τι πραγματικά προορίζεται, ή έχει σχεδιαστεί το κάθένα!

 

Αν δώσεις τη σωστή τάση στο κινητό θα σου δείξει πως φορτίζει, αν το ρεύμα όμως είναι πολύ λίγο ΔΕΝ θα φορτίσει.

Δηλαδή κάτι τόσο απλό και ο δημιουργός της μικροτουρμπίνας ΙΣΩΣ δεν το έχει προσέξει/υπολογίσει... αυτό λες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς πως είναι το ίδιο πράγμα, μην δίνεις τέτοιες φθηνές δικαιολογίες, υπεκφεύγεις.

Σου είπαμε ότι δεν γίνεται να φτιάξεις ανεμογεννήτρια χρησιμοποιώντας καπέλο τζακιού που να φορτίζει 12βολτη μπαταρία αυτοκινήτου, και εσύ μας αντιπαραθέτεις ένα άσχετο βίντεο με μια συσκευή που δεν έχει ουδεμία σχέση με καπέλο τζακιού, και που(υποτίθεται πως) μπορεί να φορτίσει απλώς ένα κινητό αν βρίσκεσαι σε βουνό με δυνατό αέρα... Η επισήμανση ότι αυτά τα δύο είναι πανάσχετα μεταξύ τους δεν είναι ούτε φτηνή δικαιολογία ούτε υπεκφυγή.

 

Σαν πατέντα το καπέλο, θα μπορούσε να δουλέψει σαν τη μικροτουρμπίνα ή όχι; Εκεί είναι το θέμα μας και όχι για το τι πραγματικά προορίζεται, ή έχει σχεδιαστεί το κάθένα!

 

Στο έχω απαντήσει ξανά παλιότερα(και με λεπτομέρειες κιόλας), αν απλά θες να φορτίσεις καμιά μπαταρία ΑΑ ίσως και να μπορέσεις, αν θες να φορτίσεις μπαταρία αυτοκινήτου ξέχνα το.

 

Δηλαδή κάτι τόσο απλό και ο δημιουργός της μικροτουρμπίνας ΙΣΩΣ δεν το έχει προσέξει/υπολογίσει... αυτό λες ε;

 

Όχι, ότι ακριβώς έγραψα εννοούσα, και δεν έγραψα αυτό που λες. Δεν έχω ιδέα τι σκέφτηκε και τι δεν σκέφτηκε/υπολόγισε ο δημιουργός του, ούτε με νοιάζει. Αυτό που ξέρω είναι ότι το δικό μου κινητό για να φορτίσει χρειάζεται ρεύμα 5volt, και συγκεκριμένα με παροχή 2000ma θα του πάρει 3 ώρες. Αν το συνδέσω σε usb θύρα υπολογιστή θα κάνει 12 ώρες να φορτίσει μια και η usb βγάζει μόλις 500ma. Αν του δώσω 100ma μάλλον δεν θα φορτίσει ποτέ. Και στις τρεις περιπτώσεις όμως θα μου βγάλει κανονικά την ένδειξη ότι φορτίζει. Αυτό που λέω είναι πως το μόνο που αποδεικνύεται από το βίντεο είναι ότι η συσκευή είναι ικανή να παρέχει τάση 5v, όχι ότι παράγει αρκετή ποσότητα ρεύματος να φορτίσει ένα i-phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ότι παράγει αρκετή ποσότητα ρεύματος να φορτίσει ένα i-phone.

Άρα εν ολίγοις λες πως αυτό που σχεδίασε και λέει ο δημιουργός μάλλον δεν ισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εν ολίγοις λες πως αυτό που σχεδίασε και λέει ο δημιουργός μάλλον δεν ισχύει!

 

Ότι θες καταλαβαίνεις, βαρέθηκα. Για τελευταία φορά:

 

Είπα πως δεν ξέρω/δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το κατασκεύασμα που είδα στο βίντεο μπορεί να φορτίσει ένα i-phone. Αυτό μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα πως δεν ξέρω/δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το κατασκεύασμα που είδα στο βίντεο μπορεί να φορτίσει ένα i-phone. Αυτό μόνο.

Συγνώμη δηλαδή, αλλά πως θα μπορούσες να ήσουν σίγουρος; Έτσι όπως το λες είναι σα να αμφιβάλλεις, δεν λέω κάτι περίεργο, έτσι δεν είναι; Τη στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος για να το διαπιστώσεις, μην το λες καθόλου γιατί δημιουργείς εντυπώσεις αρνητικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το, αγόρασε το και δείξε μας το απίστευτο gadget. Αν το βρεις δηλαδή, γιατί μόνο σε εικόνες και βιντεάκια υπάρχει για την ώρα.

Να το αγοράσω για να το δείξω σε σένα; Για να σου αποδείξω, τί? Δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι τέτοιο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι ανεμογεννήτριες καθέτου άξονα υπάρχουν και λειτουργούν εδώ και δεκαετίες και αυτή η ανεμογεννήτρια πιθανότατα μπορεί να δώσει τα 5W που υποστηρίζει ο κατασκευαστής της, αλλά το θέμα είναι τι σχέση έχουν οι ανεμογεννήτριες με τα καπέλα τζακιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι ανεμογεννήτριες καθέτου άξονα υπάρχουν και λειτουργούν εδώ και δεκαετίες και αυτή η ανεμογεννήτρια πιθανότατα μπορεί να δώσει τα 5W που υποστηρίζει ο κατασκευαστής της, αλλά το θέμα είναι τι σχέση έχουν οι ανεμογεννήτριες με τα καπέλα τζακιών;

 

Και τα δύο περιστρέφονται γύρω από έναν κάθετο άξονα, το ένα μπορεί να παράγει ενέργεια άρα πρέπει να μπορεί και το άλλο, άρα το ίδιο πράμα σύμφωνα με τον TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο περιστρέφονται γύρω από έναν κάθετο άξονα, το ένα μπορεί να παράγει ενέργεια άρα πρέπει να μπορεί και το άλλο, άρα το ίδιο πράμα σύμφωνα με τον TS.

Σε ευχαριστώ, δεν είσαι κακός after all. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δηλαδή, αλλά πως θα μπορούσες να ήσουν σίγουρος;

Ακριβώς εκεί είναι το point μου, πως απλά βλέποντας το συγκεκριμένο βίντεο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω ούτε να διαψεύσω ότι αυτό το gadget μπορεί να φορτίσει i-phone.

 

Έτσι όπως το λες είναι σα να αμφιβάλλεις, δεν λέω κάτι περίεργο, έτσι δεν είναι;

Για να μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε, το "δεν είμαι σίγουρος" έχει ακριβώς την ίδια έννοια με το "αμφιβάλλω". Έτσι όπως το λέω δεν είναι σαν να αμφιβάλλω, δηλώνω ξεκάθαρα ότι αμφιβάλλω.

 

Τη στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος για να το διαπιστώσεις, μην το λες καθόλου γιατί δημιουργείς εντυπώσεις αρνητικές.

 

Ο μόνος στον οποίο δημιουργήθηκαν αρνητικές εντυπώσεις είσαι εσύ, και αυτό γιατί είσαι τόσο ευκολόπιστος που καταπίνεις αμάσητο οτιδήποτε και να σου παρουσιάσουν. Sorry, δεν θα σου κάνω τη χάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος στον οποίο δημιουργήθηκαν αρνητικές εντυπώσεις είσαι εσύ, και αυτό γιατί είσαι τόσο ευκολόπιστος που καταπίνεις αμάσητο οτιδήποτε και να σου παρουσιάσουν. Sorry, δεν θα σου κάνω τη χάρη.

Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν είμαι καθόλου ευκολόπιστος, απλά για όλα αυτά που παρουσιάζονται κατά καιρούς -το έχω πεί και για το Ζωγράφο αλλά ισχύει γενικότερα γιατί είναι αρχή μου- δίνω το Benefit of the doubt και δεν αφορίζω οτιδήποτε νέο βγαίνει και με ξεβολεύει από τις συνήθειές μου! Οπότε μέχρι να αποδειχτεί κάτι κακό για κάτι κρατάω στάση αναμονής και όχι αφορισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν είμαι καθόλου ευκολόπιστος, απλά για όλα αυτά που παρουσιάζονται κατά καιρούς -το έχω πεί και για το Ζωγράφο αλλά ισχύει γενικότερα γιατί είναι αρχή μου- δίνω το Benefit of the doubt και δεν αφορίζω οτιδήποτε νέο βγαίνει και με ξεβολεύει από τις συνήθειές μου! Οπότε μέχρι να αποδειχτεί κάτι κακό για κάτι κρατάω στάση αναμονής και όχι αφορισμού.

 

Αυτό στα bold είναι ακριβώς αυτό που έκανα εγώ, κράτησα ουδέτερη στάση, ούτε επιβεβαίωσα ούτε διάψευσα, απλά ανέφερα ότι δεν είμαι σίγουρος/ότι αμφιβάλλω. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε η στάση μου να σου δημιουργήσει αρνητικές εντυπώσεις, είναι να ήσουν σίγουρος ότι αυτό το gadget μπορεί να φορτίσει ένα i-phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό στα bold είναι ακριβώς αυτό που έκανα εγώ, κράτησα ουδέτερη στάση, ούτε επιβεβαίωσα ούτε διάψευσα, απλά ανέφερα ότι δεν είμαι σίγουρος/ότι αμφιβάλλω. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε η στάση μου να σου δημιουργήσει αρνητικές εντυπώσεις, είναι να ήσουν σίγουρος ότι αυτό το gadget μπορεί να φορτίσει ένα i-phone.

Η συμπεριφορά σου ήταν περίεργη, αμφέβαλλες πως μπορεί το gadget να κάνει αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και δεν νοιάστηκες να ψάξεις εάν οι αμφιβολίες σου είχανε κάποια βάση ή όχι. Απλώς είπες μια ενάντια γνώμη και case is closed.

Εφόσον έθεσες αμφιβολίες και πήρες μέρος στην κουβέντα (δεν σε πίεσε και κανείς) οφείλεις να συνεισφέρεις σε αυτό που προκάλεσες, πόσο μάλλον όταν έχεις τις γνώσεις (εάν τις έχεις).

Εγώ εάν ήμουν στη θέση σου θα με ενδιέφερε να μάθω, εάν αμφιβαλλω για κάτι και μπαίνω στη διαδικασία της σκέψης, θέλω μετά να λύνω το προβληματισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...