Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ενδιαφέροντα όσα είπε ο Σιμαρδανης ο οποίος εκτός από πολύ καλός ηθοποιός είναι και πολύ καλός ομιλητής.

 

  "Την ημέρα του Gay Pride μου ζήτησαν από ραδιοφωνικό σταθμό να μιλήσω, αλλά τους είπα ότι δεν συμφωνώ. Δεν είμαι περήφανος που είμαι ομοφυλόφιλος.Κανείς δεν μπορεί να είναι περήφανος για το τι κάνει στο κρεβάτι του. Είναι σαν να λες ''είμαι περήφανος που έχω αυτιά''.Δεν μπορείς να είσαι περήφανος επειδή είσαι θηλαστικό ή επειδή έχεις δύο αυτιά.Περήφανος μπορείς να είσαι για χίλια δύο άλλα πράγματα. Θα μου άρεσε να νιώθω περήφανος για τον εαυτό μου για κάποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά μου. Δεν νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight. Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας"

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αυτό που λέτε, ότι είναι γκέι, αλλά δεν μπορεί να το αποδεχτεί και αρχίζει να μισεί τους γκέι για να δείξει (στον εαυτό του) ότι είναι άνδρας, δε μπορώ να το καταλάβω. Το καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά μου φαίνεται λίγο ακραίο συλλογιστικά. Να είσαι γκέι και να θες να αποδείξεις στον περίγυρο ή στο φανταστικό φίλο ότι δεν είσαι, μάλιστα. Αλλά ότι και να κάνεις, πως μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δε σου αρέσουν τα καβλιά; Είτε σου αρέσουν είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμπάθεια μας με ποιους να είναι ακριβώς?Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Να ειναι και με τους ρατσιστές ολων των ειδών,επειδή πολλοι απο αυτους απλα μεγαλωσαν σε περιβαλλον που λόγω αγνοιας και χαμηλής εκπαιδευσης βλεπουν κατι διαφορετικό και χέζονται.

Φυσικά υπάρχουν και τα εκ πεποιθήσεως φασιστοειδή,που ούτε η ελληνική έχει αρκετα επίθετα για να τους χαρακτηρίσεις.

 

 Οι επαγγελματίες αριστεριστές μουσουλμανολαγνοι θα πετάξουν μια πατάτα νομίζοντας ότι σε ταπωσαν και θα συνεχίσουν την μισανθρωπία τους σε άλλο forum.

..Είπε,ενω λιγο πριν υποστηριζε το "πορτα σε οποιον ειναι διαφορετικός απο μένα",ως απαντηση στους "επαγγελματιες"(?!) που θελουν να υπαρχει κατανόηση αναμεσα σε ολους τους ανθρωπους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέροντα όσα είπε ο Σιμαρδανης ο οποίος εκτός από πολύ καλός ηθοποιός είναι και πολύ καλός ομιλητής.

 

  "Την ημέρα του Gay Pride μου ζήτησαν από ραδιοφωνικό σταθμό να μιλήσω, αλλά τους είπα ότι δεν συμφωνώ. Δεν είμαι περήφανος που είμαι ομοφυλόφιλος.Κανείς δεν μπορεί να είναι περήφανος για το τι κάνει στο κρεβάτι του. Είναι σαν να λες ''είμαι περήφανος που έχω αυτιά''.Δεν μπορείς να είσαι περήφανος επειδή είσαι θηλαστικό ή επειδή έχεις δύο αυτιά.Περήφανος μπορείς να είσαι για χίλια δύο άλλα πράγματα. Θα μου άρεσε να νιώθω περήφανος για τον εαυτό μου για κάποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά μου. Δεν νιώθω περήφανος που είμαι gay, ούτε εσύ πρέπει να νιώθεις περήφανος που είσαι straight. Να είσαι περήφανος επειδή είσαι τίμιος, καλός άνθρωπος, ή καλός πατέρας"

 

Η απάντηση βρίσκεται στον λόγο που ξεκίνησαν αυτές οι παρελάσεις ανά τον κόσμο. Ο κόσμος που συμμετέχει δεν το κάνει για να δηλώσει "υπερήφανος" για το τι κάνει στο κρεβάτι του, το κάνει επειδή δεν πρέπει πια να κρύβεται γι' αυτό. Googlαρε Stonewall 1969.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση βρίσκεται στον λόγο που ξεκίνησαν αυτές οι παρελάσεις ανά τον κόσμο. Ο κόσμος που συμμετέχει δεν το κάνει για να δηλώσει "υπερήφανος" για το τι κάνει στο κρεβάτι του, το κάνει επειδή δεν πρέπει πια να κρύβεται γι' αυτό. Googlαρε Stonewall 1969.

 

δεν ξερω πως ξεκινησε αλλα βλεπω πως κατεληξε, οταν βλεπεις ατακες πουσταρω γιατι γουσταρω μαλλον για χαβαλε κατασταση μου μοιαζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μη αποδοχή της διαφορετικότητας και δη της εσωτερικευμένης, οδηγεί σε ακραία φαινόμενα,..

πιστεύω θα δοθεί φως στο τούνελ σχετικά με την συγκεκριμένη προσωπικότητα και υπό ποιά κίνητρα οδηγήθηκε σε αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα μίσους. 

 

Το είμαι gay που είναι σεβαστό ως επί το πλείστον στις δυτικές κοινωνίες (και με τις όποιες θρησκευτικές ιδεολογίες από πίσω) γίνεται τελείως το ανάποδο στις ανατολικές.. Το ότι η ανατολή δεν βίωσε τον διαφωτισμό της είναι το αίτιο όλων αυτών των ακροτήτων, εξτρεμιστικών επεισοδίων. 

 

#lovewins 

 

Προσωπικά, βάζω και την Ελλαδίτσα στις χώρες που δεν βίωσαν διαφωτισμόνε.

 

Οσο για τα αίτια του εξτρεμισμού, είναι αρκετά σύνθετο ζήτημα. Παίζει ρόλο κι' αυτό που λες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως ξεκινησε αλλα βλεπω πως κατεληξε, οταν βλεπεις ατακες πουσταρω γιατι γουσταρω μαλλον για χαβαλε κατασταση μου μοιαζει

Προσωπικά,δεν με ενοχλει το χιουμορ σε οποιαδήποτε κατάσταση,αντιθετως μ αρέσει κιολας.

 

Προσωπικά, βάζω και την Ελλαδίτσα στις χώρες που δεν βίωσαν διαφωτισμόνε.

 

 

+1000.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως ξεκινησε αλλα βλεπω πως κατεληξε, οταν βλεπεις ατακες πουσταρω γιατι γουσταρω μαλλον για χαβαλε κατασταση μου μοιαζει

 

Άρα όποιος θέλει ας κατακρίνει τον χαβαλέ, την παρέλαση, τις ατάκες κλπ. όχι το ότι κάποιοι δηλώνουν "υπερήφανοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όποιος θέλει ας κατακρίνει τον χαβαλέ, την παρέλαση, τις ατάκες κλπ. όχι το ότι κάποιοι δηλώνουν "υπερήφανοι".

 

Γενικα την συμπεριφορα κατακρινουμε οχι οτι ειναι γκει, αλλο ντρεπομαι αλλο ειμαι περιφανος δεν πρεπει να σε περιφανος που ειναι γκει στρειτ κοντος χοντρος ασχημος ομορφος κλπ αλλο το οτι εισαι σωστος ανθρωπος η εκανες κατι να παει αυτη η κοινωνια μπροστα.

Προσωπικά,δεν με ενοχλει το χιουμορ σε οποιαδήποτε κατάσταση,αντιθετως μ αρέσει κιολας.

 

Δεν θα το ελεγα ακριβως χιουμορ μαλλον ατακα για να τραβηξουν τα βλέμματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα την συμπεριφορα κατακρινουμε οχι οτι ειναι γκει, αλλο ντρεπομαι αλλο ειμαι περιφανος δεν πρεπει να σε περιφανος που ειναι γκει στρειτ κοντος χοντρος ασχημος ομορφος κλπ αλλο το οτι εισαι σωστος ανθρωπος η εκανες κατι να παει αυτη η κοινωνια μπροστα.

 

Πάμε πάλι: Δε δηλώνει κανείς υπερήφανος ως gay, straight, κοντός κλπ. απλώς γιορτάζει το γεγονός ότι μπορεί να βγει και να το πει δημόσια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είχε γυναίκες, άρα ήταν bi.

Ίσως τον απατησε κανείς εκεί και ξέφυγε...

καπως ατοπο. κι εγω εχω παρει γκομενες κι εχω κανει και σχεσεις με κοπελες, δε με εκανε λιγοτερο γκει αυτό.

Εγώ αυτό που λέτε, ότι είναι γκέι, αλλά δεν μπορεί να το αποδεχτεί και αρχίζει να μισεί τους γκέι για να δείξει (στον εαυτό του) ότι είναι άνδρας, δε μπορώ να το καταλάβω. Το καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά μου φαίνεται λίγο ακραίο συλλογιστικά. Να είσαι γκέι και να θες να αποδείξεις στον περίγυρο ή στο φανταστικό φίλο ότι δεν είσαι, μάλιστα. Αλλά ότι και να κάνεις, πως μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δε σου αρέσουν τα καβλιά; Είτε σου αρέσουν είτε όχι.

you know nothing J.Snow

είναι ΠΑΡΑ πολύ συχνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλο βγαίνω και δηλώνω δημόσια πως δεν ντρέπομαι για τις ερωτικές μου προτιμήσεις, και άλλο ντύνομαι σούργελο και διαιωνίζω τα στερότυπα που θέλουν τους γκέι, φτερούδες.

 

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό αυτό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο βγαίνω και δηλώνω δημόσια πως δεν ντρέπομαι για τις ερωτικές μου προτιμήσεις, και άλλο ντύνομαι σούργελο και διαιωνίζω τα στερότυπα που θέλουν τους γκέι, φτερούδες.

 

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό αυτό.

 

Αν ο άλλος είναι ""φτερού"" και δεν μπορεί καθημερινά να κυκλοφορήσει όπως θέλει επειδή θα τον κατακρίνεις εσύ, εγώ κι ο δίπλα, ίσως είναι η μόνη του ευκαιρία να το κάνει τόσο απροκάλυπτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eντάξει, ναι, οκ.

 

Αλλά, αν τον κράξω, θα τον κράξω επειδή είναι γελοίος, όχι επειδή είναι γκέι. 

 

Να μην τα μπερδεύουμε αυτά.

 

Άρα, εκεί το πρόβλημα δεν είναι ο σεξουαλικός του προσανατολισμός. Άρα, δεν μιλάμε για gay pride, αλλά για σούργελο pride.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα για την περηφανεια, μπορω μονο να μιλησω για το πως το βιωνω εγω.
δεν είναι ακριβως ευκολο να εισαι οτιδήποτε αποκλινει από τη νορμα. ειναι ακομα πιο δυσκολο όταν ακομα και την αποκλιση αυτή προσπαθουν να τη συστημοποιησουν και να την ενταξουν σε ηδη υπάρχουσες δομες.
καλουμαι καθημερινα να απολογηθω η να ντραπώ που είμαι αδερφη. όχι μονο αδερφη, αλλα και μη αρρενωπη αδερφη, ακομα πιο κακο. και σαν να μη φτανει αυτό, μη αρρενωπη αδερφη, δηλωμενη, που δε θελει μονογαμικη σχεση με σπιτι στο προαστιο, λαμπραντορ και υιοθετημένα παιδια, πισω απ ένα αηφον με σελφι στικ.
δε θελω "να δειξω ότι είμαι κανονικος" διοτι δεν είμαι και δε θα ηθελα να είμαι. θελω να συνηθισει ο κοσμος στην ιδεα του ότι είμαι οποιος είμαι και εχω σωμα το οποιο μπορει να επιλεγω να δειχνω, να μοιράζομαι, να κρυβω, να το κανω ο,τι θελω τελος παντων.
Οσοι κανουν λογο για "αντιαισθητικες συμπεριφορες" νομιζω ότι η συμβατικη οπτικη τους ειναι αντιαισθητικη. Το θεμα ειναι πως οσο υπαρχει στο συλλογικο υποσυνειδητο ότι "δεν πρεπει να προκαλουμε" αλλα εχουμε διπλα στανταρ για το τι θεωρείται προκλητικο αναλογα με το ποιον εξετάζουμε, αντρα, γυναικα, στρειτ η όχι, καταγωγή, εμφανιση κι ένα καρο αλλα κριτήρια, τοσο υπαρχει η αναγκη για ορατοτητα σε αυτους τους ανθρώπους.


Eντάξει, ναι, οκ.

 

Αλλά, αν τον κράξω, θα τον κράξω επειδή είναι γελοίος, όχι επειδή είναι γκέι. 

 

Να μην τα μπερδεύουμε αυτά.

 

Άρα, εκεί το πρόβλημα δεν είναι ο σεξουαλικός του προσανατολισμός. Άρα, δεν μιλάμε για gay pride, αλλά για σούργελο pride.

το pride δεν ειναι μονο για gay, ειναι αγωνας για ανεκτικοτητα σε κάθε είδους διαφορετικοτητα.
και το να "κραξεις" για "γελοιοτητα" επισης ειναι καπως προβληματικο. Φτερου εδώ, πως ακριβως θεωρεις ότι η συμβατικη αισθητικη σου ειναι πιο αξιολογη από τη δικη μου της φτερους η ο,τιδηποτε? Ποιος, ποτε και γιατι σου εδωσε το δικαίωμα να γινεις προσβλητικος με οποιονδηποτε που κανει τη φαση του?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...