Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Epson XP-610


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίπου τρεις μήνες έχουν περάσει από την ημέρα που είδαμε για τελευταία φορά κάποιο προϊόν της Epson στον πάγκο του Insomnia.gr.Τότε ήταν το πολυμηχάνημα Epson Workforce WF-3620 και σήμερα, τρεις μήνες μετά, στο εργαστήριό μας βρίσκεται και πάλι ένα πολυμηχάνημα της εταιρείας με την ονομασία ΧΡ-610. Με τα αρχικά ΧΡ να αποτελούν ακρωνύμιο των λέξεων Expression Premium, το μοντέλο που θα δούμε διαφέρει αρκετά τόσο εξωτερικά όσο και ως προς τις προδιαγραφές του, σε σχέση με το μοντέλο που είχαμε δει στο παρελθόν.

H εταιρεία ισχυρίζεται πως το προϊόν της σημερινής δοκιμής μπορεί να προσφέρει πληθώρα λειτουργιών σε συνδυασμό με φωτογραφικές, και όχι μόνο, εκτυπώσεις, εξαιρετικής ποιότητας.

 

front.jpg

Το πολυμηχάνημα της σημερινής μας δοκιμής χρησιμοποιεί την τεχνολογία ψεκασμού μελάνης MicroPiezo και προσανατολίζεται κυρίως σε οικιακά περιβάλλοντα, με την εταιρεία να φιλοδοξεί να προσφέρει ποιότητα και ευχρηστία σε μια κατά το δυνατόν προσιτή τιμή. Για να είμαστε και λίγο πιο συγκεκριμένοι, το εν λόγω μοντέλο προορίζεται εκτυπώσεις φωτογραφίας σε ερασιτεχνικό επίπεδο σε αντίθεση με τους Workforce που είναι για κείμενο και απλά γραφικά αλλά μεγάλο όγκο εκτυπώσεων Κάπου εδώ λοιπόν ξεκινάει μια ακόμη παρουσίαση, πρώτος σταθμός της οποίας θα είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπό δοκιμή προϊόντος.

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Epson XP-610

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός από HP Officejet Pro 8600 plus :D

Σε λιγότερο από 1 χρόνο τους καταστρέφω όλους.. τι Canon τι epson ... 7 έχω αλλάξει

Με tτον HP είμαι 15 μήνες και δουλεύει σαν την πρώτη μέρα!

Κάτι ήξεραν και έδωσαν 3 χρόνια εγγύηση :P  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, οτιδήποτε σε inkjet είναι για πέταμα

σοβαρά εε? Με  6 ευρώ τα μελάνια δεν θα τό λεγα...  Εμένα που δεν έχω λεφτά για να πάρω καλό Lazer εκτυπωτή και να δίνω 50+ ευρώ το τόνερ το δικό μου πολυμηχάνημα epson μ εχει σώσει, δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει εκει εξω αλλα τα οικονομικά του μελάνια με εχουν βγάλει ασπροπρόσωπο, 2 χρόνια τωρα κι αν έχω εκτυπώσει βιβλία ολοκληρα + οι φωτοτυπίες... Οπότε σεβαστή η γνώμη σου, αλλά χωρίς επιχειρήματα κατ εμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν έπεσα σε περιπτώσεις, αλλά έχω αλλάξει 2 εκτυπωτές epson και τελικά αποφάσισα να ξεφορτωθώ εντελώς το 'θέμα' εκτυπωτή και να πηγαίνω στο τυπογραφείο δίπλα. Αδειάζουν πάρα πολύ γρήγορα, και γενικότερα δεν ήμουν ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, οτιδήποτε σε inkjet είναι για πέταμα

 

Office jet pro K5400 + duplex kit + drawer.

 

Παίζουν όλα τα ημιτασιόν μελάνια, κανα 9ευρο έχει το μάυρο και βγάζει 2500 σελίδες. τα εγχρωμα έχουν κατω απο 9 ευρώ και είναι για 1500 σελίδες.  . εχει λιγοτερο CPP ( Cost per page) απο όλους τους entry level laser και εχει ταχύτητα 20σαλ,. Θύρα δικτύου κ usb.

 

Αν δοκιμάσεις αξιόλογο Inkjet μετά δύσκολα γυρνάς σε laser. εγώ και στην τιμολόγιση της εταιρίας αυτόν έχω για παραστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αναξιόπιστη κατηγορία συσκευών... Αγοράζεις ένα μοντέλο με 150 ευρώ, δουλεύει μια χαρά στην αρχή και λες έκανα τη δουλειά μου κ με πολύ χαμηλό κόστος. Μέχρι που 1-2 χρόνια μετά, κάποιο εξάρτημα τα φτύνει και ποτέ δεν υπάρχει ανταλλακτικό ή επισκευή οπότε πας για νέο και πάλι από την αρχή. Συν ότι συνήθως σου μένουν κ μερικά μελάνια αμανάτι. Μετά από 3 παρόμοιες εμπειρίες με 2 ΗΡ και 1 Epson έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τις συγκεκριμένες συσκευές. Εκτός και δεχθείς ότι και οι ίδιες οι συσκευές είναι αναλώσιμες και με ημερομηνία λήξης άρα είσαι έτοιμος να τις πετάξεις και να πάρεις καινούριες ανά πάσα στιγμή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον xp-700 που αγόρασα πέρσυ και ουσιαστικά πέταξα τα λεφτά μου δεν νομίζω να αγοράσω ξανά epson εκτυπωτη... Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο παραπάνω σχετικά με τους laser .. Μονοδρομός πλέον οι laser. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κάθεται να εκτυπώσει φωτογραφιες σε εκτυπωτή; τα μελάνια τελειώνουν πολύ γρήγορα....για εμένα ένας οικιακός εκτυπωτής πρεπει να έχει φθηνά μελάνια για φωτοτυπίες απλές.....απο εκεί και πέρα όλα τα υπολοιπα περί φωτογραφιων ειναι μπαρουφες......να μας πει και η επσον ποσό κοστίζουν τα μελάνια της......ο τελευταίος που αγορασα ηταν ένας hp οπου έχει τα φθηνότερα αυθεντικά μελάνια στην αγορά ...όλα μαζί 15 ευρώ....και τραβανε περι τις 300 εκτυπώσεις φωτοτυπίες ......για φωτογραφία εαν θέλω κάποια να έχω τυπωμένη πάω σε φωτογραφο με φιλμ κανονικό ...........με την ψηφιακή τεχνολογία κανεις δεν τυπώνει φωτο στο σπίτι ,όλοι στις δείχνουν στα Σμαρτ τους και στους υπολογιστές τους .τελευταια φορά που επιασα χάρτινη φωτο ηταν απο ενα αλμπουμ γάμου πριν τρεία χρόνια.....απο τοτε δεν έχω ξαναδεί ανθρωπο να δείχνει τυπωμένη φωτο στο σπίτι του και εξω απο αυτό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τον WF-7515 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Θα ξαναπήγαινα σε EPSON άνετα. Επίσης για οικιακή - μικρή επαγγελματική χρήση θα πρότεινα ανεπιφύλακτα injekt  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τον WF-7515 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Θα ξαναπήγαινα σε EPSON άνετα. Επίσης για οικιακή - μικρή επαγγελματική χρήση θα πρότεινα ανεπιφύλακτα injekt  :rolleyes:

Κι εγώ κάτοχος workforce είμαι και θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος αν δεν είχα προβλήματα με την ασύρματη σύνδεση του μηχανήματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, οτιδήποτε σε inkjet είναι για πέταμα

 

Πολύ απόλυτη άποψη, και όταν δεν συνοδεύεται από επιχειρήματα, είναι απλά άκυρη.

 

Οι inkjet εκτυπωτές μπορούν να προσφέρουν πάρα πολλές εργασίες στους κατόχους τους, και για πάρα πολλά χρόνια, απροβλημάτιστα, αρκεί να γίνεται σωστή συντήρηση. Όπως όταν κάποιος αγοράζει ένα αυτοκίνητο οφείλει να βάζει βενζίνη, να αλλάζει λάδια, μπουζί και φίλτρα και όλα τα άλλα αναλώσιμα, για να πηγαίνει το αυτοκίνητο για χρόνια, έτσι και στους εκτυπωτές.

 

Οι περισσότεροι αγοράζουν τον πιο φθηνό εκτυπωτή που βρίσκουν, χωρίς να γνωρίζουν αν κάνει για τις ανάγκες τους, αλλά κυρίως αν μπορεί να ανταποκριθεί στις εκτυπωτικές τους συνήθειες. Δεν ρωτάνε καν πριν την αγορά τους, το πόσο θα κάνουν τα μελάνια (γνήσια ή μη), το αν αναγεμίζονται, το τι τύπο κεφαλής έχει, το πόσο κοστίζει μια κεφαλή (που είναι εξάρτημα αναλώσιμο και αυτό μετά από κάποιο καιρό χρήσης), το πως θα προστατεύσουν την κεφαλή ώστε να τους βγάλει δεκάδες χιλιάδες εκτυπώσεις, και τόσα άλλα. Απλά αγοράζουν ότι δουν σε προσφορά. Λυπάμαι, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα. Δεν είναι συσκευές όπως η τηλεόραση που πατάμε κουμπί, ανοίγει, πατάμε κουμπί, κλείνει.

 

Κάθε τέτοιο μηχάνημα έχει προδιαγραφές. Όπως δεν μπορείς να ζητήσεις από έναν οικιακό εκτυπωτή των 50 ευρώ να εκτυπώσει σε έναν μήνα μέσα 5000 σελίδες non-stop, έτσι δεν μπορείς να αφήσεις και τον φωτογραφικό σου εκτυπωτή των 400 ευρώ με τα 8 ξεχωριστά μελάνια, αχρησιμοποίητο για 1 μήνα. 

 

O κάθε καταναλωτής πριν αγοράσει πρέπει να ιεραρχήσει τις ανάγκες του και να δει πιο μηχάνημα τον καλύπτει. Να ρωτήσει και να μάθει τις ιδιαιτερότητες των μηχανημάτων για οποία ενδιαφέρεται.Και αφού αγοράσει να έχει πάντα δίπλα το manual της συσκευής και για ότι έχει απορία να το συμβουλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το XP-600, εδώ και 2 χρόνια. 

Στον 1ο χρόνο χάλασε (τύπωνε ό,τι να ναι), το επισκεύασα εντός εγγύησης.

Στην πορεία, διαπίστωσα ότι μετά από κάθε αλλαγή οποιουδήποτε μελανιού χρειάζεται ευθυγράμμιση και καθαρισμό κεφαλών. Και όχι, δεν είναι λογικό αυτό. Αντιθέτως είναι χρονοβόρο και καταναλώνει και μελάνι!

Τα μελάνια είναι κλασικά ακριβά και το καλύτερο; Αν εξαντληθεί τελείως ένα χρώμα (εκτός του μαύρου προφανώς), δεν σε αφήνει να τυπώσεις ασπρόμαυρο! Ακόμα και αν επιλέξεις ασπρόμαυρη εκτύπωση, αυτό δεν σε αφήνει!

Το μενού εκτύπωσης πάντως είναι πολύ εύχρηστο, το πρόγραμμα σκαναρίσματος, Epson Scan, εξίσου εύχρηστο, ενώ και με το application Epson iPrint τυπώνεις και από το android smarthphone σου, απευθείας! Για να λέμε και τα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, οτιδήποτε σε inkjet είναι για πέταμα

 

Κράζεις που κράζεις τουλάχιστον πες και σε όσους δεν κατέχουν καλά το άθλημα με τις τεχνολογίες εκτύπωσης τι θα μπορούσαν να αγοράσουν εναλλακτικά. Έχω ένα πολυμηχάνημα HP officejet 6300 series εδώ και 8 χρόνια. Το μηχάνημα έχει μεν σαραβαλιάσει και ειδικά το scanner που κάνει έναν θόρυβο και μάλλον θέλει λάδωμα, έχει και κάποια θέματα το καπάκι όταν το κλείνω, αλλά την δουλειά του την κάνει. Πολλές εκτυπώσεις δεν κάνω, άντε 30 σελίδες το έτος στην χειρότερη. Τα μελάνια αν είναι γνήσια δεν χρειάζονται γρήγορο άλλαγμα, νομίζω 30 ευρώ κάνουν, εγώ έβαζα κάτι μαϊμού επαναγεμιζόμενα και χαλούσαν κάθε τρεις και λίγο.

Τι εκτυπωτή θα ήταν καλύτερο να πάρω αν χαλάσει τελείως αυτός που έχω? O laser εκτυπωτής θα είναι καλύτερος? Και δεν μιλάω από θέμα ποιότητας αλλά και κόστους, κάθε πότε αλλάζουν τα μελανια και τι κόστος έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...