Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Epson XP-610


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 30 σελίδες τον χρόνο δεν αγοράζεις εκτυπωτή. Πηγαίνεις στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς σου.

Αν όμως θέλεις ντε και καλά να έχεις εκτυπωτή, θα πας σε laser κι ας φαίνεται πιο ακριβή λύση. Αντέχει ο γραφίτης σε μακρά περίοδο μη χρήσης, σε σχέση με τα inkjet μελάνια που θα πρέπει να εκτυπώνεις συχνότερα.

 

Υ.Γ 8 χρόνια είναι αρκετά για inkjet εκτυπωτή, ακόμη και όταν έχει δεχτεί συντήρηση. Κάποια κινούμενα μέρη του, σίγουρα θα θέλουν αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω τον sx-425w εδω και 2 χρονια. ο εκτυπωτης ειναι ταχυτατος με καλες εκτυπωσεις ακομα και σε φωτογραφιες.μελανια απο ebay 2 ευρω το ενα απροβληματιστη ασυρματη συνδεση.τι αλλο να ζητησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cannon ip 4000 τον είχα 15 χρόνια περίπου ,,κανένα πρόβλημα , μελάνια με 5 ευρό , απεριόριστες εκτυπώσεις, δύστυχος θέλει κεφαλή και ψάχνω να βρω κανένα μεταχειρισμενο , είμαι απολυτός ευχαριστημενος  .

η γνώμη μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον hp photosmart 7660 από το 2003! και δουλεύει ακόμα άψογα. Ούτε ξεραμένα μελάνια ούτε τίποτα. Βγάζει φανταστικές φωτογραφίες (ναι εκτυπώνω φωτογραφίες!) καλύτερα από τα περισσότερα καταστήματα εκτυπώσεων. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Στο γραφείο laser, στο σπίτι inkjet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson XP-850 "αναβαθμισμένος" με CISS άψογος!!!

Αρνητικό αυτό που αναφέρει και ο φίλος παραπάνω οτι αν σωθεί ένα μελάνι δεν σε αφήνει να τυπώσεις (μεγάλο φάουλ κατά την γνώμη μου!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cannon ip 4000 τον είχα 15 χρόνια περίπου ,,κανένα πρόβλημα , μελάνια με 5 ευρό , απεριόριστες εκτυπώσεις, δύστυχος θέλει κεφαλή και ψάχνω να βρω κανένα μεταχειρισμενο , είμαι απολυτός ευχαριστημενος  .

η γνώμη μου .

 

 

 

Το ίδιο έχω πάθει με τον 4200.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

cannon ip 4000 τον είχα 15 χρόνια περίπου ,,κανένα πρόβλημα , μελάνια με 5 ευρό , απεριόριστες εκτυπώσεις, δύστυχος θέλει κεφαλή και ψάχνω να βρω κανένα μεταχειρισμενο , είμαι απολυτός ευχαριστημενος  .

η γνώμη μου .

 

 

 

Το ίδιο έχω πάθει με τον 4200.

 

 

κοιτά εδώ , μπορεί να παραγγείλω και εγώ αν βρω άκρη 

 

http://www.alibaba.com/ip4000-printhead-suppliers.html

Επεξ/σία από isixos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson XP-850 "αναβαθμισμένος" με CISS άψογος!!!

Αρνητικό αυτό που αναφέρει και ο φίλος παραπάνω οτι αν σωθεί ένα μελάνι δεν σε αφήνει να τυπώσεις (μεγάλο φάουλ κατά την γνώμη μου!)

 

Νομίζω στους περισσότερους αν δεν λειτουργεί το ένα μελάνι δεν εκτυπώνει με το άλλο, π.χ να τελειώσει το έγχρωμο και να εκτυπώσεις σε ασπρόμαυρο δεν γίνεται, θέλει και τα 2.

 

Για 30 σελίδες τον χρόνο δεν αγοράζεις εκτυπωτή. Πηγαίνεις στο φωτοτυπάδικο της γειτονιάς σου.

Αν όμως θέλεις ντε και καλά να έχεις εκτυπωτή, θα πας σε laser κι ας φαίνεται πιο ακριβή λύση. Αντέχει ο γραφίτης σε μακρά περίοδο μη χρήσης, σε σχέση με τα inkjet μελάνια που θα πρέπει να εκτυπώνεις συχνότερα.

 

Υ.Γ 8 χρόνια είναι αρκετά για inkjet εκτυπωτή, ακόμη και όταν έχει δεχτεί συντήρηση. Κάποια κινούμενα μέρη του, σίγουρα θα θέλουν αντικατάσταση.

 

Τον εκτυπωτή τον είχα αγοράσει κυρίως για να εκτυπώνω διάφορες εργασίες όταν ήμουν φοιτητής που τότε έβγαζα περισσότερες σελίδες, μπορεί 50-70 σελίδες/έτος, επίσης περνούσα από το scanner τις χειρόγραφες εργασίες μου και τις αποθήκευα στο pc, τώρα χρησιμοποιείται κυρίως για εκτύπωση φορολογικών δηλώσεων και διάφορα φορολογικά χαρτιά για να τα κρατάω στο αρχείο, που και που το δουλεύω και σαν φωτοτυπικό καθώς περνάς το έγγραφο από το scanner και στο εκτυπώνει, έχω στείλει και ελάχιστα fax. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ να έχω τον εκτυπωτή στο σπίτι μου παρά να τρέχω σε φωτοτυπάδικα κάθε τρεις και λίγο για οτι χρειαστώ, πιστεύω πως συμφέρει καλύτερα το πολυμηχάνημα από τον απλό εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που σχολιάζετε, ξεχάσατε ένα πράγμα, ότι το review αφορά ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ. Ξέρετε πόσο έχει ένα πολυμηχάνημα lazer με έγχρωμη εκτύπωση και εκτύπωση διπλής όψης?

Επίσης έχει πολύ μεγαλύτερο όγκο, οπότε μπορεί να μην χωράει σε ένα γραφείο σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που σχολιάζετε, ξεχάσατε ένα πράγμα, ότι το review αφορά ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ. Ξέρετε πόσο έχει ένα πολυμηχάνημα lazer με έγχρωμη εκτύπωση και εκτύπωση διπλής όψης?

Επίσης έχει πολύ μεγαλύτερο όγκο, οπότε μπορεί να μην χωράει σε ένα γραφείο σπιτιού.

Όχι, αλλά ξέρουμε πόσο κάνουν τα μελάνια για να γεμίζεις κάθε φορά τον inkjet. Η τεχνολογία προχωρά, αλλά χρόνια τώρα, πολλά ζητήματα στους inkjet, παραμένουν στάσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά προχωράει η τεχνολογία στους inkjet. Πλέον έχει βγει inkjet που τυπώνει στο λεπτό πάνω απο τις διπλάσιες σελίδες απο έναν καλό laser (50+ σελίδες) και που το μελάνι του δίνει στην έγχρωμη εκτύπωση, κόστος λίγότερο απο το 1/3 ενός laser στην σελίδα. Είναι η σειρά X της HP.  Αλλά κάνουν και 400-500 ευρώ. Οι 50 έως 100 ευρώ εκτυπωτές, που προορίζονται για οικιακή χρήση, λογικό είναι να έχουν πολύ πολύ λιγότερες δυνατότητες, αλλά και ακριβότερα αναλώσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα με εξυπηρετεί πολύ ο inkjet. Έχω ένα πολυμηχάνημα epson stulys photo px 820 και έχω αγοράσει ένα σύστημα συνεχούς ροής και εκτυπώνω ααααπειραααα πολλά πράγματα. Αγοράστε ένα continuous ink system και τελειωσε το πανηγύρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχουν τέτοιοι εκτυπωτές laser (http://www.skroutz.gr/s/1970095/OKI-C301dn.html, έγχρωμοι, γρήγοροι, duplex, αξιόπιστοι, σε υπεραρκετή ανάλυση για κάθε δουλειά), σε τέτοιες τιμές δεν βλέπω λόγο να βασανίζεται ένας απλός οικιακός χρήστης με στεγνωμένα μελάνια, μουτζούρες, εξωφρενικά ακριβά μελάνια (ακόμα και $5650/lt *), χρονοδιαγράμματα συντήρησης, υπερευαίσθητα trays, χαλασμένες κεφαλές, τσαλακωμένες σελίδες, ξεθωριασμένες εκτυπώσεις, εκνευριστικές απατεωνιές με τα μελάνια (κλειδώματα, καθαρισμοί που τα αδειάζουν, ασπρόμαυρες εκτυπώσεις που ξοδεύουν όλα τα χρώματα) και όλα τα άλλα άκρως εκνευριστικά που μας έχουν μάθει να ανεχόμαστε τα marketing τμήματα των γνωστών εταιριών. Αρκεί να ξεκαθαρίσει κανείς ποιες είναι οι ανάγκες του, και να μην παρασύρεται από τις ψεύτικες ανάγκες που δημιουργεί το marketing, και θα βρει αυτό που χρειάζεται για να κάνει την δουλειά του.

 

* http://visual.ly/printer-ink-most-expensive-liquid-world

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχουν τέτοιοι εκτυπωτές laser (http://www.skroutz.gr/s/1970095/OKI-C301dn.html, έγχρωμοι, γρήγοροι, duplex...

 

Φίλε μου συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες για τους inkjet, αλλά το μηχάνημα που αναφέρεις είναι ένας εκτυπωτής, δεν έχει ούτε scanner ούτε fax. Μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Εγώ για παράδειγμα έχω έναν Epson XP-800, και αφού αγόρασα μία φορά τα μελάνια του που τελειώνουν σχετικά γρήγορα, βρήκα κάποια αξιόπιστα συμβατά και κάνω μια χαρά την δουλειά μου. Γιατί oi ανάγκες μου απαιτούν και scanner (ειδικά)  και fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...