Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Epson XP-610


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο δεν είναι άμεση η σύγκριση. Εγώ προσωπικά για scanner χρησιμοποιώ έναν από τα αρκετά (χαλασμένα) inkjet πολυμηχανήματα που έχω. Ένα αντίστοιχο laser πολυμηχάνημα ~100 ευρώ παραπάνω για κάποιον που το χρειάζεται, που νομίζω θα κάνει απόσβεση πολύ σύντομα έστω και με περιορισμένη χρήση (2500 σελίδες με 8-15 ευρώ toner), ένα ανεξάρτητο scanner ξεκινάει από τα 60 ευρώ. Για αυτό έγραψα ότι ο καθένας πρέπει να καταλήξει πρώτα στο ποιες είναι οι πραγματικές του ανάγκες και μετά να αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω ότι ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα laser κοστίζει αρκετά παραπάνω από ένα inkjet με παρόμοιες δυνατότητες (πχ auto duplex).

Πρέπει να ληφθεί υπόψην και το μέγεθος του, καθώς θα καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο σε ένα γραφείο. Για τον ίδιο λόγο δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα ένα αναξάρτητο scanner. Εκτός αν κάποιος έχει αρκετά μεγάλο χώρο εργασίας και δεν τον απασχολεί να έχει πολλές συσκευές επάνω.

Τέλος, είσαι σίγουρος για τις 2500 σελίδες με 15 ευρώ?? Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα?

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαντληθεί τελείως ένα χρώμα (εκτός του μαύρου προφανώς), δεν σε αφήνει να τυπώσεις ασπρόμαυρο! Ακόμα και αν επιλέξεις ασπρόμαυρη εκτύπωση, αυτό δεν σε αφήνει!

 

κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο μειονέκτημα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και στις υπόλοιπες μάρκες εκτός της epson). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο μειονέκτημα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και στις υπόλοιπες μάρκες εκτός της epson). 

 

Ισχύει και στην HP τουλάχιστον στο δικό μου μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο μειονέκτημα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και στις υπόλοιπες μάρκες εκτός της epson). 

 

Σε πολλά μοντέλα, όλων των εταιριών ισχύει, σε κάποια όχι. Όσο παλιότερο το μοντέλο εκτυπωτή, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να μπορεί να εκτυπώσει και μόνο με ένα χρώμα. 

 

Παρόλα αυτά όμως, υπάρχουν τρόποι απομόνωσης της επιλογής αυτής και σε πολλούς καινούριους εκτυπωτές, είτε μέσω software, είτε μέσω κάποιας πατέντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα laser κοστίζει αρκετά παραπάνω από ένα inkjet με παρόμοιες δυνατότητες (πχ auto duplex).

Πρέπει να ληφθεί υπόψην και το μέγεθος του, καθώς θα καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο σε ένα γραφείο. Για τον ίδιο λόγο δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα ένα αναξάρτητο scanner. Εκτός αν κάποιος έχει αρκετά μεγάλο χώρο εργασίας και δεν τον απασχολεί να έχει πολλές συσκευές επάνω.

Τέλος, είσαι σίγουρος για τις 2500 σελίδες με 15 ευρώ?? Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα?

Φιλικά πάντα.

 

Από παραδρομή έγραψα 2500 αντί για 2200 σελίδες. Και πάλι 8.8 φορές περισσότερες από τις 250 (για τα μαύρα πάντα). Για τιμές, π.χ. στο ebay συμβατά από ~15, τα μισά για τα refill, εδώ: http://analosima.gr/product_info.php?products_id=835 μόλις 3 ευρώ ακριβότερα. (και ο 301/332 είναι auto douplex http://www.skroutz.gr/s/3526857/OKI-MC332dn.html?keyphrase=oki+332)

Άλλα, όπως έγραψα στα προηγούμενα post, οι ανάγκες του καθένα μας είναι διαφορετικές. Άλλοι ψάχνουν μικρά slick μηχανήματα, άλλοι δεν τους ενοχλεί το μέγεθος και η εμφάνιση. Κάποιοι θέλουν να εκτυπώνουν ερασιτεχνικά φωτογραφίες (που κατά την εμπειρία μου σε αυτού του επιπέδου τα μηχανήματα είναι μάταιο, πολύ καλύτερα και οικονομικότερα τα εκτυπωτήρια, και η εκτύπωση φωτογραφίας είναι μια ολόκληρη τέχνη) άλλοι ενδιαφέρονται μόνο για έγγραφα με έγχρωμα γραφικά. Ο καθένας εξετάζει τι χρειάζεται πραγματικά και αποφασίζει, αρκεί να έχει αρκετές πληροφορίες και να μην την πατάει από τα καθρεφτάκια του marketing.

 

Εγώ πάντως στον laser (LED για την ακρίβεια) βρήκα κυρίως έναν αξιόπιστο εκτυπωτή, που ότι ώρα τον χρειαστώ πατάω το κουμπί και εκτυπώνει άψογα, χωρίς να ταλαιπωρούμαι ώρες ολόκληρες να τον κάνω να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από HP Officejet Pro 8600 plus :D

Σε λιγότερο από 1 χρόνο τους καταστρέφω όλους.. τι Canon τι epson ... 7 έχω αλλάξει

Με tτον HP είμαι 15 μήνες και δουλεύει σαν την πρώτη μέρα!

Κάτι ήξεραν και έδωσαν 3 χρόνια εγγύηση :P

Εγώ έχω έναν xerox 6125, αρχαίο μοντέλο, έγχρωμο λεϊζερ. Κίχ δεν έβγαλε μέχρι σήμερα, παίζει άριστα. Είμαι σίγουρος ότι αν είχα inkjet θα είχα αλλάξει και εγώ 5-6. Αλλά σαν τους laser δεν έχει. Αξίζουν με το παραπάνω και ας είναι ακριβότεροι (300-500Ευρώ~).

Συν ότι στους λεϊζερ τα τόνερ είναι πανφτηνα, ειδικά για refill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά μοντέλα, όλων των εταιριών ισχύει, σε κάποια όχι. Όσο παλιότερο το μοντέλο εκτυπωτή, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να μπορεί να εκτυπώσει και μόνο με ένα χρώμα. 

 

Παρόλα αυτά όμως, υπάρχουν τρόποι απομόνωσης της επιλογής αυτής και σε πολλούς καινούριους εκτυπωτές, είτε μέσω software, είτε μέσω κάποιας πατέντας. 

αν μας πληροφορούσες (εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα) για τους τρόπους αυτούς θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν μας πληροφορούσες (εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα) για τους τρόπους αυτούς θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο....

 

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό μιας και υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα εκτυπωτών στην τελευταία δεκαετία. Με ένα ψάξιμο στο google ο κάθε ενδιαφερόμενος θα βρει αν μπορεί να το κάνει στον εκτυπωτή του, καθώς και με ποιον τρόπο. Ούτε κι εγώ ξέρω πως γίνεται για το κάθε μοντέλο χωριστά. Γνωρίζω μόνο για όσα μοντέλα έτυχε να το ψάξω.

 

Ο πιο απλός τρόπος που λίγο πολύ μπορεί να εφαρμοστεί σε κάθε εκτυπωτή, είναι λίγο πριν τελειώσει το έγχρωμο ή τα έγχρωμα μελάνια, να δώσεις μέσα από τα preferences, εκτύπωση in grayscale. Πάντα θα διαβάζει τα έγχρωμα μελανοδοχεία, αλλά δεν θα τα χρησιμοποιεί ποτέ.

 

Φαντάζομαι γνωρίζετε οι περισσότεροι ότι δίνοντας απλά εκτύπωση, ο εκτυπωτής ακόμη και για μαύρο κείμενο χρησιμοποιεί και λίγο από τα υπόλοιπα χρώματα. Έτσι (μετά από πολύ καιρό βέβαια) μπορεί να σας τελειώσει σε κάποια φάση τα έγχρωμα, χωρίς να έχετε τυπώσει τίποτα σε έγχρωμο.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι γνωρίζετε οι περισσότεροι ότι δίνοντας απλά εκτύπωση, ο εκτυπωτής ακόμη και για μαύρο κείμενο χρησιμοποιεί και λίγο από τα υπόλοιπα χρώματα. Έτσι (μετά από πολύ καιρό βέβαια) μπορεί να σας τελειώσει σε κάποια φάση τα έγχρωμα, χωρίς να έχετε τυπώσει τίποτα σε έγχρωμο.

 

Αυτό είναι άλλο ένα θέμα που δεν έχουν οι laser/led. Στους inkjet πάντα ξοδεύονται κάποιες (έως αρκετές ανάλογα την πολιτική της εταιρίας) ποσότητες από όλα τα μελάνια στην προετοιμασία της κεφαλής για εκτύπωση (ρίχνει μελάνι και περνάει πάνω από το σφουγγαράκι για να την καθαρίσει, γι'αυτό και όταν βρωμίσει αυτό αρχίζουν οι μουντζουρες). Αντίθετα οι laser/led έχουν επιλογή να χρησιμοποιείται αποκλειστικά το μαύρο τόνερ. π.χ. http://www.myokidata.com/tech-c5150-5200.nsf/MOCContents/01FECF504F9D7E3985256E6F0048D7A5?OpenDocument

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο ένα θέμα που δεν έχουν οι laser/led. Στους inkjet πάντα ξοδεύονται κάποιες (έως αρκετές ανάλογα την πολιτική της εταιρίας) ποσότητες από όλα τα μελάνια στην προετοιμασία της κεφαλής για εκτύπωση (ρίχνει μελάνι και περνάει πάνω από το σφουγγαράκι για να την καθαρίσει, γι'αυτό και όταν βρωμίσει αυτό αρχίζουν οι μουντζουρες). Αντίθετα οι laser/led έχουν επιλογή να χρησιμοποιείται αποκλειστικά το μαύρο τόνερ. π.χ. http://www.myokidata.com/tech-c5150-5200.nsf/MOCContents/01FECF504F9D7E3985256E6F0048D7A5?OpenDocument

 

Σωστά, τα ΟΚΙ έχουν αυτή την δυνατότητα, που δεν την έχουν όμως όλα τα laser της αγοράς.

 

Για τα inkjet μηχανήματα γενικά υπάρχει μια προκατάληψη ότι δεν κάνουν για πολλά, ότι είναι κοστοβόρα σε μελάνι, ότι χαλάνε εύκολα κλπ. Η αλήθεια απέχει αρκετά. Δεν μιλάω φυσικά για εκτυπωτές των 40-50 ευρώ, αλλά για εκτυπωτές αντίστοιχης αξίας με τους laser.

Ενας inkjet λοιπόν, των 200-300 ευρώ, μπορεί να δώσει πολύ καλύτερης ποιότητας εκτυπώσεις από τις γυαλιστερές του ψημένου γραφίτη ενός laser. Μπορεί να δώσει φωτογραφικό αποτέλεσμα εφάμιλλο φωτογραφείου και μπορεί να το κάνει με το μισό ή και λιγότερο κόστος απο έναν laser.

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι inkjet αυτοί θέλουν καλή συντήρηση. Θέλουν συνεχή προσοχή, συχνή χρήση και κυρίως μεγάλο όγκο εργασιών. Εκεί κερδίζουν κατά κράτος τους laser.

 

Φυσικά για όποιον θέλει απροβλημάτιστη χρήση, χωρίς να χρειαστεί να κάνει απολύτως τίποτα και να μην έχει και τον κίνδυνο ότι θα του ξεραθούν τα μελάνια, πάει σε laser και ξενοιάζει. Μπορεί να μην έχει τέλεια φωτογραφική εκτύπωση, αλλά και μονο που δεν θα χρειαστεί να ασχοληθεί σχεδόν ποτέ με συντήρηση, μετράει πολύ για τον μέσο χρήστη που θέλει να δώσει ένα ποσό και να κάνει την δουλεια του για χρόνια. Οι καλοί inkjet είναι για πιο ψαγμένες καταστάσεις και χρήστες πιο εξοικειωμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που κοίταξα σχεδόν όλες οι εταιρίες το έχουν:

http://www.hp.com/pageyield/en-019/articles/howTonerIsUsed.html?cCode=us

http://support.brother.com/g/b/faqend.aspx?c=us&lang=en&prod=hl3070cw_all&faqid=faq00002600_002
http://support.lexmark.com/index?page=content&id=HO980&locale=en&userlocale=EN_US

 

Και εγώ θυμίζω έγραψα μόνο για τον απλό οικιακό χρήστη. Αν είσαι επαγγελματίας (πρέπει να) ξέρεις πολύ καλά τι χρειάζεσαι και πως να το χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέση τιμή για τόνερ πόσο είναι περίπου; Υπάρχουν έγχρωμα και μαύρα ή είναι ένα ενιαίο για όλα τα χρώματα ;

12Ευρώ/τόνερ-χρώμα. (το κάθε χρώμα τυπώνει περίπου 2000 σελίδες)

Όλα τα χρώματα είναι ξεχωριστά.

Προσωπικά αγοράζω μπουκάλες και τσίπ. Τις γεμίζω μόνος μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά εγώ είχα πάντα μα πάντα epson. Όπως πολλοί από εσάς είχα και εγώ το προηγούμενο μοντέλο το οποία τα έπαιξε!!! Εγώ τα έχω για το γραφείο (ασφαλιστικό γραφείο) γιατί είναι πιο οικονομικά στα αναλώσιμα απο τα έγχρωμα laser.

Μου έστειλαν από εταιρία δώρα έναν hp τον 4615 ο οποίος και οικονομικός είναι και πιο βαριά χρήση είχε από τα προηγούμενα μηχανήματα και τα κουμπιά του είναι πολύ καλύτερα από του epson.

Το μόνο πρόβλημα που έχει μερικές φορές όταν του δίνω από πάνω σάρωση για πολλές σελίδες μπορεί να κολλήσει.

Οι epson για εμένα πάντα ήταν πολλοί καλύτεροι δεν ήταν τόσο φτηνή πλαστικούρα αλλά δυστυχώς στα τελευταία μοντέλα έχουν φτηνή ποιότητα κατασκευής.

Επειδή θέλω να αλλάξω πολυμηχάνημα  κάνω μία μεγάλη έρευνα αγοράς. Τα πιο φτηνά αναλώσιμα (πάντα αυθεντικά!!) τα έχουν epson και hp.

Πάντως και αυτό το μοντέλο καλό φαίνεται θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...