Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Z50-70 15,6" FullHD - i3 - GT840M - 376.13€ (νεα τιμη 355,46€!) - Amazon.de [ΤΕΛΟΣ]


giorginho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

λιγη βοηθεια please ......

 

ειμαι χρονια με λογαριασμο στο αγγλικο amazon αν κ μετα την διακοπη με την δωρεαν αποστολη οι παραγγελιες μου ειναι ελαχιστες.

για το γερμανικο τωρα:

1.  νομιζω απο οτι δοκιμασα δεν ισχυει ο λογαριασμος μας απο το αγγλικο και συνεπως θα πρεπει να δημιουργησουμε νεο λογαριασμο για το γερμανικο. Σωστα ?? επισης ο τροπος σχεδιασης κ λειτουργιας του account  οπως και στα βηματα της παραγγελιας στο γερμανικο ειναι ακριβως το ιδιο με το αγγλικο ??

 

2.   ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος για να κανει την μεταφραση στα αγγλικα σε ολα τα βηματα της παραγγελιας ?? ( γιατι οταν ειναι σε secure encrypted connection με firefox συνηθως δεν γινεται).

 

3.  εχει καποιος εμπειρια αν του βαλουμε για μια μονο παραγγελια διευθυνση παραδοσης στην Γερμανια (αφου θα διαφερει απο τα στοιχεια διευθυνσης στην καρτα) θα το δεχθει ?? το εχει καποιος κανει ??

Το σκεφτομαι να το παρω ετσι μια και μενει εκει μονιμα ο αδελφος μου και αφου το επιθετο ειναι ιδιο ισως το κανουν αποδεκτο.

 

4. ειμαστε σιγουροι οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ εχει το αγγλικο πληκτρολογιο (ασχετα με το τι δειχνει η φωτογραφια του) και οχι το γερμανικο (που ειναι σιγουρα διαφοροποιημενο σε αρκετα πληκτρα) ??

 

 

******* τα παραθετω εδω γιατι το θεμα του γενικου amazon ειναι κλειδωμενο απο οτι ειδα.

1. Ο λογαρισμος σου ισχυει για όλα τα αμαζονς.

 

2. Δοκιμασε με chrome.

 

3. H billing address δεν θα αλλαξει (ιδια με την καρτα σου), θα προσθεσεις μια επιπλέον διευθυνση παραδοσης, αυτή του αδερφου σου , με τα δικα του στοιχεια ώστε να παραλαβει αν είναι συστημενο το πακετο χωρις θεμα. (θα μπορουσες να βαλεις και διαφορετικο ονομα αν ειχες πχ καποιον αλλον συγγενή ή ακομα και γνωστο με αλλο επωνυμο). Θα σου δεσμευσει 1 νομισματικη μοναδα (€) για δοκιμη στην καρτα παντως να εχεις υποψιν, η οποια μετα απο μερες θα επανελθει φυσικα. Μαλιστα την νεα διευθυνση παραδοσης μπορεις να την φτιαξεις σε οποιοδηποτε αμαζον, για να μην εχεις θεμα με την γλωσσα. Φτιαξ'την στο Αγγλικο και μετα την επιλεγεις για την αποστολη σου στο Γερμανικο. Εδω ο συνδεσμος για την νεα διευθυνση: https://www.amazon.co.uk/gp/css/account/address/view.html?ie=UTF8&ref_=ya_add_address&viewID=newAddress

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά ,

και εγώ σκέφτηκε να το "χτυπήσω" αλλά 1.) ο U επεξεργαστής με απέτρεψε και 2.) έχει γερμανικό layout keybord .(αν και αυτό φτιάχνεται με stickers)

Θα συμφωνήσω με τον συμφορίτη Papadopoulos ότι η οθόνη είναι που το κάνει attrαctiv , όσο για την 840Μ που είναι μια  αξιοπρεπής μεσαία λύση για games ,δεν ξέρω τι νόμημα έχει το "πάντρεμά" της με έναν τόσο αδύνατο επεξεργαστή . Αν έχει  κάποιος άποψη  για το ζευγάρι CPU-GPU ας την πει , να έχουμε και εμέις οι άσχετοι μια εικόνα .

 

 

Ουσιαστικά η 840M έχει μπεί για να καλύπτει τις αδυναμίες της HD4400 που είναι κομμένη στον επεξεργαστή αυτόν.

 

Σαφώς και δε θα μπορείς να παίζεις σοβαρά games με τέτοια CPU, αλλά η GPU θα μπορεί να οδηγεί την οθόνη σου πολύ πιο ξεκούραστα από ό,τι η HD4400 που θα ιδροκοπούσε σε FHD αναλύσεις με αυτό τον i3.

 

Σε νορμάλ δουλίτσες δε θα έχεις θέματα, αν όμως θες να τρέξεις κάτι που να απαιτήσει και λίγο γκαζάκι ή γενικά ρολόι για να δουλέψει αξιοπρεπώς, εκεί το μηχάνημα θα γονατίσει.

 

Για ένα φοιτητή για παράδειγμα που θέλει ένα μηχάνημα να χαζεύει στο Internet, να κάνει εργασίες σε word/excel/powerpoint και να χαζεύει και καμια ταινιούλα, άαντε και κάνα παλιό παιχνιδάκι, είναι λουκούμι. Το πόσο θα αντέξει βέβαια αν ζοριστεί, άγνωστο.

Από εκεί και πέρα αν αρχίσουμε και θέλουμε να έχουμε παραπάνω απαιτήσεις, το μηχανάκι απλά κρίνεται ανεπαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επιβεβαιωμενο οτι εχει το γερμανικο keyboard και οχι το αγγλικο οπως στην φωτο ??

 

τους το εχει καποιος γνωστης γερμανικων ρωτησει - διευκρινισει ??

 

βεβαια υπαρχει βεβαια και η πολυ μικρη πιθανοτητα να το εχουν και με τις 2 επιλογες keyboard διαθεσιμο, και να διαλεγεις ποιο θελεις.

απο την αλλη σκεφτομαι βεβαια μηπως ο λογος που ειναι σε προσφορα ειναι το οτι ισως το οτι να εχει το αγγλικο keyboard ??

Ειδικα για γερμανια απο οσο γνωριζω συμβαινει αυτο σε καποια αντιστοιχα προιοντα (πχ. logitech) που λογω πολλων μη γερμανων καποικων ειναι πολλοι που δεν βολευονται στην χρηση με το γερμανικο keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επιβεβαιωμενο οτι εχει το γερμανικο keyboard και οχι το αγγλικο οπως στην φωτο ??

 

τους το εχει καποιος γνωστης γερμανικων ρωτησει - διευκρινισει ??

Ερχεται 100% με QWERTZ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Σε τέτοια τιμή ας μην αναζητούμε ποιότητα προφανέστατα.

 

Η οθόνη είναι μέτρια, αλλά κακά τα ψέμματα για 363 ευρώ all included, είναι μια χαρά για όποιον θέλει ειδικά να το αναβαθμίσει σε επεξεργαστή (π.χ. i5 ή i7 MQ), εκτός αν το θέλει κάποιος μόνο για browsing και ταινίες, οπότε μένει με τον i3 και είναι και super ευχτυχισμένος με το deal αυτό.

 

Καλορίζικο σε όσους το πάρουν (προσωπικά δε με συγκινεί σα μηχάνημα και ποιότητα, αλλά δε παύει να είναι τέλεια προσφορά για όποιον χρειάζεται i3 και Full HD).

ο επεξεργατης δεν αναβαθμιζεται ειναι κολλημενος στη μητρικη ... οσο για το τιμη και χαρακτηριστικα να αναφερω οτι παρομοιο μοντελο εδω το βρισκω 600 χωρις τνη καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη  είναι καλύτερο να είναι mat ή glossy? γιατί εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι η mat συνίστανται περισσότερο . Τις προάλλες ένας πωλητής σε μεγάλο μαγαζί μου έλεγε ότι  ειδικά τα  βράδια οι  glossy οθόνες επειδή είναι πιο  φωτεινές  είναι καλύτερες από τις mat? αληθεύει ? γιατί εγώ αλλιώς  τα ήξερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόνη  είναι καλύτερο να είναι mat ή glossy? γιατί εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι η mat συνίστανται περισσότερο . Τις προάλλες ένας πωλητής σε μεγάλο μαγαζί μου έλεγε ότι  ειδικά τα  βράδια οι  glossy οθόνες επειδή είναι πιο  φωτεινές  είναι καλύτερες από τις mat? αληθεύει ? γιατί εγώ αλλιώς  τα ήξερα .

 

 

π@π@ρ1ές για να πουλήσει σου έλεγε.

 

Οι matte είναι πολύ καλύτερες και ξεκούραστες στη χρήση.

Είτε matte είτε glossy τα ίδια NITs πάνω κάτω είναι οι φωτεινότητες.

 

Απλά έχει τύχει να είναι κάποιες glossy αρκετά καλές ως προς την ευκρίνεια. Όχι ότι το κάνει αυτό και κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "καλύτερο" σε αυτό το debate. Υπάρχει τι θες ανάλογα τη χρήση που του κάνεις (πχ. χώρος φωτεινός ή όχι κλπ) και του γούστου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό σκέψεις πολλές και εγώ για γνωστό .....ο cpu μπορεί να μην είναι τούμπανο αλλά όπως και να το κάνεις για απλές δουλειές το πιθανότερο είναι να είναι αρκετός μιας και έχουν πέσει στα χέρια μου πολλά με celeron N τα οποία είναι αρκετά χειρότερα .... στα game πάντως πρώτο λόγο έχει η κάρτα gpu και μετά η cpu.

 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως σκάσει καλύτερη συνολική περίπτωση αυτές μέρες .... με παρόμοια τιμή .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρηγγειλα χθες ,δεν ειχε επιλογη για γρηγορη αποστολη και επειδη εμφανιστηκε 

Shipment will be prepared
Expected Delivery Date: Saturday, January 3, 2015 - Friday, February 27, 2015
 
Τους ρωτησα αν ειναι δυνατον ταχυτερα  και η απαντηση σημερα:

I am sorry for the delay, the scheduled distribution is between 27. December 2014 and 19. February 2015. 
Unfortunately it is not possible to ship this order sooner. 

 

Πως το εστειλαν Κυπρο σε μια μερα?Δεν εχουν αποθεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή παραγγελία, προχώρησαν κανονικά στην χρέωση της κάρτας (μου ρθε μήνυμα στο κινητό). Το στατους της παραγγελίας : "έτοιμο για αποστολή" λογικά αύριο Δευτέρα θα φύγουν πακέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά η 840M έχει μπεί για να καλύπτει τις αδυναμίες της HD4400 που είναι κομμένη στον επεξεργαστή αυτόν.

 

Σαφώς και δε θα μπορείς να παίζεις σοβαρά games με τέτοια CPU, αλλά η GPU θα μπορεί να οδηγεί την οθόνη σου πολύ πιο ξεκούραστα από ό,τι η HD4400 που θα ιδροκοπούσε σε FHD αναλύσεις με αυτό τον i3.

 

Σε νορμάλ δουλίτσες δε θα έχεις θέματα, αν όμως θες να τρέξεις κάτι που να απαιτήσει και λίγο γκαζάκι ή γενικά ρολόι για να δουλέψει αξιοπρεπώς, εκεί το μηχάνημα θα γονατίσει.

 

Για ένα φοιτητή για παράδειγμα που θέλει ένα μηχάνημα να χαζεύει στο Internet, να κάνει εργασίες σε word/excel/powerpoint και να χαζεύει και καμια ταινιούλα, άαντε και κάνα παλιό παιχνιδάκι, είναι λουκούμι. Το πόσο θα αντέξει βέβαια αν ζοριστεί, άγνωστο.

Από εκεί και πέρα αν αρχίσουμε και θέλουμε να έχουμε παραπάνω απαιτήσεις, το μηχανάκι απλά κρίνεται ανεπαρκές.

Μπορει να χρησιμοποιηθεί η 840Μ για γενικη χρηση? Τουλάχιστον στο δικο μου G500 δεν εχω τετοια επιλογή.

 

Ασχετο με το θεμα αλλα το G500 με ι3-Μ μπορει να αναβαθμιστεί σε ι7 quad core με αλλαγη επξεργαστη μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρηγγειλα χθες ,δεν ειχε επιλογη για γρηγορη αποστολη και επειδη εμφανιστηκε 

Shipment will be prepared
Expected Delivery Date: Saturday, January 3, 2015 - Friday, February 27, 2015
 
Τους ρωτησα αν ειναι δυνατον ταχυτερα  και η απαντηση σημερα:

I am sorry for the delay, the scheduled distribution is between 27. December 2014 and 19. February 2015. 

Unfortunately it is not possible to ship this order sooner. 

 

Πως το εστειλαν Κυπρο σε μια μερα?Δεν εχουν αποθεμα?

το παραγγειλα πριν 28 μερες...

για αποφυγη παρεξηγησεων μια και τα γραπτα πολλες φορες δεν γινονται κατανοητα το παραγγειλα πριν 28 και την επομενη της παραγγελιας μου το ειχα στα χερια.

το εχω δηλαδη εδω και 28 μερες στα χερια μου και το χρησιμοποιω καθημερινα.

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...