Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Z50-70 15,6" FullHD - i3 - GT840M - 376.13€ (νεα τιμη 355,46€!) - Amazon.de [ΤΕΛΟΣ]


giorginho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος έγραψε ότι για να βάλεις SSD πρέπει να βγάλεις τον HDD γιατί δεν έχει mSATA. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει?

Στα περισσοτερα οικονομικα φορητα, ετσι γινεται, δηλ. βγαζεις τον hdd και βαζεις κλασσικο ssd.

(Καλυτερα κιολας, γιατι οι msata ειναι πολυ ακριβοτεροι και στους συνηθισμενους ssd εχεις πολλαπλες επιλογες και για αλλαγη στο μελλον).

Εναλλακτικα, αγοραζεις ενα κιτ απο ebay και βγαζεις το dvd και βαζεις τον ssd στην θεση του, σχημα που προτιμω και εγω μιας και σπανια χρησιμοποιω πια dvd και αν χρειαστει 'κοτσαρω' ενα usb προσωρινα. Ετσι εχεις ταυτοχρονα 2 δισκους, με το λειτουργικο στον ssd και αποθηκη τον hdd.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό από που προκύπτει? ούτε λάθος τιμή είναι , και σχεδόν όλοι έχουν σκοπό να πάρουν 1 τεμ. οπότε με ποια λογική θα τον πάρει κάποιος για να τον βάλει στις αγγελίες ? εκτός αν μιλάς για του χρόνου μου θα είναι Εκτός Εγγύησης που εκεί βλέπω καθαρά τι παίζει!!!

 

 

Μπορει καποιος να το μετανιωσε. Ή βλεποντας οτι αναλογα μηχανηματα εχουν αρκετα μεγαλυτερη τιμη στην Ελλαδα να σκεφτει να το μοσχοπουλησει βγαζοντας κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοστίζει περίπου αυτό και πως μπορούμε να το ψάξουμε?

 

http://www.ebay.com/itm/12-7mm-SATA-2nd-HDD-Hard-Driver-Caddy-for-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-computer-/161385503290?pt=AU_HardDrives&hash=item2593535a3a

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσοτερα οικονομικα φορητα, ετσι γινεται, δηλ. βγαζεις τον hdd και βαζεις κλασσικο ssd.

(Καλυτερα κιολας, γιατι οι msata ειναι πολυ ακριβοτεροι και στους συνηθισμενους ssd εχεις πολλαπλες επιλογες και για αλλαγη στο μελλον).

Εναλλακτικα, αγοραζεις ενα κιτ απο ebay και βγαζεις το dvd και βαζεις τον ssd στην θεση του, σχημα που προτιμω και εγω μιας και σπανια χρησιμοποιω πια dvd και αν χρειαστει 'κοτσαρω' ενα usb προσωρινα. Ετσι εχεις ταυτοχρονα 2 δισκους, με το λειτουργικο στον ssd και αποθηκη τον hdd.

 

Όντως μετράει να έχεις HDD και SSD ταυτόχρονα. Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις και πιο φθηνα, μπορεις να δοκιμασεις αναζητησεις με το ιδιο μοντελο φορητου, πχ

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=hard+cd+caddy+Lenovo+Z50-70&rt=nc&LH_BIN=1

Ειναι 'απαιχτος' συνδυασμος, τον εχω καταευχαριστηθει.

(προσωπικα, βαζω τον ssd στην θεση του hdd, και τον hdd στην θεση του dvd, οχι πως εχει μεγαλη σημασια, ετσι για να τον βλεπει πρωτο τον bios και τα windows).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανένα νέο για το laptop; Την παραγγελία την έριξα 27/11 το βράδυ.

Εμενα σημερα πεταξε απο Γερμανια προς Ελλαδα.

Λογικα μεσ' τη βδομαδα ή στην χειρότερη την ερχομενη Δευτερα θα ειναι εδω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε το χτύπησες; Εγώ τους έστειλα mail και μου απάντησαν μέσα σε 10 λεπτά ο,τι έστειλαν το αίτημα στο fulfilment centre και θα με εξυπηρετήσουν as soon as possible (λέμε τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσοτερα οικονομικα φορητα, ετσι γινεται, δηλ. βγαζεις τον hdd και βαζεις κλασσικο ssd.

(Καλυτερα κιολας, γιατι οι msata ειναι πολυ ακριβοτεροι και στους συνηθισμενους ssd εχεις πολλαπλες επιλογες και για αλλαγη στο μελλον).

Εναλλακτικα, αγοραζεις ενα κιτ απο ebay και βγαζεις το dvd και βαζεις τον ssd στην θεση του, σχημα που προτιμω και εγω μιας και σπανια χρησιμοποιω πια dvd και αν χρειαστει 'κοτσαρω' ενα usb προσωρινα. Ετσι εχεις ταυτοχρονα 2 δισκους, με το λειτουργικο στον ssd και αποθηκη τον hdd.

 

 

 

Πω... να σαι καλά... Φοβερή πατέντα... θα ψαχτώ να την κάνω.... Έτσι κι αλλιώς το DVD  αχρησιμοποίητο μένει πια... Ενώ από τότε που έβαλα SSD κέρδισα ταχύτητα αλλά όσο να ναι μου λείπει και η χωρητικότητα του παλιού σκληρού....  Δε το είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε το χτύπησες; Εγώ τους έστειλα mail και μου απάντησαν μέσα σε 10 λεπτά ο,τι έστειλαν το αίτημα στο fulfilment centre και θα με εξυπηρετήσουν as soon as possible (λέμε τώρα).

Η παραγγελία έγινε στις 23 Νοεμβρίου και παρόλο που ταν άμεσα διαθέσιμο, τελικά έγινε dispatch στις 28 Νοεμβρίου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ έπρεπε να κλείσετε εισιτήρια να πατε να το παρετε μονοί (πλέων εχει από 40 ευρα με επιστροφή), εγω αύριο επιστρέφω με το λαπιτοπι

 

(κανουμε κ λιγο χιουμορ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...