Προς το περιεχόμενο

Οι δημιουργοί του Maniac Mansion ξεκίνησαν καμπάνια για να χρηματοδοτήσουν το Thimbleweed Park


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις τι λένε... Περασμένο ναι, ξεχασμένο όχι. Επίσης σε κάποιους τομείς τα παιχνίδια αυτά παραμένουν αξεπέραστα ακόμη και στις μέρες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρεις τι λένε... Περασμένο ναι, ξεχασμένο όχι. Επίσης σε κάποιους τομείς τα παιχνίδια αυτά παραμένουν αξεπέραστα ακόμη και στις μέρες μας...

Ποτε δε θα το ξεχαζεις,αλλα ποτε δε θα το ξαναζησεις και να το απολαυσεις,οπως το εζησες κ απολαυσες  εκεινο το καιρο!

Ολο το κονσεπτ αυτων των remade τιτλων, παντα πατουν πανω στο συναισθημα και να την αναγκη να θελουμε να ξαναζησουμε καταστασει ομορφες του παρελθοντος!

Δυστυχως ομως ειναι ψευδεστηση και οτι θα το ξαναπαιξεις,θα ειναι σαν να ξαναπαιξες το original,ισως και να σε απογοητευσει ακομη περισσοτερο απο το να ξανα επαιζες το original!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, τα πιο πολλά retro παιχνίδια συνεχίζω να τα απολαμβάνω όπως τότε... Pac-Man, Bubble Bobble, Tetris, Rick Dangerous, Leisure Suit Larry, Super Mario, Sonic είναι μόνο μερικά από αυτά που μού 'ρχονται στο μυαλό! Τα περισσότερα από αυτά τα παιχνίδια έχουν μια μαγεία και δεν σταμάτησαν ποτέ να γοητεύουν. Και με emulators όπως το Dosbox, δεν έχεις τίποτα να ζηλέψεις από τα PCιά εκείνης της εποχής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη προσπαθεις να με πεισεις,γιατι δεν εχει νοημα ή ουσια η αποψη μου στις δικες σου συνηθειες και απολαυσεις. 

Απλα σκεψου ποσο χρονο σπαταλας τα τελευταια χρονια σ'αυτα τα παιχνιδια και ποσο χρονο στους νεους τιτλους!

 

Η ερωτηση και απαντηση ειναι γενικη για ολους μας και οχι ειδικα για σενα!

 

Στις περιπτωσεις που καποιος εξακολουθει να παιζει καθημερινα και να απολαμβανει με το ιδιο ενθουσιασμο,οπως τα απολαμβανε πριν 20 χρονια,τοτε γι'αυτον , δεν ισχυει αυτο που αναφερα περι νοσταλγια,αλλα απλα του αρεσουν να παιζει αυτα τα παιχνιδια και δε σταματισε ποτε να ασχοληται μ'αυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε με το καλο να βγει, προσφάτως ξαναεπαιξα το day of the tentacle (απλα επικό adventure για μενα) και monkey island 3 (καθε φορα που το ξανά παίζω γελάω με την ψυχή μου)

Οσο για το παλικάρι στο πρωτο ποστ απλα δεν ξερει τι του γινετε, ασε εμας να το παρουμε και να το παίξουμε και εσυ απλα παρε το χειριστηριακη σου και παιξε ps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη προσπαθεις να με πεισεις,γιατι δεν εχει νοημα ή ουσια η αποψη μου στις δικες σου συνηθειες και απολαυσεις. 

Απλα σκεψου ποσο χρονο σπαταλας τα τελευταια χρονια σ'αυτα τα παιχνιδια και ποσο χρονο στους νεους τιτλους!

 

Η ερωτηση και απαντηση ειναι γενικη για ολους μας και οχι ειδικα για σενα!

 

Στις περιπτωσεις που καποιος εξακολουθει να παιζει καθημερινα και να απολαμβανει με το ιδιο ενθουσιασμο,οπως τα απολαμβανε πριν 20 χρονια,τοτε γι'αυτον , δεν ισχυει αυτο που αναφερα περι νοσταλγια,αλλα απλα του αρεσουν να παιζει αυτα τα παιχνιδια και δε σταματισε ποτε να ασχοληται μ'αυτα!

Εχεις δικιο. Αυτο σκεφτομουν και γω. Αλλη ζωη, αλλο κοινωνικο περιβαλλον, αλλες ευθυνες, αλλες παραστασεις... Ολα αλλαζουν. Η στιγμη ειναι στιγμη. Ολοι θυμομαστε την πενθημερη στο Λυκειο αλλα οσο και να προσπαθησουμε δεν μπορεις να το ξαναζησεις. Ετσι ειναι και με τα παιχνιδια. Οσες φορες και να παρει η Εθνικη το Ευρωμπασκετ, σαν το '87 δεν θα ειναι. Τιποτα δεν ειναι σαν τα χρονια που εισαι παιδι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενθουσιάζομαι με αυτές τις προσπάθειες να ξαναφτιάξουν κάτι που ήταν πετυχημένο παλιότερα.

Το DOTT είναι ενα απο τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών. Μπορούν να φτιάξουν πάλι κάτι αντίστοιχο; Μάλλον οχι. Αλλά αν το καταφέρουν μπράβο τους.

Το τελευταίο Monkey Island απο την Tell Tale ήταν πολύ καλό παντως οπότε τίποτα δεν αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέε μου! τα σχόλια εδώ μέσα! οι μισοί από σας δεν έχετε καν παίξει Monkey Island, Maniac Mansion, Zac McKraken κλπ και μιλάτε λες και είστε expert! Πολλά σχόλια είναι του στύλ "Ντερπ είναι 2015 δεν είναι γραφικά εποχής αυτά χερπ"... Άλλα σχόλια είναι του στυλ "Τα λεφτά θέλουν και θα φτιάξουν μία μπούρδα για να νοσταλγήσουν οι παλιοί"...

 

Νιώστε λίγο όλοι σας, δεν μιλάμε για Developers 3ης κατηγορίας του στυλ Bioware, Ubisoft και Naughty Dogs, μιλάμε για Ron Gilbert και Gary Winnick. Μιλάμε για τα, πιθανότατα, μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο των adventure games. Το γεγονός ότι σε 5 μέρες σχεδόν έχουν βγάλει ήδη τα $375.000 που ζήτησαν δεν είναι επειδή νοσταλγούν οι παλιοί, είναι επειδή το παιχνίδι είναι σίγουρα καλό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε παίζει adventure δεν είναι άξιος να λέγεται pc gamer, μάλιστα, έζησα για να το ακούσω και αυτό. Αλλά έχω ακούσει τόσα και τόσα, παιχνίδια πατάτες και τελείως ξεπερασμένα 1-2 χρόνια μετά τη κυκλοφορία τους θεωρούνται "κλασσικά" και "αξεπέραστα" από μερικούς που δε λένε να ξεκολλήσουν από τη ψευδαίσθηση που είχαν όταν ήταν στην ηλικία των 15 και έκαναν ένα διάλειμα από τα μαθήματα του σχολείου για να ξεσκάσουν με ένα videogame της συμφοράς.

Μπορεί να υπάρχουν μερικά, ελάχιστα, αξιοπρεπή adventure παιχνίδια, αλλά το 99% είναι για τα μπάζα, απλά για να σκοτώνεις άσχημα την ώρα σου, φυσικά υπάρχουν χιλιάδες επαγγελματίες της τεράστιας βιομηχανίας των βιντεοπαιχνιδιών που θα διαφωνήσουν πλήρως με όποιον τους χαλάει τις χρυσοπληρωμένες και πολύ καλά στρωμένες δουλειές τους και θα συνεχίσουν για πάντα να προτείνουν οποιαδήποτε ηλιθιότητα τους δίνει πρόσβαση στο καυτό χρήμα.

Κάθε φορά που βλέπω τις πάρα πολλές λίστες με τα καλύτερα και πιο σημαντικά παιχνίιδια όλων των εποχών, όπως τα έχουν επιλέξει οι "ειδήμονες" του χώρου, είναι αδύνατο να συγκρατήσω τα γέλια μου παρακολουθώντας τόσες κιτς επιλογές μαζεμένες στο ίδιο μέρος.

 

Σημείωση, ούτε μια φορά στη ζωή μου δεν ήμουν κονσολάκιας και ξέρω πολλούς ορκισμένους (και καλά) pc gamer που παίζουν άπειρα κονσολοπαιχνίδια στο pc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δε παίζει adventure δεν είναι άξιος να λέγεται pc gamer, μάλιστα, έζησα για να το ακούσω και αυτό. Αλλά έχω ακούσει τόσα και τόσα, παιχνίδια πατάτες και τελείως ξεπερασμένα 1-2 χρόνια μετά τη κυκλοφορία τους θεωρούνται "κλασσικά" και "αξεπέραστα" από μερικούς που δε λένε να ξεκολλήσουν από τη ψευδαίσθηση που είχαν όταν ήταν στην ηλικία των 15 και έκαναν ένα διάλειμα από τα μαθήματα του σχολείου για να ξεσκάσουν με ένα videogame της συμφοράς.

Μπορεί να υπάρχουν μερικά, ελάχιστα, αξιοπρεπή adventure παιχνίδια, αλλά το 99% είναι για τα μπάζα, απλά για να σκοτώνεις άσχημα την ώρα σου, φυσικά υπάρχουν χιλιάδες επαγγελματίες της τεράστιας βιομηχανίας των βιντεοπαιχνιδιών που θα διαφωνήσουν πλήρως με όποιον τους χαλάει τις χρυσοπληρωμένες και πολύ καλά στρωμένες δουλειές τους και θα συνεχίσουν για πάντα να προτείνουν οποιαδήποτε ηλιθιότητα τους δίνει πρόσβαση στο καυτό χρήμα.

Κάθε φορά που βλέπω τις πάρα πολλές λίστες με τα καλύτερα και πιο σημαντικά παιχνίιδια όλων των εποχών, όπως τα έχουν επιλέξει οι "ειδήμονες" του χώρου, είναι αδύνατο να συγκρατήσω τα γέλια μου παρακολουθώντας τόσες κιτς επιλογές μαζεμένες στο ίδιο μέρος.

 

Σημείωση, ούτε μια φορά στη ζωή μου δεν ήμουν κονσολάκιας και ξέρω πολλούς ορκισμένους (και καλά) pc gamer που παίζουν άπειρα κονσολοπαιχνίδια στο pc τους.

 

Έχεις παίξει adventure της εποχής εκείνης ή απλώς μπουρδολογείς;

Τα adventures ήταν τότε η επιτομή σε όλες τις κατηγορίες. Γραφικά, ήχο, σενάριο, storytelling κ.ο.κ.

Αν εσύ γουστάρεις μόνο μπαμ, μπουμ και πίου πίου, δικά σου γούστα. Όμως μην κρίνεις ολόκληρη βιομηχανία με βάση την δική σου άποψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν παλιός adventuras λέω... ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Το Maniac Mansion και το Zak McKracken τα

τερμάτισα άπειρες φορές και μαζί με τα Monkey Islands, Indiana Jones, Leisure Suit Larry της εποχής, ήταν τα καλύτερα μου adventure.

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν παλιός adventuras λέω... ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Το Maniac Mansion και το Zak McKracken τα

τερμάτισα άπειρες φορές και μαζί με τα Monkey Islands, Indiana Jones, Leisure Suit Larry της εποχής, ήταν τα καλύτερα μου adventure.

 

 

Πωπω πραγματικα ειχα ξεχασει και τα indiana jones........τι γαματα παιχνιδια ηταν,και που καθησανε και κανανε remaster τα monkey island 1 και 2 ηταν μεγαλη υποθεση :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...