Προς το περιεχόμενο

Η μεγαλύτερη εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων βρίσκεται στην Καλιφόρνια


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TasMan μαζί σου για τις μπαταρίες και τα panels.

Έχουν αλλάξει τα νούμερα τους προς το καλύτερο αλλά το σενάριο με τα φ/β παραμένει ακόμα ασύμφορο, χωρίς επιδότηση. Αυτό αναφέρει και ο arc στο thread.

 

Για να ηλεκτροδοτήσεις μέση οικογένεια τι θές;

50-100 χιλ ευρώ, 2-4 στρέμματα χώρο και ένα υπόγειο μπαταρίες; Και αυτό για 4 άτομα σε 80-100τμ2 κύριο σπίτι; Γιατί κάπου εκεί είναι τα νούμερα. Όχι στα 30k και μια ταράτσα. Σενάριο ανέφικτο για όλους τους κατοίκους σε πόλεις δηλ. εκτός αν τους μετακομίσουμε όλους ανά 3-4 στρέμματα.

 

Ξαναλέω και εγώ, για ηλεκροδότηση. Να μπορείς να καις δηλαδή. Όχι να φτιάχνεις ρεύμα 24 ώρες για να ανάβεις μια ώρα βραστήρα για καφέ και 2 λάμπες κρυφό σχολειό και να το παίζεις αυτόνομος στα κανάλια ενώ στην ουσία ακολουθείς lifestyle Ροβινσώνα Κρούσου, έχοντας σκάσει 20-30k.

Αυτό εξηγεί ο arc εδώ και τόσα post.

 

Για το CO2 φοβάμαι πως δυστυχώς έχει πάλι δίκιο ο Arc.

Δυστυχώς, γιατί αν ισχύει αποδεικνύεται ότι η "green  κουλτούρα" είναι ακόμα μια πρόφαση για κερδοσκοπία από κάποιους.

Υπάρχει σοβαρός επιστημονικός αντίλογος στην παρουσίαση του Αλ Γκορ για την υπερθέρμανση του πλανήτη, που πρεσβεύει ακριβώς αυτό που ανέφερε ο Arc νωρίτερα. Ότι το CO2 που δημιουργεί ο ανθρώπινος παράγοντας είναι σταγόνα στον ωκεανό, μπροστά σε αυτό που δημιουργεί η φύση, με πρωτοστάτη τα ηφαίστεια. Μόλις βρω link ποστάρω, αλλά αυτό όμως καλό θα ήταν να το συζητήσουμε σε άλλο thread.

 

Επειδή αν περιμένουμε πότε, από ποιούς και αν αξίζει να φτιαχτεί Φ/Β πάρκο στη Σαχάρα, και αν θα κάνει δουλειά, άστα να πάνε, το θέμα είναι τί κάνει τώρα ο κόσμος ατομικά.

Πώς φτιάχνει ενέργεια, αν θελήσει;

Πώς συμφέρει να ζεστένετε, πως συμφέρει να μετακινείται;

 

Αυτές είναι ερωτήσεις, που χρήζουν ουσιαστικών απαντήσεων.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει μια πρόσφατη έρευνα που ισχυρίζεται ότι βρήκε την συσχέτιση μεταξύ co2 και της (υπαρκτής και αναμφισβήτητης) υπερθέρμανσης του πλανήτη.

 

Research confirms how global warming links to carbon emissions

 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι τα φωτοβολταϊκά ακόμα δεν μπορούν να αποτελέσουν λύση. Όταν αυξηθεί αρκετά η απόδοσή τους και αναπτυχθεί και άλλο η τεχνολογία των μπαταριών θα μπορούν ίσως να παίξουν ρόλο σαν οικιακά συστήματα.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω να βγαίνουμε offtopic.

 

Μερικές δικές μου σκέψεις:

  • Τα μοντέλα προβλεψης υπερθέρμανσης που παρουσιάστηκαν τα τελευταία 20 χρόνια (οταν άρχισε η ιστορία με υπερθέρμανση, co2, λιώσιμο πάγων, θα πνιγουμε όλοι) ... δεν βγαίνουν, δεν επαληθεύονται. Σίγουρα δεν σταματήσαμε να κάνουμε καύσεις και δεν τις ελαττώσαμε. 
  • Δεν είναι η πρώτη φορά που η ανθρωπότητα υποφέρει απο γερές ζέστες (και μάλιστα πολύ χειροτερες ζέστες) και κρύα. Ο κύκλος επαναλαμβάνεται πολύ πριν το 1800 (βιομηχανική επανάσταση). Κάτι δε μου κολλά.

 

Ξεκίνησα να διαβάζω την περιγραφή της έρευνας αλλά στην πρώτη παράγραφο διάβασα το παρακάτω, αρκετό να με κάνει να σταματήσω (τα bold δικά μου)

 

"have derived the first theoretical equation to demonstrate that global warming is a direct result of the build-up of carbon emissions since the late 1800s when human-made carbon emissions began. The results are in accord with previous data from climate models."

 

Με δική μου ερμηνεία (ναι μπορεί να κάνω λάθος) : Φτιάξαμε μια θεωρητική εξίσωση που λεεί οτι η αυξηση της θερμοκρασίας εχει σχέση με την ανθρωπογενή δραστηριότητα μετά το 1800 και επαληθευται από πρώτερα κλιματικά μοντέλα.

 

:huh:  :huh:  :huh:

Μα τα μοντέλα δεν βγαίνουν πραγματικά και πριν το 1800 ειχαμε πολλές αναλογες ζέστες. Αρα η εξίσωση εχει εφαρμογή σε ένα πολύ μικρό πεδίο ορισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc

Δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάποια σχετική έρευνα, αλλά από την έρευνα που έχω κάνει εγώ πιστεύω πως τα μεγαλοποιείς τα πράγματα. Πχ τα πάνελς για 10KW (μέτρα τις συσκευές ενός σπιτιού και δες πόσες από αυτές πρέπει να έχεις ταυτόζρονα αναμένες για να τα φτάσεις) κοστίζουν 12-13000€ (η ανώτερη ποιότητα) και σε έκταση καταλαμβάνουν τη μία μεριά της σκεπής ενός μέσου σπιτιού. Με ταράτσα είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω, αλλά εγώ το έψαξα για το δικό μου σπίτι-μονοκατοικία. Με όλα τα υπόλοιπα (μπαταρίες, γεννήτρια, ηλιακό) δεν ξεπερνάς τις 25-30000€. Εννοείται βέβαια ότι έχεις προβλέψει και τα παρελκόμενα. Αν δηλαδή έχεις γεμίσει το σπίτι 100άρες λάμπες πυρακτώσεως, έχεις κουζίνα με ηλεκτρικά μάτια, ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και γενικά πολλές ενεργοβόρες συσκευές χαμηλής ενεργειακής κλάσης, τα 10KW δε φτάνουν με τίποτα. Αν όμως έχεις φωτισμό με led, ενεργειακό τζάκι, ηλιακό θερμοσίφωνα, εστίες αερίου κτλ, είσαι υπερκαλυμένος. Και μια διευκρίνιση. Τα 10KW που αναφέρω είναι εικονικό μέτρο σύγκρισης. Θέλω να πω ότι επειδή έχεις μπαταρίες, δε σημαίνει ότι δε μπορείς να ξεπεράσεις αυτή την κατανάλωση, απλά κατά τη διάρκεια της μέρας τα πάνελς δε θα προλαβαίνουν να τις φορτίζουν επαρκώς, οπότε ΑΝ ξεπερνάς αυτά τα ποσά για πολλές ώρες (για πόσες ώρες θα δουλεύουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο σπίτι ΟΛΑ μαζί;) θα αρχίσουν να εξαντλούνται οι μπαταρίες, που και πάλι αναλαμβάνει ρόλο η γεννήτρια. Γενικά είναι πολύ δύσκολο το σενάριο να ξεμείνεις από ρεύμα και θα πρέπει να το προσπαθήσεις πολύ. Ψάξε το λίγο, δεν είναι τόσο τραγικά όπως τα λες. Επαναλαμβάνω ότι δεν έιναι έυκολο ειδικά στις μέρες μας για κάποιον να σκάσει αυτά τα λεφτά, αλλά αν κάποιος χτίζει σπίτι και έχει υπ'όψη του να ξοδεύψει ένα χ κεφάλαιο, πιστεύω ότι αξίζει να το υλοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tas καλή η έρευνα, αλλά είναι δρόμος μέχρι να γίνει μελέτη και υλοποίηση. Στην υλοποίηση βλέπεις που πάσχει η μελέτη.

 

Αν ήταν μόνο 20-30k και συνέφερε, θα το είχαν κάνει πρώτοι όλοι οι ΑΠΕτζήδες στα σπίτια τους και δεν θα πλήρωναν ΔΕΗ. Το έχεις δει έστω και σε έναν; Αντίθετα δεν έχουν προχωρήσει πάνω από τα 10 kWp (στην πράξη δεν φτάνουν ούτε για ζήτω για ηλεκτροδότηση), που ήταν το πρόγραμμα τότε, γιατί πολύ απλά δεν συμφέρει αν δεν υπάρχει επιδότηση.  Σε παλιότερα posts τα εξηγώ πιο αναλυτικά και με νούμερα. 

 

Arc αυτό ακριβώς φωνάζουν οι επιστήμονες που δώσαν τα νούμερα στον Αλ Γκορ. Ότι χρησιμοποίησε μόνο ότι δεδομένα τον συνέφερε για να καταλήξει σε συγκεκριμένο συμπέρασμα. Πολιτικός είναι ούτως ή άλλως.

Δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό. ;)

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...