Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα αρχικά είναι να μην υποφέρεις με το παραμικρό και αυτό είναι μετά τη μία βδομάδα με 10 μέρες. Είσαι ακόμα στην αρχή που είναι η χειρότερη φάση.

 

Ο οργανισμός του ανθρώπου πάντως είναι μαγικός στα θέματα επούλωσης, μην ανησυχείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι πρώτες 10 μέρες είναι οι δύσκολες.  Εγώ είμαι στη 16η και το πρήξιμο ακόμα επιμένει, ειδικά στη αριστερή πλευρά (στη δεξιά έχει υποχωρήσει κάπως).  Κάνω υπομονή.  Χειρονακτική εργασία πριν τις 25 μέρες δεν με βλέπω. Τα ράμματα υπάρχουν ακόμα και δεν νομίζω να έχουν πέσει σε 3-4 μέρες.

 

Αυτό που κάπως με ανησυχεί είναι οτι το πρήξιμο παρουσιάζει αυξομειώσεις μέσα στη μέρα. Ενώ χθες το βράδυ για παράδειγμα ειχε υποχωρήσει (μου φαίνεται πιο πολύ) το πρωί το βλέπω πιο μεγάλο, και αυτό είναι κάτι που το εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες. Τώρα τι να πω. θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε George είμαι στην 5η μέρα σήμερα μετά το χειρουργείο και βλέπω ήδη μια μικρή διαφορά ως προς το πρήξιμο αλλά επίσης και στην ευαισθησία της βάλανου.Ελάχιστη μεν αλλά κάτι είναι και αυτό.Πάντως γενικότερα είναι χάλια η κατάσταση και πολύ ενοχλητική.Εκεί που νομίζεις ότι σε πάει καλά έρχεται μια στιγμή στη διάρκεια της ημέρας και στα χώνει κανονικά.Ούτε να κάτσω δεν μπορώ κάποιες φορές.Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε παραπάνω από 4-5 ημέρες να μην πάρω άλλο αντιβίωση.Τώρα αν είναι καλό αυτό θα δείξει.Ελπίζω πάντως όλη αυτή η ταλαιπωρία να αξίζει στο τέλος.Βασίζομαι και στα λόγια του φίλου ποιο πάνω που είπε ότι στις 20-25 μέρες άρχισε την ΄΄χειροπρακτική΄΄...Βέβαια αυτό πιστεύω ότι οργανισμός με οργανισμό έχει διαφορά στο θέμα επούλωσης..Ιδωμεν λοιπόν.

 

 

Σωστά σου είπε για την αντιβίωση...Εγώ αντιβίωση πήρα 3 μέρες(Παρασκευή έκανα την επέμβαση και Δευτέρα την σταμάτησα). Η αντιβίωση λειτουργεί προληπτικά μην πάθεις καμιά μόλυνση και τέτοια. Το πρήξιμο θα φύγει μόνο του με τον καιρό, εγώ τις πρώτες 4 μέρες έπαιρνα και κανένα depon δεν ξέρω αν βοήθησε σε αυτό. Αυτά με τις ενοχλήσεις θα τα έχεις για κανένα 10ήμερο ακόμα και εγώ εκεί στις 10 μέρες δεν μπορούσα ούτε με το τζιν να περπατήσω εύκολα(έβγαινα έξω και περπάταγα σαν να τα έχω κάνει πάνω μου) και αδυνατούσα να πιστέψω ότι θα είμαι όπως πριν στο μήνα πάνω. 

 

Μην ανησυχείς στις 20-25 μέρες θα είσαι καλά. Εγώ σκέψου μετά από καμιά εβδομάδα βγήκα και με την κοπέλα μου κανονικά έξω, εντάξει έβγαλα λίγο αίμα που το διαπίστωσα μετά αλλά οκ σου λέω για να καταλάβεις ότι παρόλο που έκανα μαλακίες δεν είχα θέμα και η επούλωση έγινε στις μέρες που έπρεπε. Αλλά υπομονή και όχι χειρονακτική, αυτό πιστεύω είναι το μυστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά και πάλι. Βρίσκομαι στην 6 μέρα μετά το χειρουργείο και μπορώ να πώ ότι ο πόνος είναι ποιό πολύ από ποτέ τις περισσότερες στιγμές της ημέρας.Η αλήθεια είναι ότι το πρήξιμο αρχίζει να υποχωρεί σιγά σιγά με αποτέλεσμα να παρατηρώ πλέον ότι ο γιατρός μου έκοψε τελικά όσο χρειαζόταν από δέρμα .Και το λέω αυτό γιατί έχει αρχίσει να κατεβαίνει (το δερμα) και να καλύπτει σχεδόν το 1/3 της βαλάνου (σε μή στύση εννοείται). Το θέμα είναι ότι ο πόνος αυτός έτσι πρέπει να είναι??Μήπως λόγω ότι τραβάνε τα ράμματα??

Επεξ/σία από stevepap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stevepap, συνηθως μετά τη 1η βδομάδα μέρες δεν υπάρχει πόνος (υπάρχουν ενοχλήσεις)  αν και αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας. Εχω φίλο ο οποίος είχε κάνει την επέμβαση στο παρελθόν και τώρα που τον ρώτησα μου είπε ότι πόναγε αρκετά για 10 μέρες. Αν ο πόνος προέρχεται από τα ράμματα είναι φυσιολογικό. Το γεγονός ότι το πρήξιμο υποχωρεί είναι πολύ καλό σημάδι. Εμένα έχουν περάσει 18 μέρες και μόλις τις τελευταίες μέρες είδα το πρήξιμο να περιορίζεται κάπως. Κάνε υπομονή όπως κάνω και εγώ. Αν ο πόνος επιμένει κάνε ενα τηλ. στο γιατρό. Γενικά όλη αυτή η κατάσταση είναι της υπομονής. Μεγαλύτερης απ' οτι αρχικά πίστευα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι σε μη στήσει αν έχεις πρόβλημα καλύπτεται όλο το κεφάλι; βάλτε καμία φώτο με πρόβλημα και χωρίς πρόβλημα

 

 

Όταν είναι σε μη στύση καλύπτεται όλο το κεφάλι σχεδόν σε όλο τον κόσμο. Αν έχεις πρόβλημα και βρίσκεσαι σε στύση τότε δεν μπορείς να αποκαλύψεις ή αποκαλύπτεις δύσκολα το "κεφάλι". Αν σε δυσκολεύει στην αποκάλυψη και ενώ είσαι χαλαρός τότε μιλάμε για ολική φίμωση αλλιώς αυτό που περιέγραψα πριν λέγεται μερική. Σε κάθε περίπτωση η λύση είναι η περιτομή. Φωτογραφίες δεν νομίζω να ανεβάσει κανένας...αλλά μπορείς να δεις στο google πληκτρολογώντας "φίμωση", "μερική φίμωση", "ολική" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι σε μη στύση καλύπτεται όλο το κεφάλι σχεδόν σε όλο τον κόσμο. Αν έχεις πρόβλημα και βρίσκεσαι σε στύση τότε δεν μπορείς να αποκαλύψεις ή αποκαλύπτεις δύσκολα το "κεφάλι". Αν σε δυσκολεύει στην αποκάλυψη και ενώ είσαι χαλαρός τότε μιλάμε για ολική φίμωση αλλιώς αυτό που περιέγραψα πριν λέγεται μερική. Σε κάθε περίπτωση η λύση είναι η περιτομή. Φωτογραφίες δεν νομίζω να ανεβάσει κανένας...αλλά μπορείς να δεις στο google πληκτρολογώντας "φίμωση", "μερική φίμωση", "ολική" κλπ

Μάλιστα.. Οτσν είμαι σε πλήρη στύση βγαίνει όλο οκ..

 

Χαλαρός όμως βλέπω το κρέας να το καλύπτει σχεδόν όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.. Οτσν είμαι σε πλήρη στύση βγαίνει όλο οκ..

 

Χαλαρός όμως βλέπω το κρέας να το καλύπτει σχεδόν όλο.

 

 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Συνέχισε να κάνεις τη "δουλειά" σου!!  B)  B)  B)  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Συνέχισε να κάνεις τη "δουλειά" σου!! B) B) B) B)

Λες; είδα κάποιες φώτο στο ίντερνετ... Λέει μερική φίμωση κλπ... Όταν "κοιμάται" μπορεί με κάποιες φώτο..

 

Η δουλειά μου γίνεται κανονικά δεν είχα ποτέ θέμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες; είδα κάποιες φώτο στο ίντερνετ... Λέει μερική φίμωση κλπ... Όταν "κοιμάται" μπορεί με κάποιες φώτο..

 

Η δουλειά μου γίνεται κανονικά δεν είχα ποτέ θέμα.. :)

 

 

Μερική φίμωση είναι να ανοίγει κανονικά σε μη στύση και να μην ανοίγει όταν είναι σε στύση. Αυτό είχα και εγώ. Φίμωση δεν υφίσταται εφόσον σου ανοίγει και σε στύση και όταν κοιμάται... ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stevepap, συνηθως μετά τη 1η βδομάδα μέρες δεν υπάρχει πόνος (υπάρχουν ενοχλήσεις) αν και αυτό δεν είναι πάντα ο κανόνας. Εχω φίλο ο οποίος είχε κάνει την επέμβαση στο παρελθόν και τώρα που τον ρώτησα μου είπε ότι πόναγε αρκετά για 10 μέρες. Αν ο πόνος προέρχεται από τα ράμματα είναι φυσιολογικό. Το γεγονός ότι το πρήξιμο υποχωρεί είναι πολύ καλό σημάδι. Εμένα έχουν περάσει 18 μέρες και μόλις τις τελευταίες μέρες είδα το πρήξιμο να περιορίζεται κάπως. Κάνε υπομονή όπως κάνω και εγώ. Αν ο πόνος επιμένει κάνε ενα τηλ. στο γιατρό. Γενικά όλη αυτή η κατάσταση είναι της υπομονής. Μεγαλύτερης απ' οτι αρχικά πίστευα.

Οχι ενταξει george-sp.Απο εχθες το βραδυ μπορω να πω οτι ο πονος ο εντονος εχει περασει.Εχω μερικες ενοχλησεις γυρω απο τα ραμματα μονο που για πολυ λιγο γινονται εντονες και μετα περναει.Το μονο που ειδα σημερα λιγο αιμα (7η ημερα αναρρωσης)και δεν ξερω γιατι.Το λεω αυτο γιατι το αιμα εχει σταματησει σχεδον απο την 3η ημερα.Παντως εχει γινει σαν μανηταρι ο φιλος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αίμα μην σε ανησυχει απο τα ράμματα. Εγώ ακόμα και τώρα 17η μέρα που και που βλέπω λίγο αίμα και ο γιατρός μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό κατά την επούλωση. Οταν ενοείς σαν "μανιτάρι" τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κάνατε την επέμβαση δουλειά πάτε κανονικά ; δεν μιλάω για δουλειά γραφείο αραλικη... Δουλειά κανονική, βάρη άγχος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...