Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, evabb είπε

Καλέ τι το πέρασες; μπισκότο για να το βουτάς στο τσάι; κρυώνει καλά το χαμομήλι και το ρίχνεις σιγά σιγά στην περιοχή να πάει παντού. 

Όσο παράξενο και να σου φαινεται αυτο μου είπε 😂 μπορώ να κάνω αυτό που είπες εσυ ή να ρίξω γάζα στο χαμομήλι και να το τύλιξω γύρω γύρω ή απλά να το βουτήξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/7/2018 στις 12:18 ΜΜ, Kostasspil είπε

Ρε σεις μονο εμενα δεν μου ειπε τιποτα για χαμομηλι?

ουτε εμενα μου ειπε.. απο μονος μου τον ρωτησα και τοτε μου ειπε αν θελω να το κανω.. χωρις να ειναι απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/7/2018 στις 2:19 ΠΜ, SotirIV είπε

Να σε ρωτήσω φίλε.. μετά από πόσες μέρες έκανες μπανιο και έριξες νερό στην περιοχή? Συναντήθηκα Με τον γιατρό και είπε ότι μπορώ να κάνω μπάνιο κανονικά χωρίς όμως να τρίβω δυνατά και αν θέλω μπορώ να ξεκινήσω τις πλύσεις με κρύο νερό και χαμομήλι. Αλλά δεν ξέρω φοβάμαι να ρίξω νερό ακόμα εκεί..  όταν έκανες εσύ μπάνιο είχες ακόμα τα ράμματα? Και στην πλύση με χαμομήλι απλά βουτάς το πεος μέσα στο ποτήρι? 

Εμενα την επομενη μερα μου ειπε να κανω μπανιο κανονικα. Απλα να ξεπλενονται τα ραμματα και μετα να τα φυσαω λιγο με το πιστολακι ωστε να μη μενει υγρασια. Και μετα καπακι πλυση. Αυτα 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 2:19 ΠΜ, SotirIV είπε

Να σε ρωτήσω φίλε.. μετά από πόσες μέρες έκανες μπανιο και έριξες νερό στην περιοχή? Συναντήθηκα Με τον γιατρό και είπε ότι μπορώ να κάνω μπάνιο κανονικά χωρίς όμως να τρίβω δυνατά και αν θέλω μπορώ να ξεκινήσω τις πλύσεις με κρύο νερό και χαμομήλι. Αλλά δεν ξέρω φοβάμαι να ρίξω νερό ακόμα εκεί..  όταν έκανες εσύ μπάνιο είχες ακόμα τα ράμματα? Και στην πλύση με χαμομήλι απλά βουτάς το πεος μέσα στο ποτήρι? 

Εμβυθισεις θα κανεις, σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμένα παιδιά.  Χθες εκανα και εγώ  την επεμβαση περιτομης με λειζερ και ολικη αναισθησία (δρν καταλαβα τπτ ευτθχως ουτε ειχα πονους μετα). Σημερα χωρις να σπασει καποιο ραμμα ειχα μια μικρη αιμοραγια και το ειδα λιγο αργα και εχει ξεραθει πρεπει να το καθαρισω αμεσα ή θα φυγει με το μπανιο που θα κανω ? Ειχε κανεις αντίστοιχη εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Το ξεραμένο αίμα μπορεί να σου κάνει φλεγμονή, καθάρισε το καλά, με προσοχή πάντα

Τελεεια καλα ξεκιναμε δλδ...πφ... ευχαριστω για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,

Λεω την εμπειρια καθαρα για οσους αγχωνονται και ψαχνουν πως ειναι (οπως εκανα και εγω) μετα την επέμβαση. Ειμαι στην 4η μέρα αιμοραγια δεν εχω καποιες σταγονες αιμα βλεπω ανα 2-3 ωρες που ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. Ενα ράμμα εσπασε τη πρωτη νύχτα αλλα ευτυχως δεν εβγαλε πολυ αιμα. Με αυτο εννοω οτι καταλαβα το πονο (υποφερτος) αλλα με οσα διαβαζα ελεγα θα πλημμυρίσω στο αιμα και τελικα καμια σχέση απο τη γαζα δεν περασε τίποτα. Δευτερη νυχτα για να μην εχω το φοβο να σηκωθεί και γινει κανα ατυχημα παλι ξυπνούσα καθε μια ωρα και τελικα δεν ειχα κανενα θεμα, και αφου ολα πηγαν καλα,3ο βραδυ κοιμήθηκα κανονικα οταν ενιωσα οτι πηγε να γινει βλακεια τραβανε τα ραμματα ξυπνησα οποτε το προλαβα το κακο. Ενα θεμα ειχα μονο με το αιμα που στεγνωνει αμέσως και ξεραινεται (χωρις να θελω να φερω αντίρρηση στο φιλο που μου απαντησε και τον ευχαριστω για την απαντηση) ο γιατρος ειπε για 8 μερες μετα την επεμβαση να μην το βρεξω και οτι στην 9η μερα ξεκιναω και βρεχω τα ραμματα και αυτο θα μαλακωσει και θα φυγει μονο του. Και στο κατούρημα που οντως ακομα πανε οπου θελουν (κατευθυνση εννοω) που είναι φυσιοκογικο γιατι ειναι ακομα πρησμένο. Τελος η ευαισθησία ακομα υπάρχει αλλα μονο απο τη κατω μεριά, απο πανω και στο πλάι η ευαισθησια εχει υποχωρήσει αρκετά. Αυτα ελπιζω να βοήθησα τα παιδια που ψαχνουν και αγχώνονται για την επέμβαση και οποιος θελει να μην ντραπει να ρωτησει οτιδήποτε και σε p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση και εγώ. 

Δεν έχω θέμα φίμωσης, παρά μόνο πιθανολογώ θέμα με τον χαλινό όπου σε κατάσταση στύσης, τραβάει αρκετά την βάλανο και παίρνει κλίση προς τα κάτω. Η ακροποσθία κατεβαίνει κανονικά (τουλάχιστον μέχρι να ενοχλήσει ο χαλινός) 

Θέλω να ρωτήσω. Ακόμα και χωρίς θέμα φίμωσης, μπορώ να κάνω ολική σε δημόσιο νοσοκομείο? Αν ναι, τι ποσοστό πληρώνω ενώ είμαι ασφαλισμένος από τον πατέρα μου στο τεβε? 

Επίσης κάποια διαδικαστικά θέματα. Θα κλείσω κανονικά ραντεβού σε ουρολόγο - ανδρολόγο, ώστε να γίνει κάποια εξέταση (εκτός και αν δεν χρειαστεί αφού λίγο πολύ πήρα την απόφαση μου), συζήτηση περί κόστους και μετά θα κλείσουμε ημερομηνία για την επέμβαση? 

Στο νοσοκομείο βλέπω έχει 2 γιατρούς του Ε. Σ. Υ και ένας ειδικευόμενος. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο? Σε περίπτωση που με στείλουν σε εξωτερικό ιατρείο, το κόστος αλλάζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2018 στις 9:00 ΜΜ, overpower είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση και εγώ. 

Δεν έχω θέμα φίμωσης, παρά μόνο πιθανολογώ θέμα με τον χαλινό όπου σε κατάσταση στύσης, τραβάει αρκετά την βάλανο και παίρνει κλίση προς τα κάτω. Η ακροποσθία κατεβαίνει κανονικά (τουλάχιστον μέχρι να ενοχλήσει ο χαλινός) 

Θέλω να ρωτήσω. Ακόμα και χωρίς θέμα φίμωσης, μπορώ να κάνω ολική σε δημόσιο νοσοκομείο? Αν ναι, τι ποσοστό πληρώνω ενώ είμαι ασφαλισμένος από τον πατέρα μου στο τεβε? 

Επίσης κάποια διαδικαστικά θέματα. Θα κλείσω κανονικά ραντεβού σε ουρολόγο - ανδρολόγο, ώστε να γίνει κάποια εξέταση (εκτός και αν δεν χρειαστεί αφού λίγο πολύ πήρα την απόφαση μου), συζήτηση περί κόστους και μετά θα κλείσουμε ημερομηνία για την επέμβαση? 

Στο νοσοκομείο βλέπω έχει 2 γιατρούς του Ε. Σ. Υ και ένας ειδικευόμενος. Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο? Σε περίπτωση που με στείλουν σε εξωτερικό ιατρείο, το κόστος αλλάζει? 

Φιλε μου εγω για χαλινο που ειχα κανει επεμβαση ιδιωτικα σε γιατρο πριν κανω την περιτομή ειχα δώσει 80 ευρω. Για περιτομη εδωσα 850 παλι ιδιωτικά. Ολικη περιτομή μπορεις να κανεις για τον οποιδηποτε λογο απλα επειδη θες ή επειδη πιστευεις οτι μπορεις να εχεις ή .... Αποψγ μου, αν δεν εχεις φίμωση ή δεν υπαρζει θρησκευτικος λογος μην κανεις ουτε οικονομικα συμφερει αλλα θα περασεις και 3 με 4 βδομαδες που δεν θα θες να τις ξανα περασεις. Αυτα απο μενα, για το θεμα της πληρωμης με ασφαλιστικο ταμειο συφφνωμη αλλα.δεν ξερω τι παιζει. Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sma0900029 είπε

Φιλε μου εγω για χαλινο που ειχα κανει επεμβαση ιδιωτικα σε γιατρο πριν κανω την περιτομή ειχα δώσει 80 ευρω. 

Καλησπέρα, βγαίνω λίγο εκτός, αλλά μιλάς για λάζερ ή νυστέρι; Αν έκανες νυστέρι με τα ράμματα πως τα πήγες; αν θες απάντα μου σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας, προσφατα επισκευτικα εναν γιατρο για να κοιταξει το πεος μου καθως ειχα μεγαλη δυσκολια στο να  αποκαλυπσω την κεφαλη οταν ηταν  μικρο καθως και στην στυση, μωλις με ειδε ο γιατρος πρωτινε αμεσως περιτομη , αλλα συγκεκριμενα μερικη περιτομη. Τον ρωτησα για την ολικη και μου ειπε πως αυτο δεν ειναι φυσικο για τους ελληνες και οτι εχει απαγωρευθει στην Ελλαδα (αυτο δεν νομιζω να ισχυει ουτε λιγο) θελω και αλλες γνωμες για τον αν πρεπει να επιμενω στην ολικη η να παω συμφωνα με την γνωμη του γιατρου. Φοβαμαι πως αν κανω μερικη θα υπαρξουν και αλλες επιπλοκες αργοτερα και μπορει να ξαναχρειαστη καποια επεμβαση.

 

ΥΓ: ο γιατρος με εχει δει μονο χωρις στυση, πρωτεινετε να του δειξω καποιες φωτογραφιες ενω στυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...