Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι κάνατε την επέμβαση δουλειά πάτε κανονικά ; δεν μιλάω για δουλειά γραφείο αραλικη... Δουλειά κανονική, βάρη άγχος κλπ.

 

 

Εγώ την έκανα Παρασκευή, Σαββατοκύριακο κάθισα σπίτι και από Δευτέρα κανονικά δουλειά γραφείου με τζινάκι. Το τζινάκι ήταν λίγο ενοχλητικό αλλά είπα να ξεκινήσω απευθείας για να συνηθίσω και πιο γρήγορα. Αλλά για βάρη κλπ η πρώτη εβδομάδα είναι θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αίμα μην σε ανησυχει απο τα ράμματα. Εγώ ακόμα και τώρα 17η μέρα που και που βλέπω λίγο αίμα και ο γιατρός μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό κατά την επούλωση. Οταν ενοείς σαν "μανιτάρι" τι εννοείς ?

Εννοώ οτι η βάλανος είναι πρησμένη (το δέρμα βασικά στο σημείο που είναι τα ράμματα)και ο κορμός του πέους έχει αρχίσει και πέρνει το σχήμα του πάλι σιγά σιγά. Οπότε αν το σκεφτείς είναι λίγο αστείο βλέποντάς το.

Η βάλανος είναι σα μανιτάρι, μάλλον αυτό εννοεί επειδή τη βλέπει διαρκώς έξω :lol:

Σκεπάζετε η βάλανος από το δέρμα που είναι ακόμα πρησμένο και όπως τον βλέπεις στο σύνολο,από τον κορμό δηλ μέχρι μπροστά μου θυμίζει μανιτάρι..

Οι πρώτες 10 μέρες είναι οι δύσκολες. Εγώ είμαι στη 16η και το πρήξιμο ακόμα επιμένει, ειδικά στη αριστερή πλευρά (στη δεξιά έχει υποχωρήσει κάπως). Κάνω υπομονή. Χειρονακτική εργασία πριν τις 25 μέρες δεν με βλέπω. Τα ράμματα υπάρχουν ακόμα και δεν νομίζω να έχουν πέσει σε 3-4 μέρες.

 

Αυτό που κάπως με ανησυχεί είναι οτι το πρήξιμο παρουσιάζει αυξομειώσεις μέσα στη μέρα. Ενώ χθες το βράδυ για παράδειγμα ειχε υποχωρήσει (μου φαίνεται πιο πολύ) το πρωί το βλέπω πιο μεγάλο, και αυτό είναι κάτι που το εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες. Τώρα τι να πω. θα δούμε.

Και εμένα έτσι είναι. Τη μία τον βλέπω πρησμένο την άλλη ελαφρώς καλύτερα. Στη δικιά μου περίπτωση πάντως όπως τον κοιτάω και ενώ μπορώ σιγά σιγά να κατεβάζω το δέρμα μπρος τα κάτω η δεξιά πλευρά με δυσκολεύει και με πονάει περισσότερο. Ειναι και το σημείο που ματώνει συνήθως αν τον ζορίσω.Οπότε πιστεύω ότι έτσι πρέπει να είναι σε όλους.Υπομονή τι να πώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19η μέρα σήμερα.

 

Τα ράμματα εχουν αρχίσει πλέον και πέφτουν. Το 60-70% έχει πέσει ενώ το υπόλοιπο 30% φαίνεται πως θέλει λίγο ακόμα. Το πρήξιμο σε σχέση με την 1η βδομάδα έχει μειωθεί περίπου κατά 30%. Στη δεξιά πλευρά περισσότερο, στην αριστερή με σκαβανεβάσματα (πιο έτονο το πρωί και υποχωρεί μέσα στη μέρα). Η ευαισθησία στη βάλανο υπάρχει ακόμα. Σε ένα σημείο όπου κάποιο ράμα είχε υποχωρήσει (φύγει) εμφανίζεται που και που λίγο αίμα. Εκτιμώ ότι το πρήξιμο στην αριστερή πλευρά που το πρωί είναι πιο έντονο οφείλεται στις νυχτερινές στύσεις και μέσα στην ημέρα υποχωρεί σταδιακά. Πιθανόν επίσης να παίζει κάποιο ρόλο και τα ράμματα καθώς είναι η περιοχή που έχουν παραμείνει ακόμα.  Αλοιφές, αντιβίωση, χαμομήλι κλπ έχουν σταματήσει εδώ και 7-8 μέρες περίπου κατ' εντολή γιατρού και περιμένω τη φυσική επούλωση.  Περιμένω υπομονετικά καθώς δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.

 

Ενημερώνω με το δικό μου case study (καθε περίπτωση είναι ξεχωριστή βεβαια) για όλους όσους στο μέλλον θα βρεθούν σε αυτό το forum και στην θέση που είμαι εγώ σήμερα. Μέχρι σήμερα καμιά χειρονακτική εργασία εκτόνωσης :) δεν είναι ακόμα εφικτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά και πάλι. Σήμερα κλείνω 16η μέρα από το χειρουργείο και μπορώ να πώ ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Το πρήξιμο έχει υποχωρήσει κατά 80% τα ράμματα είναι ελάχιστα και πριν μερικές μέρες (2-3) ήρθε και η 1η χειρονακτική ανακούφιση με μεγάλη επιτυχία και μεγάλη προσοχή βέβαια ( χαρά στα σκέλια μου..).Αυτό που παρατηρώ όμως είναι μια σχετική ξηρότητα στο δέρμα κυρίως στο σημείο των όρχεων και στον κορμό του πέους. Το είχε κανένας άλλος αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και πάλι. Σήμερα κλείνω 16η μέρα από το χειρουργείο και μπορώ να πώ ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Το πρήξιμο έχει υποχωρήσει κατά 80% τα ράμματα είναι ελάχιστα και πριν μερικές μέρες (2-3) ήρθε και η 1η χειρονακτική ανακούφιση με μεγάλη επιτυχία και μεγάλη προσοχή βέβαια ( χαρά στα σκέλια μου..).Αυτό που παρατηρώ όμως είναι μια σχετική ξηρότητα στο δέρμα κυρίως στο σημείο των όρχεων και στον κορμό του πέους. Το είχε κανένας άλλος αυτό???

Ίσως να έγινε από το πρήξιμο, δεν σχετίζεται άμεσα με την επέμβαση.

 

Υ.γ Σε 4 ημέρες κλείνω δίμηνο, πλήρως λειτουργικός από όλες τις πλευρές, το σεξ είναι τέλειο και δεν υπάρχει πλέον καμία ενόχληση. Πραγματικά όσοι έχουν πρόβλημα να κάνουν επέμβαση χωρίς 2η σκέψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

Να κάνω και εγώ μια ενημέρωση. Σήμερα κλείνω 30 μέρες. 1 μήνα ακριβώς και τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά. Τα ράμματα έχουν πέσει όλα, η τομή έχει κλείσει καλά αλλά δυστυχώς το πρήξιμο (σαν στεφάνι) γύρω απο τη βάλανο παραμένει χωρίς καμιά βελτίωση από τη τελευταία φορά (μόνο ότι έχει μαλακώσει λίγο). Επισκέφθηκα το γιατρό πριν 2 μέρες ο οποίος και αυτός μου είπε ότι θα περίμενε μεγαλύτερη βελτίωση και πως εχουμε καθυστέρηση καθώς υπάρχει ακόμα αντίδραση (οιδημα) των ιστών στη περιοχή που οφείλεται στο ότι λόγω της μερικής περιτομής και στη προσπάθεια να διατηρήσουμε περισσότερο δέρμα δεν κόψαμε τόσο όσο έπρεπε αλλά και πως είναι και θέμα πως αντιδρά η συγκεκριμένη περιοχή που είναι ευαίσθητη. Θα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο οπότε θα γίνει νέα επανεκτίμηση σε 15-20 μέρες πάλι.  Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχω αρχίσει και ανησυχώ . Ρώτησα αν πρέπει να πάρω καμια αντιβίωση, να βάλω καμια αλοιφή, μου είπε όχι. Τίποτα. δεν υπάρχει μόλυνση. Είναι εσωτερική αντίδραση και να περιμένουμε.

 

Βλέποντας την μηδενική βελτίωση σε ότι αφορά το πρήξιμο, φοβάμαι ότι τίποτα δεν θα έχει αλλάξει σε 15 μέρες, αλλά θα κάνω υπομονή.  Στα ξένα site διάβασα ότι η επούλωση της 1η φασης σε ενήλικες (από 20 εως 50 ετών) διαρκεί από 3 εως και 6 βδομάδες  οπότε λέω να περιμένω καθώς είμαι στη 4η βδομάδα. 

 

Οπως βλέπετε ακόμα και οι συνηθισμενες επεμβάσεις μπορεί να έχουν επιπλοκές και απρόβλεπτα τελικά :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

Να κάνω και εγώ μια ενημέρωση. Σήμερα κλείνω 30 μέρες. 1 μήνα ακριβώς και τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά. Τα ράμματα έχουν πέσει όλα, η τομή έχει κλείσει καλά αλλά δυστυχώς το πρήξιμο (σαν στεφάνι) γύρω απο τη βάλανο παραμένει χωρίς καμιά βελτίωση από τη τελευταία φορά (μόνο ότι έχει μαλακώσει λίγο). Επισκέφθηκα το γιατρό πριν 2 μέρες ο οποίος και αυτός μου είπε ότι θα περίμενε μεγαλύτερη βελτίωση και πως εχουμε καθυστέρηση καθώς υπάρχει ακόμα αντίδραση (οιδημα) των ιστών στη περιοχή που οφείλεται στο ότι λόγω της μερικής περιτομής και στη προσπάθεια να διατηρήσουμε περισσότερο δέρμα δεν κόψαμε τόσο όσο έπρεπε αλλά και πως είναι και θέμα πως αντιδρά η συγκεκριμένη περιοχή που είναι ευαίσθητη. Θα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο οπότε θα γίνει νέα επανεκτίμηση σε 15-20 μέρες πάλι.  Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχω αρχίσει και ανησυχώ . Ρώτησα αν πρέπει να πάρω καμια αντιβίωση, να βάλω καμια αλοιφή, μου είπε όχι. Τίποτα. δεν υπάρχει μόλυνση. Είναι εσωτερική αντίδραση και να περιμένουμε.

 

Βλέποντας την μηδενική βελτίωση σε ότι αφορά το πρήξιμο, φοβάμαι ότι τίποτα δεν θα έχει αλλάξει σε 15 μέρες, αλλά θα κάνω υπομονή.  Στα ξένα site διάβασα ότι η επούλωση της 1η φασης σε ενήλικες (από 20 εως 50 ετών) διαρκεί από 3 εως και 6 βδομάδες  οπότε λέω να περιμένω καθώς είμαι στη 4η βδομάδα. 

 

Οπως βλέπετε ακόμα και οι συνηθισμενες επεμβάσεις μπορεί να έχουν επιπλοκές και απρόβλεπτα τελικά :fear:

 

 

Φίλε μου θα κάνεις υπομονή και θα ξεπρηστεί το σημείο, δεν μπορεί να παραμένει πρησμένο, κοντεύω δίμηνο σε δύο μέρες και σε ένα σημείο ακόμα έχει μείνει ένα γρομπαλάκι από πρήξιμο που υπήρχε, δεν με επηρεάζει βέβαια πουθενά αλλά περιμένω να φύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρόκειται για υγρό. Αυτό μου είπε και ο γιατρός τον οποίο εμπιστεύομαι (προς το παρόν). Απλά βλέπω ότι δεν υπάρχει βελτίωση εκτός απο το ότι έχει μαλακώσει λίγο. Για την ακρίβεια, όταν τα ράμματα δεν είχαν κλείσει, αυτό το υγρό έφευγε (το έβλεπα πάνω στη γάζα) και τώρα είμαι σίγουρος γιατί έκανε αυτά τα σκαμπανεβάσματα (πρηζόταν και ξεπρηζόταν) που σας έλεγα. Απλά έφευγε το υγρό και ξαναμαζευόταν. Πλέον που έπεσαν τα ράμματα και εκλεισαν οι τομές το υγρό δεν μπορεί να διαφύγει και έτσι  παραμένει σταθερό. Την τελευταία φορά που πήγα να με δει, είδα και το γιατρό λίγο προβληματισμένο κατά την εξέταση που μου έκανε. Παρ' ολα αυτά μου είπε να κάνω υπομονή ακόμα 15-20 μέρες και θα γίνει νέα επανεκτίμηση. Πέρασαν ήδη οι 5 πρώτες και δεν βλέπω αλλαγή.  Θα περιμένω ακόμα 2 βδομάδες. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Θα σας ενημερώσω παίδες αν εχω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καλύτερη επούλωση υποτίθεται, αλλά τα ράμματα πάντα παίζουν 

 

σου κόβουν ένα δαχτυλίδι δέρμα γύρω από το τσουτσούνι σου οπότε φυσικά και κάνεις ράμματα για να ενωθεί το πάνω με το κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη επουλωση δεν εχει.Το καλυτερο εργαλειο για να κοβεις το δερμα ειναι το νυστερι....Η μονη πρακτικη χρησιμοτητα του λειζερ ειναι οτι κανει αιμοσταση αλλα αυτο δεν πρεπει καν να απασχολει τον χειρουργο...Παρεπιπτοντως εχει κανει καποιος εδω περιτομη με λειζερ??Και αν ναι,που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...