Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά τα πρώτα 24ωρα θέλουν προσοχή μην πάθεις καμία μόλυνση, άλλοι δίνουν αντιβίωση, άλλοι μόνο με betadin κλπ. Τα υπόλοιπα χαμομήλια κλπ(μέχρι και αλάτι είχα διαβάσει ότι ρίχνουν μερικοί στο χαμομήλι) πιστεύω ότι αφορούν καθαρά και μόνο τον χρόνο επούλωσης και αποκατάστασης του τραύματος και όχι το τελικό αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επίσης βοηθούν και τα ράμματα να λιώσουν, τώρα που το θυμάμαι καλύτερα τις πρώτες ημέρες σε μένα δεν ήθελε να βρέχεται η περιοχή (για να μη λιώσουν τα ράμματα χωρίς να έχει κλείσει η πληγή)  από ένα σημείο κι έπειτα μου έλεγε να πλένομαι κανονικά ώστε να λιώσουν και τα ράμματα 

 

ο καθένας το κάνει διαφορετικά από ότι φαίνεται πχ σε φίλο μου του είχαν κάνει το κουλό και για να τον εγχειρίσουν του είχαν δώσει κάτι ώστε να είναι σε στύση την ώρα της επέμβασης πράγμα που μου ακούγεται ανορθόδοξο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς είναι καθαρά σε ποιόν θα πέσεις, διάβαζα πριν την επέμβαση ότι σε μερικούς έκαναν μόνο την αναισθησία με τις ενέσεις ξυλοκαϊνης και καταλάβαιναν σχεδόν τα πάντα κατά τη διάρκεια της. Ευτυχώς σε εμένα, ήρθε ο γιατρός έβαλε 20 λεπτά πριν μια αναισθητική κρέμα(emla νομιζώ λέγονταν) και στη συνέχεια με τις ενέσεις ξυλοκαϊνης δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα εκτός από τα τελευταία 2-3 ράμματα που είχε αρχίσει να περνάει η επίδραση της νάρκωσης....Επίσης, άλλοι βάζουν από ότι διαβάζω γάζες κλπ τις πρώτες μέρες, εμένα μου είπε να το αφήσω έτσι εντελώς στον αέρα, όπως και έκανα, ώστε να κλείσουν και οι πληγές πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγώ έπαιξα γάζες τις πρώτες μέρες μετά αέρα

 

εμένα η αναισθησία άργησε πολύ να με πιάσει γιατί ήμουν πολύ τσιτωμένος :lol: και καθόμασταν και κοιτιόμασταν μέχρι να πιάσει 

 

από τις γύρω δονήσεις να το πω έτσι καταλάβαινα ακριβώς πού και τι έκοβε, αλλά προφανώς δεν πονούσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Τελικά το αποφάσισα και χθες το πρωί πήγα και έκανα ΜΕΡΙΚΗ περιτομή λέγοντας στο γιατρό να αφήσει όσο περισσότερο μέρος της ακροπσθίας μπορεί.

Μετά το χειρουργείου μου είπε ότι η στενωση του δακτυλίου ήταν ψηλά και κατάφερε να αφήσει μέρος που θα καλύπτει (σε χαλαρή κατάσταση) περίπου τα 2/3 με 3/4 του κεφαλιού.

Γύρισα σπίτι με το εργαλείο μπανταρισμένο στις γάζες και μια μικρή ανεκτή ενόχληση κατά περιόδους.

 

Σήμερα που πήγα να με δει και έβγαλε τις γάζες  μου είπε ότι έχει αναπτυχθεί οίδημα και ότι αυτό το "φουσκωμένα" (πρησμένο) μέρος είναι οίδημα. Τον ρώτησα αν είναι σοβαρό, μου είπε όχι, είναι συνηθισμένο. Δεν εμφανίζεται σε όλους αλλά το συναντάμε αρκετά συχνά.

Κάναμε αλλαγή στις γάζες, λιγότερες αυτή τη φορά και μου είπε να ξεκινήσω αντιβίωση και να βάζω επίσης μια αντιβιωτική κρέμα και απο αυριο 2 φορές τη μέρα πλύση με χαμομήλι.

 

Τώρα το απόγευμα, είδα ότι το οίδημα είναι οντως αρκετά αισθητό. Οσοι έχετε κάνει την επέμβαση το είχατε ?  έχω αρχίσει να αγχώνομαι σοβαρά καθώς είδα και λίγο αίμα στις γάζες.

 

Plz αν είχατε παρόμοια εμπειρία πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Τελικά το αποφάσισα και χθες το πρωί πήγα και έκανα ΜΕΡΙΚΗ περιτομή λέγοντας στο γιατρό να αφήσει όσο περισσότερο μέρος της ακροπσθίας μπορεί.

Μετά το χειρουργείου μου είπε ότι η στενωση του δακτυλίου ήταν ψηλά και κατάφερε να αφήσει μέρος που θα καλύπτει (σε χαλαρή κατάσταση) περίπου τα 2/3 με 3/4 του κεφαλιού.

Γύρισα σπίτι με το εργαλείο μπανταρισμένο στις γάζες και μια μικρή ανεκτή ενόχληση κατά περιόδους.

 

Σήμερα που πήγα να με δει και έβγαλε τις γάζες  μου είπε ότι έχει αναπτυχθεί οίδημα και ότι αυτό το "φουσκωμένα" (πρησμένο) μέρος είναι οίδημα. Τον ρώτησα αν είναι σοβαρό, μου είπε όχι, είναι συνηθισμένο. Δεν εμφανίζεται σε όλους αλλά το συναντάμε αρκετά συχνά.

Κάναμε αλλαγή στις γάζες, λιγότερες αυτή τη φορά και μου είπε να ξεκινήσω αντιβίωση και να βάζω επίσης μια αντιβιωτική κρέμα και απο αυριο 2 φορές τη μέρα πλύση με χαμομήλι.

 

Τώρα το απόγευμα, είδα ότι το οίδημα είναι οντως αρκετά αισθητό. Οσοι έχετε κάνει την επέμβαση το είχατε ?  έχω αρχίσει να αγχώνομαι σοβαρά καθώς είδα και λίγο αίμα στις γάζες.

 

Plz αν είχατε παρόμοια εμπειρία πείτε μου.

 

Έκανα ολική περιτομή πριν ένα μήνα, υπήρχε πρήξιμο την πρώτη εβδομάδα, όχι κάτι το τρομακτικό αλλά κατά την στύση τα πράγματα ήταν τραγικά, μελανιαζε και ποναγα αφάνταστα λόγω του ότι υπήρχε και το πρήξιμο. Τώρα δεν ξέρω ποσό μεγάλο είναι το οίδημα που αναφέρεις, εγώ όπως είπα, είχα πρήξιμο αλλά όχι κάτι το φοβερό από θέμα εμφάνισης. Επίσης, για το αίμα μην αγχώνεσαι και εγώ όλη την πρώτη εβδομάδα είχα κυρίως εκεί στον χαλινο και νόμιζα ότι κάτι έκανα και έγινε αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό. Για να φανταστείς αίμα σταμάτησα να βγάζω πριν 5 μέρες δηλαδή 25 ημέρες μετά την επέμβαση. Σήμερα πλέον μπορώ να πω ότι δεν έχω τίποτα και απλά θέλει λίγο καιρό να πάρει την τελική του μορφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αρκετό πρήξιμο κυρίως στο κάτω μέρος, κοντά στο χαλινό (αν και δεν τον κόψανε γιατί το ειχα κόψει πριν χρόνια). Δεν είναι ομοιόμορφο, πάνω είναι πιο ήπιο (σαν ενα απλό πρήξιμο). Κάτω όομως είναι διπλάσιο σε μέγεθος. Εχω αγχωθεί λίγο αλλά διαβάσα λίγο στο internet οτι η εμφάνιση πρηξίματος ειναι σύνηθες μετά την επέμβαση. Απλά είναι λίγο μεγαλύτερο το πρήξιμο σε μένα γιαυτό και εχω αγχωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αρκετό πρήξιμο κυρίως στο κάτω μέρος, κοντά στο χαλινό (αν και δεν τον κόψανε γιατί το ειχα κόψει πριν χρόνια). Δεν είναι ομοιόμορφο, πάνω είναι πιο ήπιο (σαν ενα απλό πρήξιμο). Κάτω όομως είναι διπλάσιο σε μέγεθος. Εχω αγχωθεί λίγο αλλά διαβάσα λίγο στο internet οτι η εμφάνιση πρηξίματος ειναι σύνηθες μετά την επέμβαση. Απλά είναι λίγο μεγαλύτερο το πρήξιμο σε μένα γιαυτό και εχω αγχωθεί

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν είχα κάτι τόσο έντονο όσο το περιγράφεις...εφόσον όμως ο γιατρός, σου είπε ότι είναι φυσιολογικό δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι...Αντιβίωση παίρνεις, όποτε από μολύνσεις κλπ είσαι καλυμμένος, τώρα αν θέλεις να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση πάρε και κανένα depon, Panadol 1-2 μέρες, εγώ έτσι έκανα και δεν είχα ούτε πόνους και βοήθησε και στο λίγο πρήξιμο που είχα. Μετά θα κάνεις τις πλύσεις σου και σε καμία εβδομάδα θα είσαι αισθητά καλύτερα πιστεύω. Ότι προκύψει και πάλι ρώτησε μας εδώ αν και αρμόδιος 100% είναι ο θεράπων ιατρός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες. Θα κάνω υπομονή. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο. Ο γιατρός μου είπε από χθες να ξεκινήσω αντιβίωση 2 φορές τη μέρα και κάθε μέρα την εξής διαδικασία. Πρωί, πλύσιμο με χλιαρό χαμομήλι και αμέσως μετά αλοιφή mupirocin. To βράδυ ξανά το ίδιο. Το πρήξιμο πάντως είναι οντως μεγάλο στο κάτω μέρος. Είμαι ακριβώς 48 ώρες μετά την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες. Θα κάνω υπομονή. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο. Ο γιατρός μου είπε από χθες να ξεκινήσω αντιβίωση 2 φορές τη μέρα και κάθε μέρα την εξής διαδικασία. Πρωί, πλύσιμο με χλιαρό χαμομήλι και αμέσως μετά αλοιφή mupirocin. To βράδυ ξανά το ίδιο. Το πρήξιμο πάντως είναι οντως μεγάλο στο κάτω μέρος. Είμαι ακριβώς 48 ώρες μετά την επέμβαση.

Ότι σου είπε ο γιατρός σου έκανα ακριβώς και εγώ μόνο που δεν χρησιμοποίησα καθολου την κρέμα γιατί δεν μου προτάθηκε...Η υπομονή είναι το παν για αυτές τις ώρες που βρίσκεσαι και γενικά για το επόμενο 20ημερο που θα περάσεις...Δεν χρειάζεται ούτε φόβος, ούτε άγχος! Όλα θα πάνε καλά, θα αρχίζεις να ξεπρηζεσαι από αύριο ή μεθαύριο(3-4 ημέρα) και μετά θα σε ενοχλούν τα ραμματα κλπ αρκετά μέχρι τις 20 μέρες που το χαμομήλι θα τα έχει διαλύσει ολοκληρωτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελευταία ενημέρωση :

 

Βρισκόμαι στην 11η μέρα.

 

Επισκέφθηκα τον γιατρό όταν έκλεισα 6 μέρες (πριν 1 βδομάδα περίπου)  λόγω του πρηξίματος. Μου είπε ότι το οιδημα θα αργήσει να περάσει και εκτιμά ότι θα πάρει άλλες 15 μέρες. Με ενημέρωσε ότι κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει απο πριν πως θα αντιδράσουν οι ιστοί και αν θα υπάρξει οίδημα και σε τι έκταση. Σταμάτησα την αντιβίωση και με ξεκίνησε αντιφλεγμονώδη για 4 μέρες (ισχυρή δόση) τα οποία σταμάτησα χθες παράλληλα με αντιμικροβιακή αλοιφή. Επιπροσθέτως με παρότρεινε να συνεχίσω ακατάπαυστα τις πλύσεις με χαμομήλι (τουλαχιστον 2 φορές τη μέρα ή και 3 αν μπορώ) και 1 φορά τη μέρα να βάζω και bepanthol. Επίσης να βάζω πάγο πάνω στο οίδημα πρωί - βράδυ αν μπορώ (δεν ειναι πάντα εφικτό λόγ της περιοχής).

 

Στην 11η μέρα το πρήξιμο έχει ξεκινήσει μια μικρή (όχι εντυπωσιακή) υποχώρηση. Τα ράμματα υπάρχουν αλλά σιγά σιγά βλέπω να διαλύονται (εκτιμώ ότι θέλουν ακόμα τουλάχιστον 10 μέρες, συνολικά περίπου 20 θα έλεγα). Η ευαισθησία στη βάλανο παραμένει ίδια όπως τη 1η μέρα και για το λόγο αυτό (δεν πολυαντέχω την τριβή) ακόμα βάζω γάζες. Βέβαια λόγω μερικής περιτομής το μεγαλύτερο μέρος θα είναι καλυμμένο κάτι που δεν μπορεί να γίνει τώρα καθώς το πρήξιμο στο κάτω μέρος εμποδίζει την επανακάλυψη.

 

Οι βραδινές στύσεις όντως σε ξυπνάνε καθως τραβάνε τα ράμματα και πρέπει να ηρεμίσεις υποχρεωτικά. Τουλάχιστον 2 φορές τη νύχτα (ή και 3 ) σηκώνομαι. 

 

Κάνω υπομονή καθώς απ' οτι μου είπε είναι ακόμα νωρίς. όταν κλείσω 20 μέρες θα έχουμε νέα επανεκτίμηση. Το αποτέλεσμα δεν μπορώ να το δω ακόμα, οπότε επιφυλασσομαι.

 

Αυτά προς ενημέρωση και πληροφόρηση όσων βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση ή θα βρεθούν στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει απο την αρχή στο γιατρό ότι έχω ευαισθησία στη βάλανο και γιαυτό ήθελα να αποφύγω την ολική περιτομή. Του πήγα μάλιστα βίντεο για να δει που υπάρχει το πρόβλημα σε στύση. Μου πρότεινε την εναλλακτική της μερικής περιτομής λέγοντάς μου ότι τομεγαλύτερο μέρος θα παραμένει καλλύμένο. Επέμενα πολύ σε αυτό καθώς ξέρω ότι έχω μια ευαισθησία στη βάλανο και δεν είναι το καλύτερό μου να ακουμπάει στο εσώρουχο. Έτσι έκανα μερική περιτομή. Μετά την επέμβαση μου είπε ότι έκοψε όσο λιγότερο μπορούσε (ίσως και η αιτία για το οίδημα) και πως σε χαλαρή κατάσταση τουλάχιστον τα 2/3 θα είναι καλλυμένο. Προς το παρόν ομως λόγω του οιδήματος όλη η βάλανος είναι ακάλυπτη. Οπότε μοιραία το μπαντάρω με γάζες, βαμβάκι κλπ. Αν εξαιρέσω το πρήξιμο (οίδημα) η μεγαλύτερη ενόχληση δεν είναι ούτε τα ράμματα, ούτε το πρήξιμο. Είναι η επαφή κοντά στην ουρήθρα με το εσώρουχο ή τις γάζες όταν κινούνται. Ακόμα δεν ξέρω πως θα είναι αμέσως μετά. Ιδιαίτερα ανακουφιστική βρίσκω τη bepanthol όταν την βάζω ειδικά κοντά στην ουρήθρα.

Το πρόβλημά μου ήταν οριακό. Οταν είδε το βίντεο μου είπε ότι φαίνεται ο ελαφρώς στενός δακτύλιος αλλά δεν είναι επείγον. Μου είπε ότι μπορούμε να το αναβάλλουμε αλλά αν αισθάνομαι ενόχληση, δεν υπάρχει άλλη λύση, ειδικά και λόγω της δερματίτιδας που εμφανιζόταν συχνά πυκνά. Έτσι μετά απο χρόνια αναβολών το πήρα απόφαση. Είμαι 39.  Στα 29 είχα κάνει χαλινό. Ο γιατρός τότε ΔΕΝ μπόρεσε να διαπιστώσει φίμωση. Αργότερα, ένας άλλος γιατρός μου είπε οτι ειναι οριακά και πως με λίγη εξάσκηση μπορούσε να ανοίξει.  Η κατάσταση ήταν οριακά ανεκτή και έτσι το άφησα αν και πάντα πριν το σεξ είχα στο μυαλό ότι μπορεί να είχα ενόχληση (και αρκετές φορές είχα, χωρίς να εμποδίζει βέβαια την πράξη, αλλά ποτέ δεν είμουν ανετος 100%.  Μετά άρχισαν να εμφανίζονται κοκκινίλες, με αλοιφές και ειδικά σαπούνια φεύγανε αλλά μετά απο καιρό ξανάρχονταν. Στο τέλος γίναν πιο επίμονες, οπότε δεν ξέρω αν είχα άλλη επιλογή πια και μετά απο αρκετές αναβολές το αποφάσισα. Βασικά ο λόγος που καθυστερούσα ήταν ότι ΔΕΝ ήθελα επουδενί περιτομή λόγω της ευαισθησίας στη βάλανο.  Εψαξα τα πάντα στο ιντερνετ. Ρώτησα τουλαχιστον 4 γιατρούς για την λεγόμενη "πλαστική επέμβαση της ακροποσθίας" αλλά κανείς δεν ήξερε τι ειναι αυτό ή τουλαχιστον κανείς δεν το περιέγραψε όπως αναφέρεται στο ιντερνετ. Οι δύο εξ αυτών ορίσανε ως πλαστική επέμβαση την μερική περιτομή. Έτσι το πήρα απόφαση και τώρα περιμένω υπομονετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, κι εμένα μου έλεγαν ότι η βάλανος θα είναι πιο ευαίσθητη και θα έχω θέμα, αλλά μάλλον με τα χρόνια έχει γίνει τελείως αναίσθητη και δεν κατάλαβα ποτέ τη διαφορά :lol:

 

αλλά όπως και να ΄χει με τον καιρό σκληραίνει το δέρμα αν είναι διαρκώς εκτεθειμένο και γίνεται πιο αναίσθητη έτσι κι αλλιώς. απλά θεωρούσα ότι μετά από κάποια ηλικία (και χρήση..) αυτό συμβαίνει μοιραία με περιτομή ή όχι, δηλαδή και πριν τη περιτομή δεν υπήρχε σύγκριση με την ευαισθησία που είχα στη εφηβεία μου ας πούμε 

 

το ότι βγήκε περισσότερο έξω με "ξένισε" μόνο για λίγες ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...