Προς το περιεχόμενο

Το 2014 ήταν η χειρότερη χρονιά για τους κινηματογράφους


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχεδον ποτε μια ταινια στο σπιτι δεν θα σε συνεπαρει όπως στη μεγαλη οθονη. 50 60 70 ιντσες... Ε και;; σινεμα δεν θα γινει ποτε.

 

Προσωπικά, με συνεπαίρνει κάτι χιλιάδες φορές περισσότερο. Αφενός διότι, ανάλογα με τη μικρότερη απόσταση θέασης σε σχέση με τον κινηματογράφο, τη βλέπω επίσης σε μεγάλη οθόνη, αφετέρου διότι την απολαμβάνω ακριβώς υπό τις συνθήκες που εγώ θέλω και στις οποίες εγώ αισθάνομαι άνετα και ευχάριστα. Κοινώς, χωρίς τη μουρμούρα τού κάθε μπαγλαμά, χωρίς τη γκρίνια τού κάθε μούλικου τού οποία η μαμά θεώρησε καλή ιδέα να το πάει βόλτα στον κινηματογράφο για να τα κάνει τσουρέκια στον κόσμο, χωρίς τη «στρατιωτική πειθαρχία» τού στυλ «ή θα χάσεις σκηνές της ταινίας, ή θα έρθεις με papmpers διότι διάλειμμα γιοκ», χωρίς το άγχος να μην ενοχληθεί ο οποιοσδήποτε επειδή ...έβηξα και, κυρίως, χωρίς να πληρώσω για όλο αυτό το μαζοχισμό σε συσκευασία «όλα σε ένα».

 

Προφανώς και δε θα γίνει ποτέ σινεμά η - δεδομένου τού σωστού εξοπλισμού - οικιακή παρακολούθηση. Θα ήταν άγριος υποβιβασμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραιο το σινεμαδακι αλλα η εικονα πραγματικα αισχος καια βεβαια όπως αναφερουν και μερικα παιδια εχεις το κάθε ηλιθιο και λεει το μακρυ του το κοντο του,απο την άλλη είναι καλυτερα να βλεπουν τις αιθουσες αδειες παρα να βαζουν το 1=1 δωρο δευτερα εως παρασκευη και επισης με ένα μπαρ με παραλογες τιμες ειδικα σε αναψυκτικα και σιγουρα μια τηλεοραση full hd εχει καλυτερη εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα  σινεμά στην Ελλάδα, ο κόσμος δυστυχώς εδώ δεν έχει κινηματογραφικη παιδεία για το πώς να συμπεριφερεται στην αίθουσα. Έτσι απωθεί και τους πιο συνειδητοποιημενους σινεφιλ. 

χχαχαχαχαχα σιγά ρε δηλαδή οι συνειδητοποιημένοι κουλτουριάρηδες τι πάθανε τους πείραξε ο κόσμος που θα κάνει λίγο θόρυβο ? και για αυτό δεν πάνε όχι γιατί είναι πανάκριβα και όλοι τις κατεβάζουν τσάμπα από το ιντερνετ.

και εγώ βλέπω ταινίες και μάλιστα πάνω απο 2 φορές την βδομάδα όντας φοιτητής αλλά δεν θα πάω να δώσω τα λεφτά μου για να δω μια ταινία απο τη στιγμή που μπορώ σε ένα μισάωρο το πολύ να την έχω κατεβάσει,να πάρω το πατατάκι μου απο το περίπτερο με 1 ευρώ και όχι 3-4 απο την καντίνα τους,να αράξω σε καναπέ,κρεβάτι και ότι θέλω,να κάνω διάλειμα όποτε θέλω κλπ και τσάμπα.

δεν λέω έχει και τα ωραία του το σινεμά όπως το 3d,η μεγάλη προβολή και ο δυνατός ήχος αλλά όχι δεν αξίζει τα λεφτά για συνέχεια....άντε για την εμπειρία 2-3 φορές αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που εισαι ακομα. ειδικα οσο γερναει ο πλυθησμος της γης! βασικα δεν εχει να προσφερει τιποτα πια οχι μονο επειδη τα εχουμε ολα στο σπιτι μας αλλα και λογω της ποιοτητας εικονας και ηχου (προσωπικα ο τοσο δυνατος ηχος μου προκαλει πλεον πονοκεφαλο!) η εικονα δε φαινεται να τρεμοπαιζει και με πολυ θορυβο!

αυτου του ειδους η διασκεδαση ειναι αλλης εποχης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αρκει να δεις τα trailer των Star Wars The Force Awakens και Terminator Genisys για να καταλαβεις γιατι και το 2015 θα εχουμε τα ιδια νουμερα...

φτάνει το νέο Avengers για να καλύψει την χασούρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cinema γενικά έχει πάρει την κατρακύλα. Όλοι έχουμε δίκιο και άδικο πάντως.

1) 20$ στην Αυστραλία δεν είναι ακριβό αν αναλογιστούμε τους μισθούς που παίρνουν.

2) Κάθε χρόνο βγαίνουν ΤΟ ΠΟΛΥ 3 ταινίες blockbuster που "αξίζουν" για να πάμε να τις δούμε.

3) Τα ψηφιακά εφέ έχουν πάρει τη θέση της καλής παραγωγής, οπότε και αυτές οι 3 ταινίες που αξίζουν, τις βλέπουμε σε 3D τηλεοράσεις και τελείωσε το θέμα.

4) ΙΝΤΕΡΝΕΤ: Η απόλυτη καταστροφή του cinema!

5) Οι τιμές των εισητηρίων στην Ελλάδα ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΕΣ! Πως να το κάνουμε δλδ! Και 2πλάσια για τα 3D & HFR 3D, που σε συνδιασμό με ποπ-κορν, αναψυκτικά κλπ αηδίες το budget ανεβαίνει, όπως σωστά ειπώθηκε.

6) Έχω βαρεθεί να βλέπω ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! Το Hollywood πλέον έχει στερηθεί ιδεών και το μοναδικό που βγάζει είναι κάκιστα remakes παλαιοτέρων Classics!

7) Το να συγκρίνει το 2014 με το 1995 είναι ηλίθιο! Πριν 20 χρόνια, άλλες τιμές είχαν τα εισητήρια, άλλες ταινίες έβγαιναν στους κινηματογράφους, άλλη ισοτιμία νομίσματος, τότε "ΛΕΦΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ", ο κόσμος έβγαινε και διασκέδαζε, το ίντερνετ ήταν με modem 14.4 kbps κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4) ΙΝΤΕΡΝΕΤ: Η απόλυτη καταστροφή του cinema!

....δεν θα το ελεγα....πχ....

The Interview made over 5 times as much online as it did in theaters

http://www.vox.com/2014/12/28/7458403/interview-online-box-Office

...και δεν είναι μονο ο κινηματογραφος που εχει επωφεληθεί από το ιντερνετ...είναι και η μουσικη,τυπος κ.ο.κ....

....τωρα οσον αφορα την πειρατια!!!!ουδεν κακον αμιγες καλου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οτι να ναι και μου αρεσει που σου κανανε και Link.Ψαξε λιγο(αν και αμφιβαλλω)αν τα 7 ευρω ειναι ακριβα...Ασε που αν πας μεσοβδομαδα βγαινει ακομα φθηνοτερα.....

 

συγνωμη που μου φαινονται ακριβα δεν θα το ξανακανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι εδώ που διαμαρτύρονται για τις τιμές των εισητηρίων και προτιμούν τον καναπέ, ότι οι ταινίες που βλέπουν σπίτι τους είναι τσαμπέ από τορρεντ κλπ; 

να υποθεσω υψηλομισθος ,κομματικο στελεχος ,βυσματιας δημοσιου , δεν εχει προβλημα με τιμες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν θα το ελεγα....πχ....

The Interview made over 5 times as much online as it did in theaters

http://www.vox.com/2014/12/28/7458403/interview-online-box-Office

...και δεν είναι μονο ο κινηματογραφος που εχει επωφεληθεί από το ιντερνετ...είναι και η μουσικη,τυπος κ.ο.κ....

....τωρα οσον αφορα την πειρατια!!!!ουδεν κακον αμιγες καλου....

Δεν έχεις άδικο, αλλά αναφέρεσαι σε 1 ταινία.

Ο περισσότερος κόσμος δε θα χρεώσει την κάρτα του για να αγοράσει ταινίες online. Υπάρχουν και τα torrents. Κατεβάζεις την ταινία σε Full HD με πολυκάναλο ήχο και την αναπαράγεις στην τηλεόραση. Αν υπάρχει και εγκατεστημένο Dolby τότε ότι καλύτερο!

Στην παρούσα φάση λοιπόν ποιος κερδίζει και ποιος χάνει; Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και στη μουσική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνικη πραγματικοτητα ειναι αυτη που αναφερθηκε.Το αρθρο αναφερεται στους Αμερικανους και χωρις στοιχεια δεν μπορεις να βγαλεις και συμπερασμα. Μπορει να μπηκε δυναμικα το netflix την χρονια αυτη , η να επεσαν γενικα οι δεικτες της οικονομιας.Η να ηταν μαπα χρονια απο αποψη ταινιων.


Και παλι καλα που διατηρουν πανω κατω τα κερδη τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είναι μόνο τα  σινεμά στην Ελλάδα, ο κόσμος δυστυχώς εδώ δεν έχει κινηματογραφικη παιδεία για το πώς να συμπεριφερεται στην αίθουσα. Έτσι απωθεί και τους πιο συνειδητοποιημενους σινεφιλ. 

χχαχαχαχαχα σιγά ρε δηλαδή οι συνειδητοποιημένοι κουλτουριάρηδες τι πάθανε τους πείραξε ο κόσμος που θα κάνει λίγο θόρυβο ?
Ναι. Σε μερικές ταινίες είναι απαραίτητη η ησυχία για να τις απολαύσεις. Τόση εντύπωση σου κάνει;Π.χ. να βλέπεις το Karhozat του Ταρ και ο από πίσω να χασκογελαει με την παρέα του; Ε θες να κάνεις φόνο. Γενικά οι θεατές πρέπει να σέβονται ο ένας τον άλλον.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα  σινεμά στην Ελλάδα, ο κόσμος δυστυχώς εδώ δεν έχει κινηματογραφικη παιδεία για το πώς να συμπεριφερεται στην αίθουσα. Έτσι απωθεί και τους πιο συνειδητοποιημενους σινεφιλ. 

 

Αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...