Προς το περιεχόμενο

Το 2014 ήταν η χειρότερη χρονιά για τους κινηματογράφους


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το cinema εγω το βλεπω σαν εξοδο. Οποτε το να δωσω 3,5 ή 7€ για να βγω μου φενονται λιγα.

Προφανως και βλεπω τις περισσοτερες ταινιες σπιτι αλλα αυτες που πραγματικα θελω να δω και ξερω οτι θα μου αρεσουν προτιμαω να τις βλεπω cinema.Αυτο καλως ή κακως γινεται μια φορα το διμηνο και αν. Δεν εχουν ολοι 3d τηλεορασεις ουτε σουπερ ηχοσυστηματα (μου αρεσει που καποιοι γκρινιαζουν για τα εισιτήρια αλλα τα εχουν σκασει για ακριβο εξοπλισμο).

Τωρα για τις ανεσεις αυτο ειναι υποκειμενικο. Εχω φιλο που οταν η ταινια ειναι μεγαλη πιανετε ο κ*λος του και δεν μπορει. Εγω απο την αλλη οταν ειμαι στην αιθουσα μπαινω σε safe mode, λες και πατας ενα κουμπι δεν προκειται να μου ερθει τιποτα, ουτε κατουρημα ουτε διψα ,τιποτα.Μολις τελειωσει βεβαια τοτε μου ερχονται ολα μαζι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς μιλάμε για Holywood ταινίες όταν λέμε ότι έπεσαν οι πωλήσεις. Χωρίς να έχω στοιχεία πιστεύω ότι οι πωλήσεις των μη αμερικάνικων ταινιών κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα περίπου γιατί μία ή άλλη το ποσό είναι μικρό σε σχέση με το ποσό των αμερικάνικων κι αυτές έχουν το δικό τους πιο σινεφίλ κοινό (γενικούρα ναι αλλά πάνω κάτω ισχύει).

Γνώμη μου είναι ότι έχει πέσει το επίπεδο των ταινιών του Holywood. Αποφάσισαν να μειώσουν το ρίσκο βγάζοντας remakes, prequels, sequels και δε συμμαζεύεται και μετά από μερικές χρονιές το κοινό βαρέθηκε την επανάληψη.

Επίσης άποψη μου χωρίς κανένα στοιχείο είναι ότι το Internet δεν ευθύνεται τόσο πολύ για τη μείωση των εσόδων του κινηματογράφου αλλά των εσόδων από τα video clubs. Ο κινηματογράφος είναι έξοδος και άμα βγουν αρκετές καλές ταινίες σε μία χρονιά τελικά θα πάει να δει κάποιες από αυτές, διαφορετικά θα βγει για φαγητό, ποτό, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οι περισσότερες ταινίες ήταν μάπα.φυσικό επακόλουθο...μην ψάχνουν οτι τους φταίει η πειρατεία γιατί κατα εκεί το πάνε με την δικαιολογία ώστε να κατέβουν τα torrent.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχουμε 55'' τηλεοραση και ηχεια με ενισχυτη που γκρεμιζουν τοιχους δεν υπαρχει λογως πλεον να παμε κινηματογραφο..... :P φωναζω την παρεα σπιτι και αραζουμε. (oσο περναει ο καιρος και πεφτουν οι τιμες στις tv και υπαρχουν τα torrent κτλπ τοσο ο κοσμος θα καθεται σπιτι του για ταινιες...ετσι νομιζω..) βεβαια καλο ειναι να βγαινουμε και απο το σπιτι για βολτα μην ειμαστε ολοι την ωρα αραχτοι σε ενα καναπε... ;)

 

Στέλιο για αυτό σε λίγο και καιρό την 55άρα θα την έχεις για να βλέπεις TV.

Το Home Cinema για να ακούς τα mp3 που κατέβαζες.

 

Και ουσιαστικά θα έχεις και το Cinema που σου αξίζει αλλά και την μουσική που σου αξίζει.

 

Διότι αν ο/οι καλλιτέχνης/ες δεν πληρώνονται, δεν έχουν λόγο αυτά που δημιουργούν να τα μοιράζονται αφού δεν τα αγοράζει κανείς.

 

Όσο συντηρείς ένα καθεστώς πειρατείας, υποβιβάζεις δραματικά την ποιότητα του περιεχομένου, της όποιας τέχνης.

 

Έπειτα, όταν μπαίνουμε στην σύγκριση για τις τιμές, σημαίνει πως το προϊόν δεν αξίζει την προσοχή μας(ή απλά δεν μας έχει κερδίσει) και ψάχνουμε τον δείκτη vfm για πείσουμε τους εαυτούς μας να το αγοράσουμε.

Και δεν αναφέρομαι σε εξωφρενικές τιμές πχ 30€ η προβολή.

Αλλά όταν το προϊόν είναι καλό (ασχέτως ειδικού γούστου), απλά το παίρνουμε χωρίς πολλά πολλά.

 

Τέλος, θεωρώ πως η πειρατεία έχει ήδη καταστρέψει και την μουσική και τον κινηματογράφο για αυτό και ειδικά στην μουσική έχει χρόνια να βγει κάτι διαχρονικά αξιόλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δε νομιζω να πεινανε οι καλλιτεχνες και οι τραγουδισταραδες απο την πειρατεια

Οι πιο πλουσιοι ειναι αυτη τη στιγμη και τα βγαζουν  10000000πλασια αλλιως και μαυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ουσιαστικά θα έχεις και το Cinema που σου αξίζει αλλά και την μουσική που σου αξίζει.

 

Διότι αν ο/οι καλλιτέχνης/ες δεν πληρώνονται, δεν έχουν λόγο αυτά που δημιουργούν να τα μοιράζονται αφού δεν τα αγοράζει κανείς.

 

Όσο συντηρείς ένα καθεστώς πειρατείας, υποβιβάζεις δραματικά την ποιότητα του περιεχομένου, της όποιας τέχνης.

 

Διαβασε ο brad pitt, πριν βγει απτην κατακιτρινη lamborghini (την κοκκινη την ειχε στο γκαραζ) για να κανει μια βουτια στην εσωτερικη πισινα του κοτερου του. 

 

Αποφασισε μετα απο αυτο να μη ξαναγυρισει ταινια, μιας και δεν πληρωνεται. Απο αυριο στο κουρμπετι, θα παει να γινει οικοδομος....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο για αυτό σε λίγο και καιρό την 55άρα θα την έχεις για να βλέπεις TV. Το Home Cinema για να ακούς τα mp3 που κατέβαζες. Και ουσιαστικά θα έχεις και το Cinema που σου αξίζει αλλά και την μουσική που σου αξίζει. Διότι αν ο/οι καλλιτέχνης/ες δεν πληρώνονται, δεν έχουν λόγο αυτά που δημιουργούν να τα μοιράζονται αφού δεν τα αγοράζει κανείς. Όσο συντηρείς ένα καθεστώς πειρατείας, υποβιβάζεις δραματικά την ποιότητα του περιεχομένου, της όποιας τέχνης. Έπειτα, όταν μπαίνουμε στην σύγκριση για τις τιμές, σημαίνει πως το προϊόν δεν αξίζει την προσοχή μας(ή απλά δεν μας έχει κερδίσει) και ψάχνουμε τον δείκτη vfm για πείσουμε τους εαυτούς μας να το αγοράσουμε. Και δεν αναφέρομαι σε εξωφρενικές τιμές πχ 30€ η προβολή. Αλλά όταν το προϊόν είναι καλό (ασχέτως ειδικού γούστου), απλά το παίρνουμε χωρίς πολλά πολλά.   Τέλος, θεωρώ πως η πειρατεία έχει ήδη καταστρέψει και την μουσική και τον κινηματογράφο για αυτό και ειδικά στην μουσική έχει χρόνια να βγει κάτι διαχρονικά αξιόλογο.

Συμφωνώ στο σημείο οτι έχει χρόνια να βγει κάτι διαχρονικά αξιόλογο.κατα τα αλλά πχ όταν βλέπω οτι βγάζουν 2-3 φωτο το νεογγενητο μωρο τους και τις δίνουν στο περιοδικο και παίρνουν 4.000.000$ δεν νομιζω να έχουν θεμα οικονομικό και οταν ακούς μισθούς hollywood 30 και 40εκ $ για να κανουν μια ταινια δεν έχουν θέμα.έχουν άπειρους τρόπους να βγάζουν λεφτά με τα τσουβαλια.τώρα όσο για την πειρατία θα σου πω οτι εγώ προσωπικά δεν θεωρώ κατι αξιόλογο εκτός απο παρα πολύ λιγα έργα στο σινεμά τα οποία πάω κ τα βλέπω.Πολυ λιγα όμως...πάντως το αν θα πάρει 30εκ $ αντί για 40 ο κάθε ηθοποιός δεκάρα δεν δίνω.εδώ και παρα πολλά χρόνια παίρνουν δις δεν χρειαζεται να γίνεται θέμα μόλις έχουν μια χασουρα 0,001% ας χάσουν και οι πλούσιοι μια φορά ;) (απλα προσπαθω να σου εξηγησω την λογικη μου ετσι φιλικα μιλαμε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε ο brad pitt, πριν βγει απτην κατακιτρινη lamborghini (την κοκκινη την ειχε στο γκαραζ) για να κανει μια βουτια στην εσωτερικη πισινα του κοτερου του. 

Αποφασισε μετα απο αυτο να μη ξαναγυρισει ταινια, μιας και δεν πληρωνεται. Απο αυριο στο κουρμπετι, θα παει να γινει οικοδομος....

 

Χαχαχα έλιωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο για αυτό σε λίγο και καιρό την 55άρα θα την έχεις για να βλέπεις TV.

Το Home Cinema για να ακούς τα mp3 που κατέβαζες.

 

Και ουσιαστικά θα έχεις και το Cinema που σου αξίζει αλλά και την μουσική που σου αξίζει.

 

Διότι αν ο/οι καλλιτέχνης/ες δεν πληρώνονται, δεν έχουν λόγο αυτά που δημιουργούν να τα μοιράζονται αφού δεν τα αγοράζει κανείς.

 

Όσο συντηρείς ένα καθεστώς πειρατείας, υποβιβάζεις δραματικά την ποιότητα του περιεχομένου, της όποιας τέχνης.

 

Έπειτα, όταν μπαίνουμε στην σύγκριση για τις τιμές, σημαίνει πως το προϊόν δεν αξίζει την προσοχή μας(ή απλά δεν μας έχει κερδίσει) και ψάχνουμε τον δείκτη vfm για πείσουμε τους εαυτούς μας να το αγοράσουμε.

Και δεν αναφέρομαι σε εξωφρενικές τιμές πχ 30€ η προβολή.

Αλλά όταν το προϊόν είναι καλό (ασχέτως ειδικού γούστου), απλά το παίρνουμε χωρίς πολλά πολλά.

 

Τέλος, θεωρώ πως η πειρατεία έχει ήδη καταστρέψει και την μουσική και τον κινηματογράφο για αυτό και ειδικά στην μουσική έχει χρόνια να βγει κάτι διαχρονικά αξιόλογο.

Μια χαρά έχουν βγει διαχρονικά αξιόλογα album μη κοιτάς που μάλλον εσύ δεν τα ξέρεις...

Πάρε ένα εκπληκτικό album να καταλάβεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα έλιωσα...

E μα διαβαζω κατι πραματα και λεω δεν παιζει, σε αλλον πλανητη ζουμε. Αν θες να βγαλεις λεφτα, η ηθοποιος θα γινεις, η τραγουδιστης, η αθλητης, και μιλαμε εδω για προβληματα και πειρατεια και ενα σωρο αηδιες. Και ασχετος του οικονομικοπολιτικου τοπιου (αντε, δεν το παω εκει για να μην με "χρωματισουν" μερικοι), η πειρατεια φερνει δημοσιοτητα, και η δημοσιοτητα φερνει κερδη, που σε αντιθετη περιπτωση απλα δεν θα υπηρχαν.

 

Τρανο τρανεστατο πραδειγμα, bryan cranston. Tο breaking bad ξεκινησε με κοινο 1 εκκατομυριων. Οταν εγινε γνωστο, μεσω πειρατειας, οι viewers παγκοσμιως 100νταπλασιαστηκαν. Ποσο πηγε τωρα το κασε του εν λογω κυριου? Πηρε και ρολο στο Godzila (μαπα η ταινια, αλλα ασχετο). Το ιδιο για το game of thrones, με τη δημοσιοτητα που πηρε και ολοι ξαφνικα αγορασαν και τα βιβλια. Μακαρι αυριο να μην υπηρχε η πειρατεια, το ευχομαι. Θα βγαιναν μεθαυριο με δακρυα στα ματια να παρακαλανε τους πειρατες να γυρισουν πισω. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να εξαντλείτε/ται όλος ο κινηματογράφος και η υποκριτική στο Hollywood και τους "αστέρες" του;

Σαφώς και είναι γιατί αυτά σας/μας "ταϊζουν", αυτά ξέρετε/ουμε και εμπιστεύεστε/όμαστε.

 

efo355 αν ξετρελάθηκες με το Ausserwelt τότε έχεις χαμηλά standards ακόμα και για το black metal.

Όχι άλλες πεντατονικές στην τελική... Έλεος!

 

Just4fuN η εξαίρεση δεν είναι κανόνας. Άσε δε που το σκηνικό φαίνεται στημένο.

Και καλά φτιάχνω κάτι που το κρατώ underground ώστε όταν το ανεβάσω να έχω δυνατό άλωθι.

 

Η πραγματικότητα είναι πως έχουμε ό,τι μας αξίζει.

Το χειρότερο δε, πως μας εκπαιδεύουν να μην έχουμε καλλιτεχνική κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το μεγαλυτερο θεμα στο σινεμα <που με αρεσει να πηγαινω> ειναι  ο κοσμος πλεον.και σε ταινιες τυπου avengers      ωπου προοριζονται για νεανικο κοινο εκει θα δεις το ελα να δεις και θα νιωθεις λες και εισαι στη 3η λυκειου :cry:

Μετα ειναι η ποιοτητα των ταινιων. οταν δεν ειπαρχουν τα πολλα εφε ναι δε θα θελεις να δωσεις πλεον ευρω για να το δεις στο σινεμα .

Ο δικαστης πχ αν και εξαιρετη ταινια απ οτι εχω ακουσει, δε μου κανε το κλικ να θελω να το δω πληρονοντας το γιατι απλουστατα αυτο το κονσεπτ το χω ξαναδει και σε αλλα εργα αρα δεν θα μου προκαλουσε ιδιεταιρο εντυπωσιασμο.Συν οτι πολλα  νεα εργα φενονται απ το τρειλερ ποσο μπουρδα, ειναι γιααυτο και θα τα γυρισεις τη πλατη και ισως τα δεις σπιτι εστω και πειρατικα ετσι για τη πλακα.

Το να πηγαινεις σινεμα να δεις κατι ναι ειναι μια εξοδος  και δε θα τη συγκρινω με το να κατσεις σπιτι  να δεις το εργο γιατι το να πας να το δεις σινεμα ειναι κατι διαφορετικο.Απλα ειναι ενα ρισκο που ειτε θα ευχαριστηθεις το εργο βλεπε Interstellar    η θα κλαις τα λεφτα σου βλεπε Into the woods   

και με αυτο το σκεπτικο το δευτερο πολλοι προτιμουν να παρακολουθουν ετσι τα εργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι ενα ρισκο που ειτε θα ευχαριστηθεις το εργο βλεπε Interstellar    η θα κλαις τα λεφτα σου βλεπε Into the woods   

και με αυτο το σκεπτικο το δευτερο πολλοι προτιμουν να παρακολουθουν ετσι τα εργά

 

 

το Into the woods, αν πήγες συνειδητά γνωρίζοντας οτι ήταν musical της disney...δε γίνεται να μη σου άρεσε... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...