Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ πιο δυνατός ο επεξεργαστής τους οπότε αν θες ποτέ να κάνεις τίποτα πιο βαρύ δεν θα σε δεσμεύει/δυσκολεύει.

 

Το καλό είναι ότι υπάρχει εύκολο mod οπου μπορείς να αποκτήσεις ίδια αυτονομία με το x98 plus (το έχω κάνει στο δικό μου και λειτουργεί άψογα 6-7 ώρες στο ιντερνετ).

 

H οθόνη είναι πιο βολική όσο αφορά office εφαρμογες πχ αν θες να χωρήσεις στην μέση την οθόνη. Στα teclast όπως διαβασα στο official forum θα δουμε εβδομαδα εκπτωσεων τις επόμενες μέρες :) (εκτός και αν είναι φήμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω οτι θες και διαλέγεις ποιο μεγάλες οθόνες.

Αν είναι πήγαινε στο teclast x16 pro. 11.6" 4gb ram dual boot.

 

 

To είχα στα χέρια μου για 3-4 μέρες. Από την μία ζήλεψα μιας και εγώ έχω το teclast x98pro γιατί η μεγαλύτερη οθόνη αξίζει τρελά μιας και εγώ χρησιμοποιώ μονο windows αλλά από άποψη φορητότητας λίγοο με κουρασε γιατί 12 ίντσες δεν τις κρατάς στο χέρι για να ξαπλώσεις στο κρεβάτι και να χαλαρώσεις.

 

Επειδή όμως εγώ το ήθελα για δουλειά προτείνω το teclast x16 pro και αν σε παίρνει σε λεφτά παρε το power.

 

 

Ειναι αν το καλοσκεφτούμε σχεδόν 2 ιντσες διαφορά.

 

Αν θέλεις να το δουλεύεις με keyboard και αποκλειστικά windows το 9.7inch κουράζει κατα τη γνώμη σου; 

 

Το υπέρ του 11.6 ειναι σαφώς η οθόνη .

Το 9.7 ειναι όμως κοντά 300 γραμμάρια ελαφρύτερο και επίσης το βρίσκεις και φθηνότερα.

 

Υπάρχει μια τάση απο τι βλέπω για 11-12άρια την νέα χρονια.

 

Περιμένουμε και το 12άρι chuwi οπου να ναι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι αν το καλοσκεφτούμε σχεδόν 2 ιντσες διαφορά.

 

Αν θέλεις να το δουλεύεις με keyboard και αποκλειστικά windows το 9.7inch κουράζει κατα τη γνώμη σου; 

 

Το υπέρ του 11.6 ειναι σαφώς η οθόνη .

Το 9.7 ειναι όμως κοντά 300 γραμμάρια ελαφρύτερο και επίσης το βρίσκεις και φθηνότερα.

 

Υπάρχει μια τάση απο τι βλέπω για 11-12άρια την νέα χρονια.

 

Περιμένουμε και το 12άρι chuwi οπου να ναι.

 

 

 

 

 

Όχι δεν κουράζει η χρήση των windows σε 9.7 αλλά πρέπει να το συνηθίσει κάποιος σαν εμένα που έχω 17" laptop και 24" στον σταθερό. Τα 11.6 ήταν πιο μικρή η διάφορα.

 

Κάτι άλλο που υπάρχει σαν "θέμα" είναι ότι λόγω της τεράστιας ανάλυσης δεν κάνει σε ελάχιστα προγράμματα scale με αποτέλεσμα να φαίνονται "ψείρες". (Μόνο στο viber τι έχω συναντήσει αλλά ακόμα δεν έβγαλαν εφαρμογή για τα win 10).

 

Πιστεύω ότι 9.6" είναι ο καλύτερος συνδιασμός για χρήση σαν ταμπλετ αλλά κ σαν λάπτοπ χωρίς να κουράζει πουθενά. Οι 11.6" ήταν βαριές και κουραστικές σαν μέγεθος, και σκεψου ότι έχω κ τεράστια χέρια.

 

Απλά για να είμαι ειλικρινής το μόνο που αξίζει πραγματικά να προσέξει κάποιος για τέτοια ταμπλετ είναι ή αυτονομία που βγάζουν. ΟΣΚ μεγαλύτερη τόσο καλύτερο, εκτός κ αν το ταμπλετ έχει διαφορετική θύρα για usb και διαφορετική για φόρτιση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το teclast x98 Air III. Πολύ ωραίο σαν κατασκευή, φαίνεται αρκετά στιβαρό (αλλά και βαρύ :P). Η οθόνη επίσης έχει πολύ ωραία χρώματα και ανάλυση. Στο μενού γενικά υπάρχει ένα αισθητό lag το οποίο δε συμβαίνει όμως στις εφαρμογές. Aπό κατανάλωση μέχρι στιγμής έχει 3 ώρες λειτουργίας με browsing και σετάρισμα, του χω βάλει και μια homescreen με χιονάκια, δεντράκια, λαμπιόνια :lol: με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση.Είναι βέβαια και όλη μέρα ανοιχτό στην αναμονή, μόνο το βράδυ σβήνει. Αν βγάζει 5-6 ώρες οθόνης νομίζω είναι αρκετά καλά για τα χαρακτηριστικά του. Για την τιμη του γενικά είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το teclast x98 Air III. Πολύ ωραίο σαν κατασκευή, φαίνεται αρκετά στιβαρό (αλλά και βαρύ :P). Η οθόνη επίσης έχει πολύ ωραία χρώματα και ανάλυση. Στο μενού γενικά υπάρχει ένα αισθητό lag το οποίο δε συμβαίνει όμως στις εφαρμογές. Aπό κατανάλωση μέχρι στιγμής έχει 3 ώρες λειτουργίας με browsing και σετάρισμα, του χω βάλει και μια homescreen με χιονάκια, δεντράκια, λαμπιόνια :lol: με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση.Είναι βέβαια και όλη μέρα ανοιχτό στην αναμονή, μόνο το βράδυ σβήνει. Αν βγάζει 5-6 ώρες οθόνης νομίζω είναι αρκετά καλά για τα χαρακτηριστικά του. Για την τιμη του γενικά είναι σούπερ.

καλορίζικο!

 

Οταν μπορέσεις εκγατέστησε το 

AIDA64 να δείς πόσα mah μπαταρίας έχει. Αν ειναι όντως 8000mah δηλαδή.

 

Αναφέρθηκε σε γειτονικό φόρουμ οτι το Chuwi HI-VI 10 μετρήθηκε μεσω του προγράμματος με 5000mah μπαταρίας ενώ διαφημίζεται με 8000mah.

 

Γενικότερα κάντε ενα τεστάκι στις μπαταρίες σας . Μην μας κοροιδεύουν και οι Κινέζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού της μπαταρίας του android γράφει Συνολική χωρητικότητα 4980mah, υπολογιζόμενη χρήση ενέργειας 17201mah και παρατηρούμενη χρήση ενέργειας 3087mah. Οι 2 τελευταίες τιμές μεταβάλλονται συνεχώς. Όταν ευκαιρήσω θα δοκιμάσω και με την εφαρμογή που λες. Ντάξει τα mah που λένε δε νομίζω να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε καμια γνωμη για κινητο τουλαχιστον 6 ιντσων full hd και 2gb μνημη.

 

Lenovo K920. Έχει και ένα άλλο το οποίο νομίζω έχει 720p ανάλυση που στις 6 ιντσες μάλλον θα ναι τραγικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάστε την εφαρμογή και σε κάποιο σημείο έχει ένα διαγωνισμό σαν ξυστό που κερδίζεις και εκεί εκπτωτικά κουπόνια.

Εν αναμονή εξελίξεων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οτι θες και διαλέγεις ποιο μεγάλες οθόνες.

Αν είναι πήγαινε στο teclast x16 pro. 11.6" 4gb ram dual boot.

 

To είχα στα χέρια μου για 3-4 μέρες. Από την μία ζήλεψα μιας και εγώ έχω το teclast x98pro γιατί η μεγαλύτερη οθόνη αξίζει τρελά μιας και εγώ χρησιμοποιώ μονο windows αλλά από άποψη φορητότητας λίγοο με κουρασε γιατί 12 ίντσες δεν τις κρατάς στο χέρι για να ξαπλώσεις στο κρεβάτι και να χαλαρώσεις.

 

Επειδή όμως εγώ το ήθελα για δουλειά προτείνω το teclast x16 pro και αν σε παίρνει σε λεφτά παρε το power.

Γνωρίζεις τι έκδοση windows φοράνε τα teclast, 32 η 64?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...