Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατηρώ ότι το πρόβλημα υφίσταται σε όλες τις 970 ανεξάρτητα από το τι μάρκα μνήμη χρησιμοποιούν (Samsung, Hynix etc). Άρα πιθανόν δεν φταίνε τα τσιπάκια της μνήμης θεωρητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX970 - Watch Dogs 4K Ultra settings με 4x TXAA
3955MB V-RAM Usage

gtx970.jpg
 

Κανονικα μου γεμιζει τα 4GB VRAM η GTX 970 μου. Το screenshot το εβγαλα μολις τωρα.

Και γενικα στα βαρια games του 2014 σε 4Κ γυρω στα 3.5GB VRAM usage ειναι συνηθως, και παιζει απροβληματιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ναί δεν είναι πρόβλημα?χαχαχα

Είναι τόσο λίγα τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν με αποτέλεσμα να νοιάζονται ελάχιστοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX970 - Watch Dogs 4K Ultra settings με 4x TXAA

3955MB V-RAM Usage

gtx970.jpg

 

Κανονικα μου γεμιζει τα 4GB VRAM η GTX 970 μου. Το screenshot το εβγαλα μολις τωρα.

 Το πρόβλημα δεν είναι το memory allocation αλλά το memory bandwidth από τα 3GB και πάνω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα που είναι αυτό το παλικάρι ο Οδυσσέας να σας καθησυχάσει οπως και τα ελεγε και για την 960? Οτι έτσι κι αλλιως κανένα παιχνιδι δεν χρειαζεται πανω απο 2gb vram? E? Οδυσσέα ξέθαψε ρε φιλέ παλι τα review και δείξε στα γατάκια του guru3d! Stuttering και μλκς! Χααχαχααχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα που είναι αυτό το παλικάρι ο Οδυσσέας να σας καθησυχάσει οπως και τα ελεγε και για την 960? Οτι έτσι κι αλλιως κανένα παιχνιδι δεν χρειαζεται πανω απο 2gb vram? E? Οδυσσέα ξέθαψε ρε φιλέ παλι τα review και δείξε στα γατάκια του guru3d! Stuttering και μλκς! Χααχαχααχ

Θα τρέχει να βγάλει την 970 του σε αγγελία όσο πιάνει λεφτά ακόμα να πάει σε 980
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το πρόβλημα δεν είναι το memory allocation αλλά το memory bandwidth από τα 3GB και πάνω!

 

Αλλα λεει το αρθρο:

"GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB"

"η GPU δεν μπορεί να διευθυνσιοδοτήσει τα τελευταία 700MB από την συνολική μνήμη των 4GB που ενσωματώνει."

Αυτο δεν ισχυει. Η GTX970 μου μπορει να χρησιμοποιησει ολοκληρη την VRAM της, και τα 4096MB.

 

Αυτο σχετικα με το bandwidth ισως, δεν γνωριζω κατι, ουτε και θα μπορουσα να απαντησω χωρις να κανω τις σχετικες μετρησεις στην καρτα μου. Απο περιεργεια παντως θα το κοιταξω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...