Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλα λεει το αρθρο:

"GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB"

"η GPU δεν μπορεί να διευθυνσιοδοτήσει τα τελευταία 700MB από την συνολική μνήμη των 4GB που ενσωματώνει."

Αυτο δεν ισχυει. Η GTX970 μου μπορει να χρησιμοποιησει ολοκληρη την VRAM της, και τα 4096MB.

 

Αυτο σχετικα με το bandwidth ισως, δεν γνωριζω κατι.

 

...allocated 3840GB δλδ όλη σχεδόν η μνήμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο άφορα οσους την χρησιμοποιουν για 4Κ αναλύσεις κτλπ σε games και εφαρμογες , το προβλημα ειναι οτι αφου χρησιμοποιηθουν τα 3.5gb+++ πέφτει η απόδοση της καρτας(bandwith) οπως θα δειτε στις photos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια ορισμενων οπως παντα τραγικα. Λες και η εταιρια δεν θα βγαλει ανακοινωση ή δεν θα προσπαθησει να το λυσει το οποιο θεμα με Update ή Rma....Και στην τελικη γιατι και με 3.5GB υπαρχει παιχνιδι που να την το σηκωνει????

Είναι τόσο λίγα τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν με αποτέλεσμα να νοιάζονται ελάχιστοι...

Είναι φοβερό. Είναι φοβερή η ανοχή του κόσμου. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.

Να το πω αλλιώς. Αν είχα 8GB VRAM και λόγω bug μπορούσε να χρησιμοποιήσει τα 7.200ΜΒ θα είχα το ίδιο πρόβλημα.

Τι να πάει να πει δεν υπάρχει παιχνίδι; 

α) Μπορεί να βγει.

β) Μπορεί κάποιος να κάνει άλλη δουλειά όπως Editing με την κάρτα γραφικών.

γ) Εγώ πλήρωσα ρε αδελφέ για κάποια συγκεκριμένα πράγματα; Πώς γίνεται να μην ισχύουν; Αν αγόραζα την κάρτα γραφικών με δόσεις και αποφάσιζα τις 6 τελευταίες να μην τις πληρώσω, επειδή δεν βαριέσαι, η nvidia, το κάθε κατάστημα και ο κάθε ένας που θα του χρώσταγα θα μου έλεγε, "δεν βαριέσαι για λίγες δώσεις", αντίστοιχα όπως λέτε εσείς για λίγα MB;

 

Με τέτοια στάση και αντίδραση απλά κάνετε τις εταιρίες να είναι πιο χαλαρές.

 

Τα PC τα έχετε για εργαλεία. Απλά να δουλεύουν; Δεν σας ξενερώνει αν κάτι δεν πηγαίνει καλά;

 

Δεν λέω να μην υπάρχουν προβλήματα. Άνθρωποι τα φτιάχνουν. Λογικό να έχουν κάποιες φορές. Είχε η Samsung με τους EVO. Το έφτιαξε και όλα μια χαρά. Δεν λέμε να πέσουμε να τους φάμε, αλλά όχι και "έλα καημένε τώρα..."

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν λέω να μην υπάρχουν προβλήματα. Άνθρωποι τα φτιάχνουν. Λογικό να έχουν κάποιες φορές. Είχε η Samsung με τους EVO. Το έφτιαξε και όλα μια χαρά. Δεν λέμε να πέσουμε να τους φάμε, αλλά όχι και "έλα καημένε τώρα..."

καλά ξανατρέχα κι εσύ ένα hd tach στον evo σου καλού κακού..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι απαράδεκτο . Για όσους δεν κατάλαβαν , η καρτα μπορει να χρησιμοποιήσει και τα 4 Gb , απλά από τα 3.4 - 3.5 και πάνω το bandwidth πέφτει από ποσά της τάξης των 300 Gb/s σε μονοψήφια νούμερα! Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να δείχνει σαν slide show . Απορεί κανείς πως κυκλοφόρησαν ένα τέτοιο προΪόν και πως μετά από τόσους μήνες στην αγορά η Nvidia δεν εντόπισε το πρόβλημα η ίδια και πόσο μάλιστα δεν υπάρχει ακόμη δήλωση για το πως και ποτε θα επιδιορθωθεί ( και αν ) . Είναι απαράδεκτο από μία εταιρεία που είναι και η κορυφαία στον χώρο . Μην ακούω ( συγνώμη για το σχόλιο ) βλακείες , ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια που να χρησιμοποιούν περισσότερη μνήμη . Yπάρχουν ήδη πάρα πολλά και μάλιστα ακόμη και σε ανάλυση 1080p. Που να πάμε και παραπάνω . Άμεση λύση η' αντικατάσταση του προιόντος με διορθωμένη 970, ανεξαρτήτως του κόστους για την εταιρεία , ή μαζική αγωγή . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nvidia =κακη εικονα ψευτικες επιδοσεις καλα optimised drivers (πραγμα που φαινεται στο περασμα του χρονου) το μονο καλο ειναι οτι εχουν πολυ καλα κουλερ ανω οι ατι ειναι ανωτερο hardware μεν αλλα τα μαμα κουλερ ειναι για πεταμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι φοβερό. Είναι φοβερή η ανοχή του κόσμου. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.

το post μου που έκανες quote ήταν για το Physx, επειδή ο Shogo θεωρεί πρόβλημα την έλλειψή του...

 

οπότε καμία σχέση με αυτά που γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...