Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

 

αναρωτιεμαι αν το εχουν και προηγουμενες γενιες πχ gtx770 4GB...

 H 760 που έχω στο steambox της υπογραφής μου δεν το έχει!
Επεξ/σία από gkagg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το post μου που έκανες quote ήταν για το Physx, επειδή ο Shogo θεωρεί πρόβλημα την έλλειψή του...

 

οπότε καμία σχέση με αυτά που γράφεις...

 

μην του κοβεις την φορα, βρε.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αναρωτιόμουν πώς γίνεται η 970 η "υπερκάρτα" να είναι το απόλυτο value for money. H nvidia καλή, χρυσή αλλά μόνο σε αυτό δε μας έχει συνηθίσει. Προχτες σε σκρουτζομάγαζο στα 330+ ευρώ είχε υλοποίηση της Zotac, για την 970 πάντα. Μάλλον σε αυτήν αναφέρονταν και ο αρθρογράφος (λογικά ξεπούλησε χτες η κάρτα). Και η κατακομμένη 960 να βγαίνει στα 280 σε ελληνικά eshop (με cooler της προκοπής εκδόσεις πάντα κοιτάμε). Και η 980 στα €600.. ναι ναι οι εταιρείες δεν γνώριζαν τίποτα για το ελάττωμα της 970 :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αναρωτιόμουν πως γίνεται η 970 η "υπερκάρτα" να είναι το απόλυτο value for money. H nvidia καλή, χρυσή αλλά μόνο σε αυτό δε μας έχει συνηθίσει. Προχτες σε σκρουτζομάγαζο στα 330+ ευρώ είχε υλοποίηση της Zotac, για την 970 πάντα. Μάλλον σε αυτήν αναφέρονταν και ο αρθρογράφος (λογικά ξεπούλησε χτες η κάρτα). Και η κατακομμένη 960 να βγαίνει στα €280 σε ελληνικά eshop (με cooler της προκοπής εκδόσεις πάντα κοιτάμε). Και η 980 στα €600.. ναι ναι οι εταιρείες δεν γνώριζαν τίποτα για το ελάττωμα της 970 :D

 

Θεωρία συνομωσίας μου ακούγεται αλλά με όλα όσα ακούγονται μπορεί να έχεις και δίκιο τελικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως την πρώτη μέρα που έβαλα το νέο Firmware.

 

Τυχερός είσαι. Σε αρκετούς έχει ξανα-εμφανιστεί το πρόβλημα. Δεν ήταν κι ιδιαίτερα καλοσχεδιασμένοι οι 840 EVO, απ' ότι φαίνεται.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 H 760 που έχω στο steambox της υπογραφής μου δεν το έχει!

 

δοκιμασες το προγραμμα που τρεχουν τα παιδια στο θεμα των nvidia 9 series εδω στο φορουμ  και δεν παρατηρησες συντριβη στις επιδοσεις μετα τα 3,3 GB vram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες το προγραμμα που τρεχουν τα παιδια στο θεμα των nvidia 9 series εδω στο φορουμ  και δεν παρατηρησες συντριβη στις επιδοσεις μετα τα 3,3 GB vram?

 

Ακριβώς!! Αλλά η κάρτα μου έχει 2GB ram και σε όλο το εύρος της το bandwidth ήταν σταθερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να λέμε,το πρόβλημα είναι απαράδεκτο για μια εταιρία του επιπέδου της nvidia,ελπίζω να διορθωθεί σύντομα και μέσω software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έπρεπε να υπάρχει σαν UAT test το συγκεκριμένο σενάριο πριν βγει η κάρτα στην αγορά. 

 

Λόγω πίεσης χρόνου για release ημερομηνία της κάρτας πολλά σενάρια μπορεί να υπήρχαν και να μην έτρεξαν or whatever. 

 

Αυτό με τις εταιρίες που δεν παραδέχονται τα λάθη τους είναι εμπορικές αποφάσεις/Policy. Είναι να σε βγάζουν τρελό μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, σαν γκόμενες ένα πράγμα .

Κανονικά το τίμημα πρέπει να το πληρώνουν αρκετά, με τα Social media και τις κοινοποιήσεις σε forum/blogs κτλ να πιέζονται για ορθότερες ηθικά πολιτικές. 

Για παράδειγμα έχει φίλος μητρική της Gigabyte που έχει βουίξει ο τόπος για προβλήματα ολικά freeze κτλ που επιδιορθώνεται με συνδυαστικές καρφωτές συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο Bios και 2 χρόνια τώρα ένα Bios update δεν έχουν αξιωθεί να βγάλουν... 

Το χειρότερο όλων αυτών είναι ότι εν τέλη μια δυσάρεστη εμπειρία που έχεις από ένα γεγονός το 2015 σε κάνει να χάνεις την εμπιστοσύνη σου σε μια εταιρία που αγαπάς για χρόνια. Η αποτυχία της ανάκτησης αυτής της εμπιστοσύνης από πλευράς της εταιρίας (μηδαμινά customer experience savedesk stuff) είναι η ταφόπλακα της διαπροσωπικής μας σχέσης , καθώς είναι να τους χέσεις. 

Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει καθώς είναι σαν την πολιτική, ένα μικρό σκάνδαλο που δεν θα το μαθαίνουν οι νέοι και οι παλιότεροι θα το ξεχνάνε. 

 

Έτσι έχω αφήσει εταιρίες όπως η MSI και η Gigabyte, εκτός και επιφυλακτικά αν βγάλουν κάτι πολύ καλό και περάσει κανα τρίμηνο διαβάζοντας θετικότατα review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ας χαμηλώσουν την τιμή της λόγω bug και την παίρνω μια χαρά. Ήθελα να ΄ξερα αν δεν το καταλάβαιναν οι πωρωμένοι χρήστες θα το καταλάβαινε κανείς από εμάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ας χαμηλώσουν την τιμή της λόγω bug και την παίρνω μια χαρά. Ήθελα να ΄ξερα αν δεν το καταλάβαιναν οι πωρωμένοι χρήστες θα το καταλάβαινε κανείς από εμάς;

πιο πιθανό κόβω να πέσει RMA πάρα να μειώσουν τις τιμές :P

 

Ok τότε, δική μου παρερμηνεία γιατί αυτό κατάλαβα και ζητώ συγγνώμη.

κι από μένα για ότι ακολούθησε...

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι μετά από τέτοιους τσακωμούς, ακολουθεί παθιασμένο σεξ!

damn you...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πιθανό κόβω να πέσει RMA πάρα να μειώσουν τις τιμές :P

Να ανακαλέσει όλες αυτές τις κάρτες; Μακάρι.

Δύσκολο μου φαίνεται...

 

Πιθανολογώ:

1) BIOS Update που να καλύπτει το πρόβλημα ενώ ήδη υπάρχει.  :devil: Evil σενάριο...

2) RMA

3) Κάποια έκπτωση σε μελλοντική αγορά;

4) Να μην γίνει τίποτα.

Η σειρά είναι τυχαία. Δύσκολα όλα...

Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ας χαμηλώσουν την τιμή της λόγω bug και την παίρνω μια χαρά. Ήθελα να ΄ξερα αν δεν το καταλάβαιναν οι πωρωμένοι χρήστες θα το καταλάβαινε κανείς από εμάς;

Τωρα τρεχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...