Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικά και Πληροφορική?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, πολύ ωραία, με πρόλαβες.Μήπως θα ήταν πιο σωστό να γραφούν ποιά μαθηματικά είναι σίγουρα απαραίτητα για τη δουλειά ;

Επίσης ενοχλούμαι στο άκουσμα της φράσης "α, αυτά τα έκανα στο λύκειο, που να τα θυμάμαι, ήταν δύσκολα" κλπ.Για παράδειγμα, η ευκλείδεια απόσταση 2 σημείων δε νομίζω να θέλει ΤΑ μαθηματικά, ειδικά στις δύο διαστάσεις (ναι, το άκουσα και αυτό...).

Αυτά τα δύο τα ανέφερα, κυρίως το πρώτο καθώς είναι πράγματα που μπορεί να τα

έχει κάποιος διαισθητικά, χωρίς καν να καταλάβει πως ανήνουν σε κάποιο τομέα.

Αν τα γνωρίζει κιόλας, τότε μπορεί και μαθηματικά να αποδείξει πχ πως η επαγωγική

λύση που επέλεξε για την επίλυση του προβλήματός του είναι βέβαια σωστή.

 

Όταν χρειάζονται μαθηματικά, τα αναφέρουν και συνήθως θα δεις κι ένα phd κοτσαρισμένο

από δίπλα. Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα πώς εννοείς την πρώτη γραμμή της

απάντησής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 
 

 


Όταν χρειάζονται μαθηματικά, τα αναφέρουν και συνήθως θα δεις κι ένα phd κοτσαρισμένο

από δίπλα. Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα πώς εννοείς την πρώτη γραμμή της

απάντησής σου.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί που διαβάζουν το νήμα, ίσως αποκομίσουν την εντύπωση ότι πληροφορική=μαθηματικά, κάτι που μάλλον τρομάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί που διαβάζουν το νήμα, ίσως αποκομίσουν την εντύπωση ότι πληροφορική=μαθηματικά, κάτι που μάλλον τρομάζει.

Προφανώς ο προγραμματισμός δεν ισούται με μαθηματικά, αλλά η εξοικείωση με μαθηματικά είναι συχνά (more often than not) χρήσιμη και στον προγραμματισμό.

 

Υπάρχει επίσης μεγάλη ομοιότητα στην προσέγγιση για την επίλυση προβλημάτων καθώς και στην απόδειξη των λύσεων (ή μη) μεταξύ μαθηματικών και προγραμματισμού (αλγοριθμικής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο προγραμματισμός δεν ισούται με μαθηματικά

 

μα...

 

Programming is one of the most difficult branches of applied mathematics; the poorer mathematicians had better remain pure mathematicians.

 

--E. W. Dijkstra

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα όμως. Ότι η ερώτηση περι μαθηματικών (που έχει διατυπωθεί πολλάκις) έχει πάντα πρακτικό προσανατολισμό ("μου χρειάζονται στη δουλειά"), και για το 99% (random number) των προγραμματιστών η δουλειά δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό που κάνεις εσύ.

 

Όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω αναμφίβολα έχουν την αξία τους. Το ζόρικο είναι να μετρήσεις την αξία σε κιλά.

 

 

Μα για αυτό δε ρωτάς τους φοιτητές αν θέλουν να μάθουν μαθηματικά, τους δείχνεις το δρόμο και τους αναγκάζεις να έχουν ένα ελάχιστο επίπεδο και στη συνέχεια ο καθένας βρίσκει το δρόμο του. 

 

Αλλά αν δούμε την αγορά, ποιοι κλάδοι του προγραμματισμού δεν είναι κορεσμένοι τότε δεν μπαίνουμε στη συζήτηση αν τα μαθηματικά είναι χρήσιμα, αλλά πόσο καλά μπορείς να τα διαχειριστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες 2 σελίδες, εκ τον οποίων από την μία μεριά ο Defacer συνεχίζει ο έρμος να εξηγεί τα αυτονόητα, και από την άλλη όλοι οι "θεωριτικοί" που δεν έχουν δει ακόμα την αγορά εργασίας ή δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό.

 

 

Αυτό και αν ήταν άσχετο!!! Και πρόγραμμα κομμωτικής να γράψεις ο τρόπος που υλοποιείς τον αλγόριθμο θέλει μαθηματικά και όχι η κατηγορία τους προγράμματος!!! Ο κομμωτής θα σου πεί θέλω το πρόγραμμα να κάνει αυτό και αυτό και εσύ θα το υλοποιείς με τον βέλτιστο (άρα μαθηματικά!) τρόπο... Θα σου λέει ο κομμωτής θα βάζω τις βαφές και θέλω το πρόγραμμα να μου τις ταξινομεί - πώς θα κάνεις λοιπόν την ταξινόμηση?? Υπάρχει ολόκληρη θεωρία στην ταξινόμηση στους αλγορίθμους ανάλογα τη πολυπλοκότητα και την δομή (στοίβα, δένδρο, γράφο???) που θα χρησιμοποιήσεις. Και εκεί σου αρέσει δεν σου αρέσει έχει μαθηματικά...

Ούτε λοιπόν κομμωτής, ούτε αρχιτέκτονας, ούτε οτιδήποτε άλλο πρέπει να είσαι για να γράψεις πρόγραμμα. Θέλει όμως να ξέρεις μαθηματικά, μιας και η αλγοριθμική γλώσσα η δομή της είναι τα μαθηματικά. Τόσο απλά και τέλος από μένα.

 

Τί είδους ταξινόμηση θέλει ο κομμωτής; Είναι ίσως το πιο εύκολο πράγμα. Ένα grid view (ή αντίστοιχο ανάλογα με το εργαλείο) και να πατά ένα κουμπάκι να κανει την δουλειά. Τα περισσότερα control το υποστηρίζουν αυτό.

 

Ίσως κάποιο πιο πολύπλοκο φίλτρο όπως του Excel; ΟΚ, 10 λεπτά κώδικας για να φτιαχτεί το gui, λίγη LINQ και 0 (ΜΗΔΕΝ) μαθηματικά.

 

Εκτός αν γράφεις όχι μόνο την βάση δεδομένων, αλλά και τον server για να αποθηκεύσεις την βάση αυτή και δεν χρησιμοποιείς MSSQL, Oracle, mySQL.

 

Πάω πάσσο, μιας και η ανακάληψη του τροχού και φωτιάς, είναι βίτσιο που συναντώ σε αρκετούς φρέσκους προγραμματιστές πανεπηστιμίων (και Αγγλικών), αλλά και εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ. 

Εξ ού και είτε αλλάζουν μυαλά μέσα στο πρώτο μήνα, είτε τρώνε πόδι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομμωτής ήταν τρόπος του λέγειν... Αλλά αφού εσύ από όλα όσα γράφτηκαν  πριν έτσι το κατάλαβες... τέλος πάντων. Παρόλα αυτά μιλάμε για προγραμματισμό και προτείνεις ταξινόμηση με excel??? Μάλιστα... Και κάτι τελευταίο αν εννοείς εμένα θεωρητικό και ότι δεν έχω δει την αγορά εργασίας, τότε πάω και εγώ πάσο... Αλλά να ξέρετε για να τελειώνει το θέμα ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ δεν ήταν ποτέ το ίδιο και ούτε πρόκειται να είναι, γιατί τελικά αυτό το κόμπλεξ βγαίνει από μερικούς πάντα σε αυτές τις συζητήσεις. Και μπορώ και μιλάω όχι θεωρητικά αφού έχω διδάξει σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Πληροφορικής έχουν μαθηματικά, όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Θετικών Επιστημών έχουν μαθηματικά, όλες οι Πολυτεχνικές Σχολές έχουν μαθηματικά (πολλά μαθηματικά!) μα και όλες γενικά οι Πανεπιστημιακές Σχολές πχ Παιδαγωγικό, έχουν μαθηματικά. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν δούμε την αγορά, ποιοι κλάδοι του προγραμματισμού δεν είναι κορεσμένοι τότε δεν μπαίνουμε στη συζήτηση αν τα μαθηματικά είναι χρήσιμα, αλλά πόσο καλά μπορείς να τα διαχειριστείς.

Κάτσε δεν το πιασα αυτό. Εννοείς ότι η αγορά εργασίας στον προγραμματισμό για όσους δεν ξέρουν (θα έλεγα δεν πολυξέρουν αλλά και έτσι ακόμα ισχύει) μαθηματικά είναι κορεσμένη; Γιατί αυτό είναι τόσο εκτός πραγματικότητας που δεν ξέρω τι να πω.

 

Τρία πράγματα:

 

1. Αν μου δώσεις το βιογραφικό σου να το προωθήσω κατάλληλα και προσληφθείς θα πληρωθώ 2.5Κ. Αν επιπλέον κάνεις και δε φύγεις μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα πληρωθώ άλλα τόσα.

 

2. Ο εργοδότης μου αυτή τη στιγμή κάνει καμπάνια "σε 100 μέρες να προσλάβουμε 100 developers".

 

3. Υπάρχει τουλάχιστον μια θέση για την οποία ξέρω, εργοδότης εταιρία που ξέρουν όλοι στο forum, full time στο Seattle. Για την κάλυψη της θέσης γίνεται hiring event στο Βερολίνο. Εφόσον περάσεις ένα πρώτο κόσκινο και κλείσεις slot για interview, η εταιρία σου πληρώνει τα έξοδα για να έρθεις Βερολίνο να κάνεις τη συνέντευξη. Αν προκύψει πρόσληψη σου πληρώνει και τα έξοδα για να μετακομίσεις το σπιτικό σου στο Seattle.

 

Εσένα αυτά σου ακούγονται για κορεσμός; Μη κρίνουμε τώρα με δεδομένα στήνω Joomla και στα 2 site κάνω και δωρεάν format και εγκατάσταση Windows.

 

Αλλά να ξέρετε για να τελειώνει το θέμα ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ δεν ήταν ποτέ το ίδιο και ούτε πρόκειται να είναι, γιατί τελικά αυτό το κόμπλεξ βγαίνει από μερικούς πάντα σε αυτές τις συζητήσεις.

Τι σχέση έχει αυτό με την κουβέντα μας;

 

Και μπορώ και μιλάω όχι θεωρητικά αφού έχω διδάξει σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Πληροφορικής έχουν μαθηματικά, όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Θετικών Επιστημών έχουν μαθηματικά, όλες οι Πολυτεχνικές Σχολές έχουν μαθηματικά (πολλά μαθηματικά!) μα και όλες γενικά οι Πανεπιστημιακές Σχολές πχ Παιδαγωγικό, έχουν μαθηματικά. Αυτά.

Τι σχέση έχει αυτό με την κουβέντα μας;  :)

 

Σοβαρά τώρα, δε νομίζω ότι είπε κανείς πως τα μαθηματικά είναι άχρηστα. Αλλά δες πώς ξεκίνησε το topic:

 

Τελικά πόσο αναγκαία είναι τα Μαθηματικά στην Πληροφορική? Τελικά στο επάγγελμα σου μελλοντικά τι θα σου προσφέρουν; Ένας ο οποίος δουλεύει ως web developer σε μια εταιρία ή ως προγραμματιστής σε μια άλλη πού χρησιμοποιεί τα μαθηματικά ?

 

 

Είσαι σίγουρος ότι απαντάς σ' αυτές τις ερωτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τελειώνει το θέμα ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ δεν ήταν ποτέ το ίδιο και ούτε πρόκειται να είναι, γιατί τελικά αυτό το κόμπλεξ βγαίνει από μερικούς πάντα σε αυτές τις συζητήσεις

Ποιος βγάζει κόμπλεξ;

Σε μια συζήτηση που κανείς δεν ανέφερε σχολές και βαθμίδες;

 

Τα ΤΕΙ πληροφορικής που φαντάζομαι ότι δεν τα περιλαμβάνεις στις πανεπιστημιακές σχολές, όχι μόνο έχουν μαθηματικά αλλά σε μεγάλο βαθμό καλύπτουν τα ίδια θέματα και σχεδόν την ίδια ύλη με τις αντίστοιχες πανεπιστημιακές, με την διαφορά ότι στο πανεπιστήμιο σπάνε την ύλη σε διαφορετικά μαθήματα και εξετάζουν τα θέματα εκτενέστερα, επιμένοντας περισσότερο γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα...

 

 

:P

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα την αντίρρηση που εκφράζεις με το "μα" και κατόπιν την παράθεση του Dijkstra όπου χαρακτηρίζει τον προγραμματισμό ως έναν από τους πιο δύσκολους κλάδους των εφαρμοσμένων-μαθηματικών. Συμπληρώνω πως τα εφαρμοσμένα-μαθηματικά είναι με τη σειρά τους κλάδος των μαθηματικών.

 

Εκτός πια αν έχεις τελείως διαφορετική άποψη για το τι σημαίνει η λέξη "ισούται" (όπως και το σύμβολο ίσον = ) από τον υπόλοιπο κόσμο :P

 

Επίσης, ο "ορισμός" του Dijkstra δεν είναι ο μοναδικός για τον όρο "προγραμματισμός". Και δεν είμαι και καθόλου σίγουρος πως στο συγκεκριμένο χωρίο ο Dijkstra επιχειρεί να ορίσει τον προγραμματισμό. Δεν θυμάμαι το υπόλοιπο context, αλλά νομίζω πως απλώς εκφράζει άποψη και όχι επίσημο ορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομμωτής ήταν τρόπος του λέγειν... Αλλά αφού εσύ από όλα όσα γράφτηκαν  πριν έτσι το κατάλαβες... τέλος πάντων. Παρόλα αυτά μιλάμε για προγραμματισμό και προτείνεις ταξινόμηση με excel??? Μάλιστα... Και κάτι τελευταίο αν εννοείς εμένα θεωρητικό και ότι δεν έχω δει την αγορά εργασίας, τότε πάω και εγώ πάσο... Αλλά να ξέρετε για να τελειώνει το θέμα ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ δεν ήταν ποτέ το ίδιο και ούτε πρόκειται να είναι, γιατί τελικά αυτό το κόμπλεξ βγαίνει από μερικούς πάντα σε αυτές τις συζητήσεις. Και μπορώ και μιλάω όχι θεωρητικά αφού έχω διδάξει σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Πληροφορικής έχουν μαθηματικά, όλες οι Πανεπιστημιακές Σχολές Θετικών Επιστημών έχουν μαθηματικά, όλες οι Πολυτεχνικές Σχολές έχουν μαθηματικά (πολλά μαθηματικά!) μα και όλες γενικά οι Πανεπιστημιακές Σχολές πχ Παιδαγωγικό, έχουν μαθηματικά. Αυτά.

 

Και συνεχίζω λέγωντας ότι δεν έχεις ιδέα, ούτε διάβασες αυτό που έγραψα. Που έγραψα εγώ για ταξινόμηση με excel;

 

Σήμερα ο προγραμματισμός, είναι ίδιος με την δουλειά ενώ υδραυλικού. Απλά κάνεις τις συνδέσεις μεταξύ δεδομένων και gui. Και εγώ σου λέω όποιος του κόβει πέρνει ένα ASP.NET MVC βιβλίο (αν συμπεριλαμβάνει Boostrap ακόμα καλύτερα), κάθετε και την μαθαίνει και είναι έτοιμος για κάποιον junior role. Τα υπόλοιπα έρχoνται με την εμπειρία, γιατί οι πανεπηστιμιακές σχολές στις 2 χώρες που έχω εμπειρία (Αγγλία & Ελλάδα), βγάζουν θεωριτικούς και όχι άτομα έτοιμα για να βγουν και να δουλέψουν σε αυτό που χρειάζεται η αγορά εργασίας.

 

Αυτό που περιγράφεις εσύ παραπάνω, είναι η ανακάλυψη του τροχού και της φωτιάς χρησιμοποιώντας C και Fortran τον περασμένο αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι πολύ απλό.

Το απαιτούμενο μαθηματικό υπόβαθρο απλώς εξαρτάται από το λογισμικό που αναπτύσσεις.

 

Με τα πανίσχυρα εργαλεία που υπάρχουν σήμερα, η σάρα κι η μάρα μπορεί να γράψει προγράμματα.

Η πραγματική δυσκολία αφορά το πρόβλημα καθεαυτό που πρέπει να υλοποιηθεί. Έτσι ήταν πάντα.

Όσο καλά κι αν ξέρεις το εργαλείο, αν δεν ξέρεις το πρόβλημα, δεν μπορείς να το λύσεις.

Αν τα προβλήματα είναι απλά, το πρόγραμμα το γράφουν όλοι.

Αν είναι πολύπλοκα, αναλαμβάνουν όσοι έχουν τις γνώσεις να τα χειριστούν.

Και μπορεί όλοι εδώ να ξέρουν πώς θα βρουν την "απόσταση δύο σημείων" που αναφέρθηκε

αλλά την απόσταση δύο γεωδαισιακών ή έστω δύο κύκλων στοιχηματίζω ότι δεν μπορεί να τη βγάλει κανείς,

όσο καλά κι αν ξέρει C++ ή όποια άλλη γλώσσα.

Και ακόμη χειρότερα μπορεί να μην καταλαβαίνει καν τη λύση αν τη δει.

Αυτή είναι η διαφορά, στο ποιός μπορεί να χειριστεί το βήμα που δεν είναι τετριμμένο.

 

Τα μαθηματικά είναι γενικά σπουδαιότερο εργαλείο από τις γλώσσες προγραμματισμού

επειδή η λύση ενός προβλήματος ξεκινά καταρχήν από αυτά.

Με ατελής γνώση ενός προγραμματιστικού περιβάλλοντος αλλά καλή γνώση του προβλήματος, το πρόβλημα θα λυθεί.

Ίσως το πρόγραμμα δεν θα είναι καλό (κακογραμμένος κώδικας κλπ) αλλά θα δουλέψει.

Το αντίστροφο δεν γίνεται επειδή απλώς δεν υπάρχει καν το αντικείμενο (λύση) που πρέπει να υλοποιηθεί.

 

 

Όσο για την ρήση του Dijkstra, είναι απλώς η άποψή του και πολλοί δεν συμφωνούν - και έχουν δίκιο.

Τα μαθηματικά, ακόμη και τα "εφαρμοσμένα", υπάρχουν αυτόνομα  και μελετώνται πρωτίστως για τον εαυτό τους

κι όχι με σκοπό τις πρακτικές εφαρμογές.

Αυτό τα καθιστά δυσκολότερα από την τελική εφαρμογή τους καθώς η κατανόηση της θεωρίας τους

είναι και πάλι το πρώτο βήμα.

Όποιος έχει ασχοληθεί με προχωρημένη αριθμητική ανάλυση το ξέρει καλά....

 

-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε δεν το πιασα αυτό. Εννοείς ότι η αγορά εργασίας στον προγραμματισμό για όσους δεν ξέρουν (θα έλεγα δεν πολυξέρουν αλλά και έτσι ακόμα ισχύει) μαθηματικά είναι κορεσμένη; Γιατί αυτό είναι τόσο εκτός πραγματικότητας που δεν ξέρω τι να πω.

 

Τρία πράγματα:

 

1. Αν μου δώσεις το βιογραφικό σου να το προωθήσω κατάλληλα και προσληφθείς θα πληρωθώ 2.5Κ. Αν επιπλέον κάνεις και δε φύγεις μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα πληρωθώ άλλα τόσα.

 

2. Ο εργοδότης μου αυτή τη στιγμή κάνει καμπάνια "σε 100 μέρες να προσλάβουμε 100 developers".

 

3. Υπάρχει τουλάχιστον μια θέση για την οποία ξέρω, εργοδότης εταιρία που ξέρουν όλοι στο forum, full time στο Seattle. Για την κάλυψη της θέσης γίνεται hiring event στο Βερολίνο. Εφόσον περάσεις ένα πρώτο κόσκινο και κλείσεις slot για interview, η εταιρία σου πληρώνει τα έξοδα για να έρθεις Βερολίνο να κάνεις τη συνέντευξη. Αν προκύψει πρόσληψη σου πληρώνει και τα έξοδα για να μετακομίσεις το σπιτικό σου στο Seattle.

 

Εσένα αυτά σου ακούγονται για κορεσμός; Μη κρίνουμε τώρα με δεδομένα στήνω Joomla και στα 2 site κάνω και δωρεάν format και εγκατάσταση Windows.

 

Ισως να εννοουσε για Ελλαδα. Για Ελλαδα πιστευω οτι οι διαθεσιμες θεσεις εργασιας ειναι πολυ λιγοτερες απο τους διαθεσιμους προγραμματιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξατράται πολύ από τι πρόγραμμα κάνεις και τι σκοπό εξυπηρετεί.

 

Ενδεχωμένως για το Site του "Σουβλάκια Καράμπαμπας" μπορεί να αναπτυχθει με 0 γνωσεις μαθηματικών σε CMS και με ένα framework στο frotnend για responsive desighn.

 

Δε όμως αν το πρόγραμμα είναι υπολογισμός αποστάσεων σε 2 σημεία του χάρτη προκειμένου να βρείς το κοντινότερο σουβλατζίδικο για να φας  με είσοδο της συντεταγμένες του gps σου, τότε θα θες λίγα μαθηματικούλια, ενδεχωμένος και γράφους αναλόγως με το πως ορίζεις την απόσταση.

 

Σε ένα τυπικο Web-αδικο (που κάνει site για διάφορους πελάτες που σε πρήζουν στο τηλέφωνο επειδή η εικόνα είναι πολύ μεγάλη) ενδεχωμένος να μην σου χρειαστεί. Και αν σου χρειαστούν δεν θα είναι και τα top Notch απλά 2-3 έτοιμες εξισώσεις.

 

Δε αν κάνεις και το δικό σου responsive javascript framework λογικά θα θές υπολογιμούς για να κάνει σωστά rendering την HTML και σε smartphone.

 

Απο την άλλη αν αναπτύσεις μια web version του Matlab τότε φίλε είναι defacto ότι τα χρειάζεσε.

 

Γι αυτό σε συμβουλεύω καλό είναι να μάθεις ότι είναι να μάθεις να επικεντρωθείς σε framework CMS κλπ κλπ. Και κυριότερο να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την εταιρία και τις εφαρμογές που κάνει. Είναι αρκετά σημαντικό να σου αρέσει αυτό που κάνει η εταιρεία και αυτό που προσφέρει να σε ικανοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπογράφω τα τελευταία posts των Smirnov και PC-Magas και όσων έχουν υποστηρίξει στο νήμα πως τα μαθηματικά είναι χρήσιμα (και) στον προγραμματισμό.

 

Επίσης πρέπει να διευκρινιστεί τι εννοεί ο καθένας όταν λέει "προγραμματισμός". Δεν είναι ενιαία η έννοια για όλους, για αυτό υπάρχουν και ξεχωριστές ειδικότητες, έστω και με επικάλυψη σε αρκετά σημεία. Π.χ. computer science, software engineering, software developer, programmer, κλπ.

 

Και για όσους ίσως δεν το γνωρίζουν υπάρχουν μέχρι και algorithm developers, οι οποίοι προφανώς κάνουν κάτι πολύ διαφορετικό από το να ζωγραφίζουν κουτάκια στο front end και να τα συνδέουν με έτοιμο κώδικα του back end. Κι αυτοί χρησιμοποιούν "προγραμματισμό" τόσο για συνεννοούνται, όσο και για να υλοποιούν (ενίοτε), αλλά κυρίως για να ελέγχουν/επανεξετάζουν/προτείνουν τροποποιήσεις στην υλοποίηση (και η γλώσσα υλοποίησης είναι δευτερεύουσα έγνοια, ίσως και τριτεύουσα, ενίοτε έως και αδιάφορη).

 

EDIT:

 

Όσο παραπληροφόρηση είναι το "προγραμματισμός = μαθηματικά" άλλο τόσο παραπληροφόρηση είναι το "προγραμματισμός ∩ μαθηματικά = Ø"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...