Προς το περιεχόμενο

Μαθηματικά και Πληροφορική?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου άρεσαν οι υπολογιστές και τα ηλεκτρονικά. Πέρασα όμως στο μαθηματικό και αποφάσισα να μείνω γιατί μου άρεσαν τα μαθηματικά και όλοι μου λέγανε ότι μετά το πτυχίο έχεις πολλές διεξόδους. Στην διάρκεια φοίτησης μίσησα στην κυριολεξία τα μαθηματικά και πίστευα ότι έχασα 5 χρόνια από την ζωή μου!

Όμως όταν αργότερα σε μεταπτυχιακό πλέον επίπεδο ασχολήθηκα με σύγχρονα ηλεκτρονικά, τηλεπικοινωνίες και υπολογιστές, με βοήθησαν τα μαθηματικά αφάνταστα, κυρίως στον τρόπο σκέψης αλλά και στην υλοποίηση βέλτιστων πχ κυκλωμάτων, δικτύων και λογαρίθμων! Μου φάνηκαν τα μεταπτυχιακά πολύ πιο εύκολα σε σε σχέση με άτομα που προέρχονταν από πληροφορική ή φυσικό...

Άρα ναι, τα μαθηματικά είναι απαραίτητα για να γίνεις καλός και είναι ο κορμός των θετικών επιστημών ευρύτερα.

Τί εννοείς με το "λογαρίθμων";

 

Πάντως υπάρχουν περισσότερα μαθήματα όπου χρειάζονται μαθηματικά από αυτά

που ανέφερε ο Technology fan. Δεν γνωρίζω αν ανέφερε μαθήματα για το ΑΠΘ αλ-

λά υπάρχουν, συμπληρωματικά και αυτά:

  • Πιθανότητες
  • Μοντελοποίηση και Απόδοση Συστημάτων
  • Βελτιστοποίηση Δικτύων
  • Στοχαστικές Διαδικασίες
  • Ηλετρονικές
  • Επεξεργασία φωνής και ήχου
  • Κωδικοποίηση ήχου και βίντεο
  • Διαφορικές
  • Προσομοίωση κυκλωμάτων
  • Συστήματα Αυτόματου Ελέγχου
  • Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα
  • Ανάκληση Πληροφορίας
  • Σύνθετα Δίκτυα
  • Κινητός και Διάχυτος Υπολογισμός
  • Γραμμικός Προγραμματισμός
  • Θεωρία Πληροφοριών και Κωδίκων
  • Προχωρημένα Θέματα Μεταγλωττιστών (όχι τόσο βαριά όσο τα άλλα)
  • Όραση Υπολογιστών
  • Κεραίες
  • και λίγα ακόμη

Μπορείς να διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχουν μαθήματα που αφορούν Software Engineering,

Hardware Engineering στα μαθήματα που αναφέρθηκαν. Θα βρεις όμως σε αυτά αν θέλεις

να συνεχίσεις ερευνητικά χρήσιμες τις γνώσεις πιθανοτήτων, αλγορίθμων και δομών (εννο-

είται), και σίγουρα θεωρία ανάλυσης. Τα άλλα θα τα χρειαστείς για να επικοινωνήσεις με ά-

τομα που θέλουν πχ να τους σχεδιάσεις μία κάρτα δικτύου, ή να τους δημιουργήσεις μία

μαθηματική βιβλιοθήκη. Γνώμη μου είναι ότι αν θες να ασχοληθείς με συστήματα υψηλών

επιδόσεων και να προγραμματίζεις σε OpenCL/CUDA/MPI/MP κ.α. για να ζήσεις πρέπει να

γνωρίζεις μαθηματικά σαν μία ακόμη γλώσσα γιατί συνήθως οι πελάτες σου θα ανήκουν

σε μαθηματικές-βιολογικές-φυσικές επιστήμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τί εννοείς με το "λογαρίθμων";

 

 

Αλγορίθμων εννοούσα - τυπογραφικό λάθος - το διόρθωσα!!! Να προγραμματίσεις πχ ένα dsp να κάνει modulation. Χρειάζεσαι αλγόριθμο που όχι απλά να δουλεύει αλλά να δουλεύει στον χρόνο που θες και με τις δυνατότητες του dsp που δουλεύεις. Εκεί χρειάζεσαι καλά μαθηματικά (πολυπλοκότητα αλγορίθμων)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα αυτή την εποχή τι πουλάει πολύ στον τομέα της πληροφορικής? Υποψιάζομαι ότι είναι η δημιουργία και φιλοξενία ιστοσελίδων... Τα ιδιαίτερα μαθήματα ή σεμινάρια για γλώσσες προγραμματισμού πως πάνε αυτόν τον καιρό ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα μαθηματικά θα σε βοηθήσουν σε επίπεδο Επεξεργασία σήματος και εικόνας, τηλεπικοινωνίες και σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Δε εμπορικό επίπεδο κατά μέσο όρο όχι για τα τυπικά Ελληνικά δεδομένα.

 

Αλλά τα Παν/μια για κάποιο λόγο δεν δίνουν έμφαση σε frontend web technologies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τα Παν/μια για κάποιο λόγο δεν δίνουν έμφαση σε frontend web technologies.

Όπως δε δίνουν γενικά για τεχνολογίες προγραμματισμού.

Αν έχεις περάσει από κάποιο Πολυτεχνείο/ΤΕΙ μηχανικών θα έχεις

καταλάβει γιατί δε δίνουν και γιατί ΔΕΝ πρέπει να δίνουν έμφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες και εμάς :P

 

Η δική μου γνώμη είναι οτι ένας απόφοιτος ΑΕΙ σαν εσένα (καλή ώρα σε 4-5 χρόνια) μπορεί πολύ εύκολα να μάθει μόνος του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι οτι ένας απόφοιτος ΑΕΙ σαν εσένα (καλή ώρα σε 4-5 χρόνια) μπορεί πολύ εύκολα να μάθει μόνος του. 

Και αυτό. Τα ΑΕΙ προσπαθούν να σου δώσουν γερές βάσεις

για να μπορείς να σταθείς και να αποτελείς μέλος των ερευ-

νητικών εξελίξεων. Το αν θα διαπρέψεις είναι δικό σου θέμα.

Τα ΑΕΙ υπάρχουν (ιδανικά/ουτοπικά για μένα) για να τροφο-

δοτούν την επιστημονική κοινώτητα με νέα μυαλά ικανά να

σπρώξουν τα όρια της γνώσης που υπάρχει παραπέρα. Μετά

θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πράγματα που δε θα μπο-

ρούσες να κάνεις μόνος σου. Να προγραμματίσεις fpgas, να

πειραματιστείς με κάποιο basestation, να πειραματιστεις σε

κάποιο testbed κ.α.

 

Εννοείται πως δε θέλουν όλοι να κάνουν κάτι τέτοιο και ούτε εί-

ναι υποχρεωμένοι επειδή μπήκαν σε ένα τέτοιο τμήμα.* Απλά

αν κάποιος μπήκε σε ένα ΑΕΙ ενώ θα μπορούσε να μάθει μόνος

του 1-2 χρόνια κάποια τεχνολογία και στον τρίτο βρει καλή

δουλειά σε κάτι που αγαπά, απλά να ξέρει οτι δε θα κερδίσει

και πολλά σε μία σχολή. Και στο λέω γιατί είμαι 5ο έτος και

μέχρι στιγμής το μόνο πράγμα που είδαμε από κάτι που

χρησιμοποιοείται στον "πραγματικό κόσμο"(όπου έχει να κάνει με

αλληλεπιδράσεις ανθρώπων) είναι σε μάθημα Web, Java Servlets.

Ο,τιδήποτε άλλο θες να μάθεις, στον ελεύθερο χρόνο σου:

.NET, Django, Unity της παναγιάς τα μάτια.

 

 

* Ζούμε σε μία χώρα όπου τα παιδιά πρέπει να πάνε καλά στο

σχολείο για να γράψουν καλά στις Πανελλήνειες και να περάσουν

σε μία από τις καλές σχολές...αλλιώς τί θα πει η γειτονιά; Psycho;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πόσο αναγκαία είναι τα Μαθηματικά στην Πληροφορική? Τελικά στο επάγγελμα σου μελλοντικά τι θα σου προσφέρουν; Ένας ο οποίος δουλεύει ως web developer σε μια εταιρία ή ως προγραμματιστής σε μια άλλη πού χρησιμοποιεί τα μαθηματικά ? Στο ΑΠΘ στο πρώτο εξάμηνο έχουμε 3 μαθηματικά, Γραμμική Άλγεβρα, Μαθηματική Ανάλυση και Διακριτά Μαθηματικά, παρόμοια στο δεύτερο εξάμηνο, τα τρία από τα τα πέντε μαθήματα είναι μαθηματικά. Πολύ μαθηματικά.. Σίγουρα υπάρχουν για κάποιο λόγο, αλλά μήπως αυτός ο λόγος δεν είναι τόσο σημαντικός μπροστά στο αντικείμενο της Πληροφορικής και θα μπορούσαν να υπάρχουν άλλα μαθήματα ποιο αντιπροσωπευτικά?

 

Οταν ημουν μικρα εξαμηνα ελεγα "Τι τα θελουμε τα μαθηματικα ???" οπως και εσυ... τωρα που τελειωσα και δουλευω λεω "Γιατι δεν ειχαμε κανει περισσοτερα μαθηματικα ????"

 

ΥΓ εχω τελειωσει πτυχιο και μεταπτυχιακο (πανεπιστημιο αθηνων) εχω δουλεψει εξω και κανω και διδακτορικο....

Μακαρι να ηξερα πιο πολλα μαθηματικα....

 

Στο τελος της μερας η πληροφορικη ειναι εφαρμογη λογικης και μαθηματικων στην πραξη

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Front end web technologies είναι στην ουσία αυτό που βλέπει ο χρήστης στο web ας πούμε σε μια ιστοσελίδα?

Ναι συν λειτουργίες που εκτελεί ο Browser μέσω javascript

Η δική μου γνώμη είναι οτι ένας απόφοιτος ΑΕΙ σαν εσένα (καλή ώρα σε 4-5 χρόνια) μπορεί πολύ εύκολα να μάθει μόνος του. 

Ναι αλλά αν σου δείχναν τα βασικά της Javascript θα μπορούσες να πάιξεις μόνος σου και να βρείς ποιο εύκολα δουλειά. Γιατί η αγορά εργασίας θέλει να ξέρεις ΚΑΙ javascript.

 

Καλό το επιστιμονικό αλλά όλοι δεν πάνε για επιστήμονες.

 

Οταν ημουν μικρα εξαμηνα ελεγα "Τι τα θελουμε τα μαθηματικα ???" οπως και εσυ... τωρα που τελειωσα και δουλευω λεω "Γιατι δεν ειχαμε κανει περισσοτερα μαθηματικα ????"

 

ΥΓ εχω τελειωσει πτυχιο και μεταπτυχιακο (πανεπιστημιο αθηνων) εχω δουλεψει εξω και κανω και διδακτορικο....

Μακαρι να ηξερα πιο πολλα μαθηματικα....

 

Στο τελος της μερας η πληροφορικη ειναι εφαρμογη λογικης και μαθηματικων στην πραξη

Αυτό έλεγα όταν είδα τα θέματα των Εισαγωγικών εξετάσεων του Παν/μιου του Τόκυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχα κάνει περισσότερα μαθηματικά στο προ-πτυχιακό (εκτός από αυτά της σχολής), αλλά βλέπεις στην Ελλάδα δε μπορείς αν είσαι από άλλο τμήμα.

 

Anyhow, εγώ δεν είμαι πληροφορικός, αλλά τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα στο PhD. Για τούτο να ξέρεις: τα μαθηματικά είναι γλώσσα, και όποιος την ξέρει θα τον βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...