Προς το περιεχόμενο

Αυτή η μεταλλική επιφάνεια είναι τόσο υδροφοβική που το νερό αναπηδά


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά εργαστήρια παγκοσμίως κάνουν έρευνα πάνω σε laser ablated surfaces. Στο Ιδρυμα Τεχνολογίας και Εύρευνας στο Ηράκλειο, έχουν βγάλει διάφορα πέιπερ πάνω σε αυτές τις δομές μερικά χρόνια τώρα.
http://www.iesl.forth.gr/research/newactivity.aspx?id=27,( στο Publications)

Το πρόβλημα είναι πως οι επιστήμονες δεν έχουν τον χρόνο (ή και το ταλέντο) να διαφημίσουν την δουλειά τους γι'αυτό χρειάζονται περισσότεροι καλλιτέχνες στην επιστήμη ώστε να τα παρουσιάσουν με τρόπο που θα τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το υλικό, καθαρά προσωπικά θα μ' α΄ρεσε ένα υλικό "λιποφοβικό", όχι τίποτα άλλο όταν ήμουν φοιτητής δεινοπαθούσα να καθαρίσω τα τα ...ταπεράκια με φαγητό που μου έστελνε η μάνα μου..

το μυστικό ήταν πάντοτε... CIF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστικό είναι ζεστό νερό μαζί με το απορρυπαντικό που χρησιμοποιείτε. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Ναι κι εγώ ζεστό νερό και υπομονή χρησιμοποιούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό!

(Οραματίζομαι ένα κινητό φτιαγμένο από αυτό το υλικό, να πέφτει στη θάλασσα και αυτή να χωρίζεται στα δύο, όπως με το Μωυσή)

Στο μυαλο μου εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα υποβρυχιο με αυτο το υλικο .. θα πηγαινε μαμιωντας ..

καλο σαν σκέψη . Αλλα αν το νερό απωθείται απο τα τοιχώματα του υποβρυχίου θα εχει άνωση να το κρατάει σε κάποιο βάθος ή θα παει σφαίρα για τον πάτο αν δεν εχει συνέχεια μια μηχανή να το ωθεί προς τα πανω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο σαν σκέψη . Αλλα αν το νερό απωθείται απο τα τοιχώματα του υποβρυχίου θα εχει άνωση να το κρατάει σε κάποιο βάθος ή θα παει σφαίρα για τον πάτο αν δεν εχει συνέχεια μια μηχανή να το ωθεί προς τα πανω;

Το υλικό αυτό δεν απωθεί το νερό και κάποια δύναμη,απλά η επιφάνεια του είναι τέτοια ώστε να μην μπορεί να «κάτσει» πάνω του το νερό και να συσσωρευτεί,οπότε δεν έχει νόημα σε υποβρύχιο, το ίδιο ακριβός θα δουλεύει μόνο που θα είναι πανάκριβο στην κατασκευή.

 

Επιτέλους ήρθε το μέλλον (διαφορετική τεχνική είναι αυτή,ε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα υποβρυχιο με αυτο το υλικο .. θα πηγαινε μαμιωντας ..

 

Για καποιο ανεξηγητο λογο με καθυσηχαζει που δεν ημουν ο μονος που το σκεφτηκε αυτο βλεποντας το video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...