Προς το περιεχόμενο

Name that tune (αναζητήσεις τραγουδιών)


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guys!!! Pws eiste? Psaxno ena apalo tragoudi pou to tragoudaei antras kai kaapou sto tragoudi leei kai "close your eyes". Distixos den exo perissotera stoixeia alla an mporei kapoios na me bohthisei.

 

πες μας το είδος, το αν το λέει άνδρας ή γυναίκα...

αλλά δες και αυτό Do you close your eyes - Rainbow

close your eyes - Beatles

Paradise Lost - Close Your Eyes

 

Υπάρχουν και άλλα πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia! Mipos xerete poios tragouda to "not over"? Nomizo pos se kapoia stigmi leei "when you think it's over, but it's never over" kai to onoma tou einai eric ... . thnx

 

Exei anafer8ei kai pio panw.. Legetai Erik Faber ;)

 

Hello guys!!! Pws eiste? Psaxno ena apalo tragoudi pou to tragoudaei antras kai kaapou sto tragoudi leei kai "close your eyes". Distixos den exo perissotera stoixeia alla an mporei kapoios na me bohthisei.

 

Mhhhpws les to The Second You Sleep - Saybia ?? :mrgreen: to tragoudaei antras kai einai kai slow, wstoso den einai kai to mono tragoudi me auta ta xarakthristika.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas paidia, akousa sto Innuendo twn Queen ena kommtaki pou mou moiazei me paradosiako ispaniko me klassiki kithara.

Hail se opoion to vrei..

http://rapidshare.com/files/22275434/unknown.mp3.html

 

Οταν εννοείς άκουσες στο innuendo τι εννοείς? Δεν υπάρχει κάποια παρόμοιο τραγούδι στο άλμπουμ innuendo των Queen.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τραγουδάκι που ακούγεται προς το τέλος της ταινάις devil's rejects όταν οι τρεις φτάνουν εκεί που τους περιμένουν τα περιπολικά;:confused:

 

Δεν ξέρω ποιό ακριβώς λές αλλά μπορείς να ακούσεις samples στο παρακάτω link

 

http://www.amazon.com/Devils-Rejects-Original-Soundtrack/dp/B0009SCUXI

 

Λογικά θα είναι κάποιο από τα παρακάτω.:shock:

 

The Allman Brothers Band – Midnight Rider

Three Dog Night – Shambala

Terry Reid – Brave Awakening

Kitty Wells – It Wasn't God Who Made Honky Tonk Angels

Buck Owens & The Buckaroos – Satan's Got to Get Along without me

Elvin Bishop – Fooled Around and Fell in Love

Otis Rush – I Can't Quit You Baby

James Gang – Funk#49

David Essex – Rock On

Joe Walsh – Rocky Mountain Way

Terry Reid – To Be Treated Rite

Lynyrd Skynyrd – Free Bird

Terry Reid – Seed of Memory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εννοείς άκουσες στο innuendo τι εννοείς? Δεν υπάρχει κάποια παρόμοιο τραγούδι στο άλμπουμ innuendo των Queen.....

 

Εννοεί πως μέσα στο «Innuendo», ακούγεται σε ένα σημείο (στο 03:15) κιθάρα που μοιάζει με παραδοσιακό Ισπανικό τραγούδι. blink.gif

Κάποτε το έψαχνα κι εγώ γιατί μου θυμίζει κάποιο, αλλα δεν θυμάμαι να απέδωσε η έρευνα... rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πως μέσα στο «Innuendo», ακούγεται σε ένα σημείο (στο 03:15) κιθάρα που μοιάζει με παραδοσιακό Ισπανικό τραγούδι. blink.gif

Κάποτε το έψαχνα κι εγώ γιατί μου θυμίζει κάποιο, αλλα δεν θυμάμαι να απέδωσε η έρευνα... rolleyes.gif

 

Δηλαδή τώρα εννοείς ότι έκατσες και έψαξες να βρεις το innuendo για να βρείς το 03.15??? Είσαι απίστευτη Cristina.... Λοιπόν το άκουσα και είναι όντως από ισπανικό κομμάτι και θα το μάθω σύντομα....:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:

Λοιπόν το σημείο όπου έχει το flamenco part, δεν έχει παιχτεί από τον May (κιθαρίστας των Queen) αλλά από τον Steve Howe των Yes και των Asia(Ο May δεν μορούσε να το παίξει αν είναι δυνατόν), αλλά το έχει γράψει ο ίδιος ο Freddie (Mercury), οπότε είναι δικό του, τώρα αν ο Φοίβος το έκλεψε για να φτιάξει το Σπάνια (flamenco mix) της Βανδή είναι άλλο θέμα... Συνέχεια στην ιστορία δεν ξέρω, αλλά το αρχικό θεματάκι μοιάζει με πολλά flamenco τραγούδια καθώς ακολουθεί μια στάνταρ κλίμακα.

Πολυλογάς..............:shock:

 

Επίσης μου θυμίζει κάποιο riff απο metal τραγούδι αλλά δεν ξέρω πιο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα εννοείς ότι έκατσες και έψαξες να βρεις το innuendo για να βρείς το 03.15??? Είσαι απίστευτη Cristina.... Λοιπόν το άκουσα και είναι όντως από ισπανικό κομμάτι και θα το μάθω σύντομα....:-P

 

:shock:

Λοιπόν το σημείο όπου έχει το flamenco part, δεν έχει παιχτεί από τον May (κιθαρίστας των Queen) αλλά από τον Steve Howe των Yes και των Asia(Ο May δεν μορούσε να το παίξει αν είναι δυνατόν), αλλά το έχει γράψει ο ίδιος ο Freddie (Mercury), οπότε είναι δικό του, τώρα αν ο Φοίβος το έκλεψε για να φτιάξει το Σπάνια (flamenco mix) της Βανδή είναι άλλο θέμα... Συνέχεια στην ιστορία δεν ξέρω, αλλά το αρχικό θεματάκι μοιάζει με πολλά flamenco τραγούδια καθώς ακολουθεί μια στάνταρ κλίμακα.

Πολυλογάς..............:shock:

 

Επίσης μου θυμίζει κάποιο riff απο metal τραγούδι αλλά δεν ξέρω πιο.........

Όχι βρε... Το είχα το κομμάτι. Το έψαχνα κι εγώ παλιά και είχα βρει ακριβώς αυτά που λες παρακάτω. Νομίζω στο wikipedia.

Αλλά δεν βρήκα τίποτα που να λέει ότι είναι παραδοσιακό Ισπανικό.

Αν και θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως αυτή η μελωδία ακούγεται και κάπου αλλού.

Είμαι σίγουρη πως την έχω ακούσει και αλλού... rolleyes.gif

 

Btw, αναφορικά με το δικό σου, κάποια στιγμή θα το βρούμε... tongue.gif

Έχω την αίσθηση πως πρόκειται για Ελληνικό συγκρότημα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Πού θα πάει... tongue.gif

Από πού το ηχογράφησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε... Το είχα το κομμάτι. Το έψαχνα κι εγώ παλιά και είχα βρει ακριβώς αυτά που λες παρακάτω. Νομίζω στο wikipedia.

Αλλά δεν βρήκα τίποτα που να λέει ότι είναι παραδοσιακό Ισπανικό.

Αν και θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως αυτή η μελωδία ακούγεται και κάπου αλλού.

Είμαι σίγουρη πως την έχω ακούσει και αλλού... rolleyes.gif

 

Btw, αναφορικά με το δικό σου, κάποια στιγμή θα το βρούμε... tongue.gif

Έχω την αίσθηση πως πρόκειται για Ελληνικό συγκρότημα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Πού θα πάει... tongue.gif

Από πού το ηχογράφησες;

 

Καλημέρα Cristina. Το κομματάκι το ηχογράφησα από το red 96.3 αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για ελληνικό συγκρότημα....... Θα ακούω σήμερα όλη μέρα, αν και το έχω ακούσει μόνο μια φορά. Δεν είναι καινούργιο πάντως, το είχα ξακανούσει νομίζω και παλιότερα. Στο ρεφρέν νομίζω λέει "Just like a setting star (ή sun)", και όταν ξεκινάει ο στίχος πέφτει ο ρυθμός τελείως και λέει "Monday (ή Sunday) morning........" αυτά τα πολλά.

 

Φιλάκια......

 

ΟΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΕΙ ELECTRO - NEW WAVE (στυλ Depeche Mode) ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΖΩ ΣΤΟ Planet Music (πίσω από τις στήλες Ολυμπίου-Διός) με τους GAD και τους FILM.

http://www.gadmusic.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Cristina. Το κομματάκι το ηχογράφησα από το red 96.3 αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για ελληνικό συγκρότημα....... Θα ακούω σήμερα όλη μέρα, αν και το έχω ακούσει μόνο μια φορά. Δεν είναι καινούργιο πάντως, το είχα ξακανούσει νομίζω και παλιότερα. Στο ρεφρέν νομίζω λέει "Just like a setting star (ή sun)", και όταν ξεκινάει ο στίχος πέφτει ο ρυθμός τελείως και λέει "Monday (ή Sunday) morning........" αυτά τα πολλά.

 

Ε θα έσκαγα... razz.gif

«The Aliens - Setting Sun»

 

Ορίστε και το video... happy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...