Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου hybrid και θα ήθελα άμα γνωρίζετε κάποια οικονομική και καλή επιλογή για HDD.

http://www.e-shop.gr/asus-transformer-book-t200ta-cp018h-116-intel-quad-core-z3795-32gb-win-81-dark-blue-keyboard-p-PER.909745

 

*Δεν παίρνει έναν κλασικό HDD . Πριν μια βδομάδα πήρα τον http://www.e-shop.gr/ssd-intel-535-series-ssdsc2bw120h601-120gb-25-7mm-sata3-mlc-generic-single-pack-p-PER.305189 αλλά δεν τον αναγνώριζε,έπρεπε να τον βγάζω και αν τον ξαναβάζω. Μετά από ψάξιμο είδα ότι το συγκριμένο μοντέλο ssd δεν έχει καλό compatibility με το board του hybrid  ενώ ο Samsung 850 pro που έχω στον σταθερό μια χαρά τρέχει. Έτσι τον γύρισα πίσω και πήρα πιστωτικό. Θα ήθελα άμα γνωρίζετε κάποιον HDD 7mm 2,5’  που θα μπορούσα να πάρω μέχρι 50-55 ευρώ και να είναι συμβατός.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Επεξ/σία από mixsta22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να δώσεις τόσα λεφτά γιατί δεν παίρνεις τον 850 Evo;

 

Θέλω κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο, κατά προτίμηση κάτι σε MLC. Καλοί οι evo αλλά μόνο σε benchmarks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο, κατά προτίμηση κάτι σε MLC. Καλοί οι evo αλλά μόνο σε benchmarks...

Μόνο σε benchmarks είναι καλοί? Στην πράξη πάπαλα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο, κατά προτίμηση κάτι σε MLC. Καλοί οι evo αλλά μόνο σε benchmarks...

 

Έλα μου?? Δηλαδή μου λες ότι προτιμάς να πάρεις παλαιότερο δίσκο, με λιγότερα χρόνια εγγύηση, χαμηλότερες ταχύτητες και πιο ακριβό; 

 

0yD6Cmv.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 840 και τον Intel 530 και στην πράξη ο 530 είναι πολυυυυ πιο γρήγορος. Προτάσεις για MLC ζητάω όποιος διαφωνεί με την γνώμη μου μπορεί να με αγνοήσει ή να επιχειρηματολογήσει. Όποιος δεν μπορεί να τα κάνει αυτά έχει το ελέυθερο από μένα να κάνει Flame post με χαρακτηρισμούς πλαγίως με εικόνες και φατσούλες πίσω από πληκτρολόγια.  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη το παίρνεις προσωπικά..κάνουμε και λίγο χούμορ βρε αδερφέ! Αλλά ο 840 είχε θέμα, υπάρχει και ολόκληρο topic πάνω σ' αυτό. Ο 850 έχει αποδειχθεί αξιόπιστος δίσκος. Δε λέω ότι με τον OCZ δε θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά ζύγισε λίγο τα συν και τα κατά του κάθε δίσκου και θα δεις ότι συμφέρει καλύτερο ο 850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω πολύ καλά το πρόβλημα του 840. Όποια σύγκριση κάνω την έχω κάνει με το firmware που υποτίθεται ότι τα λύνει αυτά. Αξιόπιστος με την έννοια ότι δεν έχει προβλήματα όπως ο 840; Ναι. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν παύει να είναι καινούρια τεχνολογία, TLC, και ενός χρόνου. Τα ίδια έλεγαν για τον 840, τον οποίο είχαν θεοποιήσει. Αλλά πως να ζυγίσω τα υπερ και τα κατά; μου λες; με benchmarks; Αν είναι έτσι σούπερ είναι και ο 840...Έλα μου όμως που δεν είναι...όταν μπαίνουν τα ζόρια κατα ιδρώνει...Δεν μ'άρεσε ποτέ ο τζόγος...

 

ΥΓ. http://www.anandtech.com/show/8747/samsung-ssd-850-evo-review/6

Αυτό τι είναι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για laptop dell latitude 7450 παίρνει ssd 2,5 ή mSata SSD. ποιον πιστευετε ειναι καλυτερα να επιλέξω?

ο msata ειναι πολύ πιο ελαφρύς 6gr, αλλά πιο ακριβώς. 

 

διαφέρουν σε κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...