Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Ψαχνω εναν ssd σε budget καπου στα 70 ευρω και στα 240Gb

Eιχα βρει το Crucial BX200,Adata Sp550 και το OCZ trion 150 

Πειτε μου προτασεις 

Ευχαριστω εκ των προτερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω τους παρακατω δισκους...ο seagate ειναι 5 ετων,ο αλλος 2 ημερων.  Ποιος ειναι πιο γρηγορος για παιχνιδια ;

 

Seagate ST31000524AS

 

TOSHIBA DT01ACA100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας
Ψαχνω εναν ssd σε budget καπου στα 70 ευρω και στα 240Gb
Eιχα βρει το Crucial BX200,Adata Sp550 και το OCZ trion 150 
Πειτε μου προτασεις 
Ευχαριστω εκ των προτερω

 

 

Trion 150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για εξωτερικό δίσκο 3.5".

Αξίζει έτοιμος ή φτιαχτός; 

πχ να πάρω έναν WD μωβ 1TB στα 60€ και  μια θηκη γυρω στο 20αρικο.

 

Στα 2ΤΒ τι να κοιτάξω; (θέλω να δω διαφορά τιμής από 1 σε 2ΤΒ μήπως πάμε στα 2 τελικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για εξωτερικό δίσκο 3.5".

Αξίζει έτοιμος ή φτιαχτός; 

πχ να πάρω έναν WD μωβ 1TB στα 60€ και  μια θηκη γυρω στο 20αρικο.

 

Στα 2ΤΒ τι να κοιτάξω; (θέλω να δω διαφορά τιμής από 1 σε 2ΤΒ μήπως πάμε στα 2 τελικά)

Θέλεις να τον μεταφέρεις ή για το γραφείο σου? Αν τον θες για μεταφορά πάρε θήκη+σκληρό. Αν τον θες για γραφείο πάρε docking Station + σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα δε το είχα σκεφτεί αλλά δε θέλω να είναι μόνιμα στο γραφείο οπότε το docking station δε νομιζω να βολέψει. Επίσης δεν ξέρω καθόλου σε τι τιμές κυμαίνονται αυτά :P

 

Οπότε εκτός από docking station να προτιμήσω δίσκο και θήκη; Κάποια πρόταση για 1ΤΒ και 2ΤΒ; Με την αξιοπιστία και την εγγύηση σε πρώτη μοίρα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστία είναι δύσκολη υπόθεση. Πρέπει να πας σε ακριβούς σκληρούς τους WD RED των 5 χρόνων εγγύηση. ΟΙκονομικότερα τους αντίστοιχους RED με 3 χρόνια εγγύηση που είναι λίγο πιο αξιόπιστοι από όλους τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω από έναν τελείως budget ssd όπως αυτός που έχω (Sandisk Ultra Plus) σε έναν καλύτερο πχ 850 evo θα καταλάβω διαφορά στην απόδοση σε πραγματική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω από έναν τελείως budget ssd όπως αυτός που έχω (Sandisk Ultra Plus) σε έναν καλύτερο πχ 850 evo θα καταλάβω διαφορά στην απόδοση σε πραγματική χρήση;

και εγώ αυτό αναρωτιέμαι
 
στήνω νέο μηχάνημα 
 
ο 500 sammy κάνει 170 euro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω από έναν τελείως budget ssd όπως αυτός που έχω (Sandisk Ultra Plus) σε έναν καλύτερο πχ 850 evo θα καταλάβω διαφορά στην απόδοση σε πραγματική χρήση;

 

Εξαρταται τι εννοεις πραγματικη χρηση.Αν εννοεις το ποσο γρηγορα θα κανει να ολοκληρωσει την εγκατασταση ενος παιχνιδιου,τοτε ναι θα δεις μιας και ο Evo εχει σχεδον διπλασιο write.Αν περιμενεις να ανοιγουν πιο γρηγορα το προγραμματα,μαλλον θα απογοητευτεις.Γενικα εξαρταται τι εννοεις με το πραγματικη χρηση.Εγω πηγα απο Sata ii σε Sata iii (Vertex II σε Ultra ii) και τωρα στον δισκο της υπογραφης ο οποιος ειναι πολυ γρηγορος σε νουμερα.Η μονη διαφορα που ειδα ειναι 4-5 δευτερολεπτα λιγοτερο στο boot.Με τον Vertex εκανε 15 δευτερα,τωρα κανει κατι λιγοτερο απο 10.Κλαιν.Ενταξει,εγω αλλαξα γιατι ο Vertex ηταν 90GB και δεν εφτανε πλεον,αν εσενα τα 128GB σου φτανουν,κατσε οπως εισαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...