Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόοοοον,

αναζητώ ssd για να πάρει γκάζια το λάπτοπ της υπογραφής.

Θα ήθελα οσο το δυνατο μεγαλύτερη χωρητικότητα μιας και τρέχω VM's με διάφορα προγράμματα της σχολής μου(συν καμιά 35αρια γίγα με αρχεία που έχω στο Dropbox μου)

Επίσης,κατεβάζω πολλά αρχεία(ταινιες,σειρές κλπ)οπότε η εγγραφή/ανάγνωση πέφτει σύννεφο συν οτι το λαπτοπ δεν κλείνει σχεδόν ποτέ.

Χρηματα θεωρώ οτι μέχρι 100-150€ όλο και κάτι θα υπάρχει.

 

Εαν είναι δύσκολο κάτι τέτοιο,ίσως πάμε προς λύση 240GB SSD+HDD Caddy για να φύγει το Recorder μιας και το χρησιμοποιώ ελάχιστα.

 

 

edit: τα VM's μέχρι στιγμής πιάνουν περι τα 60GB συνολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακός,αλλά για 15 ευρώ περισσότερα  φίλε Χρήστο,ανεβαίνεις και σε εγγύηση και σε ποιότητα(δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις γιατί δεν νομίζω να καταλάβεις τις διαφορές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακός,αλλά για 15 ευρώ περισσότερα  φίλε Χρήστο,ανεβαίνεις και σε εγγύηση και σε ποιότητα(δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις γιατί δεν νομίζω να καταλάβεις τις διαφορές).

σε ευχαριστώ.

θα δω πως θα κινηθούν τα οικονομικά του επόμενου μήνα και 99% θα πάω για τον EVO εκτός κ αν είναι κλάσεις ανώτερος ο intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα!

 

έχετε να μου πείτε διαφορές μεταξύ msata ssd vs 2.5 sata ssd για ultrabook?

ποιον να επιλέξω ?

παίρνει και τους 2

Επεξ/σία από manosbr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

 

έχετε να μου πείτε διαφορές μεταξύ msata ssd vs 2.5 sata ssd για ultrabook?

ποιον να επιλέξω ?

παίρνει και τους 2

 

 

Και ποιον SSD 256gb μου προτείνετε μέχρι 70-75 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμες?

πάω για msata μάλλον

 

οπότε

crucial mx200 or Samsung 850 evo ???

 

Χωρίς να είμαι expert σε καμία περίπτωση, βλέπω ότι mstata και sata έχουν τις ίδιες ταχύτητες από τον κατασκευαστή και διαφορά 10Ε περίπου στην τιμή για τους 2 σκληρούς που έδωσες. Αν υπάρχει θέμα φυσικού χώρου τότε msata. Μάλιστα έτσι θα μπορούσες μετά να βάλεις και έναν hdd στην sata θέση για έξτρα αποθηκευτικό χώρο. Αν δεν υπάρχει κανένα θέμα χώρου τότε πάρε έναν sata και σου μένουν και τα 10Ε.

 

EDIT: Εγώ θα έπαιρνα τον samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kingston hyperx savage 240GB στα 76 ευρώ αξίζει σε σχέση με τον 850EVO που είναι στα 95 (απο eshop παντα)? Είναι οι 2 βασικές επιλογές μου μαζί με crucial MX200 που μάλλον έχω αποκλείσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή και το παρακάτω νήμα [ssd] Kingston HyperX Savage 240GB @Msystems 80€ το οποίο όμως κλειδώθηκε, και απο την πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο παρόν, "τόλμησα" να κάνω μια σύγκριση μεταξύ του δίσκου του παραπάνω νήματος και του Crucial BX100 που μνημονεύεται ως καλή επιλογή στο παρόν θέμα.

Το αποτέλεσμα είναι εδώ.
Αν δεν καταλαβαίνω κάτι εντελώς λαθος, πρόκειται για δύο MLC δίσκους. Απο την σύγκριση όμως ενώ ο Crucial φαίνεται να υπερέχει (σχεδόν σε όλα) τα επιμέρους, στο τέλος ο ένας είναι 65 percentile και good, ο έτερος 90 και excellent.

Χάνω κάτι κάπου;;; :S

Σημειώνω ότι ζητώ τη συνδρομή των ειδικότερων για αντικατάσταση hdd σε λαπτοπ ~5ετίας, οπότε και οποιαδήποτε άλλη  ίσως φθηνότερη (και αξιόπιστη) λύση, είναι ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...