Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Doctor, κανε την καλη και δες και με hdd sentinel  τι δειχνει.. και ενα screen απο smart..

Το printscreen που έβαλα , είναι από hdsentinel σε linux command line !!!

(Τα ίδια ακριβως γράφει και η έκδοση windows).

Το θέμα είναι ότι για αυτό το δίσκο (του 2009 , sata-2) υπάρχει firmware update. Να το δοκιμάσω ;

Επίσης οι μέρες που δείχνει (και οι 2 εκδόσεις), είναι λαθος. Αφού ενεργοποιήθηκε το 2009, έχει κοντά 3000 μέρες λειτουργίας, όχι όσες γράφει.

Προσωπικα αγοραζω και προτεινω Hybrids δισκους με 5 χρόνια εγγυηση και εξαιρετικες επιδοσεις σε desktop/gaming. Οι μηχανικες σκουριες δεν εχουν θεση πλεον ουτε σε laptop ουτε καν σε desktop.

 

Αποψη μου, θα πεταξεις τα λεφτα σου στον WD Black, πηγαινε σε Hybrid drive.

 

Το θέμα είναι ότι απ' όλους μου τους σκληρούς που τσέκαρα πρόσφατα, αυτοί που βγήκαν πεθαμένοι από το hd sentinel , ήταν και οι 2 seagate. Οι wd και του 2008 , έχουν 100% υγεία και υπόλοιπο ζωής πάνω από 1000 μέρες !

Και hybrid wd έχει μόνο 1tb στα 100 ευρώ και 4tb στα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mην συστηνεις απο τωρα, θα συστηνεις απο του χρονου σιγουρα ακολουθωντας τους υπολοιπους οταν ωριμασει η τεχνολογια.

 

Να γιατι θα κυριαρχησει. Τεραστια διαφορα σε Random Read/Write σε σχεση με m.2 nvme δισκους. Αυτα τα νουμερα μεταφραζονται σε φοβερη αποκριση και αισθηση σε desktop/workstation χρηση. 

 

Aς ωριμασει λοιπον οπως λες και εγω μαζι σου. Μεχρι τοτε ομως και να εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα ας αφησουμε να πειραματιστουν ακομη, και μετα βλεπωντας και κανοντας.

Το printscreen που έβαλα , είναι από hdsentinel σε linux command line !!!

(Τα ίδια ακριβως γράφει και η έκδοση windows).

Το θέμα είναι ότι για αυτό το δίσκο (του 2009 , sata-2) υπάρχει firmware update. Να το δοκιμάσω ;

Επίσης οι μέρες που δείχνει (και οι 2 εκδόσεις), είναι λαθος. Αφού ενεργοποιήθηκε το 2009, έχει κοντά 3000 μέρες λειτουργίας, όχι όσες γράφει.

Το θέμα είναι ότι απ' όλους μου τους σκληρούς που τσέκαρα πρόσφατα, αυτοί που βγήκαν πεθαμένοι από το hd sentinel , ήταν και οι 2 seagate. Οι wd και του 2008 , έχουν 100% υγεία και υπόλοιπο ζωής πάνω από 1000 μέρες !

Και hybrid wd έχει μόνο 1tb στα 100 ευρώ και 4tb στα 200 ευρώ.

Ναι, να το δοκιμασεις..Και μετα ξανατσεκαρε τον οπως και να τσεκαρεις και την εκδοση του sentinel, αν ειναι απο τις τελευταιες.

Εχει φορμαριστει ποτε ο δισκος? 

ssd γενικα υπαρχει στο συστημα η απλως ψαχνεις εναν δισκο για αντικατασταση?

Σε sshd παντως ο firecuda με τα 5 χρονια ειναι πολυ καλη επιλογη και προτιμοτερη απο τον αντιστοιχο wd

https://www.skroutz.gr/s/9513051/Seagate-Firecuda-2TB.html

Δεν εχει σχεση με τους παλαιοτερους hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.5αρη hdd για λάπτοπ? Το λάπτοπ προορίζεται για δημόσια επιχείριση και όσο τον δυνατόν αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό. Απόδοση δεν ενδιαφέρει αλλά όχι και να σέρνεται. SSD δεν ενδιαφέρει. Μία πρόταση Κοντά στο 70αρι και μία κοντά στο 50αρι. Χωρητικότητα και 50 gb αν γίνεται  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.5αρη hdd για λάπτοπ? Το λάπτοπ προορίζεται για δημόσια επιχείριση και όσο τον δυνατόν αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό. Απόδοση δεν ενδιαφέρει αλλά όχι και να σέρνεται. SSD δεν ενδιαφέρει. Μία πρόταση Κοντά στο 70αρι και μία κοντά στο 50αρι. Χωρητικότητα και 50 gb αν γίνεται  :P

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=3045289%2C3909528%2C2164425%2C6682804%2C10218910

seagate και wd απο 5χρονια εγγυηση

hitachi απο 3.

Τωρα οποιος σου κανει απο τιμη, απο εκει και περα προταση απο οσο δυνατον αξιοπιστους δισκους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους Hitachi είχα υπόψιν μου οπότε μάλλον για εκεί. Σε περίπτωση βέβαια που θέλουν αντικαταστήσουν αυτόν που θα έχει ήδη το λάπτοπ. Thanks Κώστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να το δοκιμασεις..Και μετα ξανατσεκαρε τον οπως και να τσεκαρεις και την εκδοση του sentinel, αν ειναι απο τις τελευταιες.

Εχει φορμαριστει ποτε ο δισκος? 

ssd γενικα υπαρχει στο συστημα η απλως ψαχνεις εναν δισκο για αντικατασταση?

Σε sshd παντως ο firecuda με τα 5 χρονια ειναι πολυ καλη επιλογη και προτιμοτερη απο τον αντιστοιχο wd

https://www.skroutz.gr/s/9513051/Seagate-Firecuda-2TB.html

Δεν εχει σχεση με τους παλαιοτερους hybrid.

Η έκδοση sentinel τόσο στο linux (δεν αλλάζουν συχνά) όσο και στα windows, είναι τελευταία. Συμπίπτουν απόλυτα αυτά που λένε και οι δύο . Φορμάτ έχει γίνει κάμποσα ο δίσκος, τώρα έχει 2 partitions, 1 ntfs με windows και 1 ext4 με linux.

SSd μάλλον δεν θα βάλω σε αυτό το σύστημα για την ώρα, μου αρέσει πολύ ο ocz 980gb που έχω σε ένα άλλο και δεν θέλω να βάλω κάτι μικρότερο , αλλά δεν θέλω να δώσω και 300 ευρώ για να βάλω και σε αυτό ocz.

Στο firecuda με χαλάει που είναι seagate !

 

Υ.Γ. Για firecuda , το γερμανικό amazon , έχει τον 2tb σε 2,5" στα 98 ευρώ με ταχυδρομικά ! Πειράζει να είναι 2,5" σε desktop ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση sentinel τόσο στο linux (δεν αλλάζουν συχνά) όσο και στα windows, είναι τελευταία. Συμπίπτουν απόλυτα αυτά που λένε και οι δύο . Φορμάτ έχει γίνει κάμποσα ο δίσκος, τώρα έχει 2 partitions, 1 ntfs με windows και 1 ext4 με linux.

SSd μάλλον δεν θα βάλω σε αυτό το σύστημα για την ώρα, μου αρέσει πολύ ο ocz 980gb που έχω σε ένα άλλο και δεν θέλω να βάλω κάτι μικρότερο , αλλά δεν θέλω να δώσω και 300 ευρώ για να βάλω και σε αυτό ocz.

Στο firecuda με χαλάει που είναι seagate !

 

Υ.Γ. Για firecuda , το γερμανικό amazon , έχει τον 2tb σε 2,5" στα 98 ευρώ με ταχυδρομικά ! Πειράζει να είναι 2,5" σε desktop ;

Ο δικος σου δεν ειναι για να τον δουλευεις πλεον παντως..

Ελα ενταξει, αναβαθμισμενος seagate, αλλη τεχνολογια, φρεσκο πραγμα  :-)  και την καλη εγγυηση του.

Οχι,κανενα προβλημα δεν θα εχεις, ο bro δουλευε στο pc του αυτον https://www.skroutz.gr/s/1799094/Hitachi-Travelstar-Z7K500-500GB.html

1,5 χρονο εγγραφες ,gaming αβερτα και δεν ειχε θεμα κανενα.

Τωρα βεβαια ο δισκος βρισκεται σε ενα παλιο λαπτοπακι  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην συστηνεις απο τωρα, θα συστηνεις απο του χρονου σιγουρα ακολουθωντας τους υπολοιπους οταν ωριμασει η τεχνολογια.

 

Να γιατι θα κυριαρχησει. Τεραστια διαφορα σε Random Read/Write σε σχεση με m.2 nvme δισκους. Αυτα τα νουμερα μεταφραζονται σε φοβερη αποκριση και αισθηση σε desktop/workstation χρηση.

 

 

 

 

οχι. σε data center ναι.

While we didn't run exact side-by-sides here, looking at our workstation reviews one can easily compare the Optane with the SM951 NVMe, the latter being the superior performer.

 

Cons

  • Users need a certain Intel system to use the module as a caching product
  • Performance is lackluster versus existing NVMe products
  • Full solution cost is more than buying a traditional SSD

 

 

 

http://www.storagereview.com/intel_optane_memory_review

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια την βοηθεια σας.

 

Μεταξυ WD Blue 2tb (75 ευρω) και Toshiba HDWD120UZSVA P300 2TB (75 ευρω), τι θα διαλεγατε.

 

Θαλεγα Blue αλλα οι νεοι Blue ειναι οι green και δεν ειχα καλες εμπειριες με εναν απο αυτους.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια την βοηθεια σας.

 

Μεταξυ WD Blue 2tb (75 ευρω) και Toshiba HDWD120UZSVA P300 2TB (75 ευρω), τι θα διαλεγατε.

 

Θαλεγα Blue αλλα οι νεοι Blue ειναι οι green και δεν ειχα καλες εμπειριες με εναν απο αυτους.

 

Ευχαριστω.

Πιο το Max Budget?

Τι χρήση;

Ποιά χωρητικότητα σε καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πιο το Max Budget?

Τι χρήση;

Ποιά χωρητικότητα σε καλύπτει;

 

Ευχαριστω, πηρα εναν Blue 2tb. Ειναι για αποθηκευση και backup. Ελπιζω να βγει οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω, πηρα εναν Blue 2tb. Ειναι για αποθηκευση και backup. Ελπιζω να βγει οκ.

Νόμιζα ότι είχα απαντήσει πιο νωρίς αλλά κάτι έγινε και τώρα το είδα ότι δεν είχες απάντηση..

Ναι, οκ μια χαρά θα είσαι.. Πάντα βέβαια υπήρχαν κι άλλες επιλογές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νόμιζα ότι είχα απαντήσει πιο νωρίς αλλά κάτι έγινε και τώρα το είδα ότι δεν είχες απάντηση..

Ναι, οκ μια χαρά θα είσαι.. Πάντα βέβαια υπήρχαν κι άλλες επιλογές..

 

Ευχαριστω. Εδωσα 69 ευρω, νομιζω καλα ειναι. Και να ειμαι τυχερος, γιατι ειναι και τυχη τελικα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τελικα μετα απο πολυ πολυ καιρο επιτελους τον πηρα τον δισκο, τελικα πηρα εναν ssd samsung 850 evo εκανα νομιζω την καλυτερη επιλογη επειδη πρωτη φορα εβαλα τετοιο δισκο δεν ξερω αν οι ταχυτητες ειναι καλες,  να ευχαριστησω πολυ ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν και τον blueblood καθως και τον κωστα καρρα


Λοιπον τελικα μετα απο πολυ πολυ καιρο επιτελους τον πηρα τον δισκο, τελικα πηρα εναν ssd samsung 850 evo εκανα νομιζω την καλυτερη επιλογη επειδη πρωτη φορα εβαλα τετοιο δισκο δεν ξερω αν οι ταχυτητες ειναι καλες,  να ευχαριστησω πολυ ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν και τον blueblood καθως και τον κωστα καρρα

post-211686-0-73399400-1496514503_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...