Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.

Πηρα προσφατα ενα dell vostro με μηχανικο δισκο.

Βλεπω οτι ο δισκος φρεναρει πολυ το pc και ελεγα να προσθεσω ενα ssd m2 απτη στιγμη που εχει ελευθερη m2 θυρα και να κρατησω ετσι και το hdd

 

250gb μου ειναι υπεραρκετα.

Το μονο που θελω ειναι η εταιρια να υποστηριζει firmware update μεσω live iso καθως στο λαπτοπ θα τρεχει μονο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Πηρα προσφατα ενα dell vostro με μηχανικο δισκο.

Βλεπω οτι ο δισκος φρεναρει πολυ το pc και ελεγα να προσθεσω ενα ssd m2 απτη στιγμη που εχει ελευθερη m2 θυρα και να κρατησω ετσι και το hdd

 

250gb μου ειναι υπεραρκετα.

Το μονο που θελω ειναι η εταιρια να υποστηριζει firmware update μεσω live iso καθως στο λαπτοπ θα τρεχει μονο linux.

Πιο μοντελο ακριβως?

Αν ειναι με m2 2280 δες εδω https://www.skroutz.gr/s/7501162/Intel-535-Series-M-2-240GB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...θελω να κανω μια αναβαθμιση στο λαπτοπ και σκεφτομαι για ssd...εχω δει τον samsung 850evo...στο λαπτοπ θα φορτωθουν windows 10 καθαρη εγκατασταση και λιγα ελαφρυα προγραμματα...πιο πολυ πλοηγηση για ιντερνετ θα ναι...εχει να προτεινει κανεισ αλλος τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μοντελο ακριβως?

Αν ειναι με m2 2280 δες εδω https://www.skroutz.gr/s/7501162/Intel-535-Series-M-2-240GB.html

Αυτο ειναι το λαπτοπ μου http://www.skroutz.gr/s/10843106/Dell-Vostro-5568-i5-7200U-8GB-1TB-FHD-Linux.html και απο οτι με ενημερωσαν απτην msystem.gr δεχεται sata m2 ssd 2280 και οχι nvme.

 

Ομως Κωστα γιατι προτινεις τη συγκεκριμενη ssd και οχι πχ την Link.png Site: kingston ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...θελω να κανω μια αναβαθμιση στο λαπτοπ και σκεφτομαι για ssd...εχω δει τον samsung 850evo...στο λαπτοπ θα φορτωθουν windows 10 καθαρη εγκατασταση και λιγα ελαφρυα προγραμματα...πιο πολυ πλοηγηση για ιντερνετ θα ναι...εχει να προτεινει κανεισ αλλος τπτ αλλο?

Αναλογα παντα με το τι διαθετεις..

Ο 850 evo  παντως ειναι μια απο τις πιο αξιολογες προτασεις και θα σε καλυψει σιγουρα..

Ετσι και ετσι.. 

Ποσα διαθετεις για ssd?

 

 

Ομως Κωστα γιατι προτινεις τη συγκεκριμενη ssd και οχι πχ την Link.png Site: kingston ?

Kαταρχην ειναι ενας δοκιμασμενος δισκος ο 535 και εχουμε θετικες αποψεις, καλυτερες ταχυτητες, ναι μεν παλαιοτερους controllers  αλλα καλυτερους θεωρω.

Απο την αλλη δεν εχω την πιο ολοκληρωμενη αποψη για τον συγκεκριμενο kingston..

Δεν φαινεται κακος παντως, ειναι και οι δυο με 5 χρονια εγγυηση(υποψην καποια καταστηματα δινουν 3 στον κινγκστον επομενως τα υπολοιπα θα εχεις να κανεις απεθειας με την κινγκστον)

Προτεινα οπως και να εχει την πιο σιγουρη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμια προταση για σκληρο δισκο 3.5" 40 με 60 ευρο??Θα περαστουν  windows 10 στον σκληρο δισκο για χρηση ελαφρυ gaming..

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10218910%2C10218932%2C10136396

Mε ιδιαιτερη προτιμηση σε καποιο firecuda, και ας ειναι 2,5'' , δεν παιζει ρολο..

Σε μιας φίλης το laptop θέλω να βάλω έναν ssd.

Χρήση internet και κάνα word.

Με ποση χωρητικοτητα θα καλυπτοταν?

120αρης κανει η εχει τοσα αρχεια που θελει 250αρη? τον παλιο κρατατον για δευτερο σε caddy bay η external case.

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν ξερω γτ ανεφερα το 3,5" .. :P

 

Γτ το λες ετσι για τους firecudα ειναι τοσο αξιοπιστοι??

Απο τους barracuda και κατι green/blue ειναι πιο υψηλα ο πηχης,συν οτι ειναι αισθητα πιο γρηγοροι στην κατηγορια τους,και ποσο μαλιστα απο την στιγμη που σε νοιαζει το gaming.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...