Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυστηρούς νόμους (και όχι "αυστηρούς") θα εξαφανιστεί πιστεύω ναι. Στα παιχνίδια και τα προγράμματα πέρα από τους αυστηρούς νόμους είναι και το κλείδωμα που βοηθάει. Ήδη νομίζω κάποια παιχνίδια δεν μπορούν να τα σπάσουν. Σε ταινίες και μουσική που λογικά δεν μπορεί να μπει κλείδωμα μόνο αυστηροί νόμοι σε συνδυασμό με συνδρομητικές υπηρεσίες μπορούν να μειώσουν πολύ την πειρατεία.

Και ξαναλέω και στις άλλες χώρες που έχουν από τους αυστηρότερους νόμους υπάρχει αύξηση. 1 παιχνίδι δεν κατάφεραν ακόμα να σπάσουν αλλά στο τέλος θα σπάσει και αυτό, όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω και στις άλλες χώρες που έχουν από τους αυστηρότερους νόμους υπάρχει αύξηση. 1 παιχνίδι δεν κατάφεραν ακόμα να σπάσουν αλλά στο τέλος θα σπάσει και αυτό, όπως πάντα.

Μιλάμε για πραγματικά αυστηρούς νόμους. Ή να κλείσουν όλα αυτά τα σάιτ ή να μην αξίζει το ρίσκο να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για πραγματικά αυστηρούς νόμους. Ή να κλείσουν όλα αυτά τα σάιτ ή να μην αξίζει το ρίσκο να το κάνεις.

Τι αυστηρότερο θες από μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πρόστιμο + μέχρι lifetime (!) φυλάκιση; Να σου κόβουν 1 δάχτυλο για κάθε τι που κατεβάζεις "παράνομα";

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αυστηρότερο θες από μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πρόστιμο + μέχρι lifetime (!) φυλάκιση; Να σου κόβουν 1 δάχτυλο για κάθε τι που κατεβάζεις "παράνομα";

Σου είπα, μία λύση είναι να κλείσουν όλα αυτά τα sites. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται. Και η άλλη είναι να υπάρχει πρόστιμο για όλους, όχι αν τύχει και σε πιάσουν, ώστε να μην αξίζει να το ρισκάρει κανείς. Κι αυτό επίσης δεν ξέρω αν γίνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα, μία λύση είναι να κλείσουν όλα αυτά τα sites. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται. Και η άλλη είναι να υπάρχει πρόστιμο για όλους, όχι αν τύχει και σε πιάσουν, ώστε να μην αξίζει να το ρισκάρει κανείς. Κι αυτό επίσης δεν ξέρω αν γίνεται :)

Χρόνια προσπαθούν να κλείσουν όλα αυτά τα site (κάποια κλείνουν, άλλα ανοίγουν, άλλα "μπλοκάρουν" κτλ). Πρόστιμο για όλους πως θα γίνει; Εκτός άμα δίνουν πρόστιμα αβέρτα σε όποιον να'ναι. Ή άμα κάνουν track τα πάντα όλα yayyy f privacy.. (που και πάλι δεν θα μπορούν να είναι σίγουροι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές που λέτε είπα να δοκιμάσω το Netflix. Λέω τέρμα οι μ@λ@κίες, θα βλέπω νόμιμα τις αγαπημένες μου σειρές και θα πλερώ High Definition. Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω:

 

- No Game of Thrones

- No Walking Dead

- No Vikings

- No Vampire Diaries (οκ σας ξενέρωσα) - αλλά έχει το spin-off The originals...

- No Grimm

 

Ε....που πας ρε καραμήτρο...

 

Ποπκόρνι και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια προσπαθούν να κλείσουν όλα αυτά τα site (κάποια κλείνουν, άλλα ανοίγουν, άλλα "μπλοκάρουν" κτλ). Πρόστιμο για όλους πως θα γίνει; Εκτός άμα δίνουν πρόστιμα αβέρτα σε όποιον να'ναι. Ή άμα κάνουν track τα πάντα όλα yayyy f privacy.. (που και πάλι δεν θα μπορούν να είναι σίγουροι..)

Ναι πρακτικά δεν γίνεται μάλλον. Μόνο μέσω παρόχων αν παίρνανε στοιχεία για το ποιος επισκέφθηκε τα σάιτ και κατέβασε (χωρίς κάποια άλλη προφύλαξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές που λέτε είπα να δοκιμάσω το Netflix. Λέω τέρμα οι μ@λ@κίες, θα βλέπω νόμιμα τις αγαπημένες μου σειρές και θα πλερώ High Definition. Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω:

 

- No Game of Thrones

- No Walking Dead

- No Vikings

- No Vampire Diaries (οκ σας ξενέρωσα) - αλλά έχει το spin-off The originals...

- No Grimm

 

Ε....που πας ρε καραμήτρο...

 

Ποπκόρνι και πάλι

 

 

Γενικά σαν το Netflix του America δεν έχει... 

 

Α! Και το hulu λέει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές που λέτε είπα να δοκιμάσω το Netflix. Λέω τέρμα οι μ@λ@κίες, θα βλέπω νόμιμα τις αγαπημένες μου σειρές και θα πλερώ High Definition. Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω:

 

- No Game of Thrones

- No Walking Dead

- No Vikings

- No Vampire Diaries (οκ σας ξενέρωσα) - αλλά έχει το spin-off The originals...

- No Grimm

 

Ε....που πας ρε καραμήτρο...

 

Ποπκόρνι και πάλι

 

Όλα εκτός απο το Game of Thrones και Vikings υπάρχουν στο αμερικάνικο Νetflix.

 

Ένα κλικ δουλειά είναι. Zenmate τη δωρέαν έκδοση και τέλειωσες. FFS δηλαδή δεν είναι πυρηνική φυσική. Κλεινεις το vpn όταν φορτώνει η σειρά.

 

To popcorn είναι μάπα για παλιές και πιο σπάνιες σειρές. Σε μερικές ολόκληρες σεζόν δεν έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εκτός απο το Game of Thrones και Vikings υπάρχουν στο αμερικάνικο Νetflix.

 

Ένα κλικ δουλειά είναι. Zenmate τη δωρέαν έκδοση και τέλειωσες. FFS δηλαδή δεν είναι πυρηνική φυσική. Κλεινεις το vpn όταν φορτώνει η σειρά.

Είναι νόμιμο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νόμιμο αυτό;

 

Θεωρητικά όχι, αλλά το Netflix ποτέ δεν θα κυνηγήσει αυτούς που χρησιμοποιούν VPN, γιατί αποτελούν γύρω στο 30% των συνδρομητών του.

 

Να και δήλωση του CEO για το θέμα των VPN

 

http://www.techtimes.com/articles/43345/20150331/netfilx-offer-same-content-globally.htm

 

btw το zenmate έχει προσφορά 3 μηνές δωρεάν premium. Στο premium έχει και άλλες χώρες εκτός απο Αμερική (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία κ.α)

 

https://zenmate.com/promotion/share/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο που θα πεσει θα ειναι ο τζιρος των videoclubs.Για την πειρατεια  θα δειξει... :P

 

Video clubs και πλανόδιοι πωλητές κλαίνε με μαύρο δάκρυ από τότε που βγήκαν οι DSL και τα torrents...

 

Χρυσές δουλειές έκαναν πριν 10-15 χρόνια. Περασμένα μεγαλεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά όχι, αλλά το Netflix ποτέ δεν θα κυνηγήσει αυτούς που χρησιμοποιούν VPN, γιατί αποτελούν γύρω στο 30% των συνδρομητών του.

 

Να και δήλωση του CEO για το θέμα των VPN

 

http://www.techtimes.com/articles/43345/20150331/netfilx-offer-same-content-globally.htm

 

Ναι, προφανώς το Netflix στα @@ του, δεν είναι το θέμα ποιος σε κυνηγάει... Στην Ελλάδα κανείς δε σε κυνηγάει έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι, αν δε κάνω λάθος, ότι τα αποκλειστικά δικαιώματα για πολλές ταινίες και σειρές του αμερικανικού Netflix τα έχουν άλλοι διανομείς στην Ελλάδα για την ώρα (πχ Nova και OTE TV). Οπότε πειρατεία είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...