Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που ηρθε το netflix στην Ελλαδα πιστευετε οτι θα μειωθει η  πειρατεια ?

 

Μπα. Και 5 ευρώ το μήνα με HD περιεχόμενο, ελληνικούς υπότιτλους, με όλες τις ταινίες και σειρές που μπορείς να φανταστείς να έχει, πάλι ο Έλληνας θα προτιμήσει το τζάμπα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα που ηρθε το netflix στην Ελλαδα πιστευετε οτι θα μειωθει η  πειρατεια ?

Πιστεύω πως έτσι όπως ήρθε (με ελλείψεις απ'ό,τι λένε αυτοί που τα παρακολουθούν) δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα. Αν έρθει ολοκληρωμένο πιστεύω ότι θα βοηθήσει στη μείωση της πειρατείας (με την προϋπόθεση να απαγορευτούν τα torrents :P )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο το kodi το θεωρούμε "ασφαλές";

 

Επειδη οταν βλεπεις μια ταινια μεσω κοντι, ακομη και να σε πιανανε ( που δεν παιζει, γιατι συνδεεσαι μονο με εναν σερβερ, και δεν υπαρχει τιποτα αναμεσα σας) εισαι υπευθυνος επειδη ειδες παρανομα ενα αντιγραφο. ( Επιπλεον συμφωνα με αποφαση δικαστηριου ΔΕΝ ειναι διωξιμο ποινικα το να βλεπεις κατι ονλαιν στην Γερμανια). 

 

Αντιθετως στα τορρεντ σε κυνηγανε επειδη οταν κατεβαζεις, ταυτοχρονα ανεβαζεις σε αλλα εκατονταδες ατομα. Και βασικα ετσι σε πιανουνε κιολας, ενα απο τα 100δες ατομα που ειναι συνδεδεμενα ειναι και η εταιρια και θα σε κυνηγησει και θα παρει ετσι ευκολα το ιπ σου επειδη εισαι σε αμμεση συνδεση, και θα εισαι πλεον υπευθυνος οχι για το ενα αντιγραφο που εχεις κανει, αλλα για τα 100δες που εχεις δωσει.

 

Απλα μαθηματικα, οταν βλεπεις streaming μια ταινια εισαι υπολογος για 8 ευρω, οσο κανει στο itunes ξερω εγω, αμα την μοιραζεις σε 1.000 ατομα για 8000 ευρω...

 

Μπα. Και 5 ευρώ το μήνα με HD περιεχόμενο, ελληνικούς υπότιτλους, με όλες τις ταινίες και σειρές που μπορείς να φανταστείς να έχει, πάλι ο Έλληνας θα προτιμήσει το τζάμπα.

 

 

Ετσι ειναι. Εκτος αμα στο μελλον αλλαξει κατι στην νομοθεσια ( χωρις να ξερω τι παιζει με την τωρινη, υποθετω), η απλα καποιος δικηγορος βρει ονομα και στειλει χαρτακια (και κερδισει δικη). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ακούσει για περιπτώσεις που έπιασαν άτομα εδώ στην Ελλάδα επειδή κατέβασαν τορρεντς; Δηλαδή μιλάμε ότι εδώ στην Ελλάδα σχεδόν όλοι κατεβάζουν. 9/10 φίλου μ κατεβάζουν καθημερινά χωρίς καν vpn. Μηπως είμαι εγω ο μαλ@κας που πληρώνει αυτά που κατεβάζουν δωρεάν οι άλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ακούσει για περιπτώσεις που έπιασαν άτομα εδώ στην Ελλάδα επειδή κατέβασαν τορρεντς; Δηλαδή μιλάμε ότι εδώ στην Ελλάδα σχεδόν όλοι κατεβάζουν. 9/10 φίλου μ κατεβάζουν καθημερινά χωρίς καν vpn. Μηπως είμαι εγω ο μαλ@κας που πληρώνει αυτά που κατεβάζουν δωρεάν οι άλλοι;

 

Φυσικα και ολοι κατεβαζουνε, μεχρι να ακουστει οτι αρχισανε να στελνανε χαρτακια και ατομα να πληρωνουνε 500αρικα, καπου εκει θα σταματησουνε να κατεβαζουνε. Ετσι εγινε και Αμερικη, και σε αλλες χωρες. ( εκτος ισως απο vpn, αλλα και παλι μιλαμε για ενα ελαχιστο ποσοστο που θα μπουνε στον κοπο.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πάντως ότι έχει ξεφύγει η πειρατεία. Εντάξει κ εγω έχω κατεβάζω σπανιως με vpn πάντα αλλά αυτό που αξίζει το αγοράζω. Δεν γίνετε να πάει ο άλλος να κατεβάζει μια εφαρμογή Android και να του χρειάζεται και να μην δίνει 3€ να την αγορασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πάντως ότι έχει ξεφύγει η πειρατεία. Εντάξει κ εγω έχω κατεβάζω σπανιως με vpn πάντα αλλά αυτό που αξίζει το αγοράζω. Δεν γίνετε να πάει ο άλλος να κατεβάζει μια εφαρμογή Android και να του χρειάζεται και να μην δίνει 3€ να την αγορασει

 

 

 Το θεμα δεν ειναι μονο οτι κατεβαζει ο καθενας. Το χειροτερο ειναι που θεωρει οτι ειναι απαραβατο δικαιωμα του να κατεβασει οτι θελει και θεωρει σχεδον παραλογο το να πληρωσει για κατι, σε βαθμο να θεωρει ηλιθιο καποιον που πληρωνει πχ για νετφλιξ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά τώρα που υπάρχει το spotify και το neflix δεν βλέπω τον λόγο της πειρατείας. Έχω συνδρομή spotify και θα περιμένω λίγο για να κάνω και neflix. Πάντως τον developer που έχει φτιάξει κάτι χρήσιμο θα τον επιβραβευσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά τώρα που υπάρχει το spotify και το neflix δεν βλέπω τον λόγο της πειρατείας. Έχω συνδρομή spotify και θα περιμένω λίγο για να κάνω και neflix. Πάντως τον developer που έχει φτιάξει κάτι χρήσιμο θα τον επιβραβευσω

 

 

Κοιτα, εχω netflix, amazon video, αλλα παρολα αυτα χρησιμοποιω κοντι συχνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ όπου μένω, μια φίλη μου νοίκιαζε ένα δωμάτιο σε ένα φοιτητή για δυο μήνες. Μερικούς μήνες αργότερα, έλαβε γράμμα από τον πάροχο internet ότι τα στοιχεία της θα αποκαλυφθούν σε μια εταιρία που εκπροσωπεί τα δικαιώματα των παραγωγών, κατόπιν δικαστικής απόφασης τοπικού δικαστηρίου. Στη συνέχεια, έλαβε ένα γράμμα που της ζήταγε μερικές χιλιάδες δολάρια, διαφορετικά θα έπρεπε να παραστεί σε δίκη, με κίνδυνο να πληρώσει πολλά περισσότερα. Στην πραγματικότητα, όταν κατεβάζεις torrents στις ΗΠΑ, ειδικά ταινίες, έχεις πάρα πολύ υψηλό ρίσκο να λάβεις κλήση από δικαστήριο για αστικές αξιώσεις. Οι δικηγόροι κάνουν μαζικά χιλιάδες τέτοιες υποθέσεις κάθε μήνα. Βεβαίως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έκανε μια ένορκη κατάθεση που κατονομάζει το άτομο που είναι υπεύθυνο και έκανε την παράνομη πράξη και στη συνέχεια δεν χρειάστηκε να πληρώσει κάτι.

 

Με προβληματίζει πάντως όλο αυτό το thread. Ζούμε σε μια κοινωνία, και το συμβόλαιο μας είναι η τήρηση των νόμων, ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν συνέπειες ή όχι. Το να ενθαρρύνεις κάποιον να προβαίνει σε παράνομες πράξεις είναι αδίκημα, επιπλέον είναι και ανήθικο. Δηλαδή είναι εντάξει για κάποιον να ξεκινά δημόσια συζήτηση, να εξηγεί τις διαφορες παρανομες πραξεις που σκέπτεται να κάνει, και να ζητάει ουσιαστικά ενθάρρυνση από τους άλλους, ότι δεν θα υπάρχουν συνέπειες για τις πράξεις του; Και να ρωτάει και μεθόδους για να αποφύγει τις συνέπειες των πράξεων του, δημόσια; Σε μια ιδιωτική συζήτηση θα το καταλάβαινα, αλλά για δημόσια συζήτηση, με προβληματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδω Αγγλία τα torrents κομμένα μαχαίρι, γιατί τα πρόστιμα είναι τσουχτερά. Netflix και ησυχάζουμε

O unabomber θυμάμαι έλεγε ότι κατεβάζει φουλ εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και  u.s και καναδα και αγγλια,παντου κατεβασουν,ποτε δεν θα σταματησει αυτο,Και φυσικα ουτε η εταιριες το θελουν αυτο,και μην μου πειτε οτι δεν ξερω τι λεω,γιατι εγω ξερω παρα πολυ καλα τι λεω,εσεις μαλλον δεν το ψαχνετε τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι τουλάχιστον για τα παιχνίδια έχει δυσκολέψει αρκετά το πράγμα πάντως...για ταινίες και μουσική δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσουν έτσι όπως είναι τώρα το ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...