Προς το περιεχόμενο

Το Internet χωρίστηκε στα δύο. Οι διαφωνίες και η επιστήμη γύρω από το χρώμα ενός φορέματος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσπρο χρυσό είπαμε και τα φανάρια στο δρόμο ροζ μήπως; Ε δεν πάμε καλά.

Απορω πως τόσος κόσμος δεν βλέπει μαύρο μπλέ. Βέβαια απο οτι διαπίστωσα απο εδώ ολοι οι γνωστοι IOS χρήστες του φόρουμ το βλέπουν άσπρο χρυσό. Ίσως δηλαδή βρήκαμε το πρόβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω το είδα αρχικά λευκο χρυσό (αφου πρώτα διάβασα οτι το βλέπουν ολοι λευκο χρυσο) και μετα που διάβασα και τα υπόλοιπα όλες τις επόμενες φορές ηταν (και ειναι) μπλε μαυρο. Επισης κατι που δεν σχολίασε κανένας ειναι το δεύτερο σχέδιο με τα κουτάκια που γράφει οτι το Α με το Β ειναι ακριβως τα ίδια χρώματα. Λολ

Θέλω πολύ και εγώ να το δώ μπλε μαύρο αλλα δεν μπορώ. και ξαναλέω το μπλέ κάπως πως μπορείς να το δείς, το μαύρο προσωπικά δεν μπορώ.. 

 

Όσο για το A και B εγω τα βλέπω διαφορετικα. δεν με νοιάζει τι λεει αυτός που το ανέβασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα exposure ματιού ΚΑΙ ρυθμίσεων οθόνης.

Όπως κ κάποιοι άλλοι λευκόχρυσο έβλεπα αρχικά (φωτο1) 

και διαβάζονας το άρθρο και 3 εικόνες μετα βλέπω σε ολες γαλανο(ανοιχτό)μπλέ χρυσό.

 

 

 

Όσο για την μπαλαρίνα δεν μπορώ να την φανταστώ να είναι το δεξί πόδι κάτω. Και προφανώς κινείται στην κατεύθυνση των δεικτών του ρολογιού (αλλα ξεφύγαμε)

 

 

 

Μην κοιτάς τη μπαλαρίνα. Είναι Σατανική. Θα τραβήξεις kernel panic.

 

ΥΓ: Αν αύριο αρχίσω να το βλέπω κόκκινο και ιριδίζων καστανί και την μπαλαρίνα να χορέβει κλακέτες περιστρεφόμενη η μισή κατά τη φορά του ρολογιού και η άλλη μισή αντίστροφα παράλληλα παίζοντας ακορντεόν, τότε ή είμαι σκίουρος ή αυτό που κάπνισα είχε χόρτο μέσα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ και εγώ να το δώ μπλε μαύρο αλλα δεν μπορώ. και ξαναλέω το μπλέ κάπως πως μπορείς να το δείς, το μαύρο προσωπικά δεν μπορώ.. 

 

Όσο για το A και B εγω τα βλέπω διαφορετικα. δεν με νοιάζει τι λεει αυτός που το ανέβασε :P

 

Αν το δείτε σε μαύρο πλαίσιο και κρύψετε τον "φωτισμό" της φωτογραφίας θα το δεις μαύρο μπλε. κάντε με τα χέρια σας ένα τετραγωνάκι στην κάτω αριστερή γωνία και προσπάθησε να το δεις μπλε μαύρο.

 

Αν πάλι το δείτε με άσπρο πλαίσο και ολόκληρο φαίνεται χρυσό-λευκό.

 

Αυτό συμβαίνει διότι δεν έχουμε την ολόκληρη την εικόνα αλλά ένα τμήμα και ο εγκέφαλος δεν επεξεργάζετε την εικόνα με βάση τον τεχνητό φωτισμό και όχι τον κανονικό που υπήρχε εκεί που τραβήχτηκε η φωτό.

 

Αν και είναι κάπως χαζός ο πανικός που γίνεται στο ιντερνετ, έχει ενδιαφέρον για το πόσο διαφορετικά αντιλαμβάνεται μια εικόνα ο εγκέφαλος ανάλογα με το φωτισμό.

 

Δε σας έχει τύχει το βράδυ, σε σκοτεινό περιλάβον να ανοίξετε τα μάτια σας και να νομίζετε ότι είδατε κάτι, μια μορφή, ή κάτι περίεργο ενώ στην πραγματικότητα, μόλις ανοίξατε το φως να μην τίποτα ή κάτι τελείως διαφορετικό;

Ε... κάπως έτσι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είναι θέμα ημισφαιρίων του εγκεφάλου παιδιά και όχι αχρωματοψίας. Τώρα που το έβαλε ο φίλος κοιτάξτε για λίγο το φόρεμα αριστερά ή μπλε για όσους είναι δεξιόχειρες και μετά ξαναδείτε την πάνω φωτό του άρθρου.

 

 

 

Επιασε το κόλπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως είναι ενδιαφέρον άρθρο,το οποίο μιλάει για την αντίληψη των χρωμάτων.

Τώρα, οι από πάνω φαίνεται ότι συζητάνε πιο ενδιαφέροντα πράγματα, ας μας πουν και εμάς τους αδαεις.

Προτού γράψεις το ειρωνικο σου σχόλιο Για "εμάς του από πανω" δεν σχολίασα το άρθρο του insomnia για τη χρώματικη αντίληψη αλλά το ότι τόσος κόσμος κάθεται κι ασχολείται με ένα φόρεμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το είδα αρχικά λευκο χρυσό (αφου πρώτα διάβασα οτι το βλέπουν ολοι λευκο χρυσο) και μετα που διάβασα και τα υπόλοιπα όλες τις επόμενες φορές ηταν (και ειναι) μπλε μαυρο. Επισης κατι που δεν σχολίασε κανένας ειναι το δεύτερο σχέδιο με τα κουτάκια που γράφει οτι το Α με το Β ειναι ακριβως τα ίδια χρώματα. Λολ

Το Α και Β είναι ακριβώς τα ίδια... Απλά επειδή τα γειτονικά χρώματα είναι πιο ανοιχτά και πιο σκούρα αντίστοιχα το μυαλό σου νομίζει πως είναι διαφορετικά. 

Στην παρακάτω εικόνα έχουν τραβήξει μία γραμμή που να ενώνει τα 2 κουτάκια με το ίδιο χρώμα... τώρα τα βλέπεις ίδια? Και πρίν πεις πως άλλαξαν το χρώμα βάλε το μικρό σου δάχτυλο και κρύψε την γραμμή τελείως... τώρα τι βλέπείς? 

 

Το ίδιο γίνεται και με το φόρεμα. Ο κόσμος βλέπει ότι θέλει αλλά κανονικά είναι μπλέ με μαύρο. 

 

Και όσο για την μπαλαρίνα (και το σχόλιο του epir21) δεν είπε κανείς να είναι το άλλο πόδι κάτω. και στις δύο περιπτώσεις είναι το αριστερό κάτω απλά γυρνάει και απο τις 2 πλευρές ανάλογα με το πώς λειτουργείς το μυαλό σου. Αν προσπαθήσεις μπορείς να την κάνεις να γυρνάει και με την φορά του ρολογιού και ανάποδα.

772px-Same_color_illusion_proof2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...