Προς το περιεχόμενο

Φορητούς υπολογιστές Windows 10 με κόστος $149 για να επιτεθεί στα Chromebooks σχεδιάζει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη τα Win.8.1 λειτουργούν πολύ καλά σε tablet 8"(ακόμη και στο δικό μου με 1giga ram),άρα κανένα πρόβλημα στον τομέα low-end hardware.

Εάν βγάλουν κάτι ανάλογο των πάλαι ποτέ netbooks,θα πάρω ένα για εμένα(backup στο λαπτοπ)και ένα για τους γονείς να ξεφορτωθούν το ογκωδέστατο(και εν πολλοίς άχρηστο)desktop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει στον ορισμό η συγκεκριμένη κατηγορία σε σχέση με τα netbooks;

 

Μετονομάσαμε τα netbooks σε φθηνούς υπολογιστές για αναπτυσόμενες αγορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα το βρισκω ιδαιτερα χρησιμο αυτην την κατηγορια  μιας και τα μεγαλα ταμπλετ ειναι τελειως αβολα

αν εχει και καλα specs , ισως να επερνα ενα τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα chromebooks πουλάνε σίγουρα θα υπάρχει αγορά για φτηνά windows laptops.

H HP βεβαια όντως το έχει κάνει να μοιάζει παιδικό. Υπάρχουν ωραία chromebooks που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν πρότυπα σχεδιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ( τα Chromebooks έχουν αρχίσει να κερδίζουν σημαντικό έδαφος) εγώ πάντως δεν το έχω δει ακόμα να πω την αλήθεια,είμαι της δουλείας για αυτό το λέω εκτός κι αν στο εξωτερικό πουλάνε σαν τρελά και δεν το έχω πάρει χαμπάρι . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λατρεύω τα netbooks και σιχαίνομαι τα tablets. Τα tablets είναι ότι πιο αντιπαραγωγικό υπάρχει, μόνο για σερφάρισμα και αυτό κομμένο κάνουν. Έχω ακόμα το netbook μου του 2011 και με εξυπηρετεί απολυτα, με Win7. Μπορώ ακόμα και να δουλέψω πλήρως με αυτό, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης ή σε ένα ταξίδι (μου έχουν τύχει και οι δύο περιπτώσεις). Η είδηση με έκανε ευτυχισμένο, μακάρι να ξαναγεμίσει η αγορά netbooks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ( τα Chromebooks έχουν αρχίσει να κερδίζουν σημαντικό έδαφος) εγώ πάντως δεν το έχω δει ακόμα να πω την αλήθεια,είμαι της δουλείας για αυτό το λέω εκτός κι αν στο εξωτερικό πουλάνε σαν τρελά και δεν το έχω πάρει χαμπάρι . 

To άρθρο είναι μετάφραση από Αμερικάνικη ιστοσελίδα, όπου το πρωτότυπο κείμενο μιλάει για την Αμμερικάνικη αγορά λογικά. Μάλλον θα χρειαζόταν προσαρμογή του κειμένου ή διευκρίνιση για τους Έλληνες αναγνώστες, αλλά τέλος πάντων.

Κατά τα λοιπά εκτός ΗΠΑ, τα πράγματα είναι όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσουν τα tablet.

 

Δεν μπορώ όλη την ώρα με τα δάχτυλα πέρα δώθε...Θέλω mouse & keyboard ρε παιδί μου :P

 

Θα το σκεφτώ σοβαρά πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που η αγορά στην αρχή δεν τα υποδέχτηκε με ενθουσιασμό, τα Chromebooks με τον καιρό αύξησαν το μερίδιο τους στην αγορά των εισαγωγικών κυρίως φορητών υπολογιστών. Και αυτό είναι κάτι που απασχολεί την Microsoft εδώ και καιρό.Για να αντιμετωπίσει αυτή την αύξηση που παρατηρείται στην δημοτικότητα τους, η Microsoft σε συνεργασία με κάποιους κατασκευαστές, αναμένεται να δημιουργήσει φορητούς υπολογιστές που θα στοχεύουν απευθείας στην αγορά των Chromebooks.

Σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να κάνουν μελλοντικά την εμφάνιση τους στην αγορά φορητοί υπολογιστές με Windows 10 με κόστος που θα ξεκινάει από τα $149 και θα φτάνει τα $179.

 

Δεν θα χαρακτηρίζονται βεβαίως από υψηλή απόδοση, ούτε οι χρήστες θα μπορούν να απολαύσουν το GTA V στις οθόνες τους, αφού στοχεύουν στις αναδυόμενες αγορές, στην εκπαίδευση και στην χαμηλού κόστους -εισαγωγική- κατηγορία.

Έτσι, απευθύνονται σε χρήστες που οι εργασίες τους περιορίζονται κυρίως στην επεξεργασία εγγράφων, στην πλοήγηση στο Internet, στην κοινωνική δικτύωση κ.ά.

Πρόκειται για μία σημαντική κίνηση από την Microsoft, αφού και λόγω της οικονομικής συγκυρίας, τα Chromebooks έχουν αρχίσει να κερδίζουν σημαντικό έδαφος.

 

Σύμφωνα με αναφορές, οι νέοι αυτοί φορητοί υπολογιστές αναμένεται να βασίζονται στην πλατφόρμα Bay Trail της Intel (πιθανόν Dual Core Celeron) και είναι πολύ πιθανόν αρχικά να δούμε κάποιο μοντέλο με οθόνη 11,6 ιντσών.

 

Link.png Site: Forbes

 

 

Αυτά τα καλύπτει καλύτερα θα έλεγα το LINUX . Προς τι ο λόγος για να πληρώσει κανείς για WINDOWS σαν μέρος μιας τέτοιας συσκευής ?

 

Τα windows είναι απαραίτητα μόνο σε περιπτώσεις gaming που με τέτοιο σύστημα δεν .....

Και για εφαρμογές του τύπου premiere, vegas κ.λ.π. που και πάλι δεν κάνει τέτοιο σύστημα ....

 

Οπότε ποιος ο λόγος για win ?

 

Εγώ θα έτρεχα ένα LUBUNTU ή ένα SOLIDXK ή κάτι παρόμοιο , φορτωμένο με όλες τις εφαρμογές που χρειάζεται κανείς για τέτοια χρήση !

Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση για φτηνό, γρήγορο και πλήρες εφαρμογών λαπιτόπι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη τα Win.8.1 λειτουργούν πολύ καλά σε tablet 8"(ακόμη και στο δικό μου με 1giga ram),άρα κανένα πρόβλημα στον τομέα low-end hardware.

Εάν βγάλουν κάτι ανάλογο των πάλαι ποτέ netbooks,θα πάρω ένα για εμένα(backup στο λαπτοπ)και ένα για τους γονείς να ξεφορτωθούν το ογκωδέστατο(και εν πολλοίς άχρηστο)desktop.

Προφανώς το έχεις χωρίς AV. Γιατί και το Defender κάνει μερικά προγράμματα όπως το VLC να αργούν να ξεκινήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...