Προς το περιεχόμενο

Fear the Walking Dead (TV series)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τώρα βλέπω 4η σεζόν (είμαι στο 13).

Γενικά το ότι «πέθαναν» κάποιοι χαρακτήρες το βρήκα πολύ θετικό… Ήταν αυτοί οι χαρακτήρες που είχα αρχίσει να βαριέμαι… Έτσι βρίσκω την 4η σεζόν καλύτερη από την 2η και 3η.

Η τηλεθέαση των 2 ζομπο-σειρών πάει καλά και δεν βλέπω να κόβουν κάποια σύντομα.

Στις 19/9/2018 στις 10:31 ΜΜ, Fulgore είπε

Εγω σκεφτομαι μηπως το αφηνω να την βλεπω ολοκληρωμενη ολη την season γιατι οντως ετσι οπως το κανουν ανα επεισοδιο δεν πολυ λεει.

Ποτέ δεν λέει...και σε καμία σειρά...

Εδώ πλέον για να δούμε, περιμένουμε πρώτα ολοκλήρωση σειράς και όχι απλά σεζόν...

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και έπιασα από την αρχή τη σειρά τώρα και είδα όλα τα επεισόδια, ας πω τις γενικές μου εντυπώσεις. Αρχικά να πω πως μου φάνηκε αρκετά κατώτερη από τις πρώτες σεζόν του The Walking Dead. Δεν μπόρεσε να φτάσει 2η σεζόν και prison governor. Αλλά και πάλι είχε μερικές πάρα πολύ καλές στιγμές. Και προφανώς ότι θα γράψω παρακάτω περιέχει SPOILER για σεζόν 1-4.

Μου άρεσε πάρα πολύ που είδαμε με άλλη οπτική γωνία την έναρξη της αποκάλυψης στη πρώτη σεζόν μέσα από τα μάτια πολλών και διαφορετικών χαρακτήρων. Στη συνέχεια στη δεύτερη σεζόν είχε πολλά ωραία σκηνικά στη Θάλασσα και στο νοσοκομείο (το arc του Nick εκεί το ψιλοβαρεθήκα). Τρίτη σεζόν παρόλο που μπήκαν σε settlement είχε ενδιαφέρον μιας και είχαμε μερικούς πολύ καλογραμμένους χαρακτήρες όπως ο Troy.

Τέταρτη σεζόν λίγο χάλι μαύρο με pacing και χαρακτήρες και κυρίως πολλές τρύπες για το πως οι χαρακτήρες μας έφτασαν εκεί. Πως έζησε ο Nick από την έκρηξη και ο Daniel και οι υπόλοιποι όχι? Πως τους μάζεψε όλους αυτούς η Madison? Τι απέγινε ο Ινδιάνος και ο φίλος του? Πως ξεπετάχτηκε ξανά στο γκρουπάκι η Luciana? Λες και δεν τους άρεσε το πως τελείωσαν τη 3η σεζόν, και απλά άφησαν αρκετές τρύπες για να πάνε το σενάριο εντελώς αλλού. Να μην σχολιάσω κάτι απαράδεκτες σκηνές όπως το shooting 3v όλους από το τσίρκο που φοβήθηκαν και το έβαλαν στα πόδια, η καταιγίδα και η λίμνη που δημιούργησε στην οποία ξεφύτρωσε ένας αλιγάτορας, η μαύρη με τα ψυχολογικά της που εν τέλη δεν άλλαξε κάτι στην ιστορία και το τέρμα τραγικό τελευταίο επεισόδιο με τους χαρακτήρες μας να παρατάνε την αιθανόλη να τρέχει από το φορτηγό. Και φυσικά αρκετά τραγική η υλοποίηση των walkie talkies σε αυτή τη σεζόν. Ο κάθε χαρακτήρας γεννούσε και από ένα, κάθε αμάξι είχε και ένα σε περίπτωση που τελείωνε η μπαταρία στο άλλο και η τελευταία σκηνή που ενώ δεν έστελνε σήμα καθόλου ο Morgan, 5 βήματα πιο πέρα τον έκαναν να ακούγεται πεντακάθαρα. Εκτός αν είμαι τόσο άσχετος με το πως λειτουργούν αυτά.

Ένα από τα μεγαλύτερα μου παράπονα είναι ότι σε αυτή τη σειρά όπως και στο TWD βρίσκω μερικούς υπερβολικά αντιπαθητικούς χαρακτήρες. Συγκεκριμένα:

  • Ο γιος του Travis που ευτυχώς έφυγε νωρίς νωρίς. Απάλευτο πιτσιρίκι, χειρότερος και από Henry της τελευταίας σεζόν του TWD.
  • Ο Nick ενώ μου την έσπαγε στην αρχή, κατέληξε να είναι ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες. Αυτός και ο θάνατος του Travis ήταν οι 2 πιο στενάχωροι θάνατοι στη σειρά (αν και λίγο πρόχειροι κατ εμέ).
  • Luciana. Δεν νομίζω πως φταίει το γράψιμο του χαρακτήρα, αλλά η ηθοποιός που την υποδύεται. Ενώ στις προηγούμενες σεζόν μου ήταν απλά αδιάφορη, σε αυτήν μου έδωσε την εντύπωση μιας κακής ηθοποιού.
  • Morgan. ΓΙΑΤΙ τον τρώμε στη μάπα και εδώ??? Και ειδικά  στα τελευταία επεισόδια πήρε και το πρωταγωνιστικό ρόλο. 
  • Και η χειρότερη από όλους: Madison. Εδώ δεν ξέρω αν είναι το γράψιμο του χαρακτήρα ή ηθοποιός. Πολύ πιθανό και τα 2. Αλλά με διαφορά η πιο αντιπαθητική χαρακτήρας στη σειρά, και ήταν και πρωταγωνίστρια. Πραγματικά εύχομαι να μη τη ξαναδούμε και να τελείωσε εκεί που τελείωσε το arc της.

Και εξηγούμαι ιδιαίτερα για τους 2 τελευταίους. Ήδη από τη βασική σειρά είναι τέρμα κουραστικό να ακούμε συνέχεια τους εξής διαλόγους: -Because i have to. / I had to do it. / It has to be me. / I have to fix this. / I have to do this alone. / I need to save him. / I am trying to do what's best.

Και ένα σωρό ακόμα τέτοια. ΦΤΑΝΕΙ με αυτά. Είναι τόσο κλισέ και επαναλαμβανόμενα, που όταν ακούω χαρακτήρα να τα λέει απλά τρελένομαι. Είναι πλέον το μεγαλύτερο μου παράπονο από αυτές τις 2 σειρές.

Η τελευταία σεζόν ήταν μάλλον η χειρότερη. Κυρίως λόγω της έλευσης του Morgan αλλά και του πολύ κακού pacing που είχε. Αλλά για να μην είμαι μόνο γκρινιάρης και να προλάβω όσους πουν "αφού δεν σου αρέσει γιατί την βλέπεις", να πω πως η σειρά μου αρέσει. Αλλιώς θα την είχα droppάρει από πολύ νωρίς. Αυτό το post-apocalyptic setting είναι ένα από τα αγαπημένα μου και για αυτό συνεχίζω και βλέπω και τη βασική σειρά.

Το καλό πάντως στο σημείο που είμαστε είναι ότι μπήκαν πάρα πολλοί χαρακτήρες με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η Al και ο John είναι ίσως οι πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες της σειράς αυτή τη στιγμή, μαζί τα 2 αδέρφια και Alicia & Victor φυσικά. Οπότε έχοντας ένα δυνατό cast από χαρακτήρες, ελπίζω να δούμε κάτι ενδιαφέρον στη νέα σεζόν. Αν και φοβάμαι μήπως πάθουν όλοι Morganίτιδα και έχουμε πάλι τους διαλόγους και σκηνικά που ανέφερα παραπάνω...

 

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι θα γινω για αλλη μια φορα κουραστικος γραφοντας τα ιδια και τα ιδια αλλα μιας και διαβαζω συνεχεια αναλογα σχολια δεν μπορω και αλλιως.

Και οι 2 αυτες σειρες εχουν το ιδιο προβλημα που εχουν και πολλες αλλες σειρες.

Δεν εχουν αρκετο υλικο(και χαρακτηρες εν μερη)για να βγαζουν τον αριθμο και τις ιδιες τις season που βγαζουν.

2 ειναι τα κλασσικα παραδειγματα σε αυτο το πραγμα για να καταλαβει καποιος τι εννοω.

Το πρωτο ειναι το γνωστο video game The Last Of Us.Κλασσικο παραδειγμα προς μιμηση. 1 παιχνιδι,λιγοι χαρακτηρες,εμφαση κυριως στο survival κομματι και τους διαλογους και το τελικο αποτελεσμα ενα αριστουργημα.

Το αλλο ειναι η ταινια I Am Legend.Λιγοτερη αναγνωριση προφανως(ουτε ειναι βεβαια καμια απιστευτη ταινια),αλλα παλι μεσα σε περιπου 2ωρες και παλι με λιγους χαρακτηρες καταφερε να πιασει ωραια(απο την δικη της μερια παντα απο πλευρας zombie/τερατων)το ολο post apocalyptic αισθημα και εν μερη και τα περι θεραπειας.

Αφου τα βλεπετε ρε παιδια πως παει το πραγμα.Πεθαινουν καποιοι κεντρικοι και μη χαρακτηρες,τσουπ καποια στιγμη θα πετυχουμε στον δρομο καποιους αλλους που θα μπουν στο πληρωμα στην θεση τους.

Reality show την εχουν κανει την σειρα,εξου και οι βαρετοι και επαναλαμβανομενοι διαλογοι και σκηνες.

Το πιο τραγικο δε ειναι οτι πλεον στην περιπτωση του Walking Dead,δεν ακολουθουν πιστα καν το source material που ειναι το comic μιας και εχουν φυγει ποσοι κεντρικοι χαρακτηρες.

Τουλαχιστον αυτο το πραγμα δεν ισχυει στο Fear.

Απλα στο Fear δυστηχως επρεπε να δωθει περισσοτερη προσοχη στην πρωτη Season η οποια θα ηταν αυτη που θα τραβαγε το περισσοτερο ενδιαφερον του κοσμου που δεν δωθηκε.Γιαυτο και αρκετοι το παρατησαν στην 1η season.

Τελος σαν να μην εφταναν αυτα,τα καμαρια ανακοινωνουν στα καπακια και αλλη σειρα πανω στον κοσμο του Walking Dead.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο αναμενομενο και ενδιαφερον στο συμπαν/σειρες του Walking Dead ειναι ποτε θα ανακοινωθει η τελευταια season να τελειωνουμε.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυνατό ξεκίνημα με το πρώτο επεισόδιο να εισάγει την ....

 

κοινότητα/οργάνωση όπου μάλλον εκεί έχει καταλήξει ο Ρικ.  ( Ίδιο λογότυπο στο ελικόπτερο - ίδιο στα χαρτιά που βρίσκει η Alicia

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι μηπως την αφησω να τελειωσει πρωτα η season οπως εκανα και με το walking dead,γιατι ειναι που ειναι οι σειρες αυτες ψιλο οτι να ναι,δεν παλευονται επεισοδιο ανα επεισοδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω σκεφτομαι μηπως την αφησω να τελειωσει πρωτα η season οπως εκανα και με το walking dead,γιατι ειναι που ειναι οι σειρες αυτες ψιλο οτι να ναι,δεν παλευονται επεισοδιο ανα επεισοδιο.

κ εγω αυτο θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις υπομονη,την καλυτερη δουλεια κανεις.

Εγω μονο ετσι μπορεσα να δω πολυ καλυτερα το walking dead. Αν τα εβλεπα επεισοδιο ανα επεισοδιο,θα ημουν και εγω μεταξυ αυτων που εκραζαν καθε εβδομαδα(ειδικα τα πρωτα επεισοδια ειναι σκετος υπνος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 
 
27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν εχεις υπομονη,την καλυτερη δουλεια κανεις.

 

Δεν εχω χρονο πολυ το τελευταιο καιρο και εχουν μαζευτει τοσες σειρες, να φανταστεις Daredevil s3 δεν ειδα ακομη...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω θα μας πρηξουν τα μουλικα. ( τέλος 3ου)

Γιατι ολα τα παιδάκια εκτός Τζουντιθ είναι τόσο τραγικά βλαμμένα στο σύμπαν του Walking Dead;

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...