Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z1 Compact 16gb 199 ευρώ mediamarkt [ΤΕΛΟΣ]


Red21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πολύ ωραία χρώματα φίλε! Μπορείς και από τις επιλογές να πειράξεις την θερμοκρασία του λευκού και να την φέρεις στα μέτρα σου! Από κιτρινωπό, σε λευκό ή και προς το μπλε/ψυχρό!  Κανείς δεν πρόκειται να προβληματιστεί με την οθόνη του κινητό!

Η ζελατίνα που λες είναι screen protector πολύ καλής ποιότητας και αν την βγάλεις χάνεις την εγγύηση! Αν δεις το παρακάτω άρθρο και το βίντεο, αν την βγάλεις φεύγει και το λογότυπο της sony!
Επειδή έχω ρωτήσει και γω στα κεντρικά, δεν είναι ότι χάνεις τελείως την εγγύηση! Απλά αν σου ραγίσει η οθόνη μόνη της για κάποιο λόγο, σπάνιο εννοείτε αυτό..., ίσως από κάποια υπερθέρμανση σε προβληματική μπαταρία για παράδειγμα, τότε δεν θα στο περάσουν στην εγγύηση! (Φυσικά όποιος θέλει να την βγάλει - που δεν βλέπω τον λόγο - καλό είναι να πάρει και αυτός τηλέφωνο γιατί ο κάθε υπάλληλος/τηλεφωνητής λέει τα δικά του!)

 

http://www.androidcentral.com/how-to-remove-sony-anti-shatter-film-xperia-screen-protector

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλό είναι να μην βγάλετε καμιά εργοστασιακή ζελατίνα.. αυτή πέρα απ το λογότυπο και την εγγύηση έχει και anti shatter ιδιότητες και δεν έχει και κανένα νόημα να την βγάλετε.

Βάλτε από πάνω άλλη καλή ζελατίνα ή ακόμα καλύτερα βάλτε ένα tempered glass μπροστά και είστε ΟΚ (είναι κρίμα να τσιγκουνευτεί κάποιος 6-7 ευρώ σε ένα τέτοιο κινητό για ένα tempered glass)

 

Πίσω τώρα που γρατζουνιέται σχετικά εύκολα, με μια θήκη πλάτη ή μια ζελατίνα είναι οκ (δεν νομίζω να χρειάζεται tempered εκεί που άλλωστε είναι πιο δύσκολο να βρει κάποιος αλλά ότι θέλει ο καθένας).. και είστε ΟΚ.. εγώ έβαλα πίσω μόνο θήκη (book) καθώς δεν βρήκα tempered για πίσω και επίσης έβαλα tempered μπροστά την ίδια ημέρα της αγοράς (απ το ένα μαγαζί στο άλλο.. better safe than sorry) και φυσικά είναι άλλη αίσθηση το δάχτυλο σε "γυαλί" με ταυτόχρονη σιγουριά παρά σε μεμβράνη. Ο συνδυασμός που προτείνω λοιπόν είναι tempered μπροστά και τουλάχιστον θήκη πίσω (ιδανικά μαζί με μεμβράνη ή tempered και πίσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Arvato βγάζει εκτος εγγύησης κινητά με το έτσι θέλω κι ο άλλος ονειρεύεται ότι θα πάει κινητό με ραγισμενη από μόνη της (!!!) οθόνη, κι η arvato θα τον καλύψει με εγγύηση...Ποιος; Η ερωτευμενη με την υγρασία arvato που βγάζει 7 στα 10 κινητά εκτός εγγύησης λόγω υγρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρεσαι σε μένα με το μόνη(!!!) της, είπα λόγω αστοχίας υλικού (για παράδειγμα μπαταρίας που φουσκώνει και ραγίζει η οθόνη). Δεν τα λέω από το μυαλό μου αδερφέ, αιώνες τώρα :P αλλάζω κινητά σαν πουκάμισα και έχω δει τα πάντα. Το παραπάνω μάλιστα μου έχει τύχει και μένα με ένα samsung μοντέλο.

Για το παραπάνω φίλο που δεν βρίσκει "γυαλί" για το πίσω μέρος ..., υπάρχει πακετάκι για μπρος - πίσω σε δελεαστική τιμή! -->> http://www.ebay.com/itm/191462175108?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ καμία εταιρία άμα δει ραγισμένη οθόνη δεν πρόκειται να το αλλάξει. Θα σου πει "έσπασε από πτώση". Η δε Arvato είναι ικανή αν δει ραγισμένη οθόνη να σου πει "βρέθηκε υγρασία, εκτός εγγύησης το κινητό σας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Arvato βγάζει εκτος εγγύησης κινητά με το έτσι θέλω κι ο άλλος ονειρεύεται ότι θα πάει κινητό με ραγισμενη από μόνη της (!!!) οθόνη, κι η arvato θα τον καλύψει με εγγύηση...Ποιος; Η ερωτευμενη με την υγρασία arvato που βγάζει 7 στα 10 κινητά εκτός εγγύησης λόγω υγρασίας

πολυ πικρα αυτη η κωλ@εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για την καμερα πολλη φασαρια για το τιποτα. Οπως ειπα εξαρχης οι φωτογραφιες του ειναι decent, αλλα μπηκαμε σε μια διαδικασια να διυλισουμε τον κωνωπα επειδη -αναμφισβητητα- υπαρχουν και καλυτερες καμερες.

 

Ηταν ειναι και παραμενει (αν υπαρχει ακομα σε στοκ) απιστευτο vfm και -αν οχι η καλυτερη- τοτε απο τις καλυτερες προσφορες σε smartphone που εχουν παιξει σε αυτο το section αυτου του forum εδω και πολλους μηνες. Οσοι δεν αποθαρυνθηκαν απο το εκ του μη οντος ζητημα της decent cameras (μια που δεν υπαρχει περιπτωση να τον χαλασει κατι στις ληψεις, παρα μονο αν ασκει επαγγελμα με την καμερα του κινητου του τις νυχτες - μονον εκει ειναι αισθητα αδυναμες οι ληψεις του...) και προλαβαν, δεν προκειται να το μετανιωσουν. Οσοι αποθαρρυνθηκαν λογω κραξιματος στην καμερα, υπαρχει περιπτωση να μπουν σε δευτερες σκεψεις για την αποφαση τους μολις μαθουν οτι εξαντληθηκε το στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ καμία εταιρία άμα δει ραγισμένη οθόνη δεν πρόκειται να το αλλάξει. Θα σου πει "έσπασε από πτώση". Η δε Arvato είναι ικανή αν δει ραγισμένη οθόνη να σου πει "βρέθηκε υγρασία, εκτός εγγύησης το κινητό σας"

Αν έχει ραγίσει από φουσκωμένη μπαταρία όπως λέει ο φίλος μπορεί να του το αλλάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τέλος; Δεν γράφτηκε πριν ότι υπάρχει διαθέσιμο στα καταστήματα; Γενικά η mediamarkt το κάνει αυτό, άλλα αποθέματα δίνει Online και άλλα στα καταστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν εκανες τον κοπο να κανεις κλικ θα δεις ότι η τιμη (σε ένα χρωμα που εχει μεινει) είναι 249 πλεον, πιο ακριβα από πολλα μαγαζια του σκρουτζ. Εχει αναφερθεί μαλιστα από νωρις και σε ποστς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει οτι εξαντληθηκαν τα κομματια.

 

Το γιατι:

 

Το μεσημερι προσπαθουσα να κανω παραγγελια το λευκο. Το εδειχνε μη διαθεσιμο.

Παω στο καπακι να κανω παραγγελια το μαυρο, τα ιδια. Καλεσα στο καταστημα Περιστεριου, την ρωταω την τυπισσα αν εχει αποθεμα.

-''αα, ναι! μου λεει. 17 κομματια λευκο, 22 κομματια μαυρο''.

Την ρωτησα γιατι δεν μπορω να κανω παραγγελια μεσω σαιτ.

-'Τελειωσε το αποθεμα ηλεκτρονικα και πλεον μπορειτε να το παραλαβετε μονο απο τα καταστηματα''.

 

Στο κατάστημα που πηγα στις 17.00 και βάλε, είχε αβέρτα απόθεμα.

Όποτε ισχύει αυτό που μου είπε η τύπισσα τηλεφωνικά.

 

 

Αν εκανες τον κοπο να κανεις κλικ θα δεις ότι η τιμη (σε ένα χρωμα που εχει μεινει) είναι 249 πλεον, πιο ακριβα από πολλα μαγαζια του σκρουτζ. Εχει αναφερθεί μαλιστα από νωρις και σε ποστς.

 

Έχεις δίκιο σόρυ :) Το ποστ μου ήταν με βάση αυτό το μήνυμα και επειδή μου έχει τύχει κι εμένα στο παρελθόν με τη mediamarkt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφονται ανακρίβειες, η οθόνη είναι ips, νομίζω μάλιστα πώς είναι η πρώτη της Sony αφού το z1 δεν έχει

όπως τα λες είναι

 

από z1c , μετά Ζ2 κτλ παίζει ips, το σκέτο Ζ1 δεν έχει 

 

Η ζελατίνα που λες είναι screen protector πολύ καλής ποιότητας και αν την βγάλεις χάνεις την εγγύηση!  

 

1ον είναι χείριστης ποιότητας και χαράσσεται για πλάκα

2ον το θέμα της εγγύησης είναι κάπως απροσδιόριστο και για ελλάδα δεν έχουμε εικόνα ή περίπτωση που να γνωρίζω εγώ τουλάχιστον και να υπάρχει στο internet 

 

σε κάποιες αντιπροσωπείες ανά τον κόσμο έχουν πει ότι δε καλύπτουν, έχω δει όμως και mail από τη sony σε κατόχους που λέει ότι δεν έχει σημασία

 

αν αφαιρεθεί ξαναλέω δεν επηρεάζεται η αξιοπιστία της συσκευής, επηρεάζεται όμως η λειτουργία της οθόνης, θα πρέπει και πάλι να μπει νέα ζελατίνα 

Καλό είναι να μην βγάλετε καμιά εργοστασιακή ζελατίνα.. αυτή πέρα απ το λογότυπο και την εγγύηση έχει και anti shatter ιδιότητες και δεν έχει και κανένα νόημα να την βγάλετε.

 

η ζελατίνα αυτή το μόνο που εξυπηρετεί είναι σε περίπτωση σπασίματος (και να πω βέβαια εδώ ότι το tempered της sony δε σπάει καθόλου εύκολα, ειδικά σε σχέση με το gorilla glass που είναι πολύ πιο ευαίσθητο) απλά συγκρατεί τα τζάμια για να μη σε τρυπήσουν

 

δε προσθέτει κάτι στην αντοχή του κινητού , μάλιστα επειδή έχω κάτσει και με γυμνό τζάμι και το έχω κακομεταχειριστεί σου λέω ότι δε χαράσσεται και καθόλου εύκολα ( και πάλι θα πω σε σχέση με gorilla) , η ζελατίνες όμως που έχει επάνω η sony κάνουν αραχνιάσματα ακόμα και με το ύφασμα του παντελονιού σου 

 

το να έχει ήδη μια ζελατίνα πάνω από το τζάμι και μετά να πρέπει να βάλεις κι άλλη ζελατίνα ή ακόμα και tempered είναι ψιλομαλακία όπως και να το κάνουμε... έχεις υποτίθεται premium συσκευή με γυαλιά μπρος πίσω και θα πιάνεις πλαστικά 

 

ευτυχώς από το Ζ2 και μετά έβαλαν μυαλό και τις κατάργησαν και μπορείς να έχεις τη συσκευή σου γυμνή σαν άνθρωπος, εγώ sony με τις κωλοζελατίνες πάντως δε θα ξανάπαιρνα και σε 150€ ναυαρχίδα.. όσοι το πήρατε τώρα κανονίστε

 

αλλά και με το καλημέρα να το ντύσετε πλαστικά και χαμούς είναι λίγο εκνευριστικό.. ακόμα και να πρέπει να το κάνετε και να γίνει η συσκευή σαν ντολμαδάκι 

 

εγώ φροντίζω μόνο το εμπρός μέρος πάντως το πίσω το έχω αφήσει να γεμίσει χαρακιές μέχρι να πάρω απόφαση να αφαιρέσω κι εκεί το asf, τις θήκες δε τις γουστάρω με τη καμία

 

έχει φάει πεζοδρόμια και πατώματα και δε σπάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...