Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z1 Compact 16gb 199 ευρώ mediamarkt [ΤΕΛΟΣ]


Red21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η ζελατίνα αυτή το μόνο που εξυπηρετεί είναι σε περίπτωση σπασίματος (και να πω βέβαια εδώ ότι το tempered της sony δε σπάει καθόλου εύκολα, ειδικά σε σχέση με το gorilla glass που είναι πολύ πιο ευαίσθητο) απλά συγκρατεί τα τζάμια για να μη σε τρυπήσουν

 

δε προσθέτει κάτι στην αντοχή του κινητού , μάλιστα επειδή έχω κάτσει και με γυμνό τζάμι και το έχω κακομεταχειριστεί σου λέω ότι δε χαράσσεται και καθόλου εύκολα ( και πάλι θα πω σε σχέση με gorilla) , η ζελατίνες όμως που έχει επάνω η sony κάνουν αραχνιάσματα ακόμα και με το ύφασμα του παντελονιού σου 

 

το να έχει ήδη μια ζελατίνα πάνω από το τζάμι και μετά να πρέπει να βάλεις κι άλλη ζελατίνα ή ακόμα και tempered είναι ψιλομαλακία όπως και να το κάνουμε... έχεις υποτίθεται premium συσκευή με γυαλιά μπρος πίσω και θα πιάνεις πλαστικά 

 

 

 

Ναι αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα γράφεις εμένα ακριβώς αυτά σαν μάθημα.. anti shatter έγραψα... anti shatter σημαίνει ακριβώς αυτό, βοηθάει το τζάμι να μην θρυμματιστεί και να κρατηθεί όσο γίνεται.. είπα κάτι διαφορετικό? Δεν βλέπω να γράφω κάπου ότι κάνει το τζάμι άτρωτο.. αν είναι να σπάσει θα σπάσει (και ναι δεν σπάει εύκολα... btw η πλάτη ΔΕΝ είναι γυαλί, είναι πλαστικό.. στο z3c είναι γυαλί).

 

Απο εκεί και πέρα δεν είναι καθόλου "ψιλομαλακία" να βάλεις tempered glass απο πάνω με το που το πάρεις, η ζελατίνα είναι εφαρμοσμένη τόσο άψογα που δεν καταλαβαίνεις καν ότι έχει ζελατίνα στην αρχή.. (όταν βγήκε απορούσαν χρήστες αν έχει ή δεν έχει)

Για μένα λοιπόν ανούσιο (δεν θα πω "ψιλομαλακία" γιατί είναι προσωπική επιλογή καθενός) είναι όταν ενώ δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να την βγάλεις (εκτός αν την άφησες ως έχει και γέμισε γρατζουνιές), να θες ντε και καλά να την βγάλεις χωρίς κανένα λόγο, για να βάλεις ΜΕΤΑ (?!?!?) το tempered glass από πάνω, απλά και μόνο δηλαδή για να νιώθεις ψυχολογικά καλά ότι δεν είχε ζελατίνα το premium κινητό σου πριν βάλεις το tempered glass (νόημα 0 δηλαδή) ;)

 

Επιμένω λοιπόν σε αυτό που έγραψα.. αυτός που θα το πάρει και σαν premium κινητό θα κάνει την σωστή κίνηση να βάλει tempered glass απο πάνω, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα να την βγάλει πρώτα.. μόνο χάνει και δεν κερδίζει τίποτα. Δεν πάμε με την ψυχολογία εδώ αλλά με το τι είναι καλύτερο για το κινητό οπότε δεν έχει νόημα να δίνουμε συμβουλές στους άλλους για προσωπικές επιλογές που πήραμε εμείς.. αν κάποιος την βγάλει θα το κάνει συνειδητοποιημένα όπως εσύ για τους δικούς του λόγους (οπότε δεν χρειάζεται καν να του το προτείνουμε) το ίδιο και αν αφήσει ακάλυπτη την πλάτη για να μην το κάνει ντολμαδάκι (που 99,9% σε λίγες μέρες οφείλει να ξέρει πως θα έχει γρατζουνιές).. στους υπόλοιπους δεν έχει κανένα νόημα κάποιος να προτείνει να την βγάλουν (έστω και αν το κάνει έμμεσα).

EDIT

 

lollipop από βδομάδα μάλλον και στα Ζ1c, μια χαρά για όσους το πήραν τώρα..

 

http://www.xperiablog.net/2015/04/07/lollipop-for-xperia-z3-dual-z1-series-and-z-ultra-expected-next-week/

 

Καλά μην βιαζόμαστε... το κινητό ένα απ τα ατού του είναι η μπαταρία του (έφτανα άνετα τις 3-4 μέρες με μέτρια χρήση) και δεν ακούω καλά πράγματα για το lollipop 5.0.x σε αυτό τον τομέα (όπως και στις επιδόσεις.. lag κτλ)... θα προτιμούσα να περίμενε λίγο η Sony και να έδινε την 5.1 που τα χει λυμένα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λύση από το Ζ2 και έπειτα είναι αυτό που έπρεπε να έχει γίνει από την αρχή, γυαλί απευθείας και τέλος

αν θες να ντύσεις το κινητό σου κάντο, αλλά όχι να γρατζουνιέται με το παραμικρό όπως κάνει με τη πλαστικουριά 

 

εγώ που δε θέλω θήκες την άφησα, έγινε ψιλοχάλι οπότε και υποχρεωτικά την έβγαλα και ακόμα είμαι μπλεγμένος με ζελατίνες γιατί δε δουλεύει σωστά η οθόνη χωρίς ζελατίνα , αλλιώς μακάρι να το άφηνα σκέτο τζάμι 

 

ποτέ σε κινητό δεν έβαζα ζελατίνες και όσες φορές έβαζα θήκες στον ένα μήνα τις έβγαζα, δεν είμαι αυτής της λογικής, με ενοχλεί αυτή η λογική και η sony έκανε τεράστια μαλακία που ακολουθούσε αυτή τη λογική και μάλιστα έβαζε τόσο ευαίσθητη ζελατίνα, όσο τέλεια εφαρμοσμένη και αν είναι το υλικό της είναι πολύ χαμηλής ποιότητας 


 


 

Καλά μην βιαζόμαστε... το κινητό ένα απ τα ατού του είναι η μπαταρία του (έφτανα άνετα τις 3-4 μέρες με μέτρια χρήση) και δεν ακούω καλά πράγματα για το lollipop 5.0.x σε αυτό τον τομέα (όπως και στις επιδόσεις.. lag κτλ)... θα προτιμούσα να περίμενε λίγο η Sony και να έδινε την 5.1 που τα χει λυμένα αυτά

εγώ όσο έχω έρθει σε επαφή με την 5.0 σε άλλα κινητά και το tablet μου (στο n7 μάλιστα έχω καλύτερη αυτονομία με 5.0.2 από ότι είχα με kk ειδικά σε κατάσταση αναμονής) δεν είχα ιδιαίτερα θέματα και της σονυ φαίνεται πολλά υποσχόμενη 

 

η 4.4.4 που έχω τώρα είναι σταθερότατη και γενικά πολύ καλή, αλλά lollipop θα βάλω χωρίς 2η σκέψη, δε πιστεύω ότι θα έχει θέματα, ή ακόμα και αν έχει προτιμώ να τα διαπιστώσω μόνος μου, γενικά πολλοί χρήστες γράφουν τα δικά τους αρκετές φορές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει μαζί με οθόνη νομίζω

 

Αυτή είναι κολλημένη απο εργοστάσιο και μάλιστα υπάρχει κόλλα απο κάτω που θέλει αρκετό καθάρισμα να φύγει μην εχεις στο νου σου τις κοινές του εμπορίου που βγαίνουν πανεύκολα

 

Και για να βγει θέλει κόπο και τρόπο (εγώ το έκανα με βελονιτσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα ειχα ενα xperia P που ειχε αυτη τη μεμβράνη. Την εβγαλα καποια στιγμη γιατι ειχε γρατζουνιες! Μετα απο λιγο καιρό χρειάστηκε να το παω στη vodafone γιατι χαλασε η θύρα για τα ακουστικά και χρειάστηκε να δώσω 45 ευρω γιατι δεν ειχε εγγύηση , ρωτησα γιατι και η απαντηση ηταν: απο τη στιγμη που βγάλατε το προστατευτικό πλαστικο που ειχε η οθονη δεν εχετε και εγγύηση. Λοιπον αν δεν σας αποτελει πρόβλημα και θελετε εγγύηση λογικα μιλώντας , μην τη βγαλετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στην λειτουργια αφης με την εργοστασιακη μεμβρανη η χωρις?

 

Αν πανω απο την εργοστασιακη μεμβρανη βαλεις αλλη μεμβρανη η tempered glass η αφη θα λειτουργει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας τσεκάρει κάποιος που έχει την συσκευή στα χέρια του serial number για ημερομηνία κατασκευής μιας και μου φαίνεται παράξενο το να μην έχει ακουστικά μέσα...στα μόνα reviews από όσα έχω δει που δεν είχαν ήταν αυτά που τους είχαν στείλει review units!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας τσεκάρει κάποιος που έχει την συσκευή στα χέρια του serial number για ημερομηνία κατασκευής μιας και μου φαίνεται παράξενο το να μην έχει ακουστικά μέσα...στα μόνα reviews από όσα έχω δει που δεν είχαν ήταν αυτά που τους είχαν στείλει review units!!

δεν μπορεί να ειναι παλια τα κινητά γιατι εχουν περασμένη την 4.4.4 με τα τελευταία updates ..και τι θα καταλάβεις απο τον σεριαλ? όντως μεσα εχουν μονο φορτιστή τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας τσεκάρει κάποιος που έχει την συσκευή στα χέρια του serial number για ημερομηνία κατασκευής μιας και μου φαίνεται παράξενο το να μην έχει ακουστικά μέσα...στα μόνα reviews από όσα έχω δει που δεν είχαν ήταν αυτά που τους είχαν στείλει review units!!

Τα κάνει αυτά η Sony, μπορεί να έχει ακουστικά, μπορεί να έχει μαγνητικό φορτιστή, μπορεί και τίποτα

 

Δεν είναι ασυνήθιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στην λειτουργια αφης με την εργοστασιακη μεμβρανη η χωρις?

 

Αν πανω απο την εργοστασιακη μεμβρανη βαλεις αλλη μεμβρανη η tempered glass η αφη θα λειτουργει κανονικα?

 

Εγώ έχω tempered glass περασμένο πάνω στo εργοστασιακό asf και δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του κινητού. Δεν μπορώ να ξέρω πως είναι η λειτουργία του κινητού χωρίς το tempered glass, γιατί το πέρασα αμέσως μόλις άνοιξα το κινητό. Γενικά πάντως όλα είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στην λειτουργια αφης με την εργοστασιακη μεμβρανη η χωρις?

 

Αν πανω απο την εργοστασιακη μεμβρανη βαλεις αλλη μεμβρανη η tempered glass η αφη θα λειτουργει κανονικα?

Αν βάλεις κάτι επάνω στο asf δουλεύει κανονικά

 

Αν βγάλεις τελείως τη μεμβράνη και ακουμπάς το γυαλί υπάρχει θέμα όπως γράφω και πιο πίσω

 

Όλα τα κινητά με κάποιου είδους γυαλί έχουν ολεοφοβικη επίστρωση διαφορετικά το λίπος από τα δάχτυλα σου μένει επάνω και δε φεύγει με τίποτα (ξεχνάς το απλό τρίψιμο στη τσέπη που καθαρίζει τη περισσότερη μπιχλα στην οθόνη σε ένα μέσο τηλέφωνο, η πλήρη καθαριότητα είναι θέμα μπράτσων πλεον και επίμονου τριψιματος :lol: ) , σκέψου πώς είναι να κάνεις δαχτυλιές στα τζαμιά του σπιτιού σου.

 

Αν βγάλεις τη ζελατίνα θα υπάρχει αυτό το θέμα, το λίπος σου δε θα καθαρίζει με τίποτα και εκτός αυτού εκεί που θα μένει θα τρελαινει το touch. Θα νομίζει ότι πιέζεις σημεία που δεν πίεζεις, οπότε θα αναγκαστείς να ξαναβάλεις κάποιου είδους ζελατίνα ή tempered γιατί θα είναι φοβερά δύσχρηστο

 

Αυτό δε στο λέω απο τη κοιλιά μου το έχω δοκιμάσει..

 

Στα επόμενα sony υπάρχει επίστρωση πάνω στο γυαλί όπως στα κινητά με gorilla glass, το z1c ήταν το τελευταίο ουσιαστικά που ακολουθήθηκε αυτή η χαζή τακτική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...