Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z1 Compact 16gb 199 ευρώ mediamarkt [ΤΕΛΟΣ]


Red21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα με αυτο ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι σχετικο αν σας ειναι ευκολο

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο μαγαζι απο το σκρουτζ ωστε να παραγγειλω tempered glass για το συγκεκριμενο

κινητο? Δεν ξερω πολυ καλα απο αυτα και δε θελω να παρω καποιο που να μην κανει, η να ειναι καμια ψευτια!

 

Επισης θαθελα να μου πειτε αν οποιο tempered glass και να παρω μπορω να το χρησιμοποιησω και για την πλατη του

κινητου, η αν πρεπει να αγορασω καποιο που να ειναι αποκλειστικα για την πισω μερια! Ευχαριστω προκαταβολικα, καλοριζικο

σε οσους το πηραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά τα reviews αφορούν κινητά με τις πρώτες εκδόσεις λογισμικού και με γνωστά θέματα.. Πλέον το λογισμικό έχει φτάσει στο 4.4.4 και η κάμερα δε συγκρίνεται με άλλο κινητό σε αυτά τα λεφτά! Έχει τον ίδιο αισθητήρα με του z3! Οποιαδήποτε σύγκριση με lumia 520 είναι αστεία.. Τα έχω βάλει δίπλα δίπλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οποιαδήποτε σύγκριση με lumia 520 είναι αστεία.. Τα έχω βάλει δίπλα δίπλα..

Μιας και είναι προσωπικη η "στοχευση" σου αφου κανεις άλλος δεν μιλησε για συγκριση με το 520, απαντω στις... αστειότητες με εικονες και όχι με λογια και προσβολες.

 

Η πρωτη χωρις scaling (20MP vs 5MP)όπως και στα ποστς μου στην πρωτη σελιδα, αλλα πιθανον επειδή σας μπερδευει μερικους το διαφορετικο μέγεθος των φωτο , οι επομενες με scaling στα 8MP για μεγαλυτερη ευκολια σύγκρισης.

 

post-83099-0-97940400-1428351917_thumb.png

 

post-83099-0-37405500-1428352025_thumb.png

 

post-83099-0-28461600-1428352036_thumb.png

 

post-83099-0-68244700-1428352044_thumb.png

 

post-83099-0-63713500-1428352056_thumb.png

 

post-83099-0-48982300-1428352065_thumb.png

 

post-83099-0-47978800-1428352073_thumb.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σαν κάτοχος σας λέω ότι όποιος ψάχνει μικρό κινητό με χαρακτηριστικά μεγάλου (και δεν ψάχνεται για ένα απ τα top φωτογραφικά κινητά) και με το bonus του αδιάβροχου, πάρτε το με χίλια. Σε αυτή την τιμή είναι απλά super.

Πήρα και εγώ και η γυναίκα μου ταυτόχρονα από ένα πριν αρκετούς μήνες.. ήμουν πρώην κάτοχος του xperia Z (η γυναίκα μου του SP και πριν απ αυτά του N8 και οι 2 μας.

Όχι, παρόλα τα Mpixel που ως γνωστόν δεν παίζουν ρόλο, ΔΕΝ έχει καλύτερη κάμερα (χειρότερη έχει σε πολλές συνθήκες) από το N8 με τον carl zeiss φακό που είχα, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση η κάμερα του δεν χαρακτηρίζεται κακή ούτε καν μέτρια, ενώ σαν μοναδικά 2 αρνητικά για μένα (που τα γνωρίζαμε πριν την αγορά και κάναμε τα κουμάντα μας) θα θέσω τα εξής:

 

1) ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ στις γρατζουνιές πλάτη ... ΑΜΕΣΩΣ θήκη και αν γίνεται tempered glass μπρος πίσω για σιγουριά (εγώ έχω tempered μπροστά και book θήκη).

2) Καλή κάμερα (ναι σίγουρα χειρότερη των μεγάλων lumia αλλά καλή) αλλά σχετικά προβληματικό flash του οποίου το φως διαχέεται μέσω του πλαστικού στην πλάτη (δεν ξέρω αν είναι θέμα μόνο του λευκού.. πιθανόν) όχι μεγάλο πρόβλημα για μένα και έχω τις λύσεις μου πάντα αν χρειάζεται (δεν βγάζω με flash οπότε δεν με ένοιαζε) αλλά σε ορισμένες photos με flash μπορείτε να δείτε την συγκεκριμένη ασπρίλα

 

Σε όλα τα άλλα (οθόνη, μπαταρία, ταχύτητα,μέγεθος,εμφάνιση κτλ κτλ κτλ) είναι απλά ΑΨΟΓΟ.. το μόνο καλύτερο θα ήταν το z3 compact με καλύτερο screen to body ratio (αλλά καμιά σχέση η τιμή με αυτή την προσφορά) και την ευκολία να είναι ακάλυπτη η θύρα του micro usb. Σε αυτή την τιμή νομίζω όποιος τον ενδιαφέρει το μέγεθος (μικρό κινητό αλλά ταυτόχρονα τούμπανο και σχεδόν άριστο στα περισσότερα σημεία) τότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα συζήτησης.. όποιος απ την άλλη θέλει το άψογο φωτογραφικό κινητό με άριστη κάμερα (απόλυτα θεμιτό αυτό), ας προσπεράσει και ας πάει κατά την γνώμη μου σε lumia.


Παιδιά επειδή βλέπω να μιλάτε για τα μικρά lumia, επειδή έχει περάσει απ τα χέρια μου το 620 (το οποίο έστησα και έχω δώσει στην κουνιάδα μου) είναι το λιγότερο υπερβολή να συγκρίνουμε το z1 compact με το 520 ή το 620 κτλ.. καλά τα test αλλά όσοι τα είχαμε και τα 2 δεν είμαστε τρελοί δεν γίνονται όλα στην ζωή με τεστ απο το Internet, δεν υπάρχει σύγκριση το z1 compact είναι πολύ ανώτερο φωτογραφικά από τέτοια κινητά...

Επειδή απ την άλλη όμως έχω μπροστά μου τώρα το 920 που ετοιμάζω να πάω δώρο στον πεθερό μου που του αρέσει να βγάζει φωτογραφίες εκεί ναι... το 920 είναι πολύ ανώτερο στην κάμερα του απ το z1 compact και οτιδήποτε αντίθετο θα ήταν επίσης υπερβολικό.

Κοινώς όσοι ψάχνουν φωτογραφικό κινητό με μεγάλες απαιτήσεις στην κάμερα να προσπεράσουν αλλά και να πάνε ίσως σε ένα Lumia αλλά σίγουρα όχι ένα 620 ή 520.. από 820 και πάνω το συζητάμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κινητο το κοιταγα για μεταχειρισμενο, 199 ειναι σουπερ τιμη οτι και να λετε, αν και δεν περιμενα τοσο χαλια καμερα... Αν και μου φαινεται λογικο αυτο που γραφει ο ata1983, αποκλειεται με τετοιο χαρντγουεαρ να βγαζει τοσο χαλια φωτογραφιες, μαλλον θα τι εφτιαξαν με την αναβαθμιση...

 

Μια απλη απορια, τι σοι νιουζλετερ εχουμε γραφτει αν δεν στελνει αυτες τις προσφορες!!! Και μπρικια, κρεπεριες κτλ βαζει και αυτο που ειναι μια τιμια προσφορα δεν το στελνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το ροζακι εξαντλήθηκε από τους μερακλήδες!!! Πρεπει να ξεστωκαρε εντελως τη συσκευη η Sony Hellas..... χαχαχα

 

 

Y.Γ. Χθες πριν ανοιξω το θεμα παρηγγειλα ενα μαυρο και μετα απο 3 ωρες ενα λευκο για ενα φιλαρακι και η πρωτη παραγγελια τελειωνε σε 343 νουμερο ενω η δευτερη σε 624.......300 παραγγελιες σε 3 ωρες και δεν ειχαν ξεστοκαρει ακομα.....σημερα ξεστωκαρανε....μπορει να δωσανε και 1000 κομματια!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το ροζακι εξαντλήθηκε από τους μερακλήδες!!! Πρεπει να ξεστωκαρε εντελως τη συσκευη η Sony Hellas..... χαχαχα

Δεν ισχυει οτι εξαντληθηκαν τα κομματια.

 

Το γιατι:

 

Το μεσημερι προσπαθουσα να κανω παραγγελια το λευκο. Το εδειχνε μη διαθεσιμο.

Παω στο καπακι να κανω παραγγελια το μαυρο, τα ιδια. Καλεσα στο καταστημα Περιστεριου, την ρωταω την τυπισσα αν εχει αποθεμα.

-''αα, ναι! μου λεει. 17 κομματια λευκο, 22 κομματια μαυρο''.

Την ρωτησα γιατι δεν μπορω να κανω παραγγελια μεσω σαιτ.

-'Τελειωσε το αποθεμα ηλεκτρονικα και πλεον μπορειτε να το παραλαβετε μονο απο τα καταστηματα''.

 

Στο κατάστημα που πηγα στις 17.00 και βάλε, είχε αβέρτα απόθεμα.

Όποτε ισχύει αυτό που μου είπε η τύπισσα τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έψαξα με δείγματα το θέμα φωτογραφίας του z1c να πούμε ότι το "πρόβλημα" (συμβιβασμός) είναι διπλός.

1) Ο φακός του Ζ1C έχει ιδιαίτερο θέμα στις άκρες όπου χάνεται τελείως η οξύτητά του. Αυτό είναι συνηθισμένο στους φακούς των φωτογραφικών να έχουν προβλήματα στις άκρες σε σχέση με το κέντρο (όπου οι φακοί είναι καλύτεροι) αλλά το z1c μάλλον το έχει πιο έντονο σε σχέση με άλλα. Αυτό που λέω θα το καταλάβετε όταν δείτε τις φωτογραφίες του gsmarena στην καρτέλα αφίσα στο καράβι πάνω δεξιά (ασπρόμαυρη) αλλά και σε οποιοδήποτε δείγμα 1:1 βρείτε στο internet με γρασίδια.. (όπου στις άκρες το texture χάνεται τελείως). 

2) Ο αισθητήρας (τύπου bsi από sony) έχει όλα τα κουσούρια των sony bsi που κουβαλάει από παλιά η sony. Και καλά θα ήταν καλύτερος στα υψηλά iso από τους "συμβατικούς" αλλά ποτέ κανέναν δεν έπεισε. Έχει εμφανή και υψηλό θόρυβο που επειδή μετά εφαρμόζει NR κάνει την φωτογραφία σαν ελαιογραφία ή/και με artifacts. 

 

Θα πει αυτό ότι είναι κακό κινητό;;; Όχι! Είναι εξαιρετικό και η κάμερα μπορεί να θεωρηθεί "επαρκής". Αν ρυθμιστεί στα 8mp (το προτείνω) από τα 20 θα παραχθούν 8mp (1/2.5 αναλογία) γνωστό και σαν supersapmling κάτι αντίστοιχο του pureview που έχουν επαρκή οξύτητα (στο κέντρο τουλάχιστον). Οπότε για 8άρι είναι "καλό" αλλά όχι καλύτερο. Σημειωτέον ΟΛΑ αυτά τα κινητά κάνουν σιχνά υπερβολικό sharpening για να δώσουν την "ψευδαίσθηση" ότι έχουν λεπτομέρεια το οποίο όμως εισάγει άλλο προβλήματα. Καθόμουν και ένα σύκριση φωτογραφίες του iphone 5s με το z1c και ενώ νικούσε το iphone (και σε scaling) ήταν προφανές ότι είχε παραπάνω sharpening. Οταν επιχείρησα να κάνω εγώ sharpening στο z1c (σε scaled δείγμα 8mp) άρχισε να κάνει υπερβολικά τα υπάρχοντα artifacts (που ήταν ήδη εμφανή) που θα πει υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Είναι κακές οι φώτο του z1c? όχι! μια χαρά είναι για κινητό ειδικά αν τις βλέπετε σε οθόνες Η/Υ (μόλις 1mp οι περισσότερες). Το να βλέπεις 20mp σε 1mp (1366Χ768) είναι τρομερό το sharpening και ασφαλώς όλες φαίνονται εξαίσιες. Για FB είναι εξαιρετικές και για πολλές άλλες δουλειές. Δεν γνωρίζω αν τα δείγματα που βρήκα ήταν με 4.3 και αν με το 4.4 διορθώθηκε κάτι, αλλά δεν πιστεύω ότι firmwares φτιάχνουν πολύ ένα "μέτριο hardware" χωρίς όμως να το αποκλείω (πολλές εταιρίες ξένους αισθητήρες του απογείωσαν με καλύτερες ρυθμίσεις, πχ η oly τους αισθητήρες panasonic και η nikon του αισθητήρες sony).

 

Επιπλέον ας μη γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί, δεν χρειάζεται να κοιτάμε 1:1 τα pixels (αλλά ουτε και να τραβάμε στα 20mp, στάμπα χώρος στην SD). Επίσης το κινητό έχει ΟΛΕΣ τις άλλες αρετές (μέγεθος, cpu, ram, αδιάβροχο κτλ) που την συνολική εικόνα την απογειώνουν.

 

Αν δεν ήμουν κολλημένος (προτίστως) με τις φώτο (και το 808 μου το κάνει καλύτερα) θα το είχα πάρει.. (ναι αντιστάθηκα αλλα ακόμα βασανίζομαι). 

 

 

 

πως να απαρνηθώ αυτήν την ποιότητα του 808 μου :'( (κλικ για μεγέθυνση όταν έρθει) για κάτι άλλο. Να δω όμως για πόσο ακόμα γιατί και να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου (λόγω μη ύπαρξης εφαρμογών) είναι ένα θέμα

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επιμένω (χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον προσωπικά) σε αυτό που έλεγε ο παππούς μου και ο νοών νοείτω.......μας χαρίζανε γάιδαρο και τον κοιτάγαμε στα δόντια μήπως έχει τερηδόνα!!!!!!  :P  :P

 

 

Το είπαμε 200 φορές.....οκ δεν έχει κάμερα ουαου (για 400 ευρώ για 200 μια χαρά είναι είμαι σίγουρος και ας λέει ο καθένας ότι θέλει) (από τα 70 ποστ εδώ μέσα τα 30 είναι για την κάμερα).......έχει όμως επεξεργαστή ουαου (για 200 ευρώ, μη σου πω και για 300), Ram ουαου (για 200 ευρώ, μη σου πω και για 400), σασί ουαου (ανεξαρτήτως ευρώ) μπαταρία ουαου (ανεξαρτήτως ευρώ), μέγεθος ουαου (για κοντούς...... :shock:  :shock: )....το εμπεδώσαμε το καταλάβαμε και το εξαντλήσαμε!!!

 

 

Δε περιγράφω άλλο!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tempered glass καλής μάρκας (ας πούμε Nillkin) κοστίζει πλέον στο ebay €7-8. Εφαρμόζει άριστα αφήνοντας 1 mm περίπου περιμετρικά ακάλυπτο μάλλον για να εφαρμόζουν καλά οι θήκες, δίνει καλύτερη αίσθηση στην αφή γιατί είναι γυαλί και όχι ζελατίνα όπως αυτή που έχει προεγκατεστημένη το Z1c και δίνει ένα ελάχιστο, επιπλέον πάχος στο κινητό. Η συγκεκριμένη μάρκα συμπεριλαμβάνει στη συσκευασία και μία πλαστική ζελατίνα για την πίσω πλευρά.

Το δικό μου έχει πέσει κάτω με τα μούτρα και το tempered glass απέκτησε ένα μικρό σημαδάκι, αλλά η οθόνη την γλίτωσε. Όταν πρωτοβγήκαν αυτά τα κορόιδευα, αλλά πλέον τα παραγγέλνω πριν αγοράσω καινούργιο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάτριξ, σαφώς και αυτά που ποστάρεις με τις φωτογραφίες έχουν βάση (φαίνονται και οπτικά), ΑΛΛΑ μην ξεχνάς πως τα review αυτά έχουν γίνει με τις πρώτες εκδόσεις λογισμικού! Έχουν αλλάξει πολλά από τότε. Επίσης μπορεί να έγιναν και με την πρώτη "φουρνιά" κινητών που είχαν ένα θέμα με την κάμερα!  (έγινε ανάκληση όλων αυτών αμέσως)
Αν και τελείωσε η προσφορά, εγώ λέω ξανά ότι όσοι το πρόλαβαν ήδη θα είναι χαρούμενοι με την επιλογή τους!

Όποιος το πήρε, ας κάνει πρώτα τις αναβαθμίσεις που θα του βγάλει, να βγει έξω να βγάλει πολλές φώτο και μετά να έρθει να σχολιάσει εδώ! Θα δείτε πως όλα είναι κομπλέ με την κάμερα!

Αυτά ... :-)

Y.g. Εννοείτε σε λίγες μέρες θα πάρετε και το ""γλειφιτζούρι"" που μπορεί να έχει και άλλη αναβάθμιση στην έκδοση της κάμερας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλη περιπτωση το κινητο,εχει αξιολογα χαρακτηριστικα που αξιζουν τα 200€.

 

Ισως σε λιγες ημερες να "πεσει" η τιμη του στα 200€.

 

Στα μειον του που δεν αφαιρειται η μπαταρια και τα μεγαλα bezels.

 

Η οθονη του που δεν ειναι ips εχει τουλαχιστον καλα χρωματα?

 

Η ζελατινα που εχει απο την Sony μπροστα ειναι screen protector?Εχει σχεση με την αδιαβροχοποιηση και την εγγυηση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...