Προς το περιεχόμενο

Lenovo thinkpad 8'' 64gb 199€ [ΕΛΗΞΕ]


neten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι για γέλια και για κλάματα μαζί, σκέψου ότι τώρα κοστίζει 500€. Πάντως ίδια προβλήματα είχα με κινέζικα, voyo κτλ, battery drains, δεν ανοίγανε, τα πούλησα και ησύχασα..Πάντως διαβάζω στα διάφορα forums για τέτοια προβλήματα στα windows tablets, μοιάζουν να μην μπορούν να συνεργαστούν windows με οικονομικά tablets. Το HP stream 7 που μου κόστισε ελάχιστα με την πώληση του office 365, τέτοια "κόλπα" δεν κάνει. Από ότι έχω καταλάβει, μόνο τα surface είναι τέλεια μηχανήματα με τέλεια υποστήριξη, αλλά είναι για λίγους με την σημερινή οικονομική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια θέματα Άλεξ είχα με το asus vivotab note 8. Δεν ανοιγε, άνοιγε μετα απο ωρα και αλλά κουφά. Δυο φορες πήγε σερβις. Κρίμα γιατί το ψηνα για το thinkpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τζίφος το φορματ που το εκανα που απλά έκρυψε το πρόβλημα για 4-5 ημέρες.

Χθες που του εκανα χρηςη 1-2 ωρων και το έκλεισα,πήγα να το ανοίξω μετα 2-3 ωρες και το power button δεν δούλευε.

Το πάταγα 4-5 φορές δεν άνοιγε με τιποτα.

Εντωμεταξύ το windows button ανταποκρινόταν με κλειστό το tablet αλλα οθονη δεν άνοιγε αν υποθέσουμε οτι μπήκε σε sleep mode.

 

Μετα απο παρατεταμένο πάτημα 10-15" δευτερολέπτων άνοιξε μετα το δούλεψα κανα μισάωρο το έκλεισα και σήμερα το πρωί τα ιδια συμπτώματα.

 

Φαίνεται να είναι το πρόβλημα που έχω και εγώ με το encore μου και σου είχα πει σε προηγούμενο ποστ. Motherboard βρωμάει το πράγμα, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά το δικό μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είχα αναφέρει,το είχα το ίδιο πριν 1 χρονο και το 9μηνο που το κράτησα ηταν μερα με την νύχτα με τα φετινά 2 που πήρα.

Μονο και μονο για την τιμη του (199) συν οτι εχει όλες τις διαθέσιμες θύρες επέκτασης,την πολυ καλη ποιότητα καταςκευης και την πολυ καλη οθονη για αυτο και επιμένω.

Να πιςτευω με την τριτη και φαρμακερή να κάτσει νορμαλ παρτιδα.

 

Αλλα δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι η Lenovo στη παρόν version εχει κανει εκπτώσεις χαρακτηριστικό παράδειγμα οι επιδοςεις του eMMC που ειναι πολυ κατώτερες απο την αρχική version πριν 1 έτους.

 

Δεν μπορώ να αναφέρω οτι ειναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των windows tablet διότι σε αλλα που πέρασαν η εχω και τωρα δεν ακούγεται κιχ.

Πχ 4 συσκευές σειράς surface ειναι υπόδειγμα αξιοπιστίας,μακραν κορυφαία ποιότητα καταςκευης και υποδειγματική λειτουργία σε καθημερινή βαςη.

 

Και μαλιςτα υποτίθεται η Thinkpad σειρα ειναι η κορυφαία της Lenovo και αυτα ειναι ανεπίτρεπτα πράγματα.

Να πιςτευω οτι απλώς μου εκατςε η σπάνια στραβή και με την τριτη να μου κάτσει σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Τελικα τζίφος το φορματ που το εκανα που απλά έκρυψε το πρόβλημα για 4-5 ημέρες.

Χθες που του εκανα χρηςη 1-2 ωρων και το έκλεισα,πήγα να το ανοίξω μετα 2-3 ωρες και το power button δεν δούλευε.

Το πάταγα 4-5 φορές δεν άνοιγε με τιποτα.

Εντωμεταξύ το windows button ανταποκρινόταν με κλειστό το tablet αλλα οθονη δεν άνοιγε αν υποθέσουμε οτι μπήκε σε sleep mode.

 

Μετα απο παρατεταμένο πάτημα 10-15" δευτερολέπτων άνοιξε μετα το δούλεψα κανα μισάωρο το έκλεισα και σήμερα το πρωί τα ιδια συμπτώματα.

 

Φαίνεται να είναι το πρόβλημα που έχω και εγώ με το encore μου και σου είχα πει σε προηγούμενο ποστ. Motherboard βρωμάει το πράγμα, ακριβώς η ίδια συμπεριφορά το δικό μου.
Μάλλον εχεις δικό ιςως θέμα μητρικής να ειναι η και μπαταρίας ταυτόχρονα.Πάντως οταν μίλησα με το customer service support της Lenovo όπου ανέφερα το πρόβλημα μου είπε ακριβώς το ίδιο απο αντίστοιχα θεματα σε αλλα tablet που του έφεραν χρήστες προς αντιμετώπιση.Οταν του είπα οτι θα δοκιμάσω μπάς και με επανεγκατάσταση των windows μου είπε οτι δεν θα γινει τιποτα εφοςον εχει hardware θέμα,αλλα εγω δοκίμασε ετςι να δούμε μήπως εςτω λυθεί,αλλα προφανώς οπως φάνηκε δεν.Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τριτη και φαρμακερή πλέον μιας παρελαβα εκ νέου την αντικατάσταση απο Amazon και μετα το unboxing ολα φαίνονται φαινομενικά άψογα.

Μεσα Απριλίου η παραγωγή σε αντιθεση με τα 2 προηγούμενα που ηταν αρχές Μαρτίου.

 

Αυτο που παρατήρησα οτι το καλώδιο φόρτισης ειναι πλέον πιο λεπτό και οχι αυτο το χοντροκομμένο των προηγούμενων.

Και δεύτερον οτι πίσω στην πλάτη η κατασκευή ειναι διαφορετική οπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα.

post-235346-0-94121500-1434363417_thumb.jpg

post-235346-0-97539400-1434363450_thumb.jpg

post-235346-0-18710900-1434363486_thumb.jpg

post-235346-0-69887000-1434363528_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ημέρες χρήσης όλα φαινομενικά φαίνονται άψογα.

Οθόνη άψογη χωρίς ίχνος bleeding και pixel.

Εχει βέβαια ένα μικρο gap πίσω πλάτη κάτω κατω μεταξύ του σασί περιμετρικά και πλάτη αλλά πταίσμα το θεωρώ.

 

 

Τα power/volume button είναι καλύτερα από τα 2 προβληματικά που επέστρεψα που είχαν αρκετό τζόγο.

Τελικά φαίνεται ότι μόνο εμένα μου είχε κάτσει ο κλήρος με ελαττωματική παρτίδα(δις) διότι κατά τα αλλά παραμένει με διαφορά το πληρέστερο, ποιοτικότερο windows tablet της κατηγορίας του.

 

Η τιμή είναι σκάνδαλο πραγματικά για αυτήν την συσκευή.

 

Btw η τρίτη συσκευή που μου δώσανε είναι η LTE version με την κλασική micro sim υποδοχή διαθέσιμη διπλα από την micro sd για αυτό και η διαφορετική κατασκευή πίσω στην πλάτη με τον διαχωριστική γραμμή πάνω όπως αντίστοιχα στα iPad.

Δεν το δοκίμασα ακόμα βέβαια.

 

Φαίνεται δεν είχαν την WiFi only και μου στείλανε την LTE προς μεγάλη μου έκπληξη!!!

 

Επίσης οι επιδόσεις του eMMC είναι στα ικανοποιητικά επίπεδα του πρώτου που είχα αγοράσει πριν 13-14 μήνες όταν πρωτοκυκλοφορησε και όχι τα 2 προβληματικά της προσφοράς που επέστρεψα που ήταν στο μισό οι επιδόσεις.

 

thinkpad_8.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 

UPDATE: Βρέθηκε λύση: στο control panel έχει στο Region μια επιλογή για "Welcome screen and new user account settings". Εκεί είχε ξεμείνει το Deutsch ως Welcome screen language.

 

Που ειναι αυτο ρε παιδια, δεν το βρισκω με τιποτα κ μου τη σπαει να βλεπω γερμανικα κατα την εναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει σύνδεση κανείς το tablet με τηλεόραση κάνοντας χρήση της θύρας HDMI?

Σε μένα όταν το συνδευω η εικόνα να μεν φαίνεται αλλά στα πλαγιά φαίνεται κομμένη απ όλες τις μεριές. Ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σύνδεση κανείς το tablet με τηλεόραση κάνοντας χρήση της θύρας HDMI?

Σε μένα όταν το συνδευω η εικόνα να μεν φαίνεται αλλά στα πλαγιά φαίνεται κομμένη απ όλες τις μεριές. Ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει?

Μάλλον το καλώδιο θα φταίει.

Εμένα full screen παιζει και στην 23αρα 1080p και στην 32αρα αντίστοιχα ανάλυση τηλεόραση.

Αυτο εχω εγω

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0060AU5MW?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o07_s01

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...