Προς το περιεχόμενο

Επιλογη action camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ έχω ακούσει καλύτερα λόγια για την xiaomi και σε ένα συγκριτικό στο YouTube μου φαίνεται πολύ ανώτερη και σκέφτομαι να την αγοράσω και εγώ. Ή sj και ειδικά η 4000 δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα της εικόνας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ...εδω δηλαδη δεν μπορεις να τα στειλεις?τι διαφορα 8α χει αν σου στειλω μηνυμα με εδω να δουν κ αλλοι που ψαχνουν .....τρελα πουλας?

δεν ξερω ποτε θα θεωρηθει διαφημιση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να ποστάρω και εγώ καθώς και εγώ ψάχνομαι λίγο και είμαι σε δίλημμα.... Λοιπόν την xiaomi την έχει τώρα το Geekbuying στα 65,82 ευρώ 

 

Τα θετικά της είναι ότι έρχεται από μια εταιρεία που προσωπικά θεωρώ κορυφή σε ότι αφορά value for money προϊόντα... Όλα το insomnia έχει αγοράσει power bank, ακουστικά κλπ και λέει τα καλύτερα... Άρα σε μεγάλο βαθμό έχεις εξασφαλισμένο μια υψηλής ποιότητας κατασκευής καμερούλα.... Επίσης η ποιότητα της εικόνας που έχω δει είναι πολύ καλή (καλύτερη απο την SJ400 πιστεύω) και έχει αισθητήρα sony...

 

Από την άλλη βέβαια η SJCAM SJ4000 ( να την αναζητείται έτσι γιατί κυκλοφορούν πολλές SJ4000 που δεν είναι από την SJCAM και απλά εκμεταλλεύονται την ομοιότητα σε εμφάνιση και όνομα)  έχει και αυτή κάποια αδιαμφισβήτητα + έναντι της Xiaomi..

 

Καταρχάς η SJ έχει μια μικρή έστω και υποτυπώδη οθονίτσα, ενώ η xiaomi δεν έχει. Πιστεύω σίγουρα βολεύει αρκετά αυτό κυρίως στη ρύθμιση της κάμερας και για να ξέρεις και λίγο που στοχεύεις άμα θες να βγάλεις καμιά φωτό.

 

Αλλά το μεγάλο θετικό της SJ θα έλεγα ότι είναι το ότι αγοράζοντάς την, στο κουτί περιλαμβάνεται η αδιάβροχη θήκη καθώς και ένα σωρό παρελκόμενα για διάφορες χρήσεις (ποδήλατα, κράνη, ζώνη κλπ) . Αντίθετα η xiaomi στα 66 ευρώ έρχεται σκέτη και θα πρέπει όλα τα αξεσουάρ να αγοραστούν ξεχωριστά...

 

Την SJ την έχω βρει στο Gearbest στα 76,60 αλλά και στο Banngood στα 77,17 με την εξής υποσημείωση ότι από το banggood μπορείς να επιλέξεις να της αγοράσεις από τις αποθήκες στην Αγγλία και με το κουπονάκι BGdeal να σου βγει στα 80,75 και πιστεύω αυτή είναι καλύτερη επιλογή καθώς με 4 ευρώ παραπάνω και πιο γρήγορα θα σου έρθει από Αγγλία έναντι Κίνας και με μεγαλύτερη ασφάλεια και σίγουρα γλυτώνεις το τελωνείο το οποίο πιστεύω υπάρχει μια πιθανότητα να σε τσακώσει ( κάποιους τους είχε κάτσει τελωνείο κυρίως στην Β. Ελλάδα ) καθώς η συσκευασία είναι σχετικά μεγάλη και μπορεί να κινήσει υποψίες.

 

Αν και γουστάρω τρελά xiaomi κλείνω προς την SJ γιατί με 80 ευρώ θα είμαι κομπλέ ενώ με την xiaomi μόνο η αδιάβροχη θήκη κάνει γύρω στα 17 οπότε το 66 γίνεται αμέσως 83 χώρια όλα τα άλλα mounts κλπ... και δεν έχει και οθονίτσα.... αλλά είναι σίγουρα καλύτερη ποιοτικά..

 

Είναι λίγο δίλημμα γαμώτο....

 

( H SJ που αναφέρω είναι η έκδοση με WIFI όπως και η xiaomi έχει wifi, υπάρχει και η σκέτη SJ χωρίς wifi λίγο φθηνότερη αλλά πιστεύω για τα περίπου 10 ευρώ παραπάνω αξίζει το κόπο να έχεις και την επιλογή του wifi και να μπορείς να βλέπεις live στο κινητό ή tablet τι τραβάει η κάμερα κλπ) 

Επεξ/σία από MikeJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να ποστάρω και εγώ καθώς και εγώ ψάχνομαι λίγο και είμαι σε δίλημμα.... Λοιπόν την xiaomi την έχει τώρα το Geekbuying στα 65,82 ευρώ 

 

Τα θετικά της είναι ότι έρχεται από μια εταιρεία που προσωπικά θεωρώ κορυφή σε ότι αφορά value for money προϊόντα... Όλα το insomnia έχει αγοράσει power bank, ακουστικά κλπ και λέει τα καλύτερα... Άρα σε μεγάλο βαθμό έχεις εξασφαλισμένο μια υψηλής ποιότητας κατασκευής καμερούλα.... Επίσης η ποιότητα της εικόνας που έχω δει είναι πολύ καλή (καλύτερη απο την SJ400 πιστεύω) και έχει αισθητήρα sony...

 

Από την άλλη βέβαια η SJCAM SJ4000 ( να την αναζητείται έτσι γιατί κυκλοφορούν πολλές SJ4000 που δεν είναι από την SJCAM και απλά εκμεταλλεύονται την ομοιότητα σε εμφάνιση και όνομα)  έχει και αυτή κάποια αδιαμφισβήτητα + έναντι της Xiaomi..

 

Καταρχάς η SJ έχει μια μικρή έστω και υποτυπώδη οθονίτσα, ενώ η xiaomi δεν έχει. Πιστεύω σίγουρα βολεύει αρκετά αυτό κυρίως στη ρύθμιση της κάμερας και για να ξέρεις και λίγο που στοχεύεις άμα θες να βγάλεις καμιά φωτό.

 

Αλλά το μεγάλο θετικό της SJ θα έλεγα ότι είναι το ότι αγοράζοντάς την, στο κουτί περιλαμβάνεται η αδιάβροχη θήκη καθώς και ένα σωρό παρελκόμενα για διάφορες χρήσεις (ποδήλατα, κράνη, ζώνη κλπ) . Αντίθετα η xiaomi στα 66 ευρώ έρχεται σκέτη και θα πρέπει όλα τα αξεσουάρ να αγοραστούν ξεχωριστά...

 

Την SJ την έχω βρει στο Gearbest στα 76,60 αλλά και στο Banngood στα 77,17 με την εξής υποσημείωση ότι από το banggood μπορείς να επιλέξεις να της αγοράσεις από τις αποθήκες στην Αγγλία και με το κουπονάκι BGdeal να σου βγει στα 80,75 και πιστεύω αυτή είναι καλύτερη επιλογή καθώς με 4 ευρώ παραπάνω και πιο γρήγορα θα σου έρθει από Αγγλία έναντι Κίνας και με μεγαλύτερη ασφάλεια και σίγουρα γλυτώνεις το τελωνείο το οποίο πιστεύω υπάρχει μια πιθανότητα να σε τσακώσει ( κάποιους τους είχε κάτσει τελωνείο κυρίως στην Β. Ελλάδα ) καθώς η συσκευασία είναι σχετικά μεγάλη και μπορεί να κινήσει υποψίες.

 

Αν και γουστάρω τρελά xiaomi κλείνω προς την SJ γιατί με 80 ευρώ θα είμαι κομπλέ ενώ με την xiaomi μόνο η αδιάβροχη θήκη κάνει γύρω στα 17 οπότε το 66 γίνεται αμέσως 83 χώρια όλα τα άλλα mounts κλπ... και δεν έχει και οθονίτσα.... αλλά είναι σίγουρα καλύτερη ποιοτικά..

 

Είναι λίγο δίλημμα γαμώτο....

 

( H SJ που αναφέρω είναι η έκδοση με WIFI όπως και η xiaomi έχει wifi, υπάρχει και η σκέτη SJ χωρίς wifi λίγο φθηνότερη αλλά πιστεύω για τα περίπου 10 ευρώ παραπάνω αξίζει το κόπο να έχεις και την επιλογή του wifi και να μπορείς να βλέπεις live στο κινητό ή tablet τι τραβάει η κάμερα κλπ) 

εχοντας την sjcam λεω παρτην με κλειστα ματια. απιστευτο value for money! αρκετα καλη ποιοτητα, πολλα μαουντς.ωστοσο καλυτερα να επενδυσεις και σε καποια καλυτερα...

 

 

Οσο για την xiaomi τη ζαχαρωνω εδω και καιρο, περιμενω να περασει λιγο ο καιρος , να βγουν τα προβληματα, να παρει  "σχημα" κουτι, μαουντς κτλ και να δημιουργηθει μια σταθερη πλατφορμα λυσεων-υποστηριξης οπως στην sjcam Και μετα σιγουρα θα προστεθει στη συλογη. Εχει πολυ καλη ποιοτητα,αρκετα καλυτερη απο την 4000 αλλα τι να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το θέμα αυτονομίας τι παίζει ρε παιδιά???.... κάποιος κάτοχος???

 

συμφέρει να πάρεις μια sj4000 ή xiaomi yi για υποβρύχιες φώτο αντί μια τέτοια ας πούμε? 

 οι υποβρυχιες φωτο δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζω, γενικα ο σενσορας της δεν ειναι 12Mp και οι φωτοραφιες δεν λενε τρελα

 

οσο για αυτονομια γυρω στην μια ωρα εγγραφη την κοβω, δεν το εχω μετρησει ομως...αλλα εχω αλλες 2 μπαταριες και δεν εχω κανενα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην xiaomi yi sports camera που απ' ότι διαβάζω γιατί ενδιαφέρομαι να την πάρω και εγώ είναι πολύ καλή.

Μερικά από τα δυνατά χαρακτηριστικά της είναι ο υπερευρυγώνιος φακός στις 155°, μεγάλο aperture στα F2.8, ο πολύ καλός αισθητήρας Sony Exmor στα 16mp και η ενσωματωμένη λειτουργία WiFi μέσω του οποίου μπορείς να χειριστείς την κάμερα μέσω του κινητού σου.

Υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο youtube για να δεις και μόνος σου.

Η τιμή της στο merimobiles είναι στα 90€.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηγα σε κατι πολυ φθηνο αλλα με αρκετα καλα σχολια στο youtube :  http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_ROLLEI-Youngstar-Red,99452,465514,811455.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr........ τωρα αν βγει μουφα γι αυτο που την θελω ιτς οκ δεν πειραζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την xiaomi accessories που μπορω να βρω;;

ebay-amazon

 

μπορεις να ψαξεις ειτε για κιτακια της gopro πχ (οχι αυθεντικα ) που υπαρχουν πολλα και με κανα 30αρι παιρνεις αρκετα πραγματα, απο την αλλη αν ανησυχεις για την ποιοτητα, παρε ξεχωριστα οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις δοκιμασα την ROLLEI youngstar(mediamarkt)κ ειναι οπως το περιμενα κ σε εικονα αλλα κ σε βιντεο σαν να τραβας βιντεο δηλαδη με κινητο πριν 7 χρονια πχ το νοκια Ν95...οτι πληρωνεις περνεις!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...