Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα να το περάσω το πρωί, αλλά μου έλεγε invalid firmware, rebooting. Και φαίνονται καλές οι αλλαγές...

το έχω περάσει από την 1η μέρα, όλα οκ, πολύ σταθερό .

Να βάλετε σε stable την ένδειξη espn που θα βρείτε στην διαδρομή administration - dsl setting, αφορά τον θόρυβο και μειώνει κάπως τα λάθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 741
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: Ξέρει κανείς αν στόκαρε πάλι η Wind ρουτεράκια; Τελευταία φορά που πέρασα πριν κάπου 15 μέρες, μου είπαν ότι δεν είχαν στοκ στα κεντρικά, και ο μόνος τρόπος να μάθει κανείς αν ξαναφέρουν είναι αν περνάς και τους ρωτάς.

 

Ή απλά δεν παίζει να ξαναφέρουν το ρούτερ και τέλος η προσφορά;

 

Ειχα στειλει email να ρωτησω και μου ειπαν οτι μπορω να παραγγειλω κανονικα (δεν μου ειπαν διαθεσιμοτητα). Παρηγγειλα σε καταστημα της Πατρας την προηγουμενη Παρασκευη και μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο την Τριτη, παρολα αυτα δεν πηραν. Αν το φερουν και με παρουν τηλεφωνο, θα ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.πηρα το ρουτερακι και εγώ σημερα αλλα επειδη δν ξερω σχεδον τπτ. Μπορω να το πειράξω για να έχω δυνατότερο σημα στ wifi? Η να ανεβάσω τν ταχύτητα στ dl γενικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και μολις το πηρα μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα. Τις τελευταιες 2-3 μερες ομως εχω ενα θεμα. Παρολο που στο μοντεμ μεσα η ταχυτητα μου κλειδωνει στα 15-16 με auto snr και αν το σκαλισω λιγο παει 20-21 (δειτε φωτο πρπ 10 μυνηματα πιο πισω) και speedtest 14+, αυτες τις μερες το ιντερνετ σερνεται. Κανω speedtest και πιανω απο 0,3 μεχρι 2mpbs (παρολο που εχει κλειδωσει 15+ μεσα στο ρουτερ). Δεν μπορω να φορτωσω ενα βιντεο στο youtube. Μπορει να φυγω, να παρατησω το pc και το βραδυ που θα γυρισω να εχω 14-15-16-18 σε speedtest και να σκοτωνει το ιντερνετ. Οσες επανεκκινησεις και να κανω δεν αλλαζει τιποτα!! Helpppp
Να 'στε καλα για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos κάτι έχουν κάτι στην Λαρισα φίλε σε σερνομαστε ,και εγω δεν βγαζω ακρη.

Και σε εμένα για λίγο πήγαινε καλά και μετά το χαοοοςςς.

Αυτό για το κανάλι που αναφέρει ο φίλος το βλέπουμε με κάποιο apk;γιατί κατεβασα ένα και σε κάθε δωμάτιο μου έλεγε ποιο κανάλι είναι κατάλληλο για δυνατό wifi.

 

 

Εδώ και καιρό (να μην πω από τότε που έκανα την αλλαγή ρουτερ) βλέπω συνέχεια μην μείωση στην ταχύτητα του internet (fornthet)

Όσες εφαρμογές ετρεξα speedtest κλπ επιβεβαιώνουν την ανησυχία μου για μεγάλη πτώση σε σύγκριση με το παλιό ρουτερ v585g.

Τότε ημουνα σταθερά στο 11-11,5 και τώρα κοντά στο 8 και πολλές φορές και ποιο κάτω.

Ή αλήθεια είναι ότι στης πρώτες ημέρες ημουνα κοντά στο 10 αλλά μερα με την μέρα μας πέρνει ή κατηγορία.

Ή φωτό είναι από το κινητό μου.

Μπορώ να αλλάξω κάτι παιδιά ώστε να συκωσο την ταχύτητα;

----- Κάνω υπομονή για το vdsl fornthet -----+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεσαι με wifi; Αν ναι, τσέκαρε μήπως έχεις πέσει σε κανάλι με πολλή κίνηση.

Οχι με lan ειμαι. Τσεκαρω ομως και απο κινητο και ethernet χαλι. 

 

@panos κάτι έχουν κάτι στην Λαρισα φίλε σε σερνομαστε ,και εγω δεν βγαζω ακρη.

Και σε εμένα για λίγο πήγαινε καλά και μετά το χαοοοςςς.

Αυτό για το κανάλι που αναφέρει ο φίλος το βλέπουμε με κάποιο apk;γιατί κατεβασα ένα και σε κάθε δωμάτιο μου έλεγε ποιο κανάλι είναι κατάλληλο για δυνατό wifi

Τι να πω;; Εχεις παρει κανενα τηλεφωνο μηπως κανουν εργασιες ή κατι τετοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σκαλίζεις το SNR πολύ, ανεβάζεις στατιστικά στη γραμμή αλλά προσθέτεις πολλά σφάλματα. Κατα συνέπεια μπορεί να βλέπεις νούμερα 2-5 mbps παραπάνω αλλα στην ουσία χάνεις σε ταχύτητα γιατί πάνε όλα στο CRC, δηλαδή χαμένα data. Κοίτα στο log να δείς πόσο SNR έχεις. Για εμένα κάτω απο 4-5 δεν είναι να το δοκιμάζεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι η γραμμή σου είναι πολύ καλή απο θέμα ποιότητας δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σκαλίζεις το SNR πολύ, ανεβάζεις στατιστικά στη γραμμή αλλά προσθέτεις πολλά σφάλματα. Κατα συνέπεια μπορεί να βλέπεις νούμερα 2-5 mbps παραπάνω αλλα στην ουσία χάνεις σε ταχύτητα γιατί πάνε όλα στο CRC, δηλαδή χαμένα data. Κοίτα στο log να δείς πόσο SNR έχεις. Για εμένα κάτω απο 4-5 δεν είναι να το δοκιμάζεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι η γραμμή σου είναι πολύ καλή απο θέμα ποιότητας δικτύου.

Μόλις τελειωσα με το τηλ στην fornthet.

Μετα απο 15 λεπτά αναμονή και άλλα τόσα κουβέντα και πειράματα είδα ότι μου κατέβασε το sar στο 7.7 από 8.3 περίπου και πήρε αρκετά ή γραμμή σε ταχύτητα.

Από τα 8 είμαι τώρα στο 11 και κάτι (καμιά σχέση από πριν)

Δεν ξέρω αν χρειάζεται φίλε να πειραξω και άλλο το sar;Πιστεύεις αν το κατέβασα λίγο ακόμα να πάρω και άλλο ,αλλά φυσικά δεν θέλω αποσυνδέσεις...

Πάντως μου έβγαλε προβλημμα την γραμμή (έπρεπε να έχω κοντά στα 17 ταχύτητα) και αύριο περιμένω τηλ από τεχνικό για επισκευή γραμμής.

Σε αναμονή λοιπόν..

Αααα μου ανέφερε κιόλας να αλλαξω το κανάλι wifi ώστε να έχω καλύτερο σήμα και ταχύτητα σε όλο το σπίτι.Τωρα είμαι στο 14 και μου προτείνει 1,6 ή 11.

Θα το δοκιμασω και αυτο

post-177457-0-16508800-1480454070_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσα ανέφερες παραπάνω, δεν νομίζω να φταίει το κανάλι του wifi.

 

Το SnR αν δεν ξέρεις πώς να το πειράξεις ή καλύτερα αν δεν γνωρίζεις πόσο να το πειράξεις, μέχρι που και τι θέλεις να πετύχεις, τότε καλύτερα να μην το πειράξεις μέχρι να δείς κάποιον οδηγό ή να διαβάσεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα βρείς αρκετά χρήσιμες πληροφορίες.

Εκεί που είναι τώρα είναι αρκετά καλά, μπορείς να κατεβάσεις μόνος σου λίγο ακόμη αλλα δεν το συνιστώ αν έχεις προβλήματα όπως περιγράφεις με τη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση δες τις προηγούμενες σελίδες με καφεδάκι αύριο και κάνε δοκιμές αφού καταλήξεις τι πρέπει να πειράξεις. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν έχεις πολύ ανάγκη την παραπάνω ταχύτητα, μην πειράξεις κάτι. Μπορεί να πάρεις 0,5-1mbps αλλά να σου δημιουργηθούν διάφορα άλλα μικροπροβλήματα που τελικά να σου ρίχνουν την πραγματική ταχύτητα πέρα απο τα νούμερα που βλέπεις (ping/errors κτλ).

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς για το κέρδος αυτό, do it. Για εμένα μείνε όπως είσαι και απόλαυσε τα υπόλοιπα (πολλά) utilities που προσφέρει το routerάκι. Κέρδος 1mbps που θα με κάνει 2 φορές τη μέρα να loggάρω στο router για να ψάχνω μήπως έχει πρόβλημα, δεν είναι κέρδος, είναι άλλο ένα πράγμα που θα με απασχολεί ενώ δεν θα έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μήπως ακόμα στά καταστήματα η έχει τελειώσει ή προσφορά?

Δεν είναι σε προσφορά, τόσο το είχε πάντα η Wind...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσα ανέφερες παραπάνω, δεν νομίζω να φταίει το κανάλι του wifi.

 

Το SnR αν δεν ξέρεις πώς να το πειράξεις ή καλύτερα αν δεν γνωρίζεις πόσο να το πειράξεις, μέχρι που και τι θέλεις να πετύχεις, τότε καλύτερα να μην το πειράξεις μέχρι να δείς κάποιον οδηγό ή να διαβάσεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα βρείς αρκετά χρήσιμες πληροφορίες.

Εκεί που είναι τώρα είναι αρκετά καλά, μπορείς να κατεβάσεις μόνος σου λίγο ακόμη αλλα δεν το συνιστώ αν έχεις προβλήματα όπως περιγράφεις με τη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση δες τις προηγούμενες σελίδες με καφεδάκι αύριο και κάνε δοκιμές αφού καταλήξεις τι πρέπει να πειράξεις. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν έχεις πολύ ανάγκη την παραπάνω ταχύτητα, μην πειράξεις κάτι. Μπορεί να πάρεις 0,5-1mbps αλλά να σου δημιουργηθούν διάφορα άλλα μικροπροβλήματα που τελικά να σου ρίχνουν την πραγματική ταχύτητα πέρα απο τα νούμερα που βλέπεις (ping/errors κτλ).

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς για το κέρδος αυτό, do it. Για εμένα μείνε όπως είσαι και απόλαυσε τα υπόλοιπα (πολλά) utilities που προσφέρει το routerάκι. Κέρδος 1mbps που θα με κάνει 2 φορές τη μέρα να loggάρω στο router για να ψάχνω μήπως έχει πρόβλημα, δεν είναι κέρδος, είναι άλλο ένα πράγμα που θα με απασχολεί ενώ δεν θα έπρεπε.

Το καταλαβα και τελικα εχεις πολυ δικιο. Τωρα εχω αλλο θεμα ομως και δεν ξερω τι γινεται. Ειχα βαλει το τελευταιο firmware. Αφου τελικα δεν ειχα ταχυτητα λεω θα κανω factory απο μεσα να δω τι θα γινει. Δεν ανεβηκα σε ταχυτητα και μου κρατησε παλι το τελευταιο firmware 1.1.2.2_17. Λεω κατσε να το κανω με τον συνδετηρα να δουμε. Παλι τα ιδια! Εντωμεταξυ παρατηρω οτι μου εχει κλειδωσει την ρυθμιση για το SNR (δες φωτο παρακατω). Γιατι εγινε αυτο;; Τελικα αποφασιζω να του βαλω παλιοτερο firmware να δω μηπως την εβγαλαν απο το καινουριο. Ξανα τα ιδια. Αυτο που με απασχολει ομως ειναι πως θα κανω τελειως default ρυθμισεις για να εχω παλι την παλια καλη ταχυτητα χωρις να σκαλισω τιποτα. 

 

Edit: Πρωτου γραψω το μηνυμα εκανα speedtest και επιασα κοντα στα 4. Αφου εφτασα στο τελος λεω ας ξανακανω και βλεπω 13!! Αντε να δουμε τι θα κανει απο εδω και περα. Καμια ιδεα τι εγινε με το snr;; Τωρα του περναω την τελευταια και το αφηνω ετσι οπως ειναι. Αλλωστε 1 ατομο ειμαι (φοιτητς). Ειναι πολυ κομπλε και εδω που ειμαι

post-330925-0-10805200-1480544235_thumb.png

post-330925-0-99760700-1480544237_thumb.png

post-330925-0-55952500-1480544241_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελειωσα με το τηλ στην fornthet.

Μετα απο 15 λεπτά αναμονή και άλλα τόσα κουβέντα και πειράματα είδα ότι μου κατέβασε το sar στο 7.7 από 8.3 περίπου και πήρε αρκετά ή γραμμή σε ταχύτητα.

Από τα 8 είμαι τώρα στο 11 και κάτι (καμιά σχέση από πριν)

Δεν ξέρω αν χρειάζεται φίλε να πειραξω και άλλο το sar;Πιστεύεις αν το κατέβασα λίγο ακόμα να πάρω και άλλο ,αλλά φυσικά δεν θέλω αποσυνδέσεις...

Πάντως μου έβγαλε προβλημμα την γραμμή (έπρεπε να έχω κοντά στα 17 ταχύτητα) και αύριο περιμένω τηλ από τεχνικό για επισκευή γραμμής.

Σε αναμονή λοιπόν..

Αααα μου ανέφερε κιόλας να αλλαξω το κανάλι wifi ώστε να έχω καλύτερο σήμα και ταχύτητα σε όλο το σπίτι.Τωρα είμαι στο 14 και μου προτείνει 1,6 ή 11.

Θα το δοκιμασω και αυτο

Ειναι δυνατον να αλλαζει το SNR απο μονο του παιδια.

Χθες το βραδυ που μπηκα λιγο (θα ανεβασω φωτο το βραδυ που θα γυρισω σπιτι) να δω ταχυτητα απο το 11700 επεσε παλι στα 10100 με ταση να παει και αλλο κατω.

Το SNR απο 7,7 (το κατεβασε τεχνικος της fornthet ) ανεβηκε στα 9,6.....

Μπορω να το κατεβασω παλι και να κλειδωση εκει ,μαζι φυσικα με την ταχυτητα του internet?

 

 

Απο όσα ανέφερες παραπάνω, δεν νομίζω να φταίει το κανάλι του wifi.

 

Το SnR αν δεν ξέρεις πώς να το πειράξεις ή καλύτερα αν δεν γνωρίζεις πόσο να το πειράξεις, μέχρι που και τι θέλεις να πετύχεις, τότε καλύτερα να μην το πειράξεις μέχρι να δείς κάποιον οδηγό ή να διαβάσεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα βρείς αρκετά χρήσιμες πληροφορίες.

Εκεί που είναι τώρα είναι αρκετά καλά, μπορείς να κατεβάσεις μόνος σου λίγο ακόμη αλλα δεν το συνιστώ αν έχεις προβλήματα όπως περιγράφεις με τη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση δες τις προηγούμενες σελίδες με καφεδάκι αύριο και κάνε δοκιμές αφού καταλήξεις τι πρέπει να πειράξεις. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν έχεις πολύ ανάγκη την παραπάνω ταχύτητα, μην πειράξεις κάτι. Μπορεί να πάρεις 0,5-1mbps αλλά να σου δημιουργηθούν διάφορα άλλα μικροπροβλήματα που τελικά να σου ρίχνουν την πραγματική ταχύτητα πέρα απο τα νούμερα που βλέπεις (ping/errors κτλ).

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς για το κέρδος αυτό, do it. Για εμένα μείνε όπως είσαι και απόλαυσε τα υπόλοιπα (πολλά) utilities που προσφέρει το routerάκι. Κέρδος 1mbps που θα με κάνει 2 φορές τη μέρα να loggάρω στο router για να ψάχνω μήπως έχει πρόβλημα, δεν είναι κέρδος, είναι άλλο ένα πράγμα που θα με απασχολεί ενώ δεν θα έπρεπε.

 

 

Φιλε δεν ειμαι γνωστης και γενικα δεν ψιλοπειραζω πραγματα που δεν γνωριζω αλλα αυτο το ρουτερ με βγαζει την πιστη απο τοτε που το αγορασα.

Αν διαβασεις ποιο πανω θα καταλαβεις.

Για το καναλι που αναφερεις σιγουρα δεν ειναι το προβλημμα αλλα χθες που το κοιταξα ειδα οτι ειναι στο αυτοματο.

Να το βαλω εγω σε καποιο καναλι η να το αφησω εκει που ειναι

 

Παντως αν χρειαζεται παιδια να ανεβασω καποιες φωτο απο το ρουτερ πειτε μου μηπως βρω καποια ακρη

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...