Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι δυνατον να αλλαζει το SNR απο μονο του παιδια.

...

Το SNR απο 7,7 (το κατεβασε τεχνικος της fornthet ) ανεβηκε στα 9,6.....

...

Συνηθισμένο πλέον φαινόμενο στη Forthnet...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μην κάνεις αυτά τα speedtest. Δεν είναι αξιόπιστα. Αν θες να δεις οτι αυτό που πιάνεις αντιστοιχεί με το πόσο πραγματικα κατεβάζεις γραψε στο google ftp speedtest και πήγαινε να κατεβάσεις ενα μεγαλο αρχειο. Αν στο κατεβάζει με 1,5 mb/sec εισαι σουπερ γιατί τοσο κλειδώνει η γραμμη.

Συμφωνα με την γραμμή σου τα 15 που πιανεις ειναι πολύ καλα. Σχεφικά με το snr ειναι λογικο να παίζει λίγο πχ 1 πανω ή κατω. Επίσης το dla στο enable ρυθμιζει μονο τπυ το snr προκειμένου να κρατήσει την γραμμη σταθερή, δοκιμασε και με disabled. Ακόμα να ξέρεις οτι αν κάνεις πολλές φορες restart το ρουτερ μέσα στη μέρα υπάρχει η πιθανότητα το συστημα να το βλέπει ως αποσυνδεση και να σου αλλαζει προφιλ snr για σταθερότητα.

Τέλος για να δεις πιο καναλι ειναι καλυτερο εκτος απο το auto κατςβασε με το κινητο το wifi analyzer και δες πιο κανάλι εχει τα λιγοτερα wifi. Προαοχή να διαλέξεις ΜΟΝΟ ανάμεσα στα 1 ή 6 ή 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τώρα παρατήρησα το attenuation σου. Δεν ειναι λογικο απο το 28 να πηγαίνει στο 20. Οπότε τσεκαρε και αυτό μηπως σου αλλαξαν ζευγος προσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος με το εν λόγω ρουτερ, να δώσουμε μια στατική ip στο pc και να έχει παράλληλα το DHCP ανοιχτό για τις υπόλοιπες συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mpiftekis γινεται να δώσεις σταθερη ip μεσα στο δίκτυο σου αν θες. Δεν εχω μπροστα το ρουτερ αλλά νομίζω οτι πας lan ---dhcp(δευτερη καρτελα αν θυμαμαι καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους...φλομώσεις στα τηλεφωνήματα στο 800 100 111 2!

Γίνεται ρε φίλε αυτή ή δουλειά συνέχεια ;Προχθες 15 λεπτά αναμονή και άλλα 15 λεπτά για να το κάνει.

Αν το κάνω εγώ μόνος μου ,πάλι θα αλλάζει;

Δεν υπάρχει τίποτα τρόπος να το κλειδωσο κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω δεν εμεινα ικανοποιημενος.περα απο το usb που με βολεψε , σε μενα το snr δν κανει διαφορα.αν το πειραξω η γραμμη μου δεν ειναι καθολου σταθερη και κανει συνεχεια αποσυνδεσεις.ισως φταιει και  η wind.περιμενω πως και πως το vdsl και θα το πουλησω το routeraki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως αφου έβαλε αυτο το ρουτερακι το wifi μ δειχνει να σέρνεται

Γενικά στουμπονει πολύ εύκολα.

Το είχαν γράψει φίλοι ότι για wifi δεν ειναι και ή καλύτερη επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα στειλει email να ρωτησω και μου ειπαν οτι μπορω να παραγγειλω κανονικα (δεν μου ειπαν διαθεσιμοτητα). Παρηγγειλα σε καταστημα της Πατρας την προηγουμενη Παρασκευη και μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο την Τριτη, παρολα αυτα δεν πηραν. Αν το φερουν και με παρουν τηλεφωνο, θα ποσταρω.

Παρελαβα σημερα κανονικα στα 34.90€.

 

Αν καποιος απο Πατρα ενδιαφερεται, στο καταστημα στην Ολγας πηγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθισμένο πλέον φαινόμενο στη Forthnet...

Και συνεχίζει με ανοδική πορεία....

Περάσαμε το 10+ snr

 

Στην άλλοι φωτο δεν είναι που το αλλαζω μόνος παιδιά ?πόσο πρέπει να το πάω τώρα και αν αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που έχω μία διακοπή (ρεύματος και μη)

Επισης βλέπετε κάτι λάθος στης ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ

post-177457-0-51465900-1480625963_thumb.png

post-177457-0-49295400-1480626032_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζει με ανοδική πορεία....

Περάσαμε το 10+ snr

 

Στην άλλοι φωτο δεν είναι που το αλλαζω μόνος παιδιά ?πόσο πρέπει να το πάω τώρα και αν αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που έχω μία διακοπή (ρεύματος και μη)

Επισης βλέπετε κάτι λάθος στης ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ

 

 

όταν βάζεις το stability adjustment στο - ΑΥΞΑΝΕΙΣ το snr. αφου θέλει να το κατεβάσεις πρέπει να βάλεις +

οποτε ολα φυσιολογικά που βλέπεις να αυξανεται το snr σου.

επίσης οτι αλλαγη κάνεις την κραταει μνημη, δεν πρεπει να το ξανακάνεις μετα από κάποια αποσυνδεση.

Τελος στο ANNEX βαλε ANNEX A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά, όταν επιλέγουμε check for new firmware δεν πρέπει να εμφανίζει ότι έχει βγει νέο ? Είμαι με το παλαιότερο και λέει ότι είναι το τελευταίο...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...