Προς το περιεχόμενο

Mε τι πτυχία προσλαμβάνουν οι Τράπεζες;


dritan90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρτάται τι εννοεί κανείς δουλειά στην τράπεζα. Στην τράπεζα δουλεύει ο ταμίας του υποκαταστήματος στη Χίο, στην τράπεζα δουλεύει κι ο M&A analyst στα κεντρικά στην Αθήνα.

 

Φαντάζομαι οι προϋποθέσεις πρόσληψης του πρώτου είναι να έχει κανα γνωστό, και κανα απολυτήριο Λυκείου. Για τον δεύτερο παίζουν πτυχία, μεταπτυχιακά και επαγγελματικές πιστοποιήσεις (ή διάθεση για προς τα κει)

 

Οι προοπτικές ανέλιξης του πρώτου, είναι φαντάζομαι, μετά από πολλά χρόνια να γίνει υπεύθυνος υποκασταστήματος ή να είναι πάρα πολύ κωλόφαρδος και να κυνηγήσει πτυχία να πάρει καμιά εσωτερική μετάθεση, αλλά πάλι σε νορμαλ θέσεις.

 

Για του δεύτερου τις προοπτικές, sky's the limit που λέγανε και στο χωριό μου, θέλει πολύ δυνατό ακαδημαϊκό και relevant υπόβαρθρο (ή γνωριμίες) κι αν είναι πολύ καλός στους πολιτικούς ελιγμούς πάει όσο θέλει.

 

Αν θέλεις πάντως από ταμίας να φτάσεις κάπου στα κεντρικά, είναι πολύ πιο συμφέρον να σπαταλήσεις αυτά τα χρόνια για σπουδές/διδακτορικό/επαγγελματικές πιστοποιήσεις και μετά να κάνεις αίτηση, αλλιώς φέξε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία των θέσεων εργασίας στα καταστήματα των τραπεζών είναι για Δ.Ε. Αν δεις παλιότερα θέματα εξετάσεων , περισσότερο ζητάνε βασικές γνώσεις πρακτικής αριθμητικής και γλωσσικές ικανότητες.

 

Βγάζε και προκυρήξεις κατά περιόδους για πιο εξειδικευμένες θέσεις εργασίας (π.χ οικονομικού κλάδου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι με την κατάλληλοι εκπαίδευση μπορούν να κάνουν όχι απλά αυτό στον κισέ αλλά και πολύ πιο "σοβαρά" πράγματα.

 

Το δικό μου ερώτημα είναι ... αν είσαι ΗΜ για ποιό λόγο θα ήθελες να δουλέψεις σε κισέ τράπεζας ?

 

Γιατι ειναι η αρχη μετα απο χρονια μπορει να γινει μεχρι και πρωθυπουργος......

Καλησπερα,

Ξερετε αν οι τραπεζες προσλαμβανουν υπαλληλους με πτυχιο απο Ηλεκτρολογων Μηχανικων και απο Πληροφορικη?

Ή κανουν προσληψεις μονο απο οικονομικες σχολες?

 

Εξαρταται την τραπεζα πχ η εθνικη παιρνει μεσω ΑΣΕΠ, οι αλλες λογικα με βισμα η αν εχει πολυ δυνατο βιογραφικο.

Αν και τωρα λογο οικονομικης κρισης και συχγωνευσεων δεν παιρνουν και μαλιστα εχω ακουσει οτι πολυ θα φυγουν με εθελουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δεν κάνουνε διαγωνισμούς. Η εθνική είχε κάνει πέρυσι το καλοκαίρι και ζήταγε πτυχιούχους απο οικονομικές σχολές, διοίκηση επιχειρήσεων και μαθηματικό αν δεν κάνω λάθος αλλά ήταν για νησιά και χώθηκαν όλοι ταμίες υποχρεωτικά για 7 χρόνια.

 

Γενικά στα καταστήματα είναι πήξιμο συνέχεια και σχεδόν πάντα κάθονται μέχρι τις 4-5 το απόγευμα. Επίσης υπάρχει τεράστια έλλειψη προσωπικού.

 

 

Αν έχεις κάνα βύσμα μπορείς να χωθείς προσωρινά. Η μόδα τώρα είναι οι "Ειδικοί Συνεργάτες" και για αυτούς που έχουν ελεφαντοβύσματα  οι "Σύμβουλοι Διοίκησης".  Λένε οτι αυτή τη στιγμή είναι πάνω απο 500 ειδικοί συνεργάτες στην εθνική.

 

Επίσης μπορείς να πας και σε κάποια εταιρία που νοικιάζει προσωπικό σε τράπεζες π.χ.  ICAP, MELLOΝ και κάτι άλλες. Και απο τέτοιους έχει πάνω απο 1000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται την τραπεζα πχ η εθνικη παιρνει μεσω ΑΣΕΠ, οι αλλες λογικα με βισμα η αν εχει πολυ δυνατο βιογραφικο.

Αν και τωρα λογο οικονομικης κρισης και συχγωνευσεων δεν παιρνουν και μαλιστα εχω ακουσει οτι πολυ θα φυγουν με εθελουσια.

Μία διόρθωση, η Εθνική παίρνει κάποια άτομα με τη βοήθεια του ΑΣΕΠ. Οι περισσότερες προσλήψεις γίνονται εκτός ΑΣΕΠ και μεγάλη μερίδα έχουν θυγατρικές/ συνεργάτες της Εθνικής, που παίρνουν απλά με συνέντευξη. Ο ΑΣΕΠ αναλαμβάνει μόνο την αδιάβλητη διεξαγωγή των γραπτών εξετάσεων. Όλα τα υπόλοιπα τα ελέγχει η τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πόσο αδιάβλητος είναι ο ΑΣΕΠ δεν το ξέρουμε

 

Μεγαλη πληγη ανοιγεις και σκεφτομαι να το κανω και θεμα, μολις πριν λιγες μερες εμαθα οτι πχ στα ΣΟΧ ο ΑΣΕΠ βαζει τα κρητηρια ΜΟΝΟ τον ελεγχο τον κανουν οι φορεις πχ δημος.

 

Και τοσο καιρο ο μλκς νομιζα οτι ειναι ολα αδιαβλιτα και οτι μεσω "ΑΣΕΠ" δεν γινονται ρουσφετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελος των 90'ς αρχες 2000 που ξερω απο κανα δυο γνωστους μου ηταν καθαρα θεμα κοννε και οταν λεω κοννε δεν εννοω γνωριμια αλλα μεταφορα σοβαρων καταθεσεων ... μετεφερε ο πατερας και ο πεθερος τις καταθεσεις τους (σεβαστα ποσα) + τους λογαριασμους των 2 επιχειρησεων και εγινε η προσληψη της κορης τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ταμίας σταθερό ωράριο, παίρνεις και πανω απο χιλιαρικακι και κανεις τη ζωή σου, αν εχεις και κάνα ακίνητο...επίσης όλοι παιζουν μετοχές και προϊόντα μιας και ξέρουν τι παιζει ... Όσους μα όσους ξέρω ζούνε μια πολύ καλη ζωή και συνήθως γίνονται και ζευγάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πλέον τόσο ειδυλλιακό να ξεκινάς να δουλεύεις σήμερα σε τράπεζες όπως ήταν πριν 25 χρόνια. Και τότε μια δεύτερη ξαδέρφη μου μπήκε σε τράπεζα με βύσμα βουλευτή, αν μπήκαν και καταθέσεις δεν μπορώ να το γνωρίζω. Εκεί γνώρισε και το σύζυγό της και ναι, ζούνε άνετη ζωή. Δεν νομίζω όμως οτι σήμερα συμβαίνει το ίδιο. Οι τράπεζες έχουν στερεύσει από λεφτά, όλοι αποσύρουν τις καταθέσεις τους, τα ανεμοδάνεια που σκόρπισαν είναι χαμένη υπόθεση. Και με τις συγχωνεύσεις τραπεζών βλ Πειραιώς/Αγροτική/Marfin/Millenium/Γενική για παράδειγμα, τα περισσότερα από τα υποκαταστήματά τους έκλεισαν, πού να πήγε όλο το προσωπικό που είχαν μέσα? Μάλλον πήραν την οδό της εθελουσίας εξόδου. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ελπίζεις σε πρόσληψη. Επίσης, ενδέχεται κάποια στιγμή, όχι πολύ μακρινή, οι υπάλληλοι στα γκισέ να αντικατασταθούν πλήρως από τα ΑΤΜ, από το web/mobile banking κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δουλεύανε στις μεγάλες τράπεζες (αυτές που έμειναν δηλαδή) μια χαρά είναι (πάντα σχετικά με την εποχή και τις συνθήκες) με αξιοπρεπείς μισθούς. Απ'όσο ξέρω τους πιο νέους τους κράτησαν και αυτούς που είχαν πιο πολλά χρόνια υπηρεσία τους "διώξανε" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ταμίας σταθερό ωράριο, παίρνεις και πανω απο χιλιαρικακι και κανεις τη ζωή σου, αν εχεις και κάνα ακίνητο...επίσης όλοι παιζουν μετοχές και προϊόντα μιας και ξέρουν τι παιζει ... Όσους μα όσους ξέρω ζούνε μια πολύ καλη ζωή και συνήθως γίνονται και ζευγάρια...

 

γνωστος στην εθνικη παιρνει 1100 για την εποχη νομιζω οτι ειναι τρελα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύσμα κ γνωριμία ... Έχωσαν πολλοί πολιτικοι τους γνωστούς τους σε συνεταιριστηκες κ μετα μπήκαν στην εθνικη αφού δυαλυθηκαν..

 

Δε νομιζω οτι τους προσελαβαν...

Όσοι δουλεύανε στις μεγάλες τράπεζες (αυτές που έμειναν δηλαδή) μια χαρά είναι (πάντα σχετικά με την εποχή και τις συνθήκες) με αξιοπρεπείς μισθούς. Απ'όσο ξέρω τους πιο νέους τους κράτησαν και αυτούς που είχαν πιο πολλά χρόνια υπηρεσία τους "διώξανε" 

 

Κανεναν δε διωξανε, ειναι σα δημοσιοι υπαλληλοι. Για να διωξουνε καποιον πρεπει να κανει κατι χοντρο, οπως υπεξαιρεση χρηματων.

 

Επισης οι τραπεζες προσλαμβανουν με τον Ν.1648/86(η αριθμηση εχει αλλαξει).

Καποτε οι τραπεζουπαλληλοι θεωρουνταν το ρετιρε των υπαλληλων, σημερα ειναι για καρπαζιες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...